Devlet Huzurevi Yaşlı Bakımevi Fiyatları ve Başvuru (GÜNCEL)

Devlet Huzurevi Yaşlı Bakımevi Tutarları ve Müracaat yapmak isteyenler için, devletin rahatlık evleri, toplumsal yardımlaşma ve dayanışma bakanlığına bağlı vakıflar ve devlet tarafınca bakıma muhtaç olan yaşlıların bakımı için yapılacaklara değindik. Toplumsal Devlet ilkesi gereğince, devlet bakıma muhtaç olan, kimsesi olmayan yada ailesi ile evlatlarının bakmadığı yaşlıları hususi hizmetler kapsamına alarak, Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan   Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünce rehabilitasyon altında bakılmasını sağlamaktadır.  Doğal olarak Devlet destekli yaşlı bakım evlerinden faydalanabilmeniz için bazı şartlar mevcuttur.

yaşlı-bakım-evi

Devlet destekli yaşlı bakım evlerinden de faydalanabilirsiniz.

Yaşlı Bakım Evi Tutarları

Ilkin yaşlı bakım evlerinin sınıflandırmasını inceleyelim. Bakım evleri 3 grupta toplanır. Bunlar huzurevi, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri ve hususi bakım bölümüdür. Rahatlık evleri tedavisi mümkün olmayan hastalığı bulunmayan, rahat bir ortamda yaşlıları korumak amacıyla kurulmuş devlet destekli yaşlı bakım evleri iken, rehabilitasyon merkezleri ise tedavisi mümkün olmayan hastalığı olan, devamlı rehabilitasyon altında tutulması ihtiyaç duyulan kişiler için yapılmış kuruluşlardır. Hususi bakım adında olan bakım evleri ise akıl ve ruh sağlığı yerinde olan, bulaşıcı hastalığı olmayan, yatağa bağımlı yada zihinsel yada fizyolojik gerilemeleri sebebiyle hususi olarak bakım gerektiren yaşlılara verilen hususi hizmetin adıdır.

Devletin Yaşlı Bakım Evleri Parasızdır!

Devlet, meydana getirilen araştırma neticesinde, herhangi bir geliri ile üstüne kayıtlı mal varlığı olmayan tüm yaşlılarımız da hiçbir ücret almadan bakım ve sıhhat işlemlerini gerçekleştirirler. Sadece bakım evinde kalan yaşlının geliri yada mal varlığı mevcut ise, durum değişecektir. Hususi rahatlık evi ve Devletin rahatlık evlerini birbiriyle karıştırmamak gerekir. Ücret talep eden kuruluşların bir bir çok özeldir.

huzurevi

Huzurevine Kayıt Şartları Nedir?

Bir yaşlının rahatlık evinde kalabilmesi için aşağıda ki şartları taşıyor olması gerekmektedir.

  1. Yaşlık altmış yaş ve üstünde olmalıdır.
  2. Yaşlının kendi kendine bakabiliyor olması gerekmektedir. Günlük yaşamını kendi karşılayabiliyor durumda olmak,
  3. Akıl yönünden sıhhatli olmak.
  4. Öteki yaşlılara zarar vermemesi açısından herhangi bir bulaşıcı hastalığı olamaması,
  5. Alkol yada uyuşturucu bağımlılığının bulunmaması,
  6. Toplumsal ve ekonomik yoksunluk içinde bulunmak. Ailesinin yada evlatlarının bakmadığı yada parası olmadığı, toplumsal araştırma raporu ile tespit edilmiş olmalıdır.

Aile , Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı rahatlık evine bağlı görevliler, başvuruda bulunan yaşlıyı hem toplumsal hemde ekonomik yönden inceler. Rehabilitasyon merkezlerinde ise, ruh sağlığı yerinde olan,  Bedensel ve zihinsel gerilemeleri sebebiyle süreli yada devamlı olarak hususi ilgi desteğe, korunmaya ve rehabilitasyona gereksinim duyan hastalar kalmaktadır.

Lüzumlu Belge ve Evraklar

Rahatlık evine kayıt olmanız için, aşağıda ki evrakların tanzim edilmesi gerekmektedir.

  1. Müracaat dilekçesi
  2. TC. Kimlik numaranızın kuruluşa beyan edilmesi T.C Kimlik No Beyanı
  3. Maaş ve gelir durumunu gösteren evraklar,
  4. Hastalığı olup olmadığına dair tabip raporu gerekmektedir. Tabip raporu sonunda sakınca yoktur ibaresi yer almalıdır.

Yaşlılar rahatlık evinden izinli olarak ayrılabilir. İster gece ister gündüz burada kalabilir, istediği vakit rahatlık evinden çıkış yapabilir. Devlet Huzurevi Yaşlı Bakımevi Tutarları ve Müracaat şartları Türkiye genelinde ki rahatlık evi listesine buradan ulaşabilirsiniz. Size en yakın mesafede ki rahatlık evine başvuruda bulunabilirsiniz. Bakım evlerine başvurabilmek için hem toplumsal, hem de ekonomik yoksunluk gerekiyor.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>