Devletin İhtiyaç Sahibi Fakir Ailelere Sağladığı 6 Yardım Paketi

Devletimiz 2020 senesinde ‘de gereksinim sahibi fukara ailelere sağlamış olduğu bir oldukça yardım imkanları vardır. Fukara ve hakikaten gereksinim sahibi bu ailelere sağlamış olduğu başlıca yardım imkanları 6 ana başlıktan oluşmaktadır. Bunların en başlangıcında sıhhat ve eğitim alanında ki sağlanan yardımlar gelmektedir. Kira ve yakacak haricinde ise bir de engellilere ve yabancı uyruklara sağlanan yardım destekleri ise oldukça kapsamlıdır. Eşi vefat etmiş, muhtaç asker ailelerine kadar sağlanan bu yardımlara başvuruları belirtmiş olduğumuz şekilde ilgili kurumlara yapabilirsiniz.

Devletimizin Muhtaç Sahibi Ailelere Sağlamış olduğu Yardımlar Nedir?

Devletimiz Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca bir oldukça yardımı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile yabancılara yönelik bir oldukça yardım hizmeti sağlamaktadır. Bakanlık tarafınca sağlanan bu yardımlar 6 ana başlık altında toplanmaktadır. Sırayla devletimizin sağlamış olduğu bu 6 başlıkta oluşan yardımlar şöyledir.

 1. Aile yardımları
 2. Eğitim yardımları
 3. Engellilere yönelik yardımlar
 4. Hususi amaçlı yardımlar
 5. Sıhhat yardımları
 6. Yabancılara yönelik meydana getirilen yardımlar.

Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca meydana getirilen bu yardımların ana başlıkları altında bir oldukça alanı kapsayan yardımları da mevcuttur. Şimdi gelin isterseniz https://sosyalyardimlar.aile.gov.tr/sosyal-yardim-programlarimiz adresinde de yer edinen bu yardımların neler bulunduğunu bakalım.

1- Devletin Ailelere Elde etmiş Olduğu Yardımlar Nedir?

Devletin ailelere elde etmiş olduğu yardımlar 8 başlıktan ibarettir. Bu yardım paketinde ise yurttaşlarımıza şu imkanlar dahilinde yardımlar sağlanır.

 • GIDA YARDIMI: İhtiyaç sahibi ailelere besin yardımı kurban bayramı ve ramazan ayında 2 kez olmak kaydı ile verilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile bu yardımlar her ilimizde mevcuttur. İlinizde hatta ilçeniz de yer edinen bu vakıfların yazışma bilgilerini 0-312-705-80-00 numaralı davet hatlarından öğrene bilirsiniz. Hane gelirinin mevcut asgari ücretin 3/1 olanlar bu yardımlardan istifade edebilmektedirler.
 • BARINMA YARDIMLARI: İçinde ikametgah edilmeyecek kadar fena durumda olan evlerinizin bakım ve onarımları bu yardım paketi dahilinde gerçekleştire bilirsiniz. 25.000 liraya kadar bu yardımdan yararlana bilmeniz için gene hane geliriniz asgari ücretin 3 de 1 geçmemesi kafi olacaktır.!
 • SOSYAL KONUT PROJESİ: Toplumsal güvencesi bulunmayan yurttaşlarımıza TOKİ tarafınca sağlanan imkanlardır. Proje kapsamında 270 ay vadeli olarak ayda 100 ile 130 lira ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz.
 • YAKACAK YARDIMI: 2003 Yılı itibarı ile program kapsamında hane başına minimum 500 kilo ( Yarım ton ) bedelsiz olarak yakacak yardımı alabilirsiniz.
 • EŞİ VEFAT ETMİŞ KADINLARA YAPILAN YARDIM: 2012 yılı itibarı ile eşi vefat etmiş zor durumda olan bayanlara meydana getirilen 275 lira geri ödemesiz bir yardımdır. 2 ayda bir PTT aracılığı ile ödenen bu yardım hiçbir toplumsal güvencesi olmayan dul bayanlara verilmektedir.
 • MUHTAÇ ASKER AİLELERİNE YAPILAN YARDIMLAR: 2013 senesinde başlatılan mecburi vatani görevini meydana getiren muhtaç asker ailelerine meydana getirilen yardımdır. 2 ayda bir PTT aracılığı ile 275 lira olarak yardım muhtaç asker ailelerine yapılmaktadır.
 • ÖKSÜZ VE YETİMLERE VERİLEN YARDIMLAR: 18 yaşından minik anne ve babası vefat etmiş olan öksüz küçüklere meydana getirilen yardım kapsamında 2 ayda bir 100 lira verilen yardımdır.
 • CANLI DOĞUMLARA VERİLEN YARDIM: 15/05/2015 zamanı itibarı ile canlı doğum meydana getiren ailelere verilen yardımdır. Mavi kart ve Türk vatandaşlarına verilen bu yardım kapsamında canlı ilk doğuma 300 ikinci doğuma 400 ve üçüncü çocuk doğumuna ise tam 600 lira doğum yardımı verilmektedir. Başvuru formu burdadır.

Ek olarak doğum yardımı hakkında sıklık ile sorulan soruların yanıtı https://bit.ly/2GpzUDs adresimizde bulunmaktadır.

2- Devletin Öğrencilere Verdiği Yardımlar Nedir?

Devletimiz eğitim gören talebe ve ailelerinde yardım elini SYD tarafınca uzatmaktadır. İlk ve orta öğretim de kız ve adam öğrencilerimiz dahil olmak suretiyle devletimizin eğitim alanına elde etmiş olduğu yardımlar şöyledir.

 • EĞİTİM MATERYALİ YARDIMI: Hane gelirleri asgari ücretin 3 de 1 den azca olan muhtaç ailelerin çocuklarına meydana getirilen yardımlardır. Bu yardımlarda öğrencilerin gereksinimleri olan önlük, ayakkabı ve çanta şeklinde eğitim için lüzumlu olan materyaller alınmaktadır.
 • ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI: Ziraat bankası aracılığı ile yoksul ailelere çocuklarını okula gönderme şartı ile verilen yardımlardır. Bu yardım paketinde her ay tertipli olarak, ilk öğretime devam eden adam öğrencilere 35 kız öğrencilere 40 lira. Orta öğretime devam eden adam 50 kız öğrencilere ise 60 lira yardım parası verilmektedir. 9 ay süresince 2 ayda bir toplu olarak bu imkanlardan sizlerde yararlana bilirsiniz.
 • ÖĞLE YEMEĞİ YARDIMI: İl ve ilçe eğitim müdürlükleri tarafınca yoksul öğrencilere verilen yardımdır. MEB ortaklaşa iş ile yoksul öğrencilere her iki öğretim döneminde bu yardım karşılanmaktadır.
 • ÜCRETSİZ KİTAP YARDIMI: MEB tarafınca öğrencilere ders kitapları ücretsiz bir şekilde verilmektedir.
 • ÖĞRENCİ BARINA VE TAŞINMA YARDIMI: Taşımalı sistem haricinde kalan öğrencilere senelik toplu olarak ödenen yardımdır.
 • ENGELLİ ÖĞRENCİLERİ OKULLARINA ÜCRETSİZ ULAŞIM YARDIMI: Hususi eğitime gereksinim duyan öğrencilerimizi okullarına ücretsiz bir şekilde ulaştırma yardımıdır. Yapılacak olan yardım MEB tarafınca belirlenmektedir.
 • YURT YAPIMI: 100 İLE 300 Yataklı yurt yapımları için meydana getirilen yardımdır. Muhtaç öğrenciler için yapılacak olan bu yurtların başvurularını SYD vakıflarına yapılır.!

3- Yaşlı ve Engellilere Devlet Yardımları Nedir?

Devletimiz 65 yaşını doldurmuş olan ve 18 yaşından büyük 65 yaşından minik olan %40 ile %69 oranında engelli yurttaşlarımıza yardım etmektedir. Devletimizin elde etmiş olduğu bu yardımlar ise şunlardır.

 • 202 konun doğrultusunda yaşlılara meydana getirilen yardımlar: Nafaka bağlanmamış ve hiçbir suret ile nafaka bağlanmaya uygun olmayan yaşlılara meydana getirilen yardımdır. 65 yaşından büyük 2028 kanun kapsamında harçlık almayan yaşlılarımıza 543 lira yardım yapılmaktadır.
 • Engelli yurttaşlarımıza meydana getirilen devlet yardımları: 18 yaşından büyük ve 65 yaşından minik olan %40 ile 69 oranında engelli yurttaşlarımıza meydana getirilen yardımdır. Bu yurttaşlarımız engel durumuna bakılırsa yardım yapılmaktadır. Buna bakılırsa %40 ile 69 arasından engelli ise 433 lira %70 ve üstünde ise aylık 650 yardım parası ödenir.
 • 18 yaş altında engelli yakınlarına meydana getirilen yardım: Aynı hanede ikamet eden ve fiilen bakımı yüklendiği engelli yakına verilen yardım parasıdır. %40 ve üstünde engelli raporu olması halinde engelli yakınına aylık 433 lira yardım parası verilir.

Engellilere Kredi Veren Bankalar 50.000 TL Destek! vermektedir. Lütfen bu içeriğimizi göz ardı etmeyiniz.!

 • Silikozis hastalarına meydana getirilen yardım: Özellik ile seramik ve kot taşlama işinde silikozis hastalığına kapılan yurttaşlarımıza meydana getirilen yardımdır. İş yitirilmesine bakılırsa bu yardımlar değişmektedir. Eğer %15 ile 34 arasından iş kaybı var ise 937 lira %35 ile %54 iş kaybı var ise 1070 lira son olarak ise %55 ve üstüne 1.193 lira yardım yapılır.
 • Evde bakım yardımı: Engelli olduğu tespit edilen ve asgari ücretin 3/2 geliri olmayanlara verilen yardım parasıdır. Aylık 1.179 lira olarak bu para hak sahiplerine ödenir.

4- Hususi amaçlı meydana getirilen yardımlar

İşsizliğin ve yoksuluğun belirgin bir halde olduğu illerimizde, organik afet durumlarında ve terör ziyanı tarafınca oluşan kayıplar için meydana getirilen yardımlardır. Bu kapsamda,

 • Aş evlerinde: Günlük sıcak yiyecek yardımı yapılır.
 • Afetlerde: Günlük vatandaşın gereksinimleri karşılanmaktadır.
 • Terör saldırılarında: Evini terk etmiş olan vatandaşların temel gereksinimleri giderilir.

5- Devletin Sıhhat Yardımları

Toplumsal güvencesi olmayan ve yeşil kartla karşılanmayan sıhhat giderleri için meydana getirilen yardımlardır. Gene aynı şekilde doğum öncesi ve sonrası muhtaç ailelere verilen yardım destekleri de bu paketimizin içine dahidir. Buna bakılırsa oluşan başlıklarsa şunlardır.

 • Engellilere yönelik sıhhat yardımları
 • Genel sıhhat prim ödemesi yardımı
 • Genel sıhhat sigortası katkı oranı ödemleri
 • Şartlı sıhhat yardımı

Detaylar: https://sosyalyardimlar.aile.gov.tr/saglik-yardimlari

6- Yabancılara Devlet Yardımları Nedir?

Devletin yabancı uyruklu ihtiyaç sahibi öğrencilere yaptığı yardımlar

Devletin yabancı uyruklu gereksinim sahibi öğrencilere yapmış olduğu yardımlar

Yabancı uyruklara uyum ve eğitim alanlarında meydana getirilen yardımlardır. Buna bakılırsa AB tarafınca uyum kapsamında hane başına 120 lira yardım yapılmaktadır. Eğitim gören yabancılara ise;

 1. 1 ile 8 derslik öğrenciler için: Kız ise 40 adam ise 35
 2. 9 ile 12 sınıftaki yabancı uyruklu öğrenciler için: Kız öğrenciye 60 adam öğrenciye 50 TL

ödeme yapılır. Ek olarak, sömestr başlarında da bir defaya mahsus olmak suretiyle 100 lira fazladan bir yardım ödemesi yapılmaktadır.

About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>