Doğum Yapan Annelere Devletin 2020 Yılında Verdiği Destekler

Vatanımızda birçok alanda desteklemeler bulunmaktadır. Bu desteklerden bazıları istihdam elde eden hanımefendilere yöneliktir. Hanımefendilerin istihdamının devamlılığı için devlet tarafınca doğum meydana getiren annelere destek sunar 2020 senesinde da devam etmektedir. Doğum meydana getiren bununla beraber çalışan hanımefendilere doğum  yardımı, emzirme ve süt yardımı, kreş yardımı, yarım gün emek harcama desteği verilmeye devam edecektir. Doğum meydana getiren ve çalışan anneye ödenecek meblağ 7.500 ile 11.000 TL içinde olacaktır. Tutarlar çocuk sayısına ve brüt maaşa nazaran değişkenlik göstermektedir. Çalışan ve doğum meydana getiren hanımefendiler desteklenecek alanların neler bulunduğunu, destekleme başına ne kadar ödeme alacaklarının araştırmasını yapmakta. Doğum meydana getiren ve toplumun istihdamına katkı elde eden annelere verilecek olan destek sunar hakkında bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

doğum-yapan-annelere-devletten-destek

2020 yılı itibari ile bayanlara devletten destek sunar devam ediyor..

Yarım Gün Emek verme Desteği

Hanımefendilere yönelik olan yarım gün emek harcama desteği, hanımefendilerin doğum sonrası işyerlerinde yarı zamanlı emek harcama hakkını getirmiştir. Bir kısmı işverenden bir kısmı da İŞKUR tarafınca tam maaş alması sağlanmaktadır. Bu haktan yararlanmak için 3 yaşını doldurmamış evladı haiz olmak şartı aranmaktadır. Çalışan hanım bu haktan yararlanır ise günlük süt izninden yoksun kalacaktır. Hanım isterse onun yerine bu haktan eşi de yararlanabilmektedir. Yarı zamanlı çalışıp tam gün ücret almak hanımefendilere yönelik destek sunar arasındadır.

Çocuk Parası

Devlet doğum meydana getiren anneler için çocuk parası vermektedir. 15 Mayıs 2015’ten sonrasında doğan ve doğacak tüm çocuklar için çocuk sayısına kadar para ödenecektir.  Çalışmayan anneler bu destekten yararlanabiliyor. Emek verme şartı olmadan doğum meydana getiren her anneye devlet tarafınca verilecek çocuk parası desteği ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü ve sonraki çocuklar için de 600 TL olarak 15 Mayıs 2015 tarihinden sonrasında doğan her çocuk için anneye ödenecektir. Bu destek sunar 2020 yılı için devam edecektir.

Doğum Yapan Anneye Devlet Yardımı 2017 Yılı Destekleri

Süt ve Emzirme Ödeneği Desteği

Süt parası doğum meydana getiren kişinin kendisine yada eşine ödenmektedir. Bunun için kişilerin SGK yada Bağkur’lu olması ve minimum 120 gün prim ödemiş olması gerekiyor. Başvuruları Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine, Toplumsal Hizmetler Müdürlükleri alıyor. Aileler süt parası almak için müracaat esnasında bebeğin nüfus cüzdanını yanında bulundurulmalıdır. Ek olarak isteyenler yeni doğan bebeğin TC kimlik numarasıyla Aile, Emek verme ve Toplumsal Politikalar Bakanlığının resmi web sitesinden başvurularını yapabilirler. 

Emzirme ödeneği geçtiğimiz yıl 180 TL olarak verilmekteydi. 2020 yılı ile bu sayı 202 TL olarak belirlemiştir. Emzirme ödeneğinde eşlerde yararlanabilmektedir. Ödenek çalışan annenin kendisine çalışmayan annelere ise SGK yada Bağkur çalışanı olan eşlerini verilmektedir.

İş Görmezlik Ödeneği

İş görmezlik ödeneği, çalışan ve doğum meydana getiren annelere verilen destek sunar arasındadır. Doğum öncesinde 8 hafta, doğum sonrasında da 8 hafta olarak toplamda 16 hafta izin veriliyor ve işten ayrı kaldıkları bu süre içinde anneler iş görmezlik ödeneğini 16 hafta süresince alabiliyor. Çoğul gebelikler de ise bu süre 18 haftaya çıkıyor.

İş görmezlik ödeneğini alabilmek için doğum meydana getiren annelerin doğumdan ilkin 1 senelik sürede minimum 90 gün sigorta primi ödemiş olması şartı aranıyor. Asgari ücretli çalışan ve 16 hafta süresince iş görmezlik ödeneği alacak olanlar 4 bin 424 TL toplam destek verilecek. Bu ödeneğin hesaplanmasına ayakta ve yatarak tedavi oranları baz alınıyor.

anne-bebek

Doğum meydana getiren anneye devlet destekleri

Bakıcı Parası

Çalışan annelere yardımlar bununla bitmiyor. Devlet çalışan annelere 2020 senesinde da dadı yardımında bulunacak. Bakıcı parası olarak devletimizde uygulamalar hemen hemen pilot il aşamasında. Pilot il olarak seçilen İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yaşayan ve sigortalı olarak çalışan annelere 300 Eurodan başlayıp 400 Euro ya kadar ödeme yapılıyor.  1500 TL olarak hesaplanan bakıcı parası desteği almak için bu illerden birisinde ikamet etmek şartı bulunuyor. Pilot ilde başarı göstermiş olarak uygulanmasının ardında yurtiçinde öteki illerde de uygulamaya geçilecek olan bakıcı parasını çalışan annelerin büyük anneleri de alabilecek.

Doğum meydana getiren anneye verilecek olan desteklerin Asgari ücretli anne ilk çocuk için toplam 6 bin lirayı aşıyor. Çocuk parası: 300 TL, Emzirme ödeneği: 2020 TL, ( Çalışan anne) için İş görmezlik ödeneği: 4.424 TL ve çalışan anne için bakıcı parası: 1.500 TL olarak ödemeler netleşti. Toplamda 6 bin lirayı geçen bu rakamlardan ödeme almak için 2020 senesinde doğum meydana getiren annelere ödemeler yapılacaktır. Dikkat çeken yardım ise bakıcı parası oldu. Hepimiz bakıcı parasını alabilmek için uygulamanın ülke geneline yayılmasını bekliyor. 2020 senesinde bu ödeneklerde artış olacağı düşünülüyor.

Devlet tarafınca doğum meydana getiren annelere, 2 yaşına kadar bebeklerinin bez ve mama ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile destek verilmektedir. Mama ve Bez Yardımı adlı içeriğimizden detaylı data alabilirsiniz.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>