Devlet Yakacak Yardımı (Odun Kömür Desteği)

Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca desteğe muhtaç ailelere aynı ve nakdi yardımlar yapılmaya devam etmektedir. Kömür yardımı da bunlardan bir tanesidir. Yardım alabilmek için bazı şartlara haiz olmanız gerekiyor. Sigortalı olarak çalışanlara kömür yardımı verilmeyecektir. T.C. kimlik numaranız ile müracaat sonrası sorgulamada da bulunabilirsiniz. Ek olarak yardımlar il ve ilçe merkezlerinde valilikler ve kaymakamlıklara bağlı etkinlik gösteren Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafınca yapılmaktadır. Başvurular ile ilgili tüm bilgileri ve yakacak yardımı alabileceğiniz kurumları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Odun Kömür Yardımı Meydana getiren Kurum ve Kuruluşlar

Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde yakacak odun ve kömürü olmayan yurttaşlarımızın Devlet Odun Kömür desteği veriyor mu? diye araştırma yaptığını ve bu mevzuda nereye müracaat yapacağı hakkında bilgilendirme amacı ile yaptığımız araştırmaları sizler ile paylaşmak isterim.

Geliri olmayan, hasta, yaşlı ve bakıma muhtaç olan insanlarımıza Odun kömür yardımı icra eden kurum ve kuruluşlar hangileridir? Devletimiz belirli kurumlar tarafınca kış aylarında odun yada kömür olarak yakacak yardımı adı altında belirli yardımlar yapmaktadır. Bunun yanında değişik maddi ve giyim yardımları da yapılmaktadır. Fakat biz bugün yalnız odun ve kömür yardımları hakkında data vermeye çalışacağız. Sizin de etrafınızda bu biçim yardımlara muhtaç olan birileri var ise bunların bu yardımlardan haberdar olmalarında destek olabilirsiniz. Yardımlar mevzusunda insanlara ilk olarak destek olacak kişiler bulundukları bölgedeki muhtarlar olacaktır. Muhtarlar devlet kurumlarına yoksul ve muhtaçların listesini verirken destek olmaktadırlar. İhtiyacı olan vatandaşların devlet kurumlarına müracaat yapmadan ilkin yoksulluk belgelerini bağlı oldukları muhtarlıktan almaları gerekmektedir. Ek olarak muhtaç ailelere yalnız devlet kurumları değil sivil cemiyet kuruluşları ve belediyeler tarafınca da yardım sağlanmaktadır. Bu mevzuda insanlara destek olacak olan Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığına bağlı Toplumsal Yardımlar Genel Müdürlüğüdür. Sizde bu biçim başvurularınızı bu müdürlüğe yapmalısınız. Toplumsal yardımlar genel müdürlüğü gerekseme sahiplerine yakacak yardımının yanında belirli zamanlarda verilmek suretiyle giyim ve besin yardımı da yapmaktadır. Bunların hepsine bir kerede müracaat yapılması mümkündür.

odun-kömür-desteği

Toplumsal yardımlar genel müdürlüğüne müracaat yapmanız gerekmektedir.

Toplumsal Yardımlar Genel Müdürlüğü Yakacak Yardımı

2003 yılından itibaren verilmekte olan bu yardımlar yardımıyla gerekseme sahibi aileler kış aylarında yakacak sıkıntısı çekmemektedir. Türkiye Kömür işletmelerinden sağlanan kömür Toplumsal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafınca gerekseme sahibi ailelere minimum 500 kilo olmak suretiyle dağıtılmaktadır. Devlet bu imkanı verirken bununla beraber atıl durumdaki yeraltı işletmelerinin ayakta kalmalarına destek olmaktadır. Bunun yanında oturulamayacak aşama eski ve bakımsız evlerde yaşamak zorunda olan vatandaşların evlerinin yenilenmesi ve bakımının yapılması için nakdi ve ayni yardımlarda bulunmaktadır. Sizin yada çevrenizde yaşayan ve yakacak yardımına ihtiyacı olanların başvurularını bulunduğunuz bölgedeki toplumsal yardımlar müdürlüğüne yapmanız gerekmektedir.

Maddi yardım yapan iş adamları ve zenginler tarafınca 2020 senesinde verilecek olan desteklere de müracaat yapabilirsiniz.

Belediyelerin Yakacak Yardımları

Ülkemizdeki tüm belediyeler kendi sınırları içinde yaşayan ve gerekseme sahibi insanlara her kış yakacakları kömür yada odun yardımında bulunarak kış aylarında ısınmalarına destek olmaktadırlar. Durağan(durgun) bir miktar kısıtlamasının olmadığı belediye yakacak yardımlarında minimum 1 ton olarak kömür dağıtılmaktadır. Bu miktar belediyenin ayırmış oldukları bütçe ile değişim gösterebilmektedir. Bu imkandan yararlanmak isteyen gerekseme sahiplerinin ikametgah belgesi, nüfus cüzdanı ve müracaat formu ile bulundukları belediyelere müracaat yapmaları gerekmektedir. Meydana getirilen başvuruların doğruluğu belediye zabıta ekiplerince yerinde tespit sistemi ile araştırılmakta ve bununla beraber mahalle muhtarlarından data alınmaktadır. Bilgilerin doğruluğu üstüne dilekçe tarihinden itibaren en geç 1 ay içinde belediye ekipleri tarafınca muhtaç ailelere kömür yardımı yapılmaktadır.

Sivil Cemiyet Kuruluşları;

Bu yardımlar Ülkemizin her yerinde aynı vakit ve oranda yapılmamaktadır. Sivil cemiyet kuruluşları kendilerinin belirledikleri bölge ve miktardaki yakacakları gerekseme sahiplerini ulaştırmaktadırlar. Bu kuruluşların vereceği kömür Belediyeler ve Toplumsal Yardımlar Müdürlüğünün şeklinde süreklilik arz etmemek ile birlikte azda olsa gerekseme sahipleri tarafınca talep edilmektedir. STK ların bağlantı büroları yada web üstündeki müracaat sayfalarından talep edilebilen yakacak yardımları yardımıyla bir fazlaca aile kış aylarında ısınma gereksinimlerini karşılamaktadır.

Başvuracağını makamlar;

  1. Belediyelere,
  2. Toplumsal Yardımlaşma Vakfına,
  3. Sivil Cemiyet Kuruluşlarına
  4. Valilik yada Kaymakamlık Makamına,
  5. Aile ve Toplumsal Politikalar Müdürlüklerine

Başvurunuzu gerçekleştirin. Ne olursa olsun size uzanan bir el olacaktır. Mevzu hakkında yorum yapın, yanıtlayalım. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartı yardımıyla de yurttaşlarımıza destek sunar verilmektedir.

Devlet tarafınca maddi yardım alan ailelere yönelik olarak elektrik faturası desteği verilmektedir. Bağlantıdan şartlar hakkında data alabilir ve verilen elektrik desteğinden yararlanabilirsiniz.


About admin

Check Also

2020 Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır? Para Ne Zaman Yatar?

Çeşitli kamu kuruluşları ve hususi kuruluşlar tarafınca desteğe muhtaç kişilere ayni ve nakdi yardımların yapıldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>