Devletten Geri Ödemesiz Kredi Nasıl Alınır? (Desteklenen 3 Kesim)

Devlet bir fazlaca sektörü desteklemektedir. Desteklediği sektörler için de belli oranlarda bağışlama şu demek oluyor ki geri ödemesiz kredi vermektedir. Tüm bu tarz şeyleri vatandaşlarına verir iken de bazı şartları talep etmektedir. Bölgesel faktörler ve vatandaşın durumu göz önünde bulundurularak bu teşvikler bir halde kurumlar tarafınca sağlanmaktadır. KOSGEB iş hayatına dahil olmak isteyen yeni girişimcileri destek sunar iken TKDK ise genel anlamda kırsal alandaki hayvancılık ve ziraat ile uğraşan çiftçilerimizi ve gezim şeklinde bir fazlaca alanda yapılacak olan yatırımlara destek sağlamaktadır. Son olarak bu yatırım yapılacak olan projelere çeşitli cinslerde yer edinen (kültür, istiridye) mantarcılık da dahil olmuştur.

Geri Ödemesiz Kredi Nedir? Hangi Kurumlar Verir?

Öncelik ile geri ödemesiz kredi nedir ? onu açıklayalım. Geri ödemesiz kredi dünyanın her yerinde aslına bakarsak anlamı aynıdır. Alınan paranın geri asla bir halde ödenmemesi denilmektedir! Buna bağışlama de diyebiliriz aslına bakarsak. Bu şekilde kredi imkanını dünya genelinde vakıflar ve kurumlar tarafınca vermektedir. Vakıfların ve kurumların bir bir çok ise devlete bağlı resmi bir halde etkinlik gösteren birimlerdir. Geri ödemesiz olarak kredi verilmesin amacı kuruma nazaran değişim göstermektedir. Kimi kurumlar yardım amaçlı verir. Kimi kurumlar ise teşvik amaçlı şu demek oluyor ki sektörü kalkındırma niyeti ile olarak vermektedir. Vatanımızda geri ödemesiz kredi genel anlamda;

 • Hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimize
 • Tarımsal örtü altı ve üstü bitkisel üretime
 • İş fikrine yönelik proje üreten yeni girişimciler
 • Esnaflarımıza
 • Ülkenin en mühim ekonomik varlığı olan KOBİ’lere

Verilmektedir. Bu kesimin haricinde olanlara verilen destek sunar ise en fazla faizsiz kredi imkanlarından ibaret olmaktadır. Dolayısı ile mevzumuz ile ilgili olmadığı için listede yer almamaktadırlar. Şimdi gelin bu alanda yer alanların geri ödemesiz krediye erişebilme deki yol haritalarını inceleyelim.

Yeni  İş Yeri Kuracaklara Geri Ödemesiz Kredi

Fazlaca güzel bir iş fikriniz var.! Bunu hayata geçirip esnaf olmak istiyorsunuz. Size kesinlik ile tavsiyem bu iş fikrinizi KOSGEB üstünden hayata geçirin.! Eğer benim senelerdir olan girişimcilik deneyimime birazcık saygınlık eder de aklınızdaki iş fikrini KOSGEB ile hayata geçirir iseniz, hem müessese döneminde hemde daha sonraki seneler de devletten destek alabilirsiniz.! Peki bunu iyi mi yapacaksınız.

 1. İlk olarak iş fikrinizin KOSGEB tarafınca desteklenen sektörler içinde yer alıp almadığına bakınız. Fazlaca büyük olasılık ile iş fikriniz kurum tarafınca desteklenmektedir. Fakat gene de güvenli olmak için lütfen KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları içinde iş fikrinizin var olup olmadığına bakın. Eğer iş fikrinize ilişik NACE kod ne işe yaradığını bilmiyor iseniz ilgili sayfada bunu bizlere sorunuz.!
 2. İş fikrinize nazaran Geleneksel Girişimcilik Eğitimi yada İleri Girişimcilik Eğitimi alınız. Bu eğitimleri artık İnternet üstünden asla sıra beklemeden derhal alabilirsiniz. Gene bunun iyi mi yapılacağını bilmiyor iseniz lütfen detaylı olarak sizlere anlamış olduğum Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi içeriğimizi inceleyiniz. Yada videomuzu izleyiniz lütfen..
 3. İşletmenizi kurunuz.! Hemen sonra ise aşağıdaki ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” için başvurunuzu bağlı olduğunuz KOSGEB İl Müdürlüğüne yapınız.

Peki, siz tüm bu tarz şeyleri yaptıktan sonrasında kurum yeni kuracağınız iş yeri için size ne kadar bir geri ödemesiz kredi vermektedir.? İşte detaylı olarak tablo üstünden cevabı…

 1. Eğer kişi şirketi iseniz 5.000 TL, ana para şirketi iseniz de 10.000 TL açılış giderleri için bağışlama alırsınız
 2. İşletmenizin 1 ile 12 ay içinde en üst birim gün sayısı olan 1080 puanı yakalar iseniz 20.000 TL bağışlama gene alırsınız.
 3. Eğer 30 yaş altında bir girişimci yada hanım, adam yada engelli yada gazi ile şehit yakını iseniz gene işletmenizin 12 ayı dolması müteakiben bir 5.000 TL daha bağışlama alırsınız.

Kısacası iş yerinizin ilk senesinde en fazla 30.000 TL bağışlama geri ödemesiz olarak alabilirsiniz. Aynı performansı ve aynı şartları işletmenizin 12 ile 24 ayı içinde gene sergiler iseniz gene aynı şekilde 24 ay sonrasında bir 30.000 TL daha bağışlama yeni iş yeriniz için alabilirsiniz. Toplamda ” Geleneksel Girişimcilik Desteği ” adı altında 60.000 TL yeni iş yeriniz için devletten geri ödemesiz olarak alacaksınız.

Eğer, iş fikriniz ” İMALAT ” sektöründe yer ediniyor ise bu destek programına ilaveten ” İleri Girişimcilik Destek Programı ” adı altında aşağıdaki destek unsurlarından da yararlana bilmektesiniz.

 •  Bilim Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı tarafınca resmi gazete de piyasaya çıkan YERLİ MALI TEBLİGATINA uygun alacağınız makineler için %75 varan bağışlama alabilmekte siniz. Buda en fazla 300.000 liralık bir makine alımı için 225.000 TL geri ödemesiz kredi anlama gelir.!

Hayvancılık, Bitkisel Üretim, Gezim Mi Yapmak İstiyorsunuz?

IPARD-2 kapsamında meydana getirilen davet ilanları ile beraber 2020 senesine kadar,

 • Meyve ve sebzelerin işlenmesi ile pazarlanması ( Geri ödemesiz kredi miktarı minimum %50 yatırım süresi 9 ay )
 • Et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ( Geri ödemesiz destek minimum %50 projesi süresi 5 ay )
 • Süt üreten tarımsal işletmelerin kurulması ( Yatırım süresi 12 geri ödemesiz teşvik %60 proje 100 büyükbaşlık çiftlik )
 • Et üreten tarımsal işletmelerin kurulması ( Geri ödemesiz destek oranı %65 proje 300 başlık koyun yetiştiriciliği )
 • Kırsal alanda turizm faaliyetleri (minimum %50 geri ödemesiz olarak Otel / Konaklama yada Halı saha şeklinde spor tesisleri alanında sağlanan destek)
 • Mahalli ürünlerinin ve mikro işletmelerinin geliştirilmesi
 • Çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi adı altında arıcılık alanına sağlanan destek sunar
 • Kültür balıkçılığın geliştirilmesi ile balık çiftliklerine sağlanan teşvikler

şeklinde bir fazlaca alanda yapılacak olan yatırımlara minimum %50 en fazla ise %70 varan geri ödemesiz kredi imkanlarından https://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/OrnekProjeler buradaki çiftçilerimiz şeklinde sizlerde yararlana bilirsiniz.! Bu alanda sağlanan destek sunar Türkiye’de yalnızca TKDK tarafınca desteklenen illerdeki çiftçilerimize sağlanmaktadır. Bu illerimiz;

Geri ödemesiz TKDK desteklenen iller

Geri ödemesiz TKDK desteklenen iller

bu listede yer edinen illerimizdir. Listede yer edinen çiftçilerimiz sürecek olan bağışlama imkanlarından yaralanmak için kesinlikle IPARD 2 çağrısı ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir. Kurumun elde etmiş olduğu fırsatlar sadece bu davet ilanları ile başlamaktadır.  Yukarıdaki her ilde bir koordinasyon merkezi vardır. Daha detaylı bilgiyi burada yer edinen koordinasyon merkezlerine müracaat yaparak öğrenebilirsiniz.Not: Kurum kesinlik ile canlı hayvan alımları için kredi imkanı sağlamamaktadır.! Canlı hayvan alımları için çiftçilerimize sadece genç çiftçi projesi kapsamında geri ödemesiz kredi imkanları sağlanmaktadır. Ek olarak, Ziraat İlçe Müdürlükleri’de belli illerde belli zamanlarda alınacak olan hayvanın belli bir sayısına geri ödemesiz destek sağlar. Bu tarz şeyleri haricinde Türkiye’de başka bir kurumca verilen geri ödemesiz olanaklar ne yazık ki yoktur.!

About admin

Check Also

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!

Şarküteri yada süper yada hiper market açmak isteyen yeni girişimciler bu yılda KOSGEB üstünden devlet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>