Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Para Ödüyor? (2020 HESAPLAMA)

Sigortalılar Devlet yardımı ile gözlük alma hakkına sahipler. Sadece birçok hasta, bu hakkında iyi mi kullanılacağını bilmiyor. Şimdi sizlere, çerçevelerin, optik camların kaç yılda bir yenileceğini, gözlük hakkınız olup olmadığını iyi mi öğreneceğinizi anlatacağız. Devlet gözlük için ne kadar ödüyor? Sgk gözlük çerçeve modelleri ve tutarları,  sgk’nın karşıladığı gözlük modelleri şeklinde sorularınızın yanıtları ile birlikte 2020 senesinde gözlük süresi sorgulama işleminin iyi mi yapılacağını anlatacağız.

Devlet Destekli Gözlük Iyi mi Alınır?

Devlet yardımı ile gözlük ve çerçeve alabilmek için, kişinin kafi prim ödemesi yaparak, muayene olabilecek kadar çalışmış olması gerekiyor. Sonrasında Devlet Hastanelerinin Göz Polikliniklerinden buluşma alarak, gözünüzde ki rahatsızlığı tespit ettiriyorsunuz. Bu hastalık sonucunda eğer hekim tarafınca gözlük yazılırsa, bu gözlüğü almak için Toplumsal Güvenlik Kurumunun yapmış olduğu Devlet Destekli gözlük ödemesinden faydalanabilirsiniz.

SGK Kapsamında Gözlük Yardım Bedelleri Ne Kadar?

Toplumsal Güvenlik Kurumu kendi bünyesinde ki tüm vatandaşlarına 3 yılda yalnız 1 kez olmak suretiyle;

Uzak Çerçeve Bedeli;  37,80 TL.

Yakın Çerçeve Bedeli; 37,80 TL. (40 yaş üstü prespiyopi teşhisi ile yazılan yakını görme gözlüğü)

Bunun haricinde gözlük çerçevesi alan şahıs eğer yerli üretim bir çerçeve alırsa Sgk’nın ödediği çerçeve fiyatı 43,20 olur.

Anlaşıldığı suretiyle SGK kendi bünyesinde ki her hastasına 3 yıl da 1 kez olmak şartıyla 37,80 yada 43,20 TL çerçeve alması için katkıda bulunur.

Camlar içinse diyoptri değerleri nazaran değişik fiyatlar ödemektedir.  Sgk ‘nın en sık ödediği cam ücretleri;

  • 10,97 TL,
  • 12,07 TL,
  • 15,37 TL,
  • 16,47 TL.

arası değişmektedir. Peki Sgk çerçeve yardımının toplam hesabı iyi mi yapılır?

SGK Gözlük Çerçeve Yardımı Hesaplama

Sgk Çalışanı için hesaplama;

-2.00 miyop hasta için çift cam tutarı olarak 10,97 TL ödemektedir.

Kısaca -2.00 uzak çerçevesi ve camları için Sgk Çalışanı bir kişiye:

  • 37,80 TL.+10,97 TL.=48,77 TL ödemekte olup, Sgk çalışanlarından %20 katılım oranı ödenen rakamdan düşülmektedir.
  • 48,77 TL. – 9,75  TL. (%20 Kat. Oranı) = 39,02  TL.

Sgk çalışanı -2.00 miyop gözlük almak isteyen bir kişiye 3 yılda 1 kez olmak suretiyle Sgk toplamda 39,02 TL para yardımı yapmaktadır. (Bağkur çalışanı, yeşilkartlı, ssk çalışanı hepsi %20 katılım oranı kesintisine uğrar)

Emekliler için hesaplama;

Tek fark eden şey katılım payının %10 olması ve bunun kişinin maaşından kesilmesidir. Yukarıda ki hesabı Sgk emeklisi bir yurttaş için yapalım.

-2.00 miyop hasta için çift cam tutarı olarak 10,97 TL ödemektedir.

Kısaca -2.00 uzak çerçevesi ve camları için Sgk emeklisi bir kişiye:

37,80 TL. +  10,97  TL. =  48,77 TL ödemekte olup Sgk  emeklisinin maaşından %10 katılım oranı kesilmektedir.

48,77  TL. –  4,87 TL. (%10 Kat. Oranı)  =  43,89 TL.

Sgk emeklisi -2.00 miyop gözlük almak isteyen bir kişiye 3 yılda 1 kez olmak suretiyle toplamda 43,89 TL para yardımı yapmaktadır. (Bağkur emeklisi, emekli sandığı emeklisi, ssk emeklisi hepsi %10 katılım oranı kesintisine uğrar)

Anlaşıldığı suretiyle SGK her vatandaşına gözlük çerçevesi ve cam vermez! Bir tek alması ihtiyaç duyulan ürün için belli vakit aralığı koyarak yardımda bulunur.

Sgk 16 senedir katkıda bulunmuş olduğu sayıları değiştirmemiştir. 16 Yıl ilkin de ödediği sayı 43,20 idi şimdi de 43,20 TL ‘ dir. Sayıları güncellemediğinden kişiler almak istedikleri çerçeve ve cam fiyatından Sgk’nın ödediği rakamı tamamlanmamış öderler.

Burada şunun altını bir kez daha çizmek isterim ki Sgk çerçeve vermez! Piyasada esasen 37 TL ‘ye ya da 43 TL’ye satılan standartlarına uygun bir çerçeve yoktur! Sgk kendi bünyesinde ki vatandaşına gözlük alabilmesi için yardımda bulunur.

Sözgelişi şahıs 400 TL değerinde bir çerçeve 200 TL değerinde bir cam alabilme özgürlüğüne haiz olduğu şeklinde 150 TL çerçeve 100 TL değerinde ki bir camı da alabilir. Toplam tutardan Sgk’nın ödediği sayı düşülür arada kalan fark gözlük kullanıcısı tarafınca ödenir.

Anlaşıldığı suretiyle siz istediğiniz bir gözlükçüden içeri girdiğiniz andan itibaren istediğiniz çerçeveyi ve camı almakta özgürsünüz. Toplam tutarın yalnız yukarıda yazılan kısmını SGK öder gerisini gözlük almak isteyen yurttaş öder.

E-DEVLET ÜZERİNDEN GÖZLÜK HAKKI SORGULAMA

Toplumsal Sigortalar Kurumu E-Devlet uygulaması ile, gözlük ödemesi meydana getirilen kişilerin kaydını yapıyor ve yeni gözlük sorgulamasının ne vakit yapılacağını web üstünde sorgulamalarına müsaade ediyor. Toplumsal Sigortalar kurumu Ne vakit Gözlük Camı Değiştirebilirim isminde uygulamasını kısa bildiri servisine de uyarlamış. Hatta e-devlet sitesinde bir görsel ile kullanıcılara bu mevzuda informasyon veriliyor.

sgk-gozluk-sorgulama

KISA MESAJ İLE GÖZLÜK SORGULAMA

Yukarıda ki mesajda görüldüğü suretiyle, gözlüğünü yenilemek isteyen hastalar, 5502 nolu numaraya CAM TC AİLE SIRA NO yazarak kısa bildiri gönderiyorlar ve bu sorgulamanın sonunda aşağıda ki görselde görüldüğü suretiyle, kullanıcının hangi tarihte tekrardan gözlük alabileceği bildiriliyor.

devlet-destekli-gozluk-sorgulama-sonucu

GÖZLÜK SORGULAMA SONUCU

Eğer sizlerin de E-Devlet şifreniz var ise, Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama sayfasında e-imza yada mobil şifreniz ile bağlanarak online sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Oluşturulan sayfaya giriş yapmadan evvel PTT’ den aldığınız gizyazı ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonrasında oluşturulan sayfada gözlük alma hakkınız olup olmadığı sorgulanmaktadır. Mesela sağ cam bilgisi hakkınız olmadığı gösteriliyor ise yukarıdaki durum şeklinde gözünüzde bir değişim olmaksızın cam değiştirilmesi mümkün olmamaktadır.

e devlet gözlük hakkı sorgulama

e devlet gözlük hakkı sorgulama

3 Yıldan Evvel Gözlük Değişiklik yapmak Mümkün mü?

Düzgüsel şartlarda devlet destekli olarak verilen çerçeve ve camlar için belirlenmiş bir süre bulunmakla birlikte bu sürenin 3 yıl bulunduğunu söyledik. Sadece bu durumun iki istisnasını bulunmaktadır.

  1. Diyoptrilik:  Bu gözün gelen ışınlarını kırma enerjisini ifade etmektedir. Eğer bu mevzuda 0,5 oranında bir artış söz mevzusu olursa, devlet tarafınca camların karşılanması şeklinde bir durum söz mevzusu olmaktadır. Bu durumun tespiti için gene Göz Hastalıkları doktoruna giderek muayene olmanız gerekiyor. Bu bozukluğun tespit edilmesi durumunda hekim tarafınca size yeni bir gözlük reçetesi yaptırılması söz mevzusu olabilecektir.
  2. Gelişim çağlarında olan çocuklar: Ek olarak süreden ilkin numaralı gözlük verilmesi durumu bir de gelişim çağlarında olan çocuklar için geçerli olmaktadır. 18 yaşını doldurmamış olan çocuklarda 3 yıldan ilkin gözlük camı değişiklik yapmak mümkündür.

Gözlük Reçetesi Kaç Gün Geçerli?

Gözlük reçeteleri Göz Hastalıkları Uzmanları tarafınca düzenlenmektedir. Toplumsal Güvenlik Kurumu kapsamında hizmet veriliyor ise reçetelerin geçerlilik süreleri 10 iş günü olarak belirlenmiştir. 10 iş günü içinde müracaat edilmeyerek işleme girmeyen reçeteler geçersiz olarak kabul edilmektedir. Bir de hususi hastaneden alınan reçetelere değinelim. 4924 sayılı Sıhhat Bakanlığı yazısında;

Gözlük Reçetesi Kaç Gün Geçerli?

Gözlük Reçetesi Kaç Gün Geçerli?

“…..düzenlenen gözlük ve her türlü lens reçetelerinin geçerlilik süreleri; hastanın refraksiyonu, kornea eğimi ve göz yaşı özelliklerinin değişebileceği, bu yüzden gözlük reçeteleri ile her türlü lens reçetelerinin son 1 yıl içinde yazılmış olması gerektiği.” söylenmektedir.

Yönetmelik gereği SGK kapsamı haricinde yazılan reçetelerin geçerlilik süreleri 1 yıl olarak belirlenmiştir.

gözlük-desteği

Devlet gözlük desteği

Devlet Destekli Gözlük Hakkı ile Güneş Gözlüğü Alınır mı?

Optikler sizlerden almış olduğu faturalar ile Devletin yapacağı ödemeyi her ayın belirli günlerinde toplumsal sigortalar kurumuna başvurarak, belirli dönemlerde teslim almaktadırlar. Bazı hususi optik firmalarının, bu bedeli ister standart gözlük ve cam, isterse güneş gözlüğü olarak kullandıkları söylense de, gerçeği yansıtmamaktadır. Ek olarak bu durum mevzuata aykırıdır.  Numaralı gözlük reçetesi ile güneş gözlüğü alınamaz. 

(Kaynak: İçeriğimiz Optisyen İsmail UYAR bey tarafınca hazırlanmış olup, katkılarından dolayı teşekkürü bir borç biliriz.)


About admin

Check Also

Esnafa Çiftçiye ve Girişimciye Özel Teşvikler

Devletimiz geçtiğimiz yılda hayvancılık ve ziraat ile uğraşan çiftçilere, üreticilere, kendi işyerini açmak isteyen esnaf …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>