Devlet Hastanesi Diş Teli Takıyor mu? (Güncel)

Diş Teli Tedavisine Devlet Desteği

Çene yapısının dar olması, damak problemleri benzer biçimde problemler dişlerin yamuk çıkmasına sebep olan etkenler içinde yer almıştır. Diş şekli bozuk olan, dişleri ayrık olan, yamuk olan, damakta oluşan darlık sebebi ile üst üste dişlerin çıkması benzer biçimde rahatsızlıklar bir oldukça gencin kabusu olmaktadır. Sıhhat açısından rahatsız etmiş olduğu kadar ruhsal problemleri de bununla beraber getiren bu durum diş teli tedavisi ile ortadan kaldırılmaktadır. Diş teli tedavisi oldukça külfetli olurken belirli yaş aralığında olan hastalar için devlet destek çıkmaktadır. Diş teli tedavisi ortodonti tarafınca yapılırken tedavinin ne kadar devam edeceği, diş temizliğinin iyi mi yapılacağı hakkında da tedavi sürecinde detaylı data sahibi olacaksınız.

diş-teli

Devlet hastanelerinde de diş teli uygulaması yapılabiliyor.

Diş Teli Tedavisi Iyi mi Uygulanır?

Ortodonti bilim dalı, dişlerin diş kemikleri üstünde oluşumunu özetleyen bir bilim dalıdır. Kısaca Dişlerin diş kemikleri üstünde oluşumunun tertipli olup olmadığını inceleyen ve hasta olan diş ve damakların tedavisi ile ilgilenen diş doktorlarının uzmanlık alanı olarak adlandırılmaktadır. Diş teli tedavisine başlamaya karar verdiğinizde ortodontiye başvurarak diş rahatsızlığınızdan bahsetmelisiniz. Sonrasında diş teli tedavisinin uygun olup olmadığı gözlemlenir ve bu tedaviye adım atmak için hiçbir engel görünmediği taktirde işlemler sırayla şu şekilde uygulanır. Hazırlık safhası, tedavi aşaması ve braketlerin takılması bu üç işlem tamamlandıktan sonrasında diş teli taktırmış olacaksınız.

Kimlere Uygulanır Yaş Sınırı Var mıdır?

Diş teli tedavisi çene yapısının dar olması sebebi ile dişlerin oluşum aşamasında üst üste çıkmış olması, dişlerin yamuk olarak yerleşmiş olması, dişlerin oldukça ayrık olması ve rahatsız edici derecede damak rahatsızlıklarının oluşması üstüne bu sıkıntıları yaşayan hastalar için uygulanır. Bu tedavi belirli yaş aralıklarında yapılmaktadır. Mesela süt dişleri olan çocuklar için uygulanmayan diş teli tedavisi süt dişlerini dökmüş ve ana dişlerini çıkarmış olan her bir hasta için uygulanabilir. Yaş sınırı devletin bu tedaviyi üstlenmesi için lüzumlu olan bir maddedir.

Devlet Hastanesinde Diş Teli Takılıyor mu?

Ağız ve diş sağlığı hastanelerinde diş protezleri, dolgu, kaynak, kanal tedavileri uygulanırken kurtarılamayacak olan dişlerin çekilmesi ve tartar temizleme benzer biçimde bir oldukça tedavi uygulanmaktadır. Bu tedaviler içinde diş teli takılıyor mu? diş telini taktırmak için ortodonti ana bilim dalı ile uğraşan hekimlerin sizi tedavi etmesi gerekmektedir. Bu tedavi ağız ve diş sağlığı merkezlerinde olabiliyor. Kısaca ortodonti ana bilim dalı ile uğraşan hekimlerin bulunmuş olduğu her yerde diş teli tedavisi uygulanır. Devlet hastanelerinde şu demek oluyor ki ağız ve diş sağlığı merkezlerinde, ağız ve diş sağlığı hastanelerinde, ağız ve diş sağlığı eğitim ve araştırma hastanelerinde, Üniversitelerin diş hekimliği bölümlerinde, kliniklerde diş teli tedavisi yapılmaktadır.


Halk Içinde Diş Teli Tedavisinde Malum Hatalar Nedir?

  1. Diş teli tedavisi yaşı büyük olan insanlarda işe yaramaz. Bu düşünceye haiz olan bir oldukça insan diş teli taktırmaktan vazgeçiyor ve imkanları olsa bile bu tedaviyi uygulamıyorlar. Diş teli tedavisi her yaş grubunda yapılmaktadır. Büyük yaşta olan insanlarda diş teli tedavisi yaptırabilir. Üstelik tedavi sonrasında yüze yüz netice alırlar.
  2. Diş teli çürük ve kir oluşumuna ve ağız kokusuna sebep olur. Bir oldukça vatandaşımız kulaktan dolma bilgiler yüzünden diş teli tedavisinden vazgeçmektedirler. Bu durumlardan bir tanesi de diş teli takıldığında telin ağız kokusuna, dişlerin çürümesine ve kir oluşumuna sebep olur düşüncesidir. Oysa ki dişler tertipli ve güzel temizlendiği sürece bu şekilde bir mesele oluşmaz.
  3. Diş teli taktırmak diş köklerine ve kemiklere zarar verir. Diş tedavisinde uygulanan tel, dişlerin düzelmesi açısından yapılırken damağın rahatlaması ve oluşan yamuk kemiklerin düzelmesi ve diş köklerinin muntazam bir halde yerleşmesine sebep olmaktadır. Halkımız bu durumu negatif hale getirerek diş köklerine ve kemik yapılarına zarar geleceğini düşünmektedir. Aslen bilmedikleri en mühim nokta hiçbir doktor hastasının yanlış tedavi görmesini istemez ve bu durumu önler eğer. Diş teli bu şekilde bir netice doğuruyor olsaydı bu tedavi uygulaması yapılmazdı.
  4. Çarpık dişler zaman içinde düzelir. Bu fikir de yamuk dişi olan yurttaşlarımızın dişlerinin zaman içinde şu demek oluyor ki yaşları ilerledikçe diş yapılarının düzelebileceği düşüncesinin olmasıdır. Bu fikir kesinlikle ve kesinlikle yanlıştır. Erken uygulanabilecek olan tedavinin gecikmesine sebebiyet verebilecek olan bu fikir Yurttaşlarımızın tedavi olmasının önüne geçmektedir. Süt dişlerini dökmüş ve ana dişleri çıkmış olan hiçbir kimsenin dişleri ve damak yapısı zaman içinde düzelmez. Eğer dişlerinizde bir yamukluk bir sorun var ise bunun en erken zamanda tedavi olması gerekmektedir. Tedavi gerçekleştirilmezse bu yamukluk zaman içinde düzelmez.
  5. Tel tedavisinden sonrasında dişler eski halini almaz. Diş tedavisi tatbik eden ortodonti her aşamada hastasının iyiliğini isteyerek işlemler gerçekleştirir. Pekiştirme tedavisi yapılmadığı takdirde dişler eski haline dönerler. Yamuk dişi olan yurttaşlarımız pekiştirme yaptırmazlar ise tel tedavisi hiçbir işe yaramaz ve tedavi sonrasında dişleriniz eski haline döner.
  6. Devlet kaç yılda bir diş protezi takıyor? Sizler için araştırdık.

Diş Teli Tutarları Ne Kadardır?

Diş teli tutarları  2.500 lira ile 6.500 lira içinde değişim göstermektedir. Bu değişikliğin sebebi ise diş yapısı ile alakalıdır. Diş teli taktırmak isteyen bir oldukça hasta güzel duyu görünüm açısından tel taktırmak istediği için 18 yaş üstündeki hastaların tedavisinde devlet destek vermemektedir. 2000’li yılların başlangıcında diş teli fiyatının tamamını sıhhat bakanlığı karşılarken bu durum karşısında diş teli taktırmak isteyen hastaların sayısında mühim aşama de bir artış görüldü ve bu sebeple Sıhhat bakanlığı tedbir alarak 18 yaşın altındaki çocuklarda diş teli tedavisinin sıhhat bakanlığına bağlı olduğu kurumlarda yapılması halinde devlet bu tutarı karşılamaktadır. Diş teli taktıracak olan 18 yaş altı evlatların ücretlerini devlet karşılarken aslına bakarsak bir tek işlik parasını karşılamaktadır. Kısaca devlet muayene ücretini karşılarken sizde malzemeleri kendiniz alıyorsunuz. Bu şartlar altında devlet diş teli tedavisinin %50’lik kısmını karşılamış olmaktadır.

Peki Devlet hastanesi diş teli takıyor mu? Devlet hastanelerinde tedavi olmak istediğinizde tedavi için verilen buluşma yoğunluktan dolayı oldukça uzun zamana verilmektedir. Kısaca 2020 senesinde müracaat yaptığınızda buluşma tarihiniz 2021-2022 yılına verilmektedir. Bu sebeple hastalar devlet hastanelerinde yaptırmak yerine hususi kliniklerde tedavi almaktadır.

Bu kapsamda devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri yoğunluk sebebiyle hastalarına rapor yazmakta ve bu rapor ile hususi hastanelerde tel taktırılmaktadır.

Hastaneden aldığınız sıhhat raporu ile müracaat yaptığınızda, Devlet tedavinin belirli bir bölümünü karşılamaktadır. Hususi hastaneden diş teli tedavisi yaptırabilmeniz ve bunun belirli kısmının Devlet tarafınca karşılanması için alacağınız raporda şu husus belirtilmelidir.

Hasta .. derslik maloklzyon tanısı ile ortodontik tedavi gereksinimi bulunmaktadır. Tedavi güzel duyu amaçlı değildir.

Alacağınız sıhhat raporunda tedavinin mecburi olduğu ve güzel duyu amaçlı olmadığı belirtilirse, Devlet ile anlaşmalı tüm hususi hastaneler sizi kabul edecektir.

üniversite-hastanesi-diş-teli-raporu

üniversite-hastanesi-diş-teli-raporu

Bu mevzuda Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tarafınca tanzim edilmiş olan sıhhat kurulu raporu örneği yukarıda ki görselde mevcuttur.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>