Doğu ve Güneydoğu Yatırım Teşvik Programı ile Sıfır Faizli Kredi

Geçtiğimiz yıl Doğu ve Güneydoğu Yatırım Teşvik Programı düzenlendi. Bu program 23 ilimizde uygulanacak ve 112 bin 400 kişiye iş imkanı sağlanacak. Devlet güneydoğuda ki illerimize yatırım icra eden girişimcilere, esnafa ve yatırım sahiplerine KOBİ destek kredisi şeklinde sıfır faizli işletme desteği kredisi verecek.

Meydana getirilen açıklamada yatırım yapanlara sıfır faizli kredi verileceği söylendi. Bu bağlamda 112 bin 400 kişiye iş müjdesi verdi.

Albeni Merkezlerinin müessese amacı PKK terörünün zarar verdiği bölgeleri güvenli hale getirme ile beraber öteki taraftan da yatırımları desteklenmesi ve göçün azalmasıdır. Bunun için Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yatırım teşvik programı uygulanacak. Bakanlar kurulu bu yönde karar aldı. 23 ilimiz için 200.000 Yatırım ve İşletme Başvurusu yapılmış oldu. Devlet  Doğu ve Güneydoğu Yatırım Teşvik Programında 19.600.000 TL. yatırım meydana getirecek. Bu yatırım sonucunda güneydoğu ve doğu anadolu bölgelerimizde 112.400 kişiye iş imkanı sağlanması planlanıyor.

Geçen yıl 24 Ocak zamanı itibariyle Devletin Doğu ve Güneydoğu Teşvik Programı başlatıldı.

Yapınak kuran işletme sahipleri iş sahası oluşturacak ve yatırım teşviki ile yatırımcılara Devlet faizsiz kredi sağlayacak. Bu programın güneydoğu ve doğu anadolu illerimizde ki, işsizliğin önlenmesi için mühim bir rol oynayacağı değerlendiriliyor.

  • İşsizliğin önlenmesi ekonomik refahın sağlanmasına ve terörden ziyan olan doğu illerimizde istikrarın sağlanması hedefleniyor.
  • İşletme sahipleri sıfır faizli Devlet teşviklerinden yararlanmak için minimum 30 kişiye istihdam sağlayacaklar. İstihdam sağlanması karşılığında teşvikler verilecek. Hizmet Merkezleri için minimum 200 kişiye iş imkanı sağlayacaklar.
  • Doğu ve Güneydoğu Yatırım Teşvik Programı ile iş sahalarının oluşturulması ve işsizliğin önlenmesi ve doğuda ki illerimizin kalkınması için büyük bir yarar sağlayacağı değerlendiriliyor.

23 il için müracaat sayısı bin 200′ dür.

Yatırım için ayrılan bütçe 19 milyar 600 milyon TL’ dir.

Öngörülen istihdamın ise 112 bin 400 olması planlanıyor.

Yatırımcılarımız sıfır faizli işletme kredisi desteğine başvurarak, güneydoğu da istihdamın sağlanması için katkı sağladıkları şeklinde, faizsiz krediden de faydalanacaklar.


About admin

Check Also

Esnafa Çiftçiye ve Girişimciye Özel Teşvikler

Devletimiz geçtiğimiz yılda hayvancılık ve ziraat ile uğraşan çiftçilere, üreticilere, kendi işyerini açmak isteyen esnaf …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>