Devlet Memurları KOSGEB’den Nasıl Faydalanır? (İşte Yanıt)

KOSGEB Kredi olarak sorulan sorulara cevaplamak amacı ile Devlet memurları KOSGEB den iyi mi faydalanabilir, sorusunu cevaplamak ile devam ediyoruz. 657 doğal olarak devlet memurları KOSGEB ‘den faydalanabilir mi? Eğer faydalanabilirler ise iyi mi faydalana bilmektedirler? işte memurlar tarafınca en oldukca dört gözle beklenen o probleminin kati ve net olarak cevabı!

Memurlar KOSGEB ‘den iyi mi faydalanır

Bilinmiş olduğu suretiyle 657 doğal olarak devlet memurları hiçbir ticari faaliyeti düzenleyemez, parçası olması imkansız. KOSGEB ise iş yeri açmak isteyenlere halk arasından KOSGEB kursları kısaca ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” ve sonrasında yaptıkları giderleri karşılamaları içinde ” Girişimcilik Destek Programı ” kurmuştur. Girişimcilik Destek Programından yararlanmak isteyen tüm girişimcilerin kesinlikle Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alması gerekmektedir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine 657 doğal olarak devlet memurları katılabilir fakat sadece gene 6657 doğal olarak oldukları için emekli olmadan iş yerlerini açamazlar. Işyar dahi olmasalar KOSGEB’in vermiş olduğu bu destekten istifade edecek olan yeni girişimcinin kesinlikle herhangi bir yerde çalışmıyor olması gerekmektedir.!

Memurların KOSGEB ile bilmesi gerekenler!

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sonrasında almış olduğunuz sertifikanın herhangi bir süresi bulunmamaktadır. Devlet memurları KOSGEB den iyi mi faydalanır mevzusu şöyleki toparlamak gerekir ise memuriyet halinde aldığınız Girişimcilik Destek Programı için ön koşul olan kurs bitirme belgesini memuriyet sonrasında kullanabilirsiniz. Burada bilmenizde fayda olacak bir öteki mevzuda müracaat yapacağınız süre Girişimcilik Destek Programın şartlarının hala günümüzdeki benzer biçimde aynı olup olmamasıdır. Kanunlarda herhangi bir değişim olması halinde şartlar değişiklilik izah edebilir.

Fakat illaki bir işletmeyi KOSGEB destekleri ile oluşturmak istiyorsanız ve evli iseniz bunu eşinizin üstünden oldukca rahatlık ile sağlaya bilirsiniz. Üstelik KOSGEB bayanlara, adam girişimcilere bakılırsa oldukca daha çok olanak sağlamaktadır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine Iyi mi Başvururum

Memurlar dostlar Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne Türkiye sınırları içinde istedikleri ilden başvuruda bulunabilirler. İllaki nüfus kayıtlarının olduğu illerden bu eğitimlere katılacaklar diye bir koşul kesinlik ile yoktur. Eğitim başvurularında kesinlik ile memurlar öncelik hakkı verilmez. Tüm yeni girişimciler Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sınav Soruları da vermiş oldukları cevapların doğruluk çoğunluğuna bakılırsa öncelik hakkına sahiplerdir. Eğitim başvurularını ister  https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste adresinden il seçimi yaparak oluşturulan sayfadaki kurumlara direkt şahsen müracaatlar ile yapabilirler. İsterlerse de e-Devlet üstünden müracaat formunu doldurmak kaydı ile ön başvurularını rahatlık ile oluşturabilmektedirler.Müracaat yapmadan ilkin bilmenizde fayda olacak 2 mühim mevzu hakkında bilgilendirme yapmam gerekirse. Çalışıyor olmanız durumunda İŞKUR tarafınca düzenlenen girişimcilik eğitimlerine katılım gösterme hakkınız yoktur. Ek olarak e-Devlet üstünden yapılacak girişimcilik eğitimi başvurularında kesinlikle sistemde yer edinen İLETİŞİM BİLGİLERİ doğru ve eksiksiz bir halde doldurulması gerekmektedir. Aksi taktirde direkt girişimcilik eğitimi müracaat formuna erişim gösteremezsiniz.

Siz değerli ziyaretçilerimizin girişimcilik eğitimi sonrasında KOSGEB bağışlama ‘lerine erişebilmek için izlemeniz ihtiyaç duyulan yol haritasını bir PDF formatın da bir araya getirdik. Bu yol haritasını inceleyerek, kurumun desteğini alabilmek için ne benzer biçimde aşamalardan geçeceğinizi, ek olarak ne benzer biçimde evraklara ihtiyacınız bulunduğunu bakılırsa bilirsiniz. Lütfen başvuru kılavuzunu inceleyiniz.!

About admin

Check Also

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!

Şarküteri yada süper yada hiper market açmak isteyen yeni girişimciler bu yılda KOSGEB üstünden devlet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>