Devlet İşçisi Nasıl Olunur?

Kamu kurumlarının tasfiye sürecinde hepimiz kamu işçisi yada memuru olma yollarını ve yöntemlerini araştırmaktadır. Son zamanlarda bilhassa de pazar günü yapılacak olan KPSS ortaöğretim sınavına 3 buçuk milyon aday katılarak bu zamana kadar imtihan başvurularında üstün dereceli başvurular yapılmakta ve hepimiz kamuya atanabilmenin hayalini kurmaktadır.

Ilk olarak her insanın bilmiş olduğu şeklinde merkezi imtihan olarak düzenlenen KPSS imtihanı kamu kurumlarının işçi ve işgören ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla düzenlenmekte ve başarı göstermiş olan adaylar bu kadrolara tercih yaparak atabilmekte ve alanına nazaran devlet memuru yada devlet işçisi olmaktadır.

devlet-işçisi

Devlet işçisi iyi mi olunur

Kadrolu İşçi Olma Şartları Nedir?

Kamu kurumlarında işgören işçi olarak  vazife almak ve devlete işçi olarak atanabilmek için kesinlikle Kamu Mensubu Seçme Sınavında katılmak ve kurumlara müracaat yapabilmek için belirlenen alanda ve istenilen KPSS türü puanını almak gereklidir.

Devlet işçisi olmak için yukarıda da belirttiğimiz şeklinde merkezi sınava girmek ve başarı göstermiş bir puan almak gereklidir. Kamu kurum ve kuruluşlarınca alınacak olan işçilerin atanacağı kadrolara atanabilmek için KPSS sınavına girmek şartı ile orta öğretimden mezun olanların girmiş olduğu KPSS ortaöğretim sınavına katılmak şartı mevcuttur. Ortaöğretimden mezun olanların girebileceği sınavlara ilköğretim ve ortaokuldan mezun olanlar alınmamaktadır.

İlköğretim mezunlarından kamu kurum ve kuruluşları işçi alacaklarsa, bu durumda İş-Kur yönetimine müracaat yapacaklardır.

KPSS imtihanı olarak malum merkezi imtihan vatanımızda 3 düzeyde yapılmaktadır.

  • Lisans ve lisansüstü programlardan mezun olan adaylar A düzeyinde,
  • İki senelik önlisans programlarından mezun olan adaylar B düzeyinde,
  • Ortaöğretimden mezun olan adaylar ise C düzeyinde düzenlenen KPSS imtihanlarına bu düzeylerden sınava girebilmektedir.

Devlet işçisi olmak isteyenler ortaöğretimden mezun olan adayların katılabildiği KPSS C düzeyinden sınava girmeli ve 60 puan almalıdır.

60 Puan Alanlar Müracaat Yapabilir

Yukarıda belirttiğimiz suretiyle kamu işçisi olmak için C düzeyinde KPSS sınavına girmek ve başarı göstermiş bir puan almak  önemlidir. Kamu kurum ve kuruluşları işçi kadrosunda atamalara yerleşebilmek için adayların KPSS C puan türünü dikkate almaktadır.

Devlet işçisi olmak için KPSS sınavından 60 puan almak şarttır. Taban puan olarak belirlenen 60 puanı alan adaylar işçi ekibi açan kamu kurum ve kuruluşlarına müracaat yapabilmektedir.

Engelli ve Eski Hükümlülere Baraj Puanı Uygulaması Yoktur

Kpss imtihanı kapsamında bulunan özürlü ve eski hükümlüler için puan barajı bulunmamaktadır. Bununla beraber, başvurularda bulunabilmek özürlü ve eski hükümlülerin merkezi sınava girmiş olmak kafi sayılmaktadır. Buna nazaran engelli ve eski hükümlüler sınavlara girmesi kafi olmakta alımlarda puan durumuna dikkat edilmemektedir.

Kamu kurum ve kurumlarının taleplerine müracaat eden adaylar işçi alımı için verilen ilanlara 15 gün içinde müracaat yapmak zorundadır.

devlet-işçisi

KPSS puanı aranmaksızın da devlet işçisi olmak mümkündür.

KPSS Olmadan İşçi Başvuruları İş-kur Vesilesiyle Yapılmaktadır

İş- kur başvuruda bulunan adayların içinde alınan puanlara nazaran bir sıralama yapmaktadır ve 2 katı kadar talibi, duyuru veren kurumlara göndermektedir. KPSS imtihanı uygulanmadan İş- kura müracaat yaparak alım meydana getirecek olan kurumlara müracaat yapanların durumları İŞKUR tarafınca kurumlara bildirilmektedir.

2 katı kadar adayın kurumlara gönderilmesinin arkasından adaylar yazılı ve sözlü yada uygulamalı sınava doğal olarak tutulmaktadır. Meydana getirilen sınavlardan sözlü sınavlara KPSS sınavından muaf olanlarda alınmaktadır. Yazılı ve sözlü , uygulamalı sınavlar yetkili amir ve 4 üye bir başkan tarafınca imtihan kurulunca yapılmaktadır. Kamu işçisi olarak kariyer gerektiren meslekler de yazılı- sözlü sınava tabidirler. Uzman alımlarında, müfettiş ve denetmen alımlarında, denetici ve kontrolör ve aktüer alımlarında da imtihan kurulunca bir başkan ve 4 üyeden oluşan imtihan kurulu yazılı ve sözlü imtihan yapmaktadır.

Kurumlara iki katı kadar aday gönderilmesi ve gönderilen adayların kafi sayıda ve iş gücü ihtiyacını karşıladığı durumlarda ikinci bir gönderme İŞ KUR tarafınca istenemez, ve kurumlar yeniden aynı taleplerde bulunamaz.

Doktorlar ve  ilköğretim okulu mezunları kur’a ya tabidir. Tabip ve diş hekimleri ve ilköğretim mezunları kur’a ya tabidir bu meslektekiler için imtihan değil kur’a yapılmaktadır.

Karacı, Havacı, Jandarma yada Denizci.. Hepsinin görevi bir birinden güzel. Üstelik Uzman Çavuşluktan da geçiş yapılabiliyor. Astsubay olmak ister miydiniz? Astsubaylık mesleğine giriş yazımızı inceleyin. Kamuflaj size fazlaca yakışacak.


About admin

Check Also

Köy Korucusu Olmak İsteyenlere Genel Bilgiler

Köy Korucuları bilinmiş olduğu suretiyle bilhassa teröre maruz kalan ülkemizin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>