Devlet Kreş ve Anaokulları Başvuru Şartları 2020

Devlet 4+4 eğitim uygulaması ve ilk okula başlama yaşlarında ki düzenleme ile anaokulu ve kreşe başlama yaşlarında kafa karışıklığına sebep olurken, bazı aileler devlet destekli kreş yada ana okuluna yöneldi. Hususi kreşlerin aylık ücretlerinin yüksek olması bilhassa dar gelirli ailelerin çocuklarını bu okullara yönlendiriyor.

Ulusal Eğitim Bakanlığına Bağlı Devlet Anaokul ve Kreşleri

Bazı illerimiz de hususi kreş ve ana okullarından ziyade Devlet tarafınca kurulmuş Ana okulları ve kreşler bulunmaktadır. Bu kreşlerin hususi kreşlere bakılırsa farklılığı aylık aidatı olmaması ve her insanın kayıt yaptırabilmesidir. Türkiye’ de ki kreş ve ana okullarının tümünde Ulusal Eğitim bakanlığınca hazırlanan eğitim ve öğretim programı uygulanmaktadır. Özellerin tek farkı, daha azca talebe olması ve velilerin destekleri ile eğitim için daha çok materyale haiz olunabilmesidir.

Okul öncesi eğitimde 180 saatten azca olmayan bir ders programı uygulanır. Şuan itibariyle Tüm ilköğretim okullarında ilk okullarında çocuk sayıları kafi olup olmamasına bakılarak ana okulu ve kreş açılmaktadır. Bazı illerde Belediye Başkanlıkları destekli olarak, kreşler açılır ve bu hususi kreşlerde aylık averaj 100-200 Tl. veli katkısı ile eğitim ve öğretim imkanı sağlanmaktadır. Ulusal Eğitim Bakanlığının Okul Öncesi Eğitime dair yönetmeliğini buradan inceleyebilirsiniz.

Devlet bursu ve ana okulları parasızdır. Velilerden alınan ücretler yalnız okulun idaresi, Devlet tarafınca karşılanmayan harcamaların karşılanması amacıyla alınmaktadır.

anaokulu

Devlet anaokulları parasızdır.

SYDV Eğitim Yardımı

Hususi kreşlere çocuklarınızı yazdırmak istiyorsanız ve kreş ücretini ödemek için Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına eğitim için kreş yardımı talebinde bulunabilirsiniz. Evladınız Devlet destekli anaokuluna yada kreşe kayıt ettirmek isterseniz, ilk yapmanız ihtiyaç duyulan İl yada İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğünü ziyaret ederek, yaşadığınız şehirde ki hususi ve Devlet imkanlı kreş ve Ana okullarını tespit etmenizdir. Eğitim için ödeyecek paranız yok ise bile, devlet imkanlarından faydalanarak çocuğunuzu ücretsiz bir şekilde Devlet okullarına gönderebilirsiniz.

Maddi desteğe gerekseme duyan öğrencilerimiz Devlet bursu başvurusu yapabilirler!

Okul Açana Teşvik

Devlet teşvikleri ile anaokulu açmak isteyenler Devlet Arsa Tahsisi, Faiz Desteği, SGK Desteği,Vergi İndirimleri  KDV Muafiyeti, Gümrük Vergisi Muafiyeti şeklinde avantajlardan yararlanabilirler. Devlet  teşvikleri ile anaokulu açmak isteyenler için oluşturulan  anaokulu projesi için devlet arsa tahsis etmektedir. Arsa tahsis avatanjı ile arsanın senelik vergilerini ödeyerek bu alana bina inşaa edip 49 yıllığına da kiralayabilirsiniz.

Faiz desteği olarak sunulan öteki avantaj ise; açılacak olan anaokulu için yapılacak olan toplam yatırım miktarının yüzde 70 ine kadar kredi kullanma ve bu tutarın faizinin %5 lik kısmı devlet tarafınca size iade edilmesi avantajıdır. Açılacak olan anaokulu için SGK desteği pozitif yanları ise anaokulunda çalışan personel sayısına bağlı olarak asgari ücret tutarının işveren katkı oranı bölgeye bağlı olarak 6 yıl ile 10 yıl arası sürelerde devlet tarafınca karşılanma avantajıdır.

anaokul-açana-teşvik-verilecek

Anaokulu açana teşvik verilecek.

Vergi indirimi pozitif yanları ise oluşturulan anaokulunun senelik toplam gelirinin toplam yatırım miktarının %30’luk kısmı tamamlanana kadar ortalama yüzde 80’ine kadar indirim uygulamasıdır. Gene makine ve ekipman desteği olarak sunulan avantaj ise anaokulu açarken projede hazırlanan makine ve teçhizat listeleri için alınan malzemelerin KDV’lerinden muaf olup %18’lik geçerli kısmını ödememe kısaca KDV muafiyetidir.

Ek olarak kreş ve anaokulu açmak için devlet desteklerinin yanı sıra kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Akbank, Yapı Kredi, Denizbank ve Finansbank tarafınca kredi imkanı sunulmaktadır. Bu kredilere devletin verdiği destek ise faiz indirimi olmaktadır. Düzgüsel faiz oranlarından daha düşük faizler ile kredinizi çekebilir ve uzun vade seçenekleri ile rahatça ödeme yapabilirsiniz. Gümrük vergisi, KDV muafiyeti, vergi istisnası, prim mevzusunda destek şeklinde birçok avantajdan yararlanarak kreş açabilirsiniz.

En Ucuz Özel Okul Fiyatları 2020 Kolejler hakkında data almak için tıklayınız.

Devlet Kreşi ve Bakımevleri Hangileridir?

Halk içinde parasız Devlet kreşi olarak malum bölgeler 0-2 yaş aralığında ki küçüklere bakmaktadırlar. Gündüz bakımevi olarak adlandırılanlar ise 2 yaşından 5,5 (66 ay) arasındaki küçüklere bakmaktadır. Bu kuruluşlar Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca açılmaktadırlar.

Devlet Çocuk Kulübü Nedir?

Ortaokula ve ilk okula devam etmekte olan (1. derslik ve 8. derslik arası) öğrencilerin okul saatinden geriye kalan sürelerini toplumsal gelişim ve eğitim açısından desteklemesini amaçlayan kuruluşlardır. Çocuk kulüplerinde öğrenciler toplumsal ve kültürel faaliyetlerle beraber spora teşvik edilmeleri açısından çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Gene öğrencilerin ödevlerini yapmaları ve ders emek harcamaları hususunda yardım sağlanmaktadır.

Devlet Destekli Parasız Kreş Yardımı Kimlere Verilir?

  1. Gazi ve şehit evlatları,
  2. Devlet tarafınca koruma altına alınmış olan çocuklar,
  3. Hanım konuk evlerinde bulunmakta olan yada ayrılan bayanların evlatları
  4. Cezaevinde anası ile birlikte kalan çocuklar,
  5. Ekonomik durumu olmayan ailelerin evlatları,
  6. Anne ve babası vefat etmiş olan ekonomik yönden gereksinim duyan çocuklar,
  7. Anası yada babası olmayan tek ebeveyn ile yaşamakta olan çocuklar,
  8. Kendisine bakan ebeveyni engelli olan çocuklar

Devlet Kreşinden Yararlanmak İçin Nereye Müracaat Yapılır?

Müracaat yapmak isteyen yurttaşlarımız Aile ve Emek verme Toplumsal Hizmetler Bakanlığına bağlı İllerde bulunan Müdürlüklere başvurmaları gerekmektedir. Başvurular dilekçe ile yapılmaktadır. Herhangi bir evrak gerekmesi durumunda Müdürlükçe müracaat sahibine data verilmektedir. Müracaat yapanın talebi İl müdürlüğünce değerlendirilir. Değerlendirme Müdürlükte görevli Toplumsal Hizmet Uzmanları tarafınca yapılmaktadır. Uzmanlar Bakanlık tarafınca sağlanan kontenjanlara bakılırsa talepleri değerlendirmektedir. Talebi uygun görülen çocuklar herhangi bir ücret alınmaksızın bahsedilen Devlet bakımevi yada kreşlere yerleştirilmektedirler.

Bunun haricinde maddi desteğe gerekseme duyan ailelere Devlet tarafınca Toplumsal Ekonomik Destek sağlanmaktadır. Bu desteğe özetlemek gerekirse SED adı verilmektedir. Bu destekten yararlanmak isterseniz  SED adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.


About admin

Check Also

Özel İngilizce Kursu 2020 Fiyatları

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa illerimizde yabancı dil ağırlıklı kurs veren birçok merkez yabancı dil öğrenmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>