Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar?

Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz bir kaza sonucu, bir çok süre ise çürük ve diş problemleri sebebi ile kaybederiz bu durum karşısında diş hekiminiz sizin için en iyi tedavi yönteminin diş protezi takılması yönünde olacağını belirtmektedir. Diş protezi yaptırmayı düşünenler Devlet kaç yılda bir diş protezi takıyor? merak ediyor. Diş Protezi denildiği süre çoğumuzun aklına direkt olarak 65 yaş üstü yurttaşlarımız gelmektedir. Bu sebeple diş protezleri en oldukca 60 ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızda görülmektedir. Fakat bu idrak oldukca yanlış bir algıdır. Diş protezi kullanan oldukca sayıda genç hastalarında olduğu bilimsel olarak açıklanmıştır. İyi takılan bir diş protezinin kendi dişlerinizden bir fark olmadığını farkına varacaksınız. Diş protezleri Alt protez, üst protez, kısmi protez ve tam protez olarak 4 gruba ayrılmaktadır. Bu protezler hastanın diş sağlığına bakılarak tavsiye edilecek tedavi yöntemleridir.

diş-hastanesi

Devlet kaç yılda bir diş protezi takıyor.

Diş Protezi Iyi mi Takılır?

Hastanın ağız sağlığı açısından tavsiye edilen bir tedavi yöntemi olarak belirlenmektedir. Diş protezi hastaya uygulanmadan ilkin diş hekimlerinin kontrolleri ve tavsiyeleri yönünde şekillenir. Diş hekimleri öncelikli olarak hastanın ağız yapısını denetim eder ve sağlıksız olan dişler belirlenir. Bunun üstüne protez şekillerinden birinin yapılması uygun görülür. Bu sebeple hastaya uygulanacak olan protezin tam oturması açısından damak ölçüsü alınmaktadır. Alınan damak ölçüsü üstüne bir kalıp çıkartılarak diş protezi hazırlanmaktadır. Kalıp çıkartıldığında içine alçı dökülerek donması beklenir. Bunun haricinde protez için yapıştırıcı lüzumlu olmaktadır. Bu yapıştırıcıyı eczaneden ve marketlerden almanız mümkün olabilir.

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Hastaların en oldukca sormuş olduğu sorulardan kabul edilen devlet kaç yılda bir diş protezi takıyor? sorusunu araştırıp bu mevzuyu ele aldık devlet hastalarına 4 yıl arayla diş protezi takabiliyor. Meydana getirilen diş protezleri kimi zaman oldukca sıhhatli olurken uzun seneler kullanılabiliyor. Kimi zaman ise erken yıpranarak kullanışsız hal alabiliyor. Bu durumlarda hasta damak problemleri yaşayarak yiyecek yemekte güçlük çekiyor, konuşamıyor, ağrı ve sancı çekiyor. İşte bu sebeple Devlet 4 yılda bir protez değişikliği yapmak isteyen hastalara destek veriyor. Diş protezi uygulanan bir hasta protezlerine lüzumlu özeni göstermeli ve hekiminin önerilmiş olduğu şekilde diş bakımını tertipli olarak yapmalısınız. Eğer diş protezinizin bakımını tertipli bir halde yapmazsanız protezi erken yıpranır ve size açı vermeye adım atar. 4 yıldan ilkin proteziniz kullanışsız bir hal alırsa, kırılırsa, düşerse bunu devlet karşılamaz ve hususi olarak protezinizi kendiniz yaptırırsınız.

Diş Protezinin Türleri Nedir?

Diş protezinin 4 türü vardır. Yukarıdaki yazımızda da açıklamış olduğumuz şeklinde bu türler hastanın ağız ve damak yapısıyla ilgili olup diş hekiminin önermiş olduğu tedavi şekli uygulanır. Alt protez, üst protez, tam protez ve kısmı protez şekilleri vardır. Şimdi bu protez yöntemlerini açıklamalı olarak ele alalım.

diş

Diş protez türleri

Alt Protez Yöntemi

Alt dişlerin çürümesi, kırılması, kaza sonucunda dökülmesi şeklinde herhangi bir nedenle kaybedilmesi üstüne diş hekiminin önerilmiş olduğu alt diş protez yöntemi uygulanır. Bu yöntem bir tek alt damak için uygulanırken üst dişlerle beraber uyumunun olması için damak ölçüsü alınır ve kalıp çıkartılır. Bunun üstüne alt damak için protez diş ayarlanır ve hastanın damağına gore protez yapılır. Alt çene kası devamlı hareket halinde olduğundan dolayı damağa tam oturmamış olan protez hastaya hastalık vererek açı çekmesine neden olur bu sebeple diş hekiminin ve çıkarılan kalıbın son aşama mühim olduğu ortaya çıkmıştır.

Üst Protez Yöntemi

Üst protez yöntemi de aynı şekilde alt protez yöntemiyle bir olarak şekli almaktadır. Hastanın daha öncesinden geçirmiş olduğu mühim bir hastalık, kaza, çürük yada herhangi bir nedenden dolayı üst dişlerini kaybetmesi üstüne diş hekiminin öneride bulunmuş olduğu üst diş protezi uygulanır. Bunun için ilk olarak damak yapısı denetim edilir ve damağa uygun bir kalıp çıkartılır. Bu kalıba gore protez ayarlanarak hastanın ağız sağlığı ön planda tutulur. Hasta diş protezini doktorunun önerilmiş olduğu şekilde temizlemez ve güzel bakmazsa kısa bir süre sonrasında protezini kaybeder ve damak hastalıkları yaşamaya adım atar. Bu durumda suçlu diş hekimi olarak görülmemelidir.

Tam Protez

Diş tedavisinde uygulanan tam protez yöntemi hastanın tüm dişlerini kaybetmesi ile oluşur. Bu durum kimi zaman çürüklerden olurken kimi zaman hastanın geçirmiş olduğu bir kaza sonucu yada ciddi bir hastalık sonucunda oluşan diş kayıpları sebebi ile gerçekleşir. Müracaat yaptığınız diş hekimi damak yapınızı denetim ettikten sonrasında damak ölçünüzü alıp alt ve üst dişleriniz için protez hazırlar. Bu protezler damaklarınıza tam oturmadığı takdirde ağzınızda ve damağınızda açı oluşturur bununla beraber dışarıdan bakıldığında yüz şeklinizin değişmesine de sebebiyet verir üstelik bakıldığında oldukca eğreti duracaktır. Bu sebeple diş protezi tedavisi uygulamadan ilkin oldukca iyi bir diş hekimi araştırması yapın ve sonrasında tedavinize başlayın.

Kısmi Protez Yöntemi

Kısmi protez yöntemi bir yada birden fazla dişin kırılması, çürümesi ve çekilmesi üstüne gerçekleştiren bir yöntemdir. Kısmi protez yöntemi ile tedavi uygulandığında sağlam olan dişinizin yardımıyla bir köprü oluşturulur ve daha öncesinden hazırlanmış olan kalıptan meydana getirilen protezi damağınıza yapıştırarak tedaviyi uygulamış olmuş olursunuz. Fakat Tek bir diş kaybedilmiş olduğu süre genel anlamda implant tedavisi önerilmektedir. İmplant çektirmiş olduğunuz dişinizin yerine yeni bir dişin takılması ile gerçekleştirilmektedir. Diş protezlerinden oldukça değişik bir işlemi vardır.

Bazı hastalara diş teli tedavisi verilmesi gerekiyor. Peki sizce Devlet Hastanesi Diş Teli Takıyor mu?

Kısmi protez yöntemi

Kısmi protez yöntemi

İmplant Tedavisi Iyi mi Gerçekleştirilir?

İmplant çene kemiğine yerleştirilen suni diş kökleridir. İmplant tedavisi üniversite hastanelerinde uygulanırken bununla beraber hususi klinikler yardımıyla de yapılmaktadır. İmplant yardımıyla hem sağlam hemde organik diş görünümüne haiz olmanız mümkündür. İmplant tek diş ve üç dört dişe birden uygulanırken bununla beraber alt ve üst çene için uygulanırken tüm dişler içinde uygulanabilir. İmplant tutarları ise şu doğrultuda belirlenmektedir.

  • Tek diş için uygulanan implant fiyatı averaj olarak 1.000 lira ile 2.500 lira içinde değişim göstermektedir.
  • 2 ile 6 diş için uygulama implant bedeli ise 3.000 ile 6.300 lira içinde değişim gösterecektir.
  • 3 ile 4 kaplama implant için çıkarılan karşılık 5.000 ile 10500 lira içinde değişim gösterecektir.
  • Alt ve üst çene tüm dişler için belirlenen averaj fiyat 25.000 ile 52.500 lira içinde değişim gösterecektir.

Maddi açıdan bir engeli olmayan hastalar protez yerine implant diş tedavisi uygulayabilirsiniz. Devlet kaç yılda bir diş protezi takıyor sorularına yanıt aradık. Sizde devlet destekli diş protezi yaptırmak için hastanelerden buluşma alınız.


About admin

Check Also

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Başvuru Şartları

Ülkemiz toplumsal bir devlet olduğundan gereksinim sahibi vatandaşlara yardımlar sunmaya devam etmektedir. Kamu kurum ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>