Devlete Ait Bankalar Hangileri? Tam 8 Tane

Yaşamımızı sürdürdüğümüz il ve ilçelerde bir oldukca banka etkinlik göstermektedir. Genel olarak neredeyse her ilçede rahatlık ile gördüğümüz bankaların başlangıcında ise İş bankası, Vakıfbank yada Akbank gelmektedir. Peki bu bankalar kimin ? İçlerinde devlete ilişkin 8 tane bankalar hangileridir ? Sizlere en iyi imkanları elde eden devlete ilişkin olan bankaları tanıtacağız..

Türkiye’de Faaliyette Olan Bankalar Hangileridir?

Devletimizde bir oldukca bankacılık sistemi yer almıştır. Bu bankacılık sistemlerin içinde ne olursa olsun bir tanede olsa devlete ilişkin bankalar yer almıştır. Genel olarak bankaları tanımlamak gerekir ise; kamusal sermayeli olan devlete ilişkin bankalar, hususi sermayeli şahsa veye firmalara ilişkin bankalar ve faizsiz kredi imkanı sunan katılım bankalarıdır. Tüm bu bankaların hepsi vatandaşlara gerekseme, vasıta, konut başta olmak suretiyle bir oldukca kredi yada kredi kartı başta olmak suretiyle bir oldukca bankacılık hizmetlerini sunmaktadır. Bankaların kredi faiz oranları değişim gösterse de kredi vadeleri BDDK tarafınca alınan kararlar doğrultusunda aynı olmak zorundadır. Doğal olarak buna kredi kartı taksit sayıları ve gelire bakılırsa kredi limitleri de dahil edilmiştir. Genel olarak devlete ilişkin bankalar öteki bankalara nazaran birazcık daha düşük faizli kredi veren bankalar kategorisinde yer almıştır. Gelin şimdi hep birlikte devlete ilişkin bankalar hangileri beraber inceleyelim..

Devlete Ilişkin Kamusal Sermayeli Bankaların Sıralaması

Devlete ilişkin bankalara kamusal sermayeli bankalar yada kamu bankaları adı da verilmektedir. Devlete ilişkin bu bankaların bile bazıların hisse oranları halka açıktır. Gelin şimdi hisse payları ile devlet bankalarını tanıyalım.

 1. Ziraat bankası; Genel anlamda devlet teşvikli ziraatçi ve hayvan kredisi imkanları ile tanınan bu bankamız zirai kredilerin haricinde vatandaşlara sunmuş olduğu öteki krediler ile de bilinmektedir. Kredi faiz oranları oldukça makul olan bankadan her  T.C. vatandaşı rahatlık ile istifade edebilir. Bu bankanın tamamı Başbakanlığa aittir.
 2. Türkiye Halk Bankası; Genel olarak devlet bağışlama yada faizsiz kredi imkanlarını KOBİ yada esnaflara iletme ile bilinmektedir. TOKİ ve bir oldukca devlete ilişkin gayrimenkul satışları da bu banka aracılığı ile yapılır. Bankanın %51 oranı başbakanlığa %49 benzer biçimde bir oranı da halka açıktır.
 3. Türkiye Vakıflar Bankası; Devlete ilişkin bankaların son olarak üyesidir. %58 Başbakanlık %25 oranı halka açık %17 bazı devlet vakıflarına aittir.
 4. İller bankası
 5. Türkiye Kalkınma Bankası
 6. Türk Eximbank

Katılım Bankaları Hangileridir?

Devletimizde aslına bakarsak oldukca zamandır mevcud katılım bankaları bu sıralar adını sıklık ile duyurmaktadır. Faizsiz kredi imkanını İslami şartlara uygun bir halde sunan bu bankalar ile konut yada vasıta alımının yanı sıra kredi kart ve sigortacılık dahil olmak suretiyle tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Katılım bankaları da içlerinde devlete ilişkin ve hususi şahız firmalarına ilişkin olarak ikiye ayrılmaktadır.

Devlete Ilişkin Katılım Bankaları

Devlete ilişkin katılım bankaları alında da kamu bankaların alt hizmeti olarak da değerlendirebiliriz. Ziraat bankası ve Türkiye Vakıflar bankasına bağlı olan bu bankaların adları;

 1. Ziraat katılım bankası
 2. Vakıflar katılım bankası

olarak geçmektedir.

Hususi Şahıslara ve Firmalar Ilişkin Katılım Bankaları

Devletimizde şuan için 3 tane şahıslara ilişkin katılım bankaları mevcuttur. Bu 3 bankanın tamamı da ortaklık sistemi ile var olmaktadır. Bu bankalar ise;

 • Albaraka Türk – %54 kendisine %8 İslam kalkınma bankasına ve %25 halka açıktır.
 • Kuveyt Türk – %62 oranı kendisine %19 Başbakanlık %9 İslam kalkınma %9 Kuveyt toplumsal güvenlik %1 öteki ortaklarına aittir.
 • Türkiye Finans – %67 kendisine %10 gözde girişime %23 öteki ortaklarına

isminde bankalardır.

Devlete Ilişkin Olamayan Bankalar Hangileri

Aslına bakarsak yukarıda adı geçmeyen tüm bankalar devlete ilişkin bankalar değildir 😉 Gene bu bankalar da içlerinde bir kaç guruba ayrılmaktadır. Pek o denli ince ayrıntısına girmeyeceğim fakat biliniz ki bu bankaların da ortaklık sistemleri yerli ve yabancı sermayeli olarak yer almıştır. Yerli ve yabancı sermayeli hususi bankaların bir kısmının adını belirtirsek eğer;

 • Yabancı sermayeli bankalar; Citibank, Alternatif Bank, HSBC, Deniz bank, ING, QNB Finansbank, Odeabank, Güvence bankası
 • Yerli sermayeli bankalar; Akbank, Fibabank, Anadolubank, Şekerbank, Turkish bank, TEB, İş bankası ve Yapı kredi bankalarıdır.

Türkiye’deki Devlete ilişkin olan ve olmayan bankalar hangileridir mümkün mertebede açık bir halde sitemizde yer verdik, daha ince detaylı bilgiyi BURADAN alabilirsiniz.

About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>