Devlet Tarım Aletleri Destekleri (Tarımsal Mekanizasyona Hibe)

Ziraat makineleri alımlarında devlet  tarafınca verilen çeşitli destek sunar bulunmaktadır. Ek olarak bağışlama verilecek olan ziraat makinelerin hangileri olduğu da belirlenmiştir. Traktörün yanı sıra çapa makinesi vb. alımları için de kredi verilmektedir. Bağışlama krediler için lüzumlu müracaat şartlarını taşıyanların müracaat evrakları ile beraber ilgili kurumlara başvurmaları gerekmektedir. Ziraat Bakanlığı tarafınca açıklanan bağışlama programlarında bu mevzuya da değinilmektedir. İçeriğimizde verilen destekleri ve destek tutarlarını bulabilirsiniz.

Traktör ve Tarımsal Mekanizasyon Destekleri

Ziraat ve Orman Bakanlığı makine ve ekipman bağışlama destek programı Tebligatı gösterildi. Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca; Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklemesi Programı kapsamında makine ve ekipmanları alım şartları ve desteklemeye giren makine ve ekipmanlar açıklanmıştır. Açıklamaya bakılırsa makine ve ekipmanlarda %50 bağışlama desteği uygulanmıştır. Ziraat sektörüne 9.7 milyar lira nakdi karşılıksız bağışlama desteği verilecektir.

Tüm çiftçilerin merakla beklediği % 50 bağışlama alet, makine ve ekipman desteklemesinin tebliği resmi gazetede  gösterildi. İlgili bildiri ile tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafınca kullanımını yaygınlaştırarak daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, zor şartlarda ve bedenen çalışan üreticilerimizin işlerini kolaylaştırmak ve üretim maliyetlerine katkı vererek internasyonal düzeyde rekabet edilebilirliği sağlamak için makine ve alet alımlarının desteklenmesine  % 50 bağışlama ile destek verilmesi amaçlanmaktadır.

Traktör ve Tarımsal Mekanizasyon Destekleri

Traktör ve Tarımsal Mekanizasyon Destekleri

%50 Bağışlama İle Desteklenecek Alet ve Ekipmanlar

Devlet destekli % 50 bağışlama alet, makine ve ekipman desteklemesinin tebliği ile toplamda 41 tane alet ve makineye destek verilecektir. Bu aletler;

Anıza direkt ekim makinesi, Balıkçı gemilerinde soğuk depo, Arıcılık makine ve ekipmanı, Balya makinesi , Biçerbağlar,  Pülverizatör,  Biçerdöver ürün hasadında kullanılan verim ölçer kiti, Güneş kolektörü, Kimyevi gübre dağıtma makinesi, motorlu tırpan, Sap parçalama makinesi,  Pamuk toplama makinesi,  Pancar söküm makinesi, Canlı balık nakil tankı, Çiftlik gübresi dağıtma makinesi, Davet biçme makinesi, Çeltik fide dikim makinesi,  Dal parçalama makinesi, Diskli tırmık, El traktörü, Fındık, mısır, Patates söküm makinesi, Mibzer, Mini yükleyici, çeltik, ayçiçeği, kabak çekirdeği kurutma makineleri, Dip kazan, Fındık toplama makinesi, Bahçe traktörü,  File sisteminin kurulması, Süt sağım ünitesi ve soğutma tankı,  Sap toplamalı saman makinesi,  silaj makinesi, Sıra arası çapa makinesi, Su ürünlerinde buzlama makinesi, Su ürünleri için kuluçka dolabı,  Tambur filtre,  Süt çözümleme aleti, Taş toplama makinesi,  Toprak frezesi, Yem hazırlama makinesi, Zeytin hasat makinesidir.

Başvuruda İstenecek Belgeler

Makine-ekipman informasyon formu, firmalar yada bireyler için ÇKS belgesi, tarımsal amaçlı kooperatifler ve benzerleri için ise yönetim kurulu karar defterinde üyelerinin adları ve arazi miktarları belirten yönetim kurulu sonucu istenir,teknik şartname,piyasa fiyat araştırması beyanı yada proforma satmaca,tüzel kişiliğin yatırıma müracaat için almış olduğu yetkili kurul sonucu ve müracaat sahibinin müracaat için yetkilendirme sonucu ve imza sirküleridir.


Sizde projelerinizi tamamlayarak ziraat aletleri  alımı için TKDK tarafınca hazırlanan bağışlama kredilerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Traktör yenileme devlet desteği alarak eski traktörlerinizi yenileyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Ufak Ekipman Kredileri

Ziraat işletmelerinin verimlilik düzeyinin artırılması amacı ile tarımsal mekanizasyon kredilerinin gözlem ve denetimleri ile ilgili bildiri neticesinde Zirai Kredilendirme Belgesi bulunan, yeni ya da kullanılmamış minik ekipmanların alımına yönelik olarak Ziraat Bankası tarafınca kredi imkanı sunulmaktadır. Bu kredilerden gerçek ya da tüzel kişiler yararlanabilir. Kredi üst limiti 500 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu meblağ değerinde biçerdöver, traktör, hasat makinesi vb. alınabilmektedir. Ek olarak alınacak olan bu ekipmanların satış tutarları üstünden taksitlendirme yapılabilmektedir. Kredide vade seçenekleri vb. detaylar hasat durumu göz önünde tutularak belirlenmektedir. Bakanlık tarafınca aranan şartların taşınması halinde düşük faizli kredilerden de yararlanabilirsiniz. Kredi başvurusunda bulunmak için size en yakın Ziraat Bankası şubelerini ziyaret ediniz.

Şekerbank Ziraat Ekipmanları Kredisi

Tarımsal üretimde modernizasyonun sağlanması için Şekerbank kredi desteği sağlamaktadır. Biçerdöver, tarımsal ekipman, demirbaş vb. alımları için esnek ödeme imkanları ile kredi veriliyor. Vadeler 60 ay olarak belirlenmiştir. Katma Kıymet Vergili satış fiyatı üstünden alınacak olan ekipmanın yüzde 75‘ i kredilendirilecektir. Ek olarak traktörün yeni ve asla kullanılmamış olması durumunda bundan önceki yıla ilişik olması önemsenmeksizin kredi verilmektedir.

tarımsal-modernizasyon-kredileri

Ziraat aletleri kredileri

Şekerbank’ tan alınacak olan krediler ile sulama, çeltik kurutma, gübre, balya, mısır biçme, mibzer, merdane, pulluk, römork, patates sökme, ot biçe, sap parçalama, biçerdöver şeklinde tarımsal ekipmanlar alınabilecektir. Kredi başvurusunda bulunmak için size en yakın Şekerbank şubelerini ziyaret ediniz.

En az mazot yakan traktör marka ve modellerini inceleyerek bu markaları alabilir ve yakıttan kar edebilirsiniz.

TEB Traktör Kredisi

Türk Iktisat Bankası da traktör kredisi veren bankalar içinde yer verilmiştir. Banka tarafınca 60 aya kadar vade gösterilmekte ve uygun geri ödeme koşulları sağlanmaktadır. Bir aydan 12 aya varan ödeme seçenekleri ile kredilerinizi geri ödeyebilirsiniz. Kredi başvurusu için lüzumlu olan evraklar içinde T.C. kimlik belgesi, satmaca, tapu fotokopileri ve ikamet senetleri bulunmaktadır. Kredi ile ilgili detaylı informasyon almak için size en yakın Türk Iktisat Bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Daha pek fazlaca bankanın traktör ve tarımsal ekipman alımları için oluşturduğu kredi kampanyaları bulunmaktadır. Bu bankalardan kredi alarak da yeni ekipman alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bankalar traktör ve ziraat ekipmanları alımları için kredilerini 2020 senesinde da vermeye devam edecektir. TKDK’ nın ise 2020 senesinde traktör alımları mevzusunda verdiği herhangi bir bağışlama bulunmamaktadır.


About admin

Check Also

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2020 Fiyatları (Tarım Arazisi – Arsa)

Haksız yere işgal edilen arazilere ödenen tazminat tutarına ecrimisil karşılık adı verilmektedir. Ziraat arazisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>