Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere 2020 SED Yardımı

Herhangi bir öğretimde okuyan yoksul ailelere, naturel afet geçirip yada hastalık yada geçirdiği ameliyat sonrası geçinemeyenlere devlet Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı tarafınca para yardımını SED kapsamında 2020 senesinde da yapmaktadır. Devamlı ve geçici olarak verilen SED olarak da malum okul yardım parası miktarları güncel bir halde sayfamızda yer verilmiştir. Okuyan öğrencilerin 456 TL den başlayıp sayıya bakılırsa 1.390 TL kadar SED başvurusundan yararlanabilmesi için talep edilen şartlar ve tüm bilmek istediklerinizi burada bulabilirsiniz. Gelen yoğun SED yardımı niçin yatmıyor sorularına hesaba yatma zamanı ile beraber ek olarak yanıt verim.

Devlet Zor Durumdaki Öğrencilere Para Yardımı Veriyor

Açılımının Toplumsal Ekonomik Destek olduğu SED başvuruları ile yoksulluk çeken ve çocuğunu çeşitli nedenler ile okutamayan ailelere devlet para yardımı yapmaktadır. Zor durumda yer edinen ailelenin durumuna bakılırsa devamlı ve geçici olarak verilen bu yardım parası ailelere bağışlama kısaca tamamen geri ödemesiz olarak tanzim edilmektedir. Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı tarafınca devlet kaynakları dahilinde verilen bu parayı alabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Aslolan amacın çocuklarına bakamayacak kadar zor durumda olan ailelerin, evlatlarını bakım evlerine vererek yuvalarının dağılmaması önlemek amacı ile kurulan bu sistem, eğitim guruplarına bakılırsa yüksek öğretime kadar destek sunmaktadır. İlk okuldan yüksek öğretime kadar sürecek desteklerden istifade edecek olan velilerin bazı şartları sağlaması ve başvurularının sitemizde anlatıldığı şekilde yapması gerekmektedir.

SED İmkanlarından Kimler Iyi mi Yararlanabilir?

Devlet ekonomik yardım alarak çocuğunuzun öğrenimi sağlayabilmeniz için sizin maddi durumunuzun bazı şartlara elverişli olması gerekmektedir. Daha doğrusu maddi durumunuzun elverişsiz durumda yer alması gerekmektedir. Bu bir tek ekonomik anlamda bu imkanlardan yararlanacak olan kişiler,

 • Hakkında bakıma muhtaç durumda olmaları.
 • Koruyucu aile yanında bulunup herhangi bir mesleki kuruluşta çalışmayanlar
 • Naturel bir yıkım sonucu işini ve sağlığını yitirmiş. Geçirmiş olduğu ağır bir hastalık dan dolayı maddi kazanca haiz olmayanlar.

bakmak ile yükümlü oldukları evlatları için devletten para yardımı alabilirler. Peki bu durumda yer ediniyor iseniz iyi mi yararlanacaksınız. ? Bu işlemlerin başlayabilmesi için öncelik ile Toplumsal Hizmet Merkezi yada Aile ve Toplumsal İşler Politikalar il müdürlüklerine bu destek yararlanmak istediğinizi beyan eden bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Dilekçeniz şu şekilde olabilir.

Aile ve Toplumsal İşler Politikalar İl Müdürlüğü’ne

Geçirmiş olduğum ağır bir ameliyat sonrasında bakmak ve okutmak ile yükümle olduğum  A…. Y…. isminde çocuğumu yetersiz maddi imkanlardan dolayı bu vazifemi yerine getiremiyorum. Bakanlığınca başlatılan zor durumda olan vatandaşlara verilen SED imkanlarından yararlanmak isterim.

diyerek isim ve soy isminizi yazarak imzalayıp. İl müdürlüklerine dilekçenizi göndermeniz gerekmektedir. Müracaat dilekçenizin peşinden sizin ekonomik durumunun incelenir. Eğer bahsettiğiniz şartları taşıyor iseniz adınıza ilişik bir dosya tanzim edilir ve sizden aşağıdaki belgeleri talep ederler.

 1. T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 2. Sağlığınızın durumunu gösteren belge
 3. Çocuğunuzun tahsil belgesi
 4. Çalışmayanlar için iş-kur’a müracaat yaptıklarını gösteren belge

2020 SED Ödeme Miktarları Ne Kadardır? Ne Vakit Yatıyor?

Talebe adına ödenen yardım miktarı, eğitim alan vatandaşın tahsil görmüş olduğu pozisyona bakılırsa değişmektedir. Oranlar en düşük memurun kat sayısına bakılırsa gene okul öncesi ve tahsil süresince değişim gösterecektir. Buna bakılırsa..

 • Okul öncesi çocuk için destek miktarı %50 olup 680 TL
 • İlk Öğretime devam eden çocuk için destek miktarı %75 olup 1.23 TL
 • Orta öğretime devam eden çocuk için yardım oranı %80 olup 1.091 TL
 • Orta öğretim seviyesinde olup sadece okuluna devam etmeyen çocuk için %65 destek ile 682 TL yardım
 • Yüksek öğretime devam eden çocuk için %90 destek oranı ile 1.232 TL
 • Müessese bakım evinden ayrılan gençler için ise %40 destek ile 545 lira

Yukarıda yer edinen zor durumda tahsil gören vatandaşlara verilecek olan destek tablosu 2020 yılına aittir. Her yıl işgören kat sayısına bakılırsa düzenlenen destek listesini, 2020-2021 senesinde güncel bir halde sayfamızda bulabilirsiniz.

SED Yardımı Niçin Banka Hesaplarına Yatmıyor?

Özellik ile OCAK aylarında sıkılık ile yaşanmış olan bir problemi sizler ile paylaşmak istedim. Sizlerden gelen e-Devlet üstünden ödendi gözükmesine karşın SED yardımı niçin banka hesaplarımda gözükmüyor sorusu için bir araştırma yaptım. Yapmış olduğum bu araştırmada SED ödemeleri her ayın 1 ile 10 içinde e-devlet üstünde bankaya ödendi olarak gözükmektedir. Sadece bankalar ödemeleri her aynın 15 kadar yapmaları gerekiyor. Bu tarih eğer Cumartesi gününe yada Pazar gününe gelir ise ilk iş gününe ödemeler atmaktadır. Yalnız OCAK aylarında bu süre ayın 20 sine kadar uzadığı sıklık ile geçmiş dönemlerde gözükmüştür. Bu niçin ile niçin yatmıyor diye kaygı ediyorsanız lütfen ayın 20 sine kadar sabırlı bir halde bekleyiniz.About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>