Devlet Memuru Nasıl Olunur? (Sınavsız Memuriyet)

Kamu kurumlarında devlet memurluğu olarak çalışmak isteyen kişiler için en önce Kamu Personel Seçme Sınavından başarı göstermiş puan alması gerekiyor. KPSS sınavına girmeyen adayların memurluk başvuruları kabul edilemez. Devlet memurluğuna geçişte aranan KPSS sınavına ek olarak minimum lise ve dengi okullardan mezun olma şartı da mevcuttur. KPSS sınavları tahsil derecesine gore ikiye ayrılmaktadır. Birincisi ön lisans ve ilköğretim olarak yapılmaktadır. İkincisi ise lisans mezunlarını kapsamaktadır. Ön lisans ve ilköğretim kpss sınavları iki yılda bir gerçekleşirken, lisans mezunları için her yıl düzenlenmektedir. Devlet memuru olmak için kpss puanından minimum 70 puan almak gerekiyor. 75 puan alıp ataması gerçekleşmeyen adaylarda vardır. Bu şekilde olmasının en temel sebebi ise alım gerçekleşen ilgili bölümler için müracaat icra eden adayların puanlarının en yüksekten en aza kadar listelenmesidir. Mesela; hakkaniyet bakanlığının yapmış olduğu açıklamaya gore 10 kişinin alınacağı birime 15 adayın müracaat yaptığını düşünelim. Aralarında 85-90 puan olan adaylar fazla olduğundan 75 puan alan aday sıralamaya giremediğinden ataması devlet memuru olması gerçekleşemez. KPSS puanı 70 ve üstü olan adayların devlet memurluğu için mülakattan başarı ile geçmeleridir.

devlet memuru nasıl olunur

devlet memuru iyi mi olunur?

Işyar Olmanın Avantajları Nedir?

Devlet memuru olmak birçok vatandaşın hayalidir. Kimi hayaline ulaşmak için gösterdiği çabalar sonrasında devlet memuru olmaya hak kazanırken kimi vatandaşlar ise bu hayalini gerçekleştiremez. Emek verme saatleri, günleri, memura tanınan haklar , izin günleri, aldıkları maaşa kadar bir çok kriter işgören olmayı istemeye yeterlidir. 10, 12 saat yada vardiyalı sistemde çalışan öteki mesleklere gore işgören saatleri sabah 8, akşam 4 ya da sabah 9, akşam 5 şeklinde olması memurluğu tercih etmeye en mühim faktördür. Hafta sonlarının dinlence olması, senelik izinler ve resmi tatiller devlet memuru avantajları içinde yer alır. Memurluk haricinde başka işlerde çalışan kişilerin işveren tarafınca işine son verilmesi durumunda çalışan kişinin ilerleyen yılları için planlama yapmasını zorlaştırırken devlet memurluğu yapanlar kolaylıkla işten çıkartılma, kovulma durumu yaşamazlar. Memurluğun gerektirdiği şekilde iş hayatlarını sürdürmeleri gerekir. Yüz kızartıcı kabahat işlenmez ise memuriyet hayatınıza emekli olana kadar devam ettirebilirsiniz.

Sınavsız Geçiş Sistemi

Vatandaşımızın kafasına yer eden KPSS aslen bir fazlaca kuruma atanmanıza destek sağlarken sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen işgören adaylarının da bu mevzu üstünde detaylı bir halde durması gerekmektedir. Bazı kurum ve kuruluşlar kendi personelini kendisi seçerek onlara devlet memuru olmalarına hak tanımaktadır. Bu durum karşısında imtihan şartı konulmadığından birçok vatandaşımız bu kurumlara müracaat yapmaktadırlar. Müracaat tarihlerinin ilk gününden son gününe kadar kalabalık olan bu ortam mesai saati bitiminde işlemlerini bitirmiş olmaları gerekmektedir.

Sınavsız Işyar Alımı Meydana getirecek Olan Kurumlar

  • Cumhurbaşkanlığı genel sekreterliği memurları
  • Bakan destek kadroları
  • Başbakan baş müşaviri alımları
  • Başbakan müşavir kadroları
  • Başbakanlık basın müşaviri kadroları
  • Bakanlık müşaviri kadroları
  • Avukat ve şube müdürü uzmanları
  • Bakanlar kurulu sekreterliği ekibi
  • Din işleri yüksek kurul üyesi

Bu memurlara müracaat yapmak için öncelikli olarak müracaat formunuzu tamamlamış oluyorsunuz.

Devlet memurluğu olmak için KPSS ve mülakat şartı bulunduğunu yazımızda belirtmiştik. Yukarında maddeler halinde sınavsız işgören alımı icra eden kurumları sıralanmıştır. Sınavsız meydana getirilen bu alımlarda kesinlikle mülakat vardır. Yazılı imtihan olmasa bile sözlü mülakatlardan geçilmesi gerekir.

2020 senesinde emekli maaşlarına, emekli memurların aylıklarına ve memurların maaşlarına zam yapılmış oldu. Güncel zam oranlarından etkilenenlerden de bir kısmı belediyelerde çalışan memurlardır. Belediye de kadrolu ve sözleşmeli olarak çalışan memurların ne kadar maaş aldıklarını ve belediyede nasıl memur olunur öğrenmek isteyenler ilgili yazımızı araştırarak data edinebilir.

Işyar Alımında Mülakat Nedir?

KPSS Imtihanı sonrasında web üstünden meydana getirilen atamalar bir yana, eğer işgören hususi bir kurumun memuriyetine müracaat yapar ise, mülakat adında olan seçme sistemi devreye girmektedir. Bu sistemde imtihan sonrasında lüzumlu evraklar teslim edilir ve alınacak personel sayısına kadar kurulan seçme komisyonu tarafınca adaylar sözlü sınava çağırırlar. Bu sınavda her ne kadar genel kültür ve mesleki data gerektiren sorular sorulabilse de, aslolan amaç kişinin devlet memurluğuna uygun olup olmadığının tespitidir. Komisyonlar konuşmasına, hitap tarzına, karakteristik özelliklerine gore mülakata giren adaylara puan verirler. İşte bu puanlar KPSS ve öteki notlar ile birleştirilerek kişinin esas puanı oluşturulur.  Tüm yazılı sınavlardan 100 alan bir aday, başvurmuş olduğu meslek için uygun olmayabilir. İşte bu duruma mülakat imtihanı ile karar verilmektedir.

memur alımı nasıl yapılır

Işyar Alımı Sınavsız Yapılabilir!

İlginizi çekebilecek öteki memuriyetler;

Sivil MemuriyetSubaylık, Astsubaylık ve İnfaz ve Koruma Memurluğu linklerimizden bu mesleklerle ilgili data alabilirsiniz.

Mesele cevaplayalım; Eğer bu mevzuda sorularınız var ise YORUM bölümünden sorunuzu mesele, sizlere yanıt vermekten onur duyarız. 2020 senesinde yayınlanacak olan işgören alım ilanlarını hakkında data sahibi olmak için bizi takip etmeye devam edin. Ek olarak işgören maaşları enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonrasında zam alacaktır. 2020’de enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonrasında güncel maaş miktarlarını da sizlere aktaracağız.


About admin

Check Also

Köy Korucusu Olmak İsteyenlere Genel Bilgiler

Köy Korucuları bilinmiş olduğu suretiyle bilhassa teröre maruz kalan ülkemizin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>