Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? (2020 Yılında 960 TL)

Devletin elde etmiş olduğu ekonomik yardımlar içinde kira yardımı da yer ediniyor. Devlet barınacak yeri olmayan vatandaşlara barınacak yer temin etmiş olduğu benzer biçimde aylık ödemesi ihtiyaç duyulan kira içinde para yardımı yapıyor. Bu içeriğimiz de kira, yakacak, besin ve tüm ekonomik maddi destekleri mevzu aldık. Bunun haricinde Bakanlık sonucu ile yıkılması gerektiği belirlenen konutlarda bulunan kiracı ve hak sahiplerine de illere bakılırsa 595 TL. ile 960 TL. içinde ödeme yapılmaktadır.

İhtiyaç sahipleri ailelere aşağıda yer edinen şahıs ve kurumlar yardım yapmaktadır.

  1. Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ve Bağlı Müdürlükleri,
  2. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (İstanbul, Ankara ve İzmir için kiracıya 595 lira ödenmektedir.)
  3. Kaymakamlık ve Valiliklere bulunan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,
  4. Hususi Vakıflar ve Dernekler,
  5. Sivil Cemiyet Kuruluşları,
  6. Maddi Yardım Gönüllüleri,
  7. Belediye Başkanlıkları

İhtiyaç sahibi yurttaş, lüzumlu evraklar ve belgeler ile kira ve öteki yardımlar için bu birimlerden herhangi birine müracaat yapabilmektedir. Sayılan 6 müessese tarafınca bütçe olanakları dahilinde yurttaşlarımıza ödemeler yapılmaktadır. Mesela 6. seçeneğimizde belirttiğimiz Belediye Başkanlıkları İstanbul ilimizde Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Yardımlaşma Kartı yardımıyla maddi destek sağlamaktadır. Bu kart durumu iyi olmayan, aylık geliri giderlerini karşılamaya kafi olmayan vatandaşların tüm gereksinimlerini karşılayabilmeleri amacıyla verilmektedir. Kartın geçmiş olduğu işletmelerden besin ve benzeri gereksinimler uygun fiyatlar ile satın alınabilmektedir.

Bazı Belediyeler ise belirledikleri bir fon dahilinde belirli dönemlerde müracaat masalarında oluşturulan gerekseme sahiplerine besin, kömür, giyim ve nakit para desteği sağlarlar. Başkanlık görevlileri ailelerin ikamet ettikleri evleri ziyaret ederek yardımlarını dağıtırlar. Kira yada öteki yardımlara ihtiyacı olmasına karşın Belediye Başkanlığının sıralamasında bulunmayan vatandaşlar aşağıda yer almakta olan dilekçe örneği ile başvurularını gerçekleştirebilirler.

Kira yardımının yanı sıra maddi anlamda yetersiz olan ailelere 80 TL. elektrik parası yardımı yapılacaktır.

kira-yardımı

İhtiyaç halindeki yurttaş lüzumlu evrakları temin ettikten sonrasında kira yardımı için başvuruda bulunabilir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kira Yardımı Yapıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı daha ilkin zelzele riski taşıyan ve yıkılma ihtimali olan evler için yıkım sonucu almakta ve bu evlerde ikamet eden yurttaşlarımız için ödeme yapmış olduğu bilinmektedir. Eğer ikamet ettiğiniz ev zelzele riski taşımakta ise ve bu sebeple yardım istiyor iseniz, dilekçe örneklerine ulaşabilirsiniz.

Bununla beraber gene kentsel dönüşüm kapsamında kira ödemesi yapılmaktadır. Kentsel dönüşüm alanında meydana getirilen kira miktarları şöyledir;

En düşük ödenen kira yardım miktarı 595 TL. 

Kilis, Artvin, Karabük, Bilecik, Yalova, Bingöl, Iğdır, Bolu, Ardahan, Çankırı, Bartın, Erzincan, Kırıkkale, Gümüşhane, Karaman, Hakkari, Bayburt, Nevşehir, Tunceli illerine verilmektedir. Bu illerimizde ikamet eden kiracılar 1 kere 1.190 TL. sınırı olan ayni hak sahipleri ise 2.975 TL. alabilirler.

675 TL. Kira Yardımı Alan İllerimiz;

Amasya, Düzce, Rize, Bitlis, Osmaniye, Edirne, Kırıkkale, Şırnak, Giresun, Aksaray, Isparta, Yozgat, Kars, Uşak, Muş, Siirt, Kastamonu, Niğde illerimizde ise 1 kere 350 TL. verilirken ev sahibi vatandaşa ise 3.375 TL. ödenecek.

755 TL. Verilen İller;

Çanakkale, Sivas, Adıyaman, Afyon, Batman, Ağrı, Zonguldak, Çorum, Elazığ, Tokat, Kütahya, Ordu illerimizde ikamet eden kiracılara bir defaya mahsus 510 TL., ev sahiplerine ise 3.775 TL. para ödemesi yapılacak.

660 TL. İlleri

Aydın, Urfa, Balıkesir, Van, Deniz, Trabzon, Erzurum, Tekirdağ, Diyarbakır, Samsun, Denizli, Sakarya, Eskişehir, Muğla, Antep, Kocaeli, Maraş, Hatay, Manisa, Kayseri, Malatya illerine 830 TL. oldu. 1 kere kiracılara 660 TL, gerçek sahibi vatandaşa ise 4.150 TL. ödeme yapılacak.

Konya, Bursa,  Antalya ve Adana illerimizde ise bir defaya mahsus 810 TL. ödenirken, hak sahiplerine 4.525 TL. verilecek.

Çevre ve şehircilik bakanlığı kira desteği şartları nelerdir

960 TL. tutarında kira yardımı alabilirsiniz.

Ankara, İstanbul ve İzmir illerimizde ise ödemeler 860 liradan 960 TL.’ye yükseltildi. Bu illerdeki kiracılar bir kere 920 TL. alacaklar. Hak sahiplerine ise 4.800 TL. ödenmektedir.

Sadece bu ödemeler 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun maddeleri gereğince yapılmaktadır. Eğer bu durumda değilseniz Çevre ve Şehircilik Bakanlığından bu desteği alamazsınız. Kanun bu mevzuda şöyleki demektedir;

MADDE 5 – (1) Riskli yapıların yıktırılmasında ve bunların bulunmuş olduğu alanlar ile riskli alanlar ve biriki yapı alanlarındaki uygulamalarda, öncelikli olarak malikler ile antak kalma yoluna gidilmesi esastır. Antak kalma ile tahliye edilen yapıların maliklerine yada malik olmasalar bile kiracı yada sınırı olan ayni gerçek sahibi olarak bu yapılarda ikamet edenlere yada bu yapılarda işyeri bulunanlara geçici konut yada işyeri tahsisi ya da kira yardımı yapılabilir.

Müracaat yapmak için lüzumlu evrakları ve belgeleri gerekli evraklar listesinden öğrenebilirsiniz.  Eğer şahsınıza ilişkin bir konutunuz var ise ve bu konutunuz için tarafınıza meydana getirilen ödemeleri öğrenmek isterseniz, https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-adima-yapilan-kira-odemeleri adresini inceleyebilirsiniz.

Devletin Verdiği Öteki Maddi Yardımlar Şunlardır;

  1. Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı Aile Yardımı (bu sayfadan)
  2. Aile Yardımı (burada)
  3. Toplumsal Güvenlik Kurumu Dul ve Yetim Aylığı (başvuru sayfası)

vermektedir. Müracaat işlemleri ve evrakları kuruluşların bağlı Müdürlüklerine yapılabiliyor iken, sorgulamalar E-devlet sisteminden yapılabilmektedir.

Evladı okuyan ailelere bu yıl itibariyle aylık 821 TL. civarında SED adında olan Ulusal Eğitim Bakanlığı destekli yardım verilebilmektedir. Bu yardım hakkında öğrencilere para yardımı isminde haberimizi okuyabilirsiniz. Öteki yardımlar için ise sosyal medya sayfamızı takip edebilirsiniz. Kira yardımları 2020 senesinde da verilmeye devam edecektir.


About admin

Check Also

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar 2020

Bayanlara belediyeler ve valilikler bünyesinde bulunan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile destek verilmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>