Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücretleri (2020 Güncel)

Devlet hastanelerinden muayene olmak isteyen sigortası olmayan kişiler sıhhat hizmetlerinden yararlanmak isteyenler ilk olarak buluşma alarak tabip muayenesi olmak için kayıt işlemlerini yaptırmalı sonrasında paralı hasta girişinden kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi için hastane veznesinden muayene ücretini yatırmaları gerekmektedir. Acilden giriş meydana getiren hastalar hariç, buluşma alarak tabip muayenesi olacak ve tahlil yaptıracak olan paralı hastaların sıhhat hizmeti alabilmesi için vezneye 50 TL. muayene ücretini yatırarak devlet hastanelerinden muayene olabilirler. (fiyatlar da güncelleme olabilir.)

sigortasız-muayene-ücreti

Sigortasızlar 30 TL muayene tutarı yatırarak muayene olabilirler.

Devlet hastanelerinden muayene olmak isteyenler tahlil ve muayene ücretini ödemeden sıhhat hizmeti alamazlar. Herhangi bir işyerinde sigortalı olarak çalışmayan, emekli olmayan ve bakmakla yükümlü olunanların sigortaları olmayan kişiler Genel Sıhhat sigortasından yararlanabilmek için Kaymakamlıklarda bulunan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek Gelir testi yaptırmaları ve gelir testi sonucunda ödenecek olan Genel Sıhhat sigortası prim ücretini yatırdıktan sonrasında devlet hastanelerinde ücret ödemeden sıhhat hizmetlerinden yararlanabilirler.

Bunun haricinde GSS primini ödemeyen, sigortası olmayan ve Genel sıhhat sigortasından yararlanmayan kişiler devlet hastanelerinden muayene tutarı ödeyerek sıhhat hizmeti alabilirler. 2020 yılı için bu sayı 30 TL ‘ dir ve devlet hastanesi veznesinden 30 TL yatırarak alıntı karşılığında sıhhat hizmetinden yararlanmak mümkündür. Genel sıhhat sigortasına doğal olarak olmayan hepimiz ücret ödeyerek sıhhat hizmeti alabileceğinden, biran ilkin Gelir testi yaptırarak Genel sıhhat sigortası kapsamına girmek ve tertipli olarak GSS primlerini yatırmak bu açıdan büyük ehemmiyet taşır. Bilhassa de ayakta muayene gerektirmeyen ağır hastaların muayene ve tahlil ücretleri daha çok olacağından kişiler ya bir sigortalı işte emek harcamaları gereklidir ya da Genel  sıhhat sigortasına doğal olarak olması lazımdır. Aksi takdirde ciddi rakamlar ödeyerek sıhhat hizmetlerinden yararlanılabilir.

GSS Primleri

Asgari ücret 2020 senesinde Brüt 2943 TL’dir. Genel Sıhhat sigortası prim hesaplamalarında bu sayı baz alınarak hesaplama yapılır. Gelir testi yaptıran kişinin yaşamış olduğu hanedeki gelir toplamı Asgari ücretin 3’te biri kadar ve daha altında ise Genel sıhhat sigortası priminin tamamı olan 53.33 TL devlet tarafınca karşılanır.

Asgari ücret baz alınarak hesaplanan GSS primlerini tertipli olarak ödeyen kişiler devlet hastanelerinden ücret ödemeden muayene olabilirler. Tertipli olarak ödemeyen, devlete GSS prim borcu bulunan ve sigortası olmayıp halen gelir testi yaptırmayan kişiler devlet hastanelerinde muayene olabilmek için  geçerli olan paralı hasta muayene ücret olan 30 TL ödeyerek sıhhat hizmetlerinden yararlanabilirler. Genel Sağlık Sigortası Primleri 60 Lira olarak belirlenmiştir.

4A Sigortalı Muayene Ücretleri

SGK emeklilerin maaşından kesilen devlet hastanesi muayene ücretlerine, işyerlerinde sigortalı olarak çalışanların eczanelerde ödedikleri muayene katılım payların zam geldi. 2020 yılı için geçerli olan yeni muayene ücretlerine gelen son zam ile beraber sigortalı olan hastaların ödedikleri muayene ücretleri ise;

Sigortalı olarak çalışan ve devlet hastanesinde muayene ücretleri daha evvel 5 lira iken geçen yıl Ocak ayında meydana getirilen yeni zamla devlet hastanelerine ilişik muayene tutarı %20 arttırılarak 6 liraya terfi etti. Gene eğitim araştırma hastaneleri için 7 liraya, üniversite hastanelerindeki muayene katılım oranı ise  8 liraya yükseltildi.

Muayene Ücreti Hesaplama

Muayene Tutarı Hesaplama

Hususi hastanelerde ise muayene ücretleri hastaneye, muayene olunacak birime ve tedavi yöntemine nazaran değişkenlik göstermektedir. Katkı oranı olarak belirlenen meblağ 15 TL’ dir. SGK’ nın web sayfası üstünden hastane seçimini yaparak ve istenen bilgiler için ayrılmış alanları doldurarak muayene ücreti hesaplaması yapabilirsiniz. Yıl içinde fiyatlarda güncelleme olduğunda sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>