Devlet Sigortasından Yararlanma Şartları Nelerdir?

Genel sıhhat sigortası ile ilgili halkımız tarafınca dört gözle beklenen oldukça fazla mevzu bulunuyor. GSS neleri karşılıyor, yararlanmak için nerelere başvurulur, ilaçları karşılar mı, ameliyatı karşılar mı vb. sorulara cevaplar aranmaktadır. Eş ve evlatların sağlıktan yararlanma şartları da belirlenmiştir. İçeriğimizde 2020 yılı genel sıhhat sigortası ile ilgili tüm sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz.

Genel Sıhhat Sigortasından Yararlanma Şartları Nedir?

Çalışmayan, emekli olmayan, işsizlik ödeneği kesilen ve işi olmayan olan birçok yurttaş otomatikman Genel  sıhhat sigortası kapsamına alınıyor. Bu durumdan habersiz olan ve SGK ya bildirim için gitmeyen ve Kaymakamlığa giderek Gelir testi yaptırmayan birçok vatandaşın GSS prim borçları ay ay birikiyor ve ödenmez hale geliyor. Bu kadar mühim bir mevzu olan devlet sigortasından yararlanmanın şartlarını araştıran okurlarımız için Devlet Sigortasından Yararlanma Şartları Nedir? detaylar haberimizde.

genel-sağlık-sigortası2

GSS prim borçları birikiyor ve ödenmez hale geliyor.

Genel Sıhhat Sigortasına Iyi mi Geçilir?

GSS ve bakmakla yükümlü olduğu eşi, evladı benzer biçimde SGK başvurmasından son 1 yıl içinde toplamda otuz gün Gss prim ödemesi gereklidir. 30 gün prim ödeme şartı gene Bağ-kurluların yararlanma şartları içinde geçerlidir. Sıhhat hizmet sunucusuna erteleme ve taksitlendirmeleri devam edenler ise 60 günden fazla borcunun bulunmuyor olması şartı ile GSS den yararlanabilirler. Gelir testi yaptırıp Genel Sıhhat sigortası primi ödemekle yükümlü olanlar ödedikleri Genel sıhhat sigortası primleri ile her türlü sıhhat hizmeti sunucusundan sıhhat hizmeti alabilirler. Genel sıhhat sigortası primi ödeyenler devlet hastanelerinden Sıhhat ocaklarından aile hekimliği hizmeti araştırma hastanelerinden sıhhat hizmeti alabilirler. 30 gün sıhhat sigortası prim ödeme gün sayısı üstünden Gelir testinde çıkan prim tutarını yatıranlar devlet sigortasından yararlanmaktadır. Bağ-kurluların da devlet sigortasından yararlanabilmesi için 60 gün prim ödeme gün sayısından fazla prim ödememiş olması halinde devlet sigortasından yararlanıp sıhhat hizmeti alabilirler. Gelir Testi Sonucu Kaç Günde Belli Olur? Nasıl Öğrenilir?

Devlet sigortasından yararlanmak için gelir testi başvurusu nereye yapılır?

Sigortası olmayan, emekli olmayan ve bakmakla yükümlü olduğu kişiden sigortası olmayan kişiler Genel sıhhat sigortasından yararlanmaları için primlerini tertipli bir halde devlet bankalarından ve PTT den yatırarak sıhhat hizmetlerinden yararlanabilirler. Aksi takdirde prim borcu olan ve ödeme yapmayanlar sıhhat hizmetini paralı hasta olarak 30 lira muayene tutarı ödeyerek alır ve tahlil isteniyorsa tahlilleri de ücretli olarak yaptırır.

Genel sıhhat sigortasından çıkmak için kişinin emek vermesi ve işyerinden sigortası olması gereklidir. Sigortalı bir işe giren şahıs sistemden otomatikman GSS den çıkar ve işyerinin yatırdığı primden sıhhat hizmetinden yararlanmaya adım atar.

Genel Sıhhat Sigortası Ödenmezse Ne Olur?

Genel sıhhat sigortası primleri 60 gün süresince ödenmediği takdirde devlet hastanelerinden paralı hasta olarak giriş yapılır ve hastane veznesine 30  lira muayene tutarı ödeyerek sıhhat hizmetinden yararlanır. 60 gün prim ödeme gün sayısının üstünde prim borcu çıkan kişiler paralı olarak sıhhat hizmeti alır. 60 gün sıhhat prim borcu görünen kişiler sistem üstünden sıhhat hizmetlerinde ücret ödeyerek yararlanır. Cebinden 30 lira muayene parası ödeyerek hekim muayenesi olur ve tahlil için ücret öder. 60 gün prim ödeme gün sayısı üstünde prim borcunu ödeyen kişiler genel sıhhat sigortası kalmış olduğu yerden devam eder. Gelir testi yaptırıp, hangi gelir durumunda prim  ödenmesi gerekiyorsa bu prim borcunun her ay tertipli bir halde ödenmesi gereklidir.

Devlet Sigortasından Yararlanma Şartları Nelerdir?

Her ay bankadan bu primin ödenmesi gerekir bundan dolayı her ay bu borç birikir ve uzun dönem işi olmayan kalan birisi aylık ödeme yapmadığında ne sıhhat hizmetinden parasız yararlanabilir ne de bu borcu bir seferde kapatabilir bundan dolayı her ay borç katlanarak büyür ve üstüne gecikme faizi de alınır ve durdukça büyük bir borcun altına girilir. Bu benzer biçimde durumlara maruz kalmamak için işi olmayan kalındığı andan itibaren bu resmi işlemler takip edilmelidir. Sistem üstünden otomatikman GSS ye geçiş yapıldığı için biriken borç primlerini görmek için SGK kurumlarına müracaat yaparak ne kadar borcunuz bulunduğunu görebilirsiniz. Prim ödeme yapmak istemeyenler mecburen bu ödemeleri yapmak durumundadır aksi halde ödeme yapmadığınız süre 2 aydan fazla ise sıhhat hizmetlerinden yararlanılamıyor. Genel sağlık sigortası ödemesi yapmayan kişilerin hem bu riskle karşı karşıya kalır  hem de borcu her ay katlanarak büyür bir de üstünde gecikme zammı uygulanır ve borç ödenemez hale gelebilir. İlaveten ücretli olarak sıhhat hizmetinden yararlanır. Bu yüzden ödemelerin tertipli bir halde yapılması bu durumlarla karşılaşmamak için yapılması lüzumlu en mühim iştir. Parasız sıhhat hizmeti almak isteyenler GSS prim borçlarını zamanında ödeyerek 30 gün üstünde prim borcu biriktirmemeye itina göstermelidir.

2020 Yılı Genel Sıhhat Sigortası Primi

Genel sıhhat sigortası SGK tarafınca tescil tarihinden itibaren prim ödeme yükümlülüğü adım atar. İşsizlik ödeneği alanların işsizlik maaşları kesildiği tarihten itibaren gelir testi yaptırıp prim borçlarını ödeme yükümlüleri başlamaktadır. Bu yüzden SGK kurumlarına müracaat yaparak primlerin başlayıp başlamadığını öğrenebilirsiniz. Gelir testi yaptırmak için Kaymakamlığa müracaat yapılıp Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıf vasıtasıyla gelir testi yapılır. Genel sıhhat sigortası en kolay web kanalıyla öğrenilmektedir. E -devlet üstünden kişisel bilgilerinizle beraber GSS prim borcunuzu sorgulatabilirsiniz.

Genel sağlık sigortası primi nasıl ödenir?

Genel sıhhat sigortası primi iyi mi ödenir?

2020 yılı itibariyle Genel Sıhhat Sigorta ödemelerde değişim yaşandı. Geçtiğimiz yıl alınan karar ile GSS borcu olan şahıs sıhhat hizmetlerinden yararlanıyordu. Bu hizmetten yararlanmak 31 Aralık 2019 itibariyle sona ermişti. GSS primi tarihinin sona ermesiyle yeni bir uygulama geldi. 1 Ocak 2020 tarihiyle prim borcu olan ve sıhhat hizmetinden yararlanamayan kişiler 2020 yılının sonuna kadar sıhhat hizmeti verilmesi devam edecektir. 2019 yılı GSS prim ödemesi aylık 76 TL’ydi. Bu yıl bu ödeme tutarında değişim yapılmış oldu. 2020 yılı ile beraber GSS primi için ödenmesi ihtiyaç duyulan meblağ toplamda 1059 TL, aylık 88 TL oldu. GSS prim ödemeleri asgari ücret üstünden meydana getirilen hesaplama ile belirlenir. Asgari ücretin yüzde 3’ü üstünden GSS primi ödenmektedir. Fakat gelir testi yaptıranlar ile hane geliri asgari ücretin 3/1′ in altında olan kişilerin GSS prim ödemeleri devlet tarafınca karşılanmaktadır.

GSS Prim Hesaplama

Genel sıhhat sigorta prim borcu, asgari ücretin 3’te 1’i ile asgari ücretin iki katından fazla olanların gelirleri üstünden yüzde 12 oranında prim hesaplanarak yapılmaktadır. Her yıl asgari ücrette değişim yaşandığı için GSS primleri de her yıl asgari tutara gelen artış tutarıyla farklılık gösterir. Kişinin geliri asgari ücretten fazlaysa ve asgari ücretin arasındaysa ödenecek miktar değişik olur bu da genel sıhhat sigortası taban tutarı olarak adlandırılan ücretlendirme sistemidir.

GSS Ödemesi Meydana getirilen Bankalar

  • Ziraat Bankası
  • Halkbank
  • İş Bankası
  • Vakıfbank
  • Akbank
  • Denizbank
  • Yapı Kredi Bankası
  • Güvence Bankası
  • PTT

Bu bankalardan GSS ödemeleri yapılmaktadır. İnternet bankacılığı ve ATM’ler üstünden gerçekleşen işlemde T.C kimlik numarası yazıldıktan sonrasında SGK Ödemeleri > GSS Prim Ödemesi menüsünden işlemlerini tamamlayabilirsiniz.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>