Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik ziraat arazileri kiralanmaya adım atmıştır. Eylül 2018 itibarı ile başlanan 2020 da devam eden ziraat arazisiz kiralama imkanlarından 218 bin çiftçimizin istifade etmesi beklenmektedir. Orman içi dahil olmak suretiyle her türlü daha ilkin ekimi yapılmış olan alanların kiralanma için yapılacak olan sözleşme tam 10 yıl olarak belirlenmiştir. Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafınca ecrimisil bedelin yarısına verilecek olan devlet arazileri iyi mi ve hangi şartlar doğrultusunda çiftçilerimize intikal edileceğini ilk ağız olan Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın Murat KURUM yanıtladı.

Hayvancılık İçin Devletten Arazi Kiralama

Ziraat ve Hayvancılık için devletten arazi kiralama başvurusunda buluna bilirsiniz. 10 yıl süre ile kiralayacağınız gömü arazisini süre sonrasında arzu ederseniz satın dahi alabiliyorsunuz. İlk kez 2018 senesinde başlatılan ziraat arazisiz kiralama başvuruları direkt yapılmakta olup herhangi bir aracı danışmanlığa kesinlik ile gerek kalmamıştır. Büyükbaş yada küçükbaş hayvancılık için bu ziraat arazilerini belli bir karşılık karşılığında kiralamanız için dolayısı ile herhangi bir kuruma komisyon ödemesi yapmanıza gerek kalmayacaktır. 4706 sayılı kanunun 387 sıra sayılı Milli Emlak Genel Tebliği kapsamında gömü arazi kiralamaları için başvuruları aşağıdaki kurumlara yapabilirsiniz. Ek olarak güncel detayları gene bu kurumlardan öğrene bilirsiniz.

 • Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri
 • Emlak Müdürlükleri
 • Ulusal Emlak Müdürlükleri
 • Ulusal Emlak Şeflikleri

Bu kurumlara ”İmar planı bulunmayan yada bayındır planında tarımsal amaçla ayrılan arazi sıfatında yer edinen yerlerin” kiralanması için başvuruda buluna bilir, detaylı informasyon alabilirsiniz.

Gömü Arazisiz Kiralama Dilekçe Örneği

Devletten ziraat arazisiz kiralayarak çiftçilik yapmak isteyen yurttaşlarımız müracaatlarını dilekçe ile yapmaları gerekmektedir. Gömü arazisi kiralama için başvuruda bulunmak isteyen çiftçilerimiz için kurum tarafınca istenilen dilekçe örneğini boş olarak paylaştık. Sizler için paylaşmış olduğumuz hazaine arazisiz kiralama dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirerek kendi ıslak imzanızı atmanız oldukça önemlidir. Daha sona ise başvuruları çiftçilerimiz buradaki başvuru dilekçesini doldurarak.

 1. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine
 2. Ulusal Emlak Müdürlüklerine
 3. Ulusal Emlak Şefliklerine

şahsen olarak yapmaları gerekmektedir.

Gömü Arazisi Kiralama Şartları Nedir?

Hazine Tarım Arazilerinin Kiralanmasında Tarihi Fırsat

Gömü Ziraat Arazilerinin Kiralanmasında Zamanı Fırsat

Devlete ilişik gömü arazinin kiralanarak sözleşme de taahhüt edilmiş olduğu benzer biçimde hayvancılık yada çiftçilik amacı ile kullanılmaması durumunda sözleşme tek taraflı olarak fesh edilmektedir. Ziraat arazisi kiralama şartları ve kiraladıktan sonrasında sözleşmenin fes edilme sebepleri şu maddelerden oluşmaktadır.

 1. Müracaat sahibi ÇKS belgeli ziraatçi olması gerekmektedir.
 2. Çiftçimizin herhangi bir devlete ilişik borcunun bulunmaması gerekir
 3. Kiralanan ziraat hazinesinin üstüne kesinlik ile taşınmaz inşa edilemez. Aslına bakarsanız, kiralık olarak verilen bu arazilerin bayındır planları mevcut değildir. Sözleşmenin iptal edilmesinin bir başka sebebi ise kira ödeme süreci sona ermeden faaliyetinin durmasıdır.
 4. Kiralanan arazi tarımsal amaç haricinde kullanılmaz
 5. Kira ödeme süreci sona ermeden faaliyetlerinin durdurması

Gömü arazisi kiralama ve sözleşme iptali sebepleridir. Ek olarak gömü arazisini kiralayan çiftçimizin herhangi bir sebepten dolayı vefat etmesi durumunda mirasçıları talep etmeleri halinde kiralama surelerine dahil olabilir.

About admin

Check Also

2019-2023 DAP-GAP-KOP-DOKAP Hibe destekleri uzatıldı

2020 senesine kadar verilmesi planlanan DAP-GAP-KOP ve DOKAP destekleri projenin pozitif yönde cevap vermesinden dolayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>