Devlet Memurlarına (Sıfır Faizli) Konut Kredisi

2020 senesinde teşvik ve desteklemeler kapsamında faizsiz konut kredisi verileceği değerlendirilmektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında yer edinen esaslara nazaran Devlet Memurlarından T.C  Emekli Sandığına doğal olarak hizmeti 10 yıl ve daha çok olanlara, istekleri üstüne Toplu Konut Fonundan hususi şartlarla ve ilk olarak konut kredisi verilmektedir. Bu içeriğimizde 2020 senesinde Devlet Memurlarına Konut Kredisi Veren Bankalar ve sıfır faizli konut kredisini kaleme aldık. Sizde bu avantajlardan yararlanmak için, Derhal Başvuruda bulunabilirsiniz. Detaylar haberimizde..

devlet-memurlarına-konut-kredisi

Devlet Memurları İçin Konut Kredisi Mevzuatı

Devlet memurlarına hususi konut kredisi ile devlet memurlarının lüzum ve yoksulluk görülen yerlerle kiralık konut gereksinimleri, İmar ve iskan Bakanlığınca tespit edilerek Bakanlar Kurulunca onanacak programlar gereğince, genel ve katma bütçelere her yıl konulacak ödeneklerle tesis edilecek fondan karşılanır. Bu madde hükmü hususi kanunlarla düzenlenir.

Evi olmayanlar yaşadı! Kampanya detaylarını öğrenin!

Devlet Memurlarından T.C emekli sandığına doğal olarak hizmeti 10 yıl ve daha çok olanlara, istekleri üstüne Toplu Konut Fonundan hususi şartlarla ve ilk olarak konut kredisi verilebilir.Bu krediden yaralanma şartları ile kredi borcunun memurlardan tahsili ve her yıl ödenecek toplam kredi tutarı benzer biçimde öteki hususlar Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı idaresi Başkanlığınca hazırlanacak yönetmelikle düzenlenir. Vakıfbankası, Finansbank ve öteki bankalar tarafınca verilen kredi koşulları aşağıdaki gibidir.

Vakıfbankası Kamu ya Hususi Sarı Panjur Kampanyası

120 aya varan vade seçenekleri ve uygun kredi faiz oranları ile Vakıf bank devlet memurlarını ev sahibi yapmaktadır.  Sarı panjur kampanyası yalnız kamu çalışanlarına hususi kampanyadır.3 aya kadar taksit erteleme fırsatı, 120 aya kadar vade seçeneği, kampanyaya hususi dosya harcaması ile kredinizi kullanabilirsiniz.

Sarı Panjur Kampanyası

Konut kredisi veren öteki bankalara geçmeden ilkin devlet tarafınca verilen bir destekten söz etmek isterim. Devlet açılacak olan konut hesaplarına belirli oranlarda katkı sağlamaktadır. Açacağınız konut hesabı ve yapacağınız tertipli yatırımlar ile devlet  tarafınca verilen desteklerden yararlanabilirsiniz.

Finansbank Kamu Mensubu Ev Kredisi

Finans bankası; konut satın almak isteyen 657 sayılı devlet memurlarının 120 ay vadeye kadar uygun kâr ve tahsis tutarı oranlarından yararlanabileceği konut kredisi vermektedir.

Kamu çalışanları için konut kredisi çalışan, emekli, kadrolu yada sözleşmeli ayırımı olmaksızın tüm kamu çalışanları ve eşleri yararlanabilir. Finansman desteğinden yalnızca çalışan, emekli, kadrolu yada sözleşmeli kamu görevlileri ile eşleri faydalanabilir. Satın alınacak konutun ekspertiz değerinin en fazla %75’ine kadar finansman desteği verilmektedir. Kamu Çalışanları için konut kredisi yalnız konut alımı amacıyla ve gerçek kişiler tarafınca kullanılabilir. Kamu çalışanı için gelir belgesi mecburi değildir. Finansman desteğinin kamu çalışanının eşi adına kullanılması durumunda gelir belgesi ibrazı ve kamu çalışanı eşin kefaleti zorunludur.

Memurların Konut Kredisi Başvurusunda Lüzumlu Evraklar

Nüfus cüzdanı yada yeterlik, Gelir belgesi/maaş bordrosu,Özgür meslek sahipleri ve işletme sahipleri için son yıla ilişik vergi levhası ve onaylı bilanço, gelir tabloları, mizan, imza sirküleri, müessese ve son olarak ortaklık payını gösteren Tecim Sicil Gazetesi,Finansmana mevzu ürünün proforma faturası. Satın alınacak konuta ilişik kat mülkiyeti yada kat irtifakı tapusu ve yapı kullanım izin belgesi ,Ücretli çalışan kişiler için, maaş bordrosu antetli kağıt ile bildiriliyor ise firmanın imza sirküleri beyanı gerekmektedir.Banka lüzumlu görmüş olduğu durumlarda kefil ve ek belge isteme hakkına haizdir. Kefil için de aynı belgeler talep edilecektir.

657 sayılı Devlet memurları, öteki vatandaşa nazaran bankalara kredi başvurusu yaptıklarında daha uygun vade ve faiz alternatifleriyle karşılanırlar. Bu sebeple esas olan iş garantisi ve memurun konut kredisini ödeme kararlılığıdır. Bugüne dek Türkiye’de konut kredisi ile en fazlaca ev satın alan kitle memurlar olduğu benzer biçimde, borcunu tertipli olarak ödeyen kitlede gene memurlardır. Devlet memurlarının durağan(durgun) ve tertipli geliri olması, konut kredilerinin her ay aksatılmadan ödenen krediler haline gelmesini sağlamaktadır.

Geçen yıl yeni bir konut kampanyasına imza atılmıştı.  Emlak GYO tarafınca bazı konutlar satışa sunulacak ve konut kredisi faizleri memurlara konut kredisi veren bankalardan daha uygun seviyede olacak.

5 yıl içinde tüm taksitlerini ödeyeceğini taahhüt ederek  60 ay vadeli ev kredisi çeken memurlara sıfır faizli kredi verilecek. Bu kampanya dahilinde ödenecek taksit ve faiz tutarları aşağıda ki görselde ek olarak belirtilmiştir.

Devlet Memurlarına Konut Kredisi Veren Bankalar

Devlet Memurlarına Konut Kredisi Veren Bankalar

Bu görselde de görüldüğü suretiyle, kamu personeline ev için %25 oranında peşinat ödemesi durumunda, 10 yıl süresince %0,36 faiz alınacaktır. Bu oran, Türkiye’de memurlara verilen en düşük faizli krediden daha düşüktür. Sizde devlet memuru iseniz kamu personeline hususi konut kredisine başvuruda bulunarak ev sahibi olabilirsiniz.

Kamu çalışanlarına uygun vade ve faiz oranları ile konut kredisi veren bankalar aşağıdaki gibidir;

  • Garanti Bankası kamu çalışanlarına hususi mortgage kampanyası
  • Akbank kamuya anında kredilerine de müracaat yapabilirsiniz.

Düşük faizli konut kredisi veren bankaları inceleyebilir ve bu bankalardan kredi alarak konut alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

2020 senesinde konut kredisi almak isteyen her kesimden vatandaşımız için başlatılmış yeni konut kredisi kampanyaları bulunmaktadır. Öteki bankaların faiz oranları hemen hemen değişmemekle beraber Ziraat Bankası ve Halkbank tarafınca anlaşmalı olunan inşaat şirketlerinden yapılacak olan konut alımlarında geçerli olacak faiz oranı yüzde 0,99 olarak belirlenmiştir. Kredi üst limitleri 500 bin TL’ dir. Alacağınız konutların yüzde 80′ ine konut kredisi çekerek yüzde 20 peşinat yatırarak konut kredisi alabilirsiniz.


About admin

Check Also

Konut Kredisini En Düşük Faizli Yapılandıran Bankalar

Konut kredisi almak isteyenlere müjde. 2020 senesinde konut kredisi faizleri düşmüştür. Ek olarak konut kredisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>