Devlet Kadrosunda Hizmetli Ne İş Yapar?

Devlet kadrolarında hizmetli olarak çalışmak ister misiniz? Hizmetli memurlar destek hizmetler sınıfında yer almıştır. Hizmetliler evrak, temizlik ve çay vb. işleri yaparlar. Üniversitelerde, yargıtayda, MSB’ de memurlar vazife yapmaktadır. Memurların görevleri hakkında içeriğimizden detaylı informasyon alabilirsiniz.

Devlet Kurumlarına Destek Hizmetlilerin Görevi

Kpss sınavına girerek devlet kadrolarına hizmetli ünvanı ile atananlara devlet kurumlarında hizmetli olarak çalışan kişilere evrak getir götür işleri yaptırılmaktadır. Kurumda bulunan amire bağlı olarak hizmetliye değişik işler yaptırılmaktadır. Okullara hizmetli olarak atanan kişiler çoğu zaman talebe işleri ve sekreterlikte ki evrak getir götür işlerin mesuldür. İdarecilerin talimatları ile çalışılan kurumun gerek duyduğu ve yapılmasını istediği değişik işleri yapmakla yükümlüdür.

Kurumlarda yapılacak işler kesinlikle kurumun idarecilerine ve bağlı bulunan amirin talimatlarına nazaran değişim gösterse de temizlik işi hariç hizmetliler kurumun gerekseme duyduğu değişik ve çoğu zaman angarya işlerde çalıştırılmaktadır. Hizmetlilere ağır ve altından kalkamayacağı işler verilmesi takdirde hizmetliler durumlarını idarecilerle paylaşarak işlerin hafifletilmesini talep edebilir. Hizmetli ekibi demek bir tek temizlik işinden görevli olmak değildir. Hizmetli olarak ataması yapılanlar çoğu zaman kurumlarda vasıfsız eleman olarak alındığı için çoğu zaman kolay işlerde çalıştırılırlar. Bazı durumlarda kişinin performansına bağlı olarak ve verimli bir iş yapacağı kanaatine varılırsa şahıs masa başı işlere ve evrak memurluğu şeklinde işlerden görevli olarak çalıştırılabilir. Bu tamamen hizmetlinin işinin iyi yapmış olup yapmadığına ve verimli ya da verimsiz çalıştığına göre farklılık gösterir.

hizmetli

Devlet kurumlarında hizmetlilerin görevleri

Destek hizmetler sınıfı grubundan devlet ekibine alınan kişilerin işleri bu kanunda belirlenen maddeleri şöyledir. Destek hizmetlerde vazife alan kişilerin yapması ihtiyaç duyulan işler çoğu zaman kurumda her türlü yazı, dosya şeklinde evrak ve belgeleri alıcısına ulaştırmak dağıtmak, toplamak ve kurumun bel kemiği olmaktır. Kurumlara müracaat meydana getiren kişileri kurumda karşılamak ve ilgili yetkiliye yönlendirmek amacıyla destek olmaktır. Bunun yanında kurumda hizmet verilen yerlerin temizliği, aydınlatma ve ısıtma işlerinde çalışmak ve bu işleri yapmaktır. Hastane, acil vb sıhhat kurumlarında ve tedavi kurumlarında vazife alacak destek hizmetliler ise hastaların ve hastanenin temizliklerinden de mesuldür. Hasta bakımı şeklinde kolay işler ve hizmetleri karşılamak kurumlarda koruma, muhafaza ve ana hizmetlere destek olmaktır. Her kurumun kendi bünyesine nazaran lazım görmüş olduğu işlerde ana hizmetlere destek mahiyette vazife verilen hizmetleri kapsamaktadır.  Kurumda döşem, bakım, işletilmesi şeklinde hizmetlerin hizmetli personelini tarafınca yerine getirilmesi bu kanunlar ile belirlenmektedir.

Engelli ekibinden devlet kurumlarına hizmetli olarak atanan ve destek hizmetlerde vazife alacak personelin ise daha kolay işlerde çalıştırılması ve engeline nazaran değişen işlerde vazife alması sağlanmaktadır. Engelli hizmetli personelin engellerini artırıcı ve ilerletici ve rahatsız edici işlerde çalıştırılması yasaktır. Hizmetli ekibindeki personeller çoğu zaman kurumlarda kapıda görevli, santraldeki personel, ayak işlerini meydana getiren ve evrak dağıtıp toplayan ve kuruma müracaat edenleri karşılayarak yönlendiren hizmetli olarak iş yapmaktadır. Hizmetli personelin ne iş yapacağı dediğimiz şeklinde kurumun gereksinimlerine ve lüzum görmüş olduğu işlerin ne olduğuna nazaran değişim göstermektedir.

Kamu Kurumlarında Hizmetlilerin Görevi ve Yapacağı İşin Tanımı

Hizmetlilerin görevleri kamu kurumlarında genel anlamda ofis hizmetlerini ve temizlik hizmetlerini yapmaktır. Kalite gerektirmeyen işleri meydana getiren hizmetliler işletmenin genel emek harcama prensipleri doğrultusunda, vasıta, gereç ve ekipmanları etkin bir halde kullanarak, işçi sağlığı ve iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak çalıştırılan personel olarak bilinirler.

Uygulamada hizmetlilere ofis ve ofislerde çeşitli vasıta gereçlerini, mefruşatını temizleme görevi veriliyor. Bürolar içinde evrak ve belgeleri taşıyarak dağıtım ve toplanması işini yapabiliyorlar. Gerektiğinde ofis ve ofis personeline ikramda bulunmaları istenebiliyor. Konuk ve misafirlere servis yapmaları talep edilebilir. Büroda emek harcama saatleri içindeki dinlence zamanlarında ve saatlerinde nöbet tutarak gerektiğinde personelin yapacağı işe destek olabildikleri duyulmuştur.

Kamu Kuruluşlarında Hizmetlilerin Görevi ve Yapacağı İşin Tanımı

Kamu Kurumlarında Hizmetlilerin Görevi ve Yapacağı İşin Tanımı

Hizmetli Maaşları

Hizmetli olarak atanan kişilerin en fazlaca merak ettikleri ise hizmetlilerin maaş durumlarıdır. Hizmetliler vasıfsız personel olarak çalıştırıldığından 12/1 kademesinden maaş almaktadır.  Yapılacak olan zamlarla beraber bu oranların artacağı söyleniyor.

Hizmetliler Devlet memurları kanununda ve kurumların kanun ve mevzuatlarında yazılı işleri yapmakla yükümlüdürler. Yazımız yorum durumunda olup, personelin yapması ihtiyaç duyulan işleri bildirmez. 

Sadece hizmetlilerin görevli olduğu durumlar söz mevzusudur. Ilk olarak anayasamıza saygılı ve Türkiye Cumhuriyeti’ ne bağlı olmalıdır. Herhangi bir siyasal partiye üye olamazlar yada siyasal etkinlik içinde bulunamazlar. Din, dil, mezhep vb. mevzularda ayrıma gidemezler. Yansız olmak mecburiyetindelerdir.

En düşük işyar maaşı üstünden kamu kurumlarına hizmetli olarak başlayanların maaşları 3000 TL’ den başlamaktadır. Ek olarak bu şahısların uygar durumlarına ve çocuk sayılarına nazaran maaşları düzenlenmektedir.


About admin

Check Also

Köy Korucusu Olmak İsteyenlere Genel Bilgiler

Köy Korucuları bilinmiş olduğu suretiyle bilhassa teröre maruz kalan ülkemizin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>