Devlet Tarım Sigortası Fiyatları ve Hesaplama

Ziraat Sigortası Tutarları

Devlet destekli olarak, ziraat sektöründe ihtimaller içinde risklerin karşılanması amacıyla kurulan ve oluşturulan ziraat sigortası TARSİM ve ziraat işçilerinin ve çiftçilerin emeklilik haklarını SSK ya doğal olarak olarak hak kazanabilmeleri için oluşturulan sigorta türü (Ek 5)  sigorta primleri ne kadar ödenecek? yazımızda.

İlk olarak ziraat işçilerinin aylık olarak yatıracakları SSK (Ek 5) ziraat sigortası prim ödemeleri ve (Ek 5) ziraat sigortası hakkında genel bilgilerden bahsedelim.

Ek 5 Ziraat Sigortası Nedir?

2011 senesinde çıkarılan kanun ile Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren Ziraat sigortası devlet tarafınca çiftçilerin SSK hizmetlerinden yararlanması amacıyla oluşturulan isteğe bağlı bir sigorta türüdür. 2011 senesinde 6111 sayılı yasa ile yaşamımıza giren ziraat sigortası devletimizde ek 5 ziraat sigortası tam olarak bilinmiyor. Ziraat sigortalarını ziraat işi ile uğraşan çiftçiler isteğe bağlı olarak yaptırarak toplumsal sigorta hizmetlerinden kolaylıkla faydalanabilirler. Çiftçilere devlet destekli sigorta hakkı tanınarak çiftçilerin ziraat sigortası yaptırmalarını sağlamak ve tüm toplumsal hizmetlerden kolaylıkla yararlanmalarını sağlamak amacıyla oluşturulmuş sigorta sisteminde ödenecek primler ne kadar yazımızda yer verdik.

tarım-sigortası

İsteğe Bağlı SSK Ziraat (Ek 5) Sigortası Kapsamı

Ek/5 Ziraat sigortası demek düzgüsel SSK şartlarına doğal olarak emeklilik isteyenlerin kaydolacağı bir sigorta sistemidir. SSK’dan son 3,5 yılını tamamlamak isteyenler Ek 5 ziraat sigortası ödeyerek emekli olabilirler. Ziraat sigortasının brüt rakamı % 34,5 oranında hesaplanmaktadır. Ek 5 ziraat sigortası prim ödeyenlerin ceplerinden daha azca para çıkarak her ay prim ödeyebilirler. Ek 5 ziraat sigortası primi ödeyenler düzgüsel SSK şartlarına doğal olarak olarak emekli olmaya hak kazanmaktadırlar.

Ziraat sigortası ile SSK (ek 5) ziraat sigortası tamamen birbirinden ayrıdır. Genel anlamda beraber şeklinde değerlendirilmektedir ve toplumda yanlış bilinmektedir. Bu iki sigorta türü içinde hiçbir bağ yoktur.

Ek 5 Ziraat Sigorta Primi Ne Kadar?

Ek 5 ziraat sigorta düzgüsel SSK eski adıyla SSK yeni adıyla 4/A’ lıların emekli olma şartlarıyla aynı şartları taşımaktadır. Ziraat SSK sigortalılarının 23 günden sigorta primleri ödeyeceklerdir. Ziraat sigortalarının aylık kazanç üst sınırına ve aylık kazanç alt sınırına bakılırsa ödeyecekleri primler değişim göstermektedir. Ek 5 ziraat sigortasına doğal olarak olanlar, için aylık 23 gün üstünden prim ödeyecekler, sadece aylık 30 gün üstünden değerlendirilecektir.

İlk 6 ayda 303 TL, ikinci 6 aylık ödeme tutarı 322 TL idi. Ziraat işçileri ve tarımla uğraşan çiftçilerin tamamen isteğe bağlı olarak yatıracakları ziraat sigortası primleri geçtiğimiz yıl % 35 zamlandı.

Buna bakılırsa;

Aylık kazanç üst sınırına bakılırsa ilk 6 ve son 6 ayda ödenecek prim tutarı: 2.831,60 TL’dir.

Aylık kazanç alt sınırı şu demek oluyor ki asgari tutara bakılırsa  ilk 6 ve son 6 ayda ödenecek prim 435,63 TL’ dir.

İsteğe bağlı SSK (Ek 5) ziraat sigortası başvurularını yapmak için çiftçilerin bağlı oldukları SGK kurumlarına müracaat yapmaları gereklidir. Çiftçiler buradan alınan formları doldurarak mahalle muhtarlarına imzalatmaları gereklidir. Bu biçim ile çiftçilerin nüfus cüzdan fotokopilerini bağlı bulundukları SGK kurumuna teslim etmeleri gerekmektedir. Belgelerin kuruma teslim edilmesi ile tüm SSK hizmetlerinden yararlanmaya başlanılmaktadır. Ziraat sigortası ile ilgili hesaplama ve prim borçlarının görülmesini burayı tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat işçilerinin ziraat sigortalarının yaptırılmasının yanında, ziraat sektöründe ihtimaller içinde risklerin karşılanması sebebiyle oluşturulan sigorta havuzu şirketi TARSİM olarak malum ziraat sigortalarının devlet destekli olarak verilmesi tüm Tarsim hakkında bilgiler ise yazımızın devamında.

TARSİM

Ziraat üstü açık bir fabrikadır. Ziraat sektörü bununla beraber riskleri de getirmektedir. Devletimiz tarımda ihtimaller içinde risklerin  ve zararların karşılanması amacıyla devlet destekli ziraat sigortaları yapmaktadır. Devletimizde ziraat sektörünü tehdit eden risklerin güvence altına alınması amacıyla bir sigorta sistemi kurulması planlanmış ve bu amaçla ziraat sigortaları kanunu çıkartılmıştır. Bu kapsamda güvence altına alınacak risk için düzenlenen sigorta sözleşmelerinde standartizasyonların sağlanması, oluşacak hasarların tek bir hasar merkez tarafınca ödenmesi, ülke genelinde ziraat sigortalarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla bir sigorta havuzu kurulmuştur. Bu ziraat sigorta havuzunun kamu oyunda TARSİM olarak malum ziraat sigortaları havuz işletmesi tarafınca yürütülmektedir.

Devlet destekli tarım sigortalarını TARSİM’ e üye sigorta şirketlerinin acentaları vesilesiyle yaptırabilirsiniz. Tarsim’ e üye sigorta şirketlerinin acentalarına www.tarsim.org.tr resmi web sitesinden ulaşılması mümkün. Devlet destekli ziraat sigortalarında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan unsurlardan birisi sigortanın yan çiftçinin Ziraatçi Kayıt Sistemi ÇKS’ ye kaydının olmasının gerekliliğidir. Eğer bu kayıtlarda bir hata var ise kaydın yapıldığı İl ile Ziraat müdürlüklerine başvurularak bu hatalı kaydın düzeltilmesi ve güncellenmesi sağlanmalıdır. Ek olarak tarımda bir hasar meydana geldiği vakit sigortanın yanlış bir hasar sebebiyle belirtmesi durumunda yapılması ihtiyaç duyulan herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Şundan dolayı bu şeklinde durumlarda bölgeye bir eksper gönderilecek ve hasar tespiti yapılarak ekspertiz raporunda gerçek hasar nedenini belirleyecektir.

Tarsim Sigorta Türleri ve Prim Hesaplama

Tarsim tarafınca bitkisel ürün, sera,  hayvan yaşam sigortası, kümes hayvanları yaşam sigortası, su ürünleri yaşam sigortası, arıcılık arılı kovan sigortası şeklinde sigorta hizmetleri verilmektedir. Tüm TARSİM sigorta  prim ödemesi hesaplamalarını buradan yapabilirsiniz.

tarsim

Ziraat Sigortaları Havuzu

Ziraat Bankası

Devlet destekli ziraat sigortası TARSİM kapsamında sigorta yaptıran çiftçilerin ödeyecekleri sigorta priminin %50’si, bitkisel ürünlerde don güvence priminin ise %66’sı devlet tarafınca karşılanmaktadır.

Tarsim bitkisel ürün sigortalarında, ziraatçi tarafınca ödenecek primin %25’lik kısmı peşin alınıp, kalan prim tutarı en geç hasat sonunda eğitim edilmektedir.

Sera sigortalarında ise, ziraatçi tarafınca ödenecek primin gene aynı şekilde %25’i peşin alınmakta, kalan prim tutarı ise çiftçilerden ve sigortalıdan vadeli olarak alınmaktadır.

Kalan öteki hayvan kümes hayvan hayatları, arıcılık  arılı kovan ve su ürünleri sigortalarında da  ziraatçi tarafınca ve sigorta yaptıran tarafınca ödenecek primin %25’i peşin alınmaktadır. Kalan prim tutarı da en fazla 5 taksitle eğitim edilmektedir. Hepsi Ziraat bankası tarafınca ziraat sigortaları yaptıranlara verilen hizmetlerdir.

Ziraat Bankası Geleneksel Ziraat Sigortası

Ziraat Sigorta A.Ş tarafınca sağlanan Geleneksel ziraat sigortalarını görmek için tıklayınız.

Tarımda güvence için gene  geleneksek ziraat sigortası için Ziraat bankası şubelerine müracaat yaparak hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Ziraat Sigorta A.Ş tarafınca tüm  dolu, don, sera, hayvan yaşam mevzularında Ziraat bankasından sigorta yaptırabilir böylelikle tüm üretiminizi risklere karşı güvence altına alabilirsiniz.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>