Devletten Bakıcı Parası Nasıl Alınır?

Çalışan annelere destek amaçlı bir kararın alınması annelerin ve anne adaylarının yüzlerini güldürdü, Devlet çalışan annelere destek çıkarak bakıcı parası vermektedir. Bu kararın açıklanması üstüne çalışmak zorunda olan annelerin en büyük sıkıntısı ortadan kaldırılmış oldu.

Bakıcı parası ve yardımından yararlanmak isteyen annelerimizin doğumdan sonraki Bir kaç ay sonunda emekleri gerekecektir. Çalışmak zorunda olan anneler çocuklarını nereye bırakacaklarını bilmezken devlet bir izahat yaparak çalışan annelerin evlatları için bakıcı parası vereceğini bildirmiştir. Çalışan anneler için çıkartılan bu yasa üstüne SGK başkanı Yadigar Gökalp İlhan şöyleki bir açıklamada bulunmuş oldu Bakıcı yardımından yararlanmak için iki temek kriter bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi 0-24 aylık evladı olan annelerin yararlanacağı bir diğeri ise doğumdan sonrasında annelerin işe dönmeleri lüzumlu olacaktır. Bu iki unsura uyan bayanların bakıcı parası alması mümkündür. Bu yardımın 900 ile 1000 TL içinde olduğu belirlenmiştir.

bebek-bakıcısı

Devlet destekli bakıcı yardımı almak için bazı şartlar söz mevzusudur.

Devlet destekli bakıcı parası yardımından yararlanmak için öncelikli olarak aşağıdaki şartlara uyum sağlıyor olması gerekmektedir. Bu şartlar ise şu şekilde yer almıştır.

  • Bu destekten yararlanacak olan annenin müracaat esnasında sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir.
  • Annenin en fazla minimum asgari ücretin brüt tutarının 2 katı kadar bir tutara doğal olarak olması gerekmektedir.
  • Müracaat anında annenin iki yaşlarında yada daha ufak yaşta bir çocuğunun bulunuyor olması gerekmektedir.
  • Tutulacak çocuk bakıcısının birinci dereceden akraba olmaması gerekmektedir.
  • Çocuk bakıcısının minimum ilköğretim mezunu olması gerekmektedir.
  • Annenin proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak beyan edilmemiş olması gerekmektedir.
  • Anne ve bakıcı aynı ilde ikamet edecek ve Türk vatandaşı olacak


saymış olduğumuz bu şartlara uyum gösteren annelerin İnternet üstünden müracaat formunu doldurmaları gerekecektir. Müracaat formunu dolduran anneler bu kapsamdan yararlanabileceklerdir. Müracaat işlemlerini SGK‘nın sitesinden yapabilir ve ön değerlemeye doğal olarak tutulabilirsiniz. Bu proje ilk olarak pilot illerde uygulamaya girecektir. Bu illerde projeye müracaat yoğun olursa ve bu projeden memnun kalınırsa Türkiye genelinde uygulanmaya başlanacaktır. Pilot il olarak şu üç kent tercih edilmiştir.

Pilot il olarak belirlenen Bursa, İzmir ve Antalya bu üç şehirde  sayı tutmuş olduğu taktirde Genel çaplı bir proje olarak uygulanacaktır. Bu projeden yararlanacak olan annelerin evlatları 0-24 aylık aralığında olduğu benzer biçimde evlatları 3 yaşına girene kadar her ay tertipli bir halde hesaplarına ödeme yapılacaktır.

Çocuk 3 Yaşına girmiş olduğu andan itibaren bu yardım kesilecektir. İkinci bir Çocuk olduğu vakit bu projeden yine yararlanma fırsatını yakalayacaksınız.

Büyükannnelere Müjde!

Çalışan annelerin bakıcı parası devletten verilecek. Bununla birlikte çalışan anneler için devlet destekleri bitmiyor. Çalışan annelere destek sunar kapsamında torununa bakmak isteyen babaanne  ve ananelere de Büyükannelere de torun bakma parası veriliyor.

büyükanne

Çalışan anneler için devlet destekleri devam ediyor. Bunlardan biri de büyükanne yardımıdır.

Uygulama başladı ve ilk adaylar maaşlarını aldı. Projenin, 10 pilot il haricinde yeni illerde uygulanması umut ediliyor. Bu emek harcama Avrupa Birliği ile ortaklaşa alınmış kararlar neticesinde hanım istihdamının artırılmasına yönelik olarak uygulanıyor. 2020 senesinde devlet tarafınca mama ve bez yardımları da verilmektedir. Mevzu ile ilgili içeriğimizden detaylı data alabilirsiniz. Sadece 2020 senesinde toruna bakma parası verilmesi gündemde değildir.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>