Devlet Kadrosuna Beyaz Hacker Alınacak

Siber cenk tehdit olarak ulusal politika güvenlik belgesinde. Devlet kamu ve hususi kurumların sanal güvenliğini sağlamak için garip bir yönteme başvurdu. Kadrolu bilgisayar korsanları yetiştirilecek ve onlar da devlet için çalışacak.

Bilgisayar korsanları artık devlette olacak. Sanal güvenliği sağlamak adına garip bir adım atan devlet beyaz hacker yetiştirerek kadrolu olarak kamu ve hususi kurumların sanal güvenliklerini sağlayacak elemanları işe alacak. Siber saldırılara karşı kadrolu hackerlar alınacak.

Beyaz Hacker Alımı 2020

Emniyetin, Yüksek Yargı kurumlarının, Siyasal partilerin web siteleri sık sık sanal korsanlarının saldırıları uğruyor. Mühim belgelerin gizliliği tehdit altında. Kamu ve hususi sektördeki dijital verilerin güvenliği için düğmeye basıldı. Devlet beyaz hacker yetiştirecek. Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı beyaz hacker yetiştirilmesi ile ilgili yapmış olduğu açıklamalarında devlete kadrolu bilgisayar korsanı alınacağını belirtti. Güvenlik kurulu politika belgesine de giren Türkiye’ nin siber güvenliği için uzmanlar yetiştirilecek görevleri ise; sistemin açıklarını belirleyerek üstlerine açıkların raporunu vererek sistem açığını önlemek olacak. TSE ‘ de eğitim görecekler. Uzmanlar sertifikalı korsanlar olacak ve hackerler yetişmen, Kayıtlı, Sertifikalı ve Kıdemli olmak suretiyle 4 değişik uzmanlık seviyesinde işe alınacaklar.

Devlet beyaz hacker alımı nasıl yapılacak?

Beyaz hacker alımı

Beyaz Şapkalı Hacker Başvuruları

Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Fiil Planı hazırlayan Hükümet Informasyon Teknolojileri ve İletişim işletim kurumu BTK tarafınca yapılacak olan hacker alımlarının başvuruları alınmaya başlandı. Genç bilişimcilerden oluşacak beyaz hacker alımlarına bilhassa üniversite mezunlarının başvurması beklenirken başvurular BTK ‘ya [email protected] adresine yapılacak. Ekibe katılacak genç bilişimcilerden oluşacak beyaz hacker ordusuna 6 bin lira ila 10 bin lira içinde maaş verilmesi planlanıyor.

Türk Standartları Enstitüsü’nde (TSE) yetiştirilecek bilişimci genç uzmanların alacakları eğitimlerden sonrasında alacakları hacker sertifikası ile Türkiye’nin siber güvenliği için çalışacağı bildirdi. Sanal sızmalara ve  siber saldırılara karşı kurumların bilgisayar sistemlerini korumak için ‘beyaz hacker’ ya da ‘beyaz şapkalı hacker’ adında olan, kendileriyle irtibatlı olarak çalışan hackerlar 7/24 olacak şekilde çalıştırılacak ve dolgun maaş ile işe başlatılacak.

Beyaz şapkalı hackerlere eğitimler  Sızma Testi, Eğitim ve Danışmanlık Hizmeti Veren Personel ve Firmalar İçin Yetkilendirme Programı kapsamında Türk Standartları Entitüsü tarafınca verilecek eğitim için TSE Yazılım Belgelendirme Müdürlüğü tarafınca oluşturulan programda, 4 değişik uzmanlık seviyesi üstünden eğitimler verilecek.

TSE sertifikasyon müracaat formu için tıklayınız.

Müracaat formunun yanında adaylardan istenen öteki belgeler ise Nüfus cüzdanı kopyası, Mezuniyet belgesi kopyası, Özgeçmiş, Adli sicil kaydı, Ön ödeme dekontu, uzmanlık çeşidine nazaran yönetimsel kriterlerde yazan sertifika, mezuniyet belgesi fotokopisi ve belgelerdir. Kişiler Vakıfbanka Sızma testi bilgilendirmeleri açıklamasını yazarak verilen IBAN numarasına 884 şube koduna 500 TL ön ödeme tutarı de yatırarak müracaat yapabilecektir.

Devlet beyaz hacker alımı nasıl yapılacak

TSE tarafınca verilecek eğitimler temel düzey eğitim paketi için 5 yada 7 gün süreli olacak şekilde verilir ve 5 günlük eğitim şahıs başı 1800 TL’dir. 7 günlük eğitim şahıs başı 2200 TL’dir. İleri düzey eğitimi ise 10 gün sürmekte tutarı şahıs başı 2700 TL dir. Siber Güvenlik Sızma testi uzmanı sertifikası şahıs başı 450 TL’dir.

Eğitim ve imtihan katılımları öncesinde başvuruda müracaat sahibi 500 tl ön ödeme tutarı ödenir. Paket eğitim sürelerinden fazla süre eğitim taleplerinde şahıs başı günlük eğitim tutarı alınır. Tersine mühendislik eğitim paketi tutarı 3 günlük şahıs başına 2500 TL dir. Dış uzman katılım tutarı günlük adam/ gün olarak TSE dış araştırma elemanı yönergesine nazaran belirtilen ücret olup, ulaşım ve konaklama ek olarak faturaya dahil edilir.

Eğitim ve imtihan katılım öncesi müracaat sahibi tarafınca Adli Sicil temiz kağıdı getirilmesi gereklidir.

TSE Sertifika Imtihanı

Eğitimlerde adaylar sınava alınacak ve TSE sertifikası almak için yapılacak sınavlarda başarı göstermiş olmak için 100 üstünden averajlar alınarak kriterlere nazaran adaylar başarı göstermiş sayılacaktır. Bu averajlar ise;

  • Yetişmen Kontrol Uzmanlığı için yapılacak yazılı sınavdan 100 üstünden 50 puan başarı göstermiş sayılacak.
  • Kayıtlı Kontrol Uzmanlığı için yapılacak yazılı imtihan ve Uygulamalı imtihan averajının minimum 100 üstünden 50 puan olması gerekmektedir.
  • Sertifikalı Kontrol Uzmanlığı için yapılacak yazılı imtihan ve Uygulamalı imtihan averajının minimum 100 üstünden 70 puan olması gerekmektedir.
  • Kıdemli Kontrol Uzmanlığı için yapılacak olan yazılı imtihan ve uygulamalı imtihan averajının minimum 100 üstünden 85 puan olması gerekmektedir.

Yetişmen Yetişmen Sızma Testi Uzmanlığı, kayıtlı Yetişmen Sızma Testi Uzmanlığı, sertifikalı Yetişmen Sızma Testi Uzmanlığı ve kıdemli Yetişmen Sızma Testi Uzmanlığı olmak suretiyle belirlenen 4 değişik uzmanlık seviyesi için bazı şartlar da aranacak. Bilhassa başlangıç seviyesi olarak eğitim alan Yetişmen Sızma Testi Uzmanlığı için herhangi bir koşul aranmayacak.   3 yıl data güvenliği alanında emek verme şartı aranan Kıdemli Sızma Testi Uzmanlığı için ise ek olarak 5 yıl sızma testi yapmış olmak ve bunu belgelendirmek şartı aranacak. Kıdemli Sızma Testi Uzmanları bu şartların yanında minimum 1 tane ulusal yada internasyonal düzeyde bilimsel nitelikli yazı yayınlamak zorunda. Sistem üstünde bir zafiyet keşfinde bulunup TSE’nin Zafiyet Bildirim Programına bildirmeleri ve güvenlik için üst düzey tedbir almaları da gerekecek.

TSE sertifika sınavı

TSE sertifika imtihanı

Görevi Nedir?

Beyaz hacker ordusuna katılmak için hacker müracaat şartlarını taşıyan gençler bilişimciler hacker ordusuna dahil edilecek son zamanlarda meydana getirilen siber saldırılar sebebiyle bu saldırılara karşı savaşım edecek, ulusal yada internasyonal düzeyde bilimsel nitelikli yazı yayınlayacak, Türkiye’nin web ağına yapılacak bir siber saldırıya karşı hazırlıklı olmak ve siber saldırılara karşı anında müdahalede bulunmak amacıyla BTK tarafınca dolgun maaşlı hacker başvurularını yapmak isteyenlerin aranan şartları taşımaları ve TSE den bu alanda oluşturulan programa katılım göstererek sertifika sahibi olmaları kendine güvenen ve bilişim alanında yeterince data sahibi olduğuna kanaat getiren genç bilişimcilerin BTK adresine e-posta adresi üstünden başvuruları yapmaları gereklidir.

Mevzu ile ilgili olarak BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan siber orduya beyaz hacker olmak için müracaat icra eden genç bilişimcilerin BTK e-mail adresinden yapacakları başvurularının biran ilkin değerlendirilerek müracaat icra eden gençlerin süratli bir halde istihdam edileceğini belirtti.


About admin

Check Also

Köy Korucusu Olmak İsteyenlere Genel Bilgiler

Köy Korucuları bilinmiş olduğu suretiyle bilhassa teröre maruz kalan ülkemizin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>