Düşük Faizli Sera Kredi 2020 (Çiftçilere Müjde)

2020 senesinde sera kredisi kullanmak isteyen çiftçilerimiz yeni bir uygulama ile beraber çiftçilerimize örtü altı ziraat faaliyetlerinde bulunmaları amacı ile düşük faizli olarak kredi kullandırılacaktır. Ziraat Bankası sera kredilerinin yanı sıra ziraatçi kredileri de vermektedir. Ek olarak bakanlar kurulu tarafınca verilen kararlar kapsamında Ziraat Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarafınca verilen krediler işletme ve yatırım dönemlerinde yüzde 50 faiz indirimi kullandırılacaktır. İçeriğimizden çiftçilere verilecek olan sera kredisi faiz oranları ile ilgili detaylı data edinebilir ve kredi hesaplamalarını inceleyebilirsiniz.

Devletten Seracılık Faaliyetlerine Destek

Kontrollü örtü altı ziraat faaliyetleri için üst limiti 25.000.000 TL olan krediler kullandırılıyor. Kredilerin yatırım döneminde ve işletme döneminde yüzde 50 faiz indirimli olarak verilecektir. Kredi indirim oranları aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

2020 senesinde da seracılık faaliyetlerine 25 milyar TL kredi veriliyor.

Ziraat Bankası Seracılığa Destek Kredisi

Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafınca meyve ve sebze fiyatlarının düşürülmesine alınacak olan önlemlerden bir tanesi de Seracılığa Destek Paketi’ dir. Seracılıkta yeni bir döneme girileceğini ifade eden bakan Ziraat Bankası tarafınca en kısa sürede düşük faizli sera kredisi ile ilgili detayların açıklanacağını söylemiş oldu. Kredi paketi, çiftçilerimizin yatırımlarını verimli olarak yapmalarını elde edecektir. Kamu sektöründe de seracılık faaliyetleri ile ilgili gelişmeler kaydedilecek.

Fiyat artışları ürünlerin arz talep ilişkisine bağlı değil. Çiftçinin elinden ürün ucuza çıkarken, aslolan kazanan komisyoncular oluyor. Halden ürünü pahalıya alan pazarcılar ve avmleri de kar paylarını ilave ederek ürünü pahalıya satıyor. Bu durumun önlemesi için komisyoncuların kafalarına estiği şeklinde hareket etmelerinin önüne geçilecektir. Verilen sera kredileri, yatırım maliyetlerinin yüzde 85‘ inin karşılanmasına ilişkindir.

Ziraat Bankası Seracılığa Destek Kredisi

Ziraat Bankası Seracılığa Destek Kredisi

Ziraat Bankası tarafınca verilmesi planlanan seracılığa destek kredisi, mevcut kampanyaya ilave olarak verilecektir. Kısaca daha evvel verilen karar yürürlükten kalkmamakla birlikte çiftçilerimiz sera kurulumu için gerek duydukları finansmanı banka tarafınca sağlanan uygun faiz oranları ile kullanabilirler. KOSGEB Seralar İçin Kredi Desteği Veriyor mu? diye merak edenler için belirtelim ki sıfırdan sera kurulumu mevzusunda Kosgeb’ in verdiği bir kredi desteği bulunmuyor.

Ziraat Bankası bitkisel üretim kredilerinden yararlanabilir ve üretiminize aralıksız olarak devam edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Sera Kredisi Şartları

30362 sayılı Resmi Gazete’ de tarımsal işletmelere düşük faizli kredi kullandırılması hakkında kanun gereği örtü altı sera kredisi kullanmak için lüzumlu şartlar bildirilmiştir.

 • Kontrollü örtü altı ziraat faaliyetlerinde bulunmak amacı ile yatırım kredisi kullanacak olan çiftçilerimizin minimum 1 dekar büyüklüğündeki seraya haiz olmaları gerekmektedir. 3
 • Seraların Örtüaltı Kayıt Sistemi’ ne kayıtlı olması gerekmektedir.
 • Mevcud seralar değil, yeni sera kurulumu için de kredi verilecek olup, arazi büyüklüğünün gene  1 dekar olması gerekmektedir.
 • Yeni yapılacak olan seralara ilişkin bilgiler, projenin tamamlanması şeklinde bir zorunluluk olmaksızın, ek olarak kredi almak isteyen şahsın müracaat yapmasına gerek kalmadan İl yada İlçe Ziraat ve Orman Müdürlükleri tarafınca Örtüaltı Kayıt Sistemi’ ne kaydedilmektedir.
 • Seraların sisteme kaydedilmesinde üretici beyanı aranmaz. Sadece üretim faaliyetlerinin sisteme kaydedilmesi için çiftçilerimizin yazılı olarak beyanları aranacaktır.
 • Projenin kontrolleri Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri ortaklığı ile yapılacaktır.
Ziraat Bankası Sera Kredisi Şartları

Ziraat Bankası Sera Kredisi Şartları

Örtüaltı Kayıt Sistemi (ÖKS) Sera Başvurusu yapabilir ve Ziraat Bankası tarafınca verilecek olan destek kredisinden yararlanabilirsiniz.

Sera Kredisi Müracaat Evrakları

Ziraat Bankası’ na sera kredisi talebi ile gittiğinizde sizden istenecek olan evraklar aşağıdaki gibidir.

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • ÇKS belgesi 
 • Örtüaltı Kayıt Sistemi belgesi
 • Eğer yeni bir sera alınıyor ise ekspertiz raporu
 • Yeni sera kurulumu ya da tadilat amacı ile kredi alınıyor ise kati satmaca ve proforma satmaca
 • Bu belgelerin yanı sıra şubeler lüzumlu görmeleri durumunda ek belge ya da güvence talebinde bulunabilirler.
Sera Kredisi Başvuru Evrakları

Sera Kredisi Müracaat Evrakları

Ziraat Bankası tarafınca verilen sera kredileri, örtü altı ziraat meydana getirecek alanları bulunan, bu alanlarda üretim meydana getiren ve oluşturdukları raporlar onay olan işletmeleri ve çiftçilerimizi kapsamaktadır. Çiftçilerimizin ve tarımsal işletmelerin kredilendirilebilmesi için üretim faaliyetlerinin yasalarımıza uygun olacak yapılması gerekmektedir. Devlet Destekli Sera Kredisi veriliyor. Bu kredilerden yararlanarak sera kurulumlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarafınca 2020 senesinde tarımsal işletmelerin kullanımı amacı ile verilen sera kredilerinin yanı sıra, gelecek günlerde açıklanan bir kredi paketi ile çiftçilerimiz desteklenecektir.


About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>