Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor? (SMS ile HAK SORGULAMA)

SGK tarafınca göz rahatsızlığın olanların gözlük harcamaları karşılanmaktadır. Sadece bunun bir süresi ve kriteri mevcuttur. Bu içeriğimizde Devletin kaç yılda bir gözlük verdiğini kaleme aldık.

Çalışan ve toplumsal sigorta primini ödeyenler devlet hastanelerinde göz doktoruna muayene olarak gözlük alabilirler. Bunun için Devlet hastanelerindeki Göz Polikliniklerinden buluşma alarak göz muayenesi olup göz rahatsızlığınıza teşhis koydurarak göz doktoru gözlük yazdığında devlet destekli gözlük alabilirsiniz. SGK  tarafınca tanınan sigorta hakkından yararlanarak gözlük ödemesinden yararlanarak 3 yıl süreli gözlük ve çerçeve alabilirsiniz. Sigortadan alınan gözlükler 3 senelik olarak verilir. Şimdi 3 yıl dolmadan gözlük iyi mi alınır mevzularına değinelim.

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor?

Sigorta tarafınca gözlük verme süresi 3 senedir.

Tekrardan SSK’dan Gözlük Alma ve Hak Sorgulama

Gözlük ve çerçevelerinin yenilenme süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir. Süre bitiminden derhal sonrasında yeni bir gözlük alabilmek mümkündür. 3 yıl süresi dolmadan SGK tarafınca yeni bir gözlük ve çerçeve almak mümkün değildir. 2020 senesinde ssk dan gözlük alanlar bir sonraki gözlük alma haklarını 2022 senesinde kullanabilecektir. 2022 yılı gelmeden gözlük alamayacaktır.

Göz doktorunun muayenesinden sonrasında hastanın göz sağlığı açısından bir ilerleme görülmesi durumunda bilhassa de 0,5 diyoptrilik olması halinde sigortadan 3 yıl beklemeden istenilen zamanda ve gözlük camının değişikliğinin yapılması ile yeni gözlük alınabiliyor. Görme bozukluğunda ileri derecede olmayan düşük diyoptrilik olması durumunda da  gözlük bedelini hastanın kendisi karşılaması gerekiyor.

18 yaşından minik evlatların gelişme ve gelişme dönemlerinde verilen gözlük ve çerçevelerin yenilenmesi ve değiştirilmesinin lüzumlu olduğu durumlarda da bu 3 yıl süre geçerli olmaz değiştirilmesi sıhhat kurulu raporu ile belgelenmesi ile istenilen zamanda yenilenir.

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor?

Toplumsal Güvenlik Kurumu kapsamında verilen reçetelerin süresi 10 iş günüdür. Süre geçince bu hakkınızı yitirmiş oluyorsunuz.

Gözlük Hakkı Sorgulama Iyi mi Yapılır?

Sigortadan gözlük alarak yenilemek için lüzumlu sürenin ne kadar kaldığını öğrenmek amacıyla çam ve çerçeve hakkı sorgulamalarını iki yolla yapabilirsiniz. Devlet hastanesinden daha evvelinde göz doktoruna muayene olup gözlük alanlar herhangi bir sebepten dolayı tekrardan sigortadan bir gözlük almak oldukça kolay bir halde bunu öğrenebilirsiniz. Sigortadan gözlük alarak bir sonraki gözlük alma hakkını sorgulamanın Bunun en kolay yolu e-devlet üstünden sorgulama yapmaktır. Ek olarak devletin kaç yılda gözlük verdiğinin bilgisini SMS şeklinde de sorgulayabilirsiniz.

Gözlük çerçeve, cam Beyaz, Kolormatik, Bifokal-Progresif, Organik, Prizmatik optik aygıt sorgulamalarını e-devlet giriş şifresini www.turkiye.gov.tr adresinde girerek şeklinde sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. E-devlet şifresi olmayan kişiler ise sms hizmetini kullanarak sorgulama yapabilirler.

Bir öteki yoldan  ise cep telefonundan sms göndererek 1 lira ödeyerek de kısa yoldan sorgulama yapabilirsiniz. Tüm operatörlerde geçerli olmak suretiyle çam ve çerçeve sorgulama meydana getirecek olan kişiler Kimlik numaraları ve aile sıra numaralarını istedikleri çam yada çerçeve hakkını hangisini sorgulayacaksa onu büyük harflerle yazarak 5502‘ ye kısa ileti yollayarak sms ile sorgulama yapabilirler.

gözlük

Devletin gözlük değişimi için tanımış olduğu hak cam ve çerçeve için 3 senedir.

KISA MESAJ İLE SORGULAMA;

ÖrnekCERCEVE boşluk TC kimlik No boşluk Aile Sıra No yazıp 5502’ye ve CAM boşluk TC kimlik No boşluk Aile Sıra No yazıp 5502 ye gönder.

Gözlük hakkınız olup olmadığını sorgulamak için yukarıdaki şekilde kısa ileti yöntemi ile örnekteki şekilde yazarak 5502 ‘ ye sms atarak sorgulama yapabilirsiniz, ileti sonrasında size geri dönüş yapılarak ne süre gözlük camı yada çerçevesi alacağınıza dair bir kısa ileti yollanacaktır.

Gözlük Reçetesi İle Güneş Gözlüğü Alınır Mı?

Gözlük ihtiyacı olmayan, sadece süresi dolduğu ve yeni bir gözlük hakkı oluştuğundan dolayı insanoğlu bu haklarını güneş gözlüğü ile kullanıp kullanamayacaklarını merak etmektedir. Bunun bir hak bulunduğunu, sadece kullanmamanız durumunda herhangi bir yaptırım uygulanamayacağını ifade etmek gerekiyor. Reçete yazdırılarak alınacak olan gözlükler bir tek numaralı gözlükleri kapsamaktadır. Resmi olarak bu reçeteler ile güneş gözlüğü almak mümkün olmamaktadır.

Numaralı gözlük reçetesi ile güneş gözlüğü alma uygulaması yasalara aykırıdır. Bu mevzuda dikkatli olunması gerekiyor. İdari yaptırımlar söz mevzusu olabilir.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>