Dönüm Başına Ödenen Tarla Parası Miktarları

Tarla parasının yanı sıra çiftçilere ve üreticilere arpa yulaf ,buğday, çay fındık ödemeleri de yapılmaktadır. Ödemeler Ziraat bankası vesilesiyle hesabı olanların hesaplarına, hesabı olmayanların ise T.C kimlik numaralarının son iki hanesine nazaran yatırılmaktadır.

Tarla Parası Kaç Lira Yatırılacak?

Fındık üreticilerine verilecek olan alan bazlı gelir desteği ödemesi dekar başına 170 TL’dir. Sera desteği 150 TL’dir. İyi ziraat uygulaması desteği kapsamında meyve ve sebze desteği dönüm başına 50 TL’dir. Aromatik süs bitkileri destek ödemesi dönüm başına 100 TL’dir. Toprak çözümleme parası dekar başına 2.5 TL’ dir.

Tarla parası dönüm başına yağlı tohum bitkileri ve sanayi bitkileri, süs bitkileri, meyve alanları, hububat, yumru bitkiler, yem bitkileri, baklagiller, peyzaj, mera ve orman hususi davet alanları, süs bitkileri için mazot ve gübre desteği olarak  verilir. Dönüm başına mazot ve destekleme ödemelerinde yapılacak ödemeler için;

Dönüm başına mazot destek ödemelerinde

  • Buğday,arpa, çavdar, yulaf ödemelerinde; 19 TL
  • Kuru soğan, kanola, aspir, yaş fındık ödemelerinde; 17 TL
  • Nohut, kuru fasulye, mercimek destek ödemelerinde; 22 TL

Dönüm başı gübre destek ödemelerinde 

  • Buğday, arpa, çavdar, yulaf ödemelerinde; 8 TL
  • Kuru soğan, kanola, aspir, yaş fındık ödemelerinde; 4 TL
  • Nohut, kuru fasulye, mercimek destek ödemelerinde; 4 TL


Mazot Gübre desteği  20 ilde 553.326 üreticiye  1,145 milyar TL  27 Mart Cuma günü (yarın) saat 18.00’dan sonrasında üreticilerimizin hesaplarına TCKimlik Numaralarının son hanelerine nazaran yatırılmaya başlanacak.

20 Martta da  2 ilde mazot gübre desteği yatmıştı.

Tarla Parası Iyi mi Alınır?

Çiftçilerin tarla parası almaları için çiftçilik yaparak üretici konumunda olmaları gerekmektedir. Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı müracaat yaparak tarla parası alacak olan çiftçilerin ÇKS’ye kayıtlı olmaları ÇKS belgelerinin olması gerekmektedir.

Ekilen tarlaların parasını almak için tarla tapularıyla beraber Ziraat Müdürlüklerine müracaat yapmanız gerekmektedir.

Çiftçilerin tarla parası almak ve tarla desteğinden yararlanmak istemeleri durumunda ÇKS’ye kayıt  olmaları gerekmektedir. Çiftçiler ÇKS belgelerini ve tarla tapularını kayıtlı oldukları Ziraat Orman Müdürlüklerine teslim ederek başvuruda bulunmaları gereklidir. Ziraat Bankası tarafınca verilecek olan tarla paraları Ziraat bankası şubelerinden yada Başakkart sahipleri Başak kartlarından alabilirler.

Ek olarak 50 dekar araziye haiz olanlar arazi tahlillerini yaptırmak durumundadır. Bu tahlilleri yaptıranlar ürettikleri ürünlere nazaran Bakanlık tarafınca belirlenecek olan mazot ve gübre desteklerine haiz olabilirler.

Buğday Ne Kadar Para Kazandırır? Kar Oranı Maliyet Hesaplaması yaparak elde edeceğiniz kar oranlarını hesaplayabilirsiniz.


About admin

Check Also

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Kooperatif Kredisi 2020

Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri’ nin verdiği tarımsal krediler ve 2020 yılını da kapsamaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>