Devlet Küçük Atölye ve Fabrika Kurma Desteği

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca bilhassa Organize Endüstri Bölgelerinde fabrikaları yapacaklarını, girişimcilere bu yapınak anahtar teslim şeklinde teslim edileceğini, yapınak oluşturmak, işyeri açmak isteyenler için yüksek istihdam üreten sektörlerde, bu hizmetin sağlanacağı bildirildi. Devletin bu bağışlama kredi projesi, esnaflara, çiftçilere ve {özel sektör} çalışanlarına verilen bağışlama ve desteklemeler içinde yer alacağı değerlendiriliyor.

Endüstri ve Teknoloji Bakanı katılmış olduğu bir ödül töreninde, Devlet tarafınca yapınak oluşturmak isteyenlere, anahtar teslim yapınak yapılacağını, Devlet tarafınca bilhassa de, bol miktarda işçi alımı meydana getirilen sektörler bu istihdamdan yararlanacağını söylemiş oldu.

Devlet işyeri açma yapınak kurma desteğinin işsizliğin önlenmesi, ekonominin hareket kazanması ve yerli üretimin arttırılması amacıyla yapılacağı ve Endüstri Bakanlığının ödeneğinden proje karşılığında yapınak kurma ve işyeri açma desteği verileceği değerlendiriliyor.

Devlet tarafınca iş oluşturmak, hayvancılık yapmak, üretime katkıda bulunmak isteyen girişimcilere, çiftçilere, emekçilere, işçilere, özetlemek gerekirse girişim örneği gösteren her Türk vatandaşına aşağıda belirtilen bağışlama ve desteklemeler veriliyor.

Endüstri Bakan, anahtar teslimi yapınak açma desteğinin hükumetin bir projesi bulunduğunu ve bu projenin yakında hayata geçirileceğini sözlerine ekledi. Fabrika kurmak isteyen girişimcilerin KOSGEB yanında!

Fabrika kurmak isteyen girişimcilere Kosgeb tarafından destek verilmektedir.

Yapınak oluşturmak isteyen girişimcilere Kosgeb tarafınca destek verilmektedir.

Kosgeb ARGE ve KOBİ İşyeri Yapınak Açma Destekleri

Kosgeb tarafınca, çeşitli destek programları dahilinde, esnafa, kobilere, şirketlere, iş oluşturmak, yapınak açmak, üretim atölyesi yada benzeri bir iş oluşturmak isteyenlere ARGE desteği sağlandığı benzer biçimde esnaflara verilen faizsiz kredi ve geri ödemesiz bağışlama kredi imkanları da sağlanmaktadır. Kosgeb işyeri açma kredisi yardımıyla, devletimizde yüzlerce esnaf kendi işini kurdu. Senelerce fabrikada yada benzer atölyelerde çalışan, kendi işini oluşturmak için finansman destek duyan, aklında ki girişimcilik fikrini hayata geçirmek isteyen birçok hanım, adam girişimci kendi işini kurdu. Halen daha devletimizde bulunan KOSGEB merkezleri tarafınca işyeri açmak isteyenlere çeşitli ilanlar ile kredi verildiği duyurulmaya devam etmekdir.

Devlet işyeri açmak isteyenlere ve yapınak kurma desteği talebinde bulunanlara, birçok destekleme sunarken, kurumlar başvuruların yetersizliğinden yakınmaktadır. Bu sebeple işyerinizi, işinizi yada fabrikanızı oluşturmak istiyorsanız, kosgeb’ den %100 oranlarına varan desteklemelerden faydalanabilirsiniz. İşyeri açmak isteyene devlet tarafınca verilen desteklerden yararlanabilirsiniz.


Yapınak Iyi mi Kurulur?

İş oluşturmak için belirli prosedürlere uyulması icap ettiğinin altını çizelim. Gelirlerini çoğaltmak ve yapmakta olduğu faaliyetleri geliştirmek ya da iş yerlerini büyütmek isteyen kişiler yapınak kurabilirler. Yukarıda lüzumlu olan maliyetin iyi mi karşılanacağını belirttik. Sadece bu bağlamda iş oluşturmak üretim miktarının ve kalitesinin de artmasına destek olacaktır. Fabrikalar seri üretim ile iş yaptığından kar marjınızı artırmanız mümkündür. Ufak atölyelerinizi büyüterek siz de kazanmaya devam edebilirsiniz. Kesinlikle kolay olmadığının altını çizelim. Şundan dolayı iş büyütmek demek iş takibinizin de zor olmasına niçin olacaktır.

Personel sayınız artacak ve daha fazlaca ekipman almanız gerekecektir. Esasen Kosgeb’ in verdiği destekleme ödemelerinde verilen tutarların nereye harcanması gerektiği de belirtilmiştir. 2008 yılı itibari ile 50 bin TL olan hibelerin 18 bin TL’ lik kısmı makine, teçhizat ve yazılım amaçlı harcanacaktır. Siz de iş planı hazırlamak dahilinde Kosgeb’ e başvuruda bulunarak lüzumlu olan finansmanı sağlayabilirsiniz. Aşağıda örnek bir iş planı anlatımında bulunacağız. Sadece kuruma sunacağınız iş planının kesinlikle örneksiz olması gerekiyor. Bu sebeple kendiniz bir iş planı hazırlayamıyorsanız bu mevzuda belirli bir karşılık karşılığında destek elde eden danışmanlık firmaları ile görüşmenizi öneriyoruz.

İş Planı Örneği

Ilk olarak tüm aşamaların ve detayların iyi düşünülmesi icap ettiğinin altını çizelim. Şundan dolayı bu işler için yapılacak olan yatırımlar azımsanacak derecede değildir. Bölgesel koşulların, personellerin, ham maddeye olan yakınlık durumunun vb. tüm koşullar ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Ek olarak lüzumlu izinlerin alınması ve prosedürlere de uyulması gerekiyor. Fabrikayı oluşturmayı planladığınız alanın tapusunu ilgili kurumlara beyan ederek ruhsat almanız gerekiyor. Bağlı bulunulan belediyenin web sayfasından talep edilen evrakları öğrenmelisiniz. Bu evrakları hazırlayarak belediyenin ilgili birimine teslim etmelisiniz. Elektrik ve su kullanımı ile ilgili lüzumlu prosedürler yapılmalıdır.

Bu aşama gene belediyelerde gerçekleştirilmektedir. Belediyede bu işlemleri hallettikten sonrasında işletme belgesi almalı ve emek harcama izni sürecini tamamlamalısınız. Kurulacak olan fabrikanın hiçbir surette çevresel bir kirlilik yaratmaması gerekiyor. Bu yüzden bakanlıktan koşulların sağlandığını gösteren belge alınmalıdır. İlgili Esnaf ve Sanatkarlar Odası‘ na kayıt aşaması tamamlanmalıdır. Bu aşamadan sonrasında ise Çevresel Tesir Değerlendirmesi raporu alınmalıdır. Bu şekilde kurulum gerçekleştirilmiş olur. KOSGEB hazır iş planı örneklerini inceleyebilirsiniz.

Kosgeb bu desteklerini 2020 senesinde da vermeye devam edecek. Kurulumu tamamlayarak siz de iş planınız ile kuruma başvurabilir ve bu desteklerden yararlanabilirsiniz. 2020 senesinde girişimciler, Girişimciliği Geliştirme Destek Programı adı altında kurum tarafınca destek almaktadır. Bu desteğin amacı, yeni işletmelerin kurulması ve bu işletmelerinin sürdürülebilirliklerinin sağlanması amaçlanmaktadır.


About admin

Check Also

KOSGEB 300 Bin Lira Faizsiz Kredi 2020 Desteği

Kosgeb girişimcilere ve kobilere finansman desteği sunan kurumlar içinde yer almıştır. Dönem dönem faizsiz kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>