E Bordro Muhasebat Sorgulama Sistemi

Bilinmiş olduğu suretiyle Maliyet Bakanlığının Elektronik E-Bordro sistemi üstünden banka yada çalışılan kuruluşa müracaat yapmadan bordro alınabilmektedir. Maaş bordrosu emekliler, çalışanlar, memurlar ve e-devlet şifresi bulunan hepimiz tarafınca sistem üstünden alınabilmektedir. Bu kapsamda, E-bordro sorgulaması yapmak isteyenlerin PTT şubelerinden E-devlet şifresi almaları şarttır.  E-Bordro muhasebat sorgulama işlemi artık, muhasebat sitesi üstünden yapılamamaktadır.

E BORDRO MUHASEBAT SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Cep telefonunuz da bulunan mobil uygulamadan, web sitesinden yada telefonunuzun web tarayıcısından bordronuzu almak isterseniz, ilk olarak yukarıda da bahsedilmiş olduğu şeklinde PTT şubelerini ziyaret ederek 2 TL. karşılığında e-devlet şifresi almanız gerekmektedir.

E Bordro Sorgulama İşlemi İçin Tıklayınız!

E-Devlet şifresi olan vatandaşlar elektronik e-bordro hizmetine ilaveten, tüm Devlet ve kamu kurumlarınca elektronik öğrenme sistemine sunulan tüm sorgulamaları yapabilmektedir.

E Bordro 2017 sorgulama

E Bordro sorgulama Giriş Sayfası

Sayfaya giriş yaptıktan sonrasında “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonu ile devam edeniz, bu botuna tıkladığınızda Maliye Bakanlığının maaş bordrosu veren sistemine bağlantı sağlayacaksınız. Butona bastığınızda aşağıda görüldüğü şeklinde bir sayfa ile karşılaşacaksınız.

E devlet üstünden bilgilerinizi girerek muhasebat sorgulaması yapabilirsiniz.

Bu sayfada bulunmakta olan E-Devlet Şifresi, Mobil İmza, Elektronik İmza, Tc.Kimlik Kartı yada İnternet Bankacılğı sekmeleri arasından E-Devlet Şifresi sekmesini seçiniz ve alt alanda yer almakta olan Tc.Kimlik numarası ve gizyazı alanlarını doldurunuz. Şifrenizi girdikten sonrasında “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

Sisteme giriş yaptıktan sonrasında bir pencere ile karşılaşacaksınız. Bu pencerede 2 tane seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden birincisi maaş bordrosu almak istediğiniz senenin (2020) seçimidir. 2. tercih ise hangi aya ilişkin maaş dokümanı almak isterseniz o aynı seçmenizdir. Eğer Nisan ayında aldığınız maaşınız için bordro talep ediyor iseniz, Mart ayını seçmelisiniz. Seçtiğiniz ay, çalıştığınız günler için ödenen meblağı göstermekte olup, peşin maaş alan memurlarda durum farklıdır. Memurlar, 1 ay öncesinden maaş aldıkları için mesela 15 NİSAN tarihinde ödenen maaşlarını öğrenmek istediklerinde E Bordro “yıl” “ay” seçeneğini seçmeleri gerekmektedir. 2020 yılı seçeneği etken olduğunda bu yıl için de sorgulama yapabilirsiniz.

Ay ve yıl haneleri seçildikten sonrasında sorgula butonuna tıklanır ve yenilenen sayfada ilişkin olan aya ilişkin evrakın görünülenebilmesi sağlanır. Bu ekran aşağıda görüntülendiği gibidir.

Bordro Sıralaması
Ay Yıl Görüntüle
Mart 2020  GÖRÜNTÜLE

Bu tablonun içinde bulunan yukarıda ki seyretme butonuna tıklandığında 2020 yılına ilişkin olan bodronuz karşınıza çıkacaktır. E-Bordro 2020 yılı sorgulaması sonucunda, aşağıda yer almakta olan verilen alınmaktadır.

TEMEL BİLGİLER

Kurumu, Birimi, Ilişik olduğu bütçe yılı Evrakın Ilişik olduğu Ay

PERSONEL BİLGİLERİ

 • Sorgulanan kişinin Tc. Numarası, Adı ve Soyadı,
 • Kurum Sicil numarası, Emekli Sandığı Nosu,
 • Hizmet Derslik ve ünvanı, Çağdaş hali / Çocuk sayısı,
 • Kıdem ay ve yılı, Var ise Aşama ve Kademesi, (Emekliliğe Esas ve düzgüsel) Ek göstergesi,
 • Raporlu olduğu günler, Aylık Vergi Matrahı, Geçen aylar vergi matrahı,
 • Asgari geçim indirimi tutarı,


E-BORDRO GELİR BİLGİLERİ EKRANI

Gelir vergisi ve damga vergisi miktarları,
Devlet emekli keseneği, Şahıs emekli keseneği,
Artış %100 (Devlet + Şahıs)
Giriş %25 (Devlet + Şahıs) Devlet Genel Sıhhat Sigortası Primi,
Şahıs bazında genel sıhhat sigortası pirimi,

E-BORDRO TOPLAMLARI

Kişinin gelirlerinin toplam miktarı, Kesinti Toplamı
O aya ilişkin alacağı net ödenen miktar, Fazla Emek harcama (mesai) Miktarı
Döner Ana para Katkı Oranı, Var ise Ek Ders tutarı ve fazladan emek verme, ödül, ikramiye ücretleri,
Mevcut ise doğum ve ölüm ücretleri ve son olarak TOPLAM ÖDENEN MİKTAR e bordroda yer verilmiştir.

Eğer sistem üstünden yukarıda ki bilgilerin yer almakta olduğu, E Bordro 2020 Sorgulama ve Öğrenme İşlemi sonrasında yazıcıdan çıktı almak isterseniz, aşağıda ki görselde görünen butonları kullanmanız gereklidir.

e-bordro-çıkarma

GERİ > Bu buton yeni bir e-bordro sorgulaması için kullanılır.

Bordro İndir (Excel) > Evrakın bilgisayarınıza yada telefonunuza indirilerek, Microsoft programı ile düzenlenmesine olanak tanımaktadır. İster xls formatında ki evrakı görüntüleyebilir, isterseniz düzenleme ve çıktı alma işlemi yapabilirsiniz.

Bordro Görüntüle (Pdf) >  Bu butona bastığınız anda, https://www.turkiye.gov.tr/e-bordro-sorgulama?bordro=Goruntule&index=0&format=pdf sorgulama sayfasının muhteviyatında PDF okuyucu tarafınca belgeniz görüntülenir sadece, bu sayfadan çıktı alınamaz. Hatta sistem sizi, Bu belgeyi yazdırmak için indirin yada YAZDIR butonuna tıklayın diye uyaracaktır. Bu ekran bir tek belge olarak görüntülenebilmesi içindir.

İsterseniz Barkodlu Belge oluştur tuşuna tıklayarak, belgenin barkodlu halini oluşturabilirsiniz.

maaş bordrosu sorgulama işlemi

Bordro örneği yukarıda ki görselde mevcut olup, aşağıda ki açıklamalar muhteviyatında mevcuttur.

 1. 5018 Sayılı Kanunun 5436 Sayılı Kanunla Değişik Geçici 3 üncü Maddesi ve 2006/4 sayılı Başbakanlık Genelgesi uyarınca, KBS – Kamu Personel Harcamaları Yönetim Sisteminde yetkilendirilmiş İlgili Bakanlık / Müsteşarlık / Başkanlık vb. Kurum çalışanı (Gerçekleştirme Görevlisi – Maaş Mutemedi) tarafınca, maaş işlemlerini yürüttüğü personelin özlük bilgilerini girip, maaşını hesaplattıktan sonrasında oluşan maaş bordro bilgileridir. 
 2. Ek Ders, Fazla Emek harcama ve Döner Ana para Katkı Oranı Tutarlarının çalışıldıktan sonrasında ve gerçekleşme ettirilip  takip eden ayın 1 inden itibaren ödenmeye başlanması sebebiyle; Maaş Bordrosunda Gösterilen Ek Ders , Fazla Emek harcama ve Döner Ana para Katkı Oranı tutarları önceki  ay / aylara aittir. Mesela : 01.06.2016 – 30.06.2016 tarihleri arasına ilişkin Haziran ayı ek ders tutarı gerçekleşme ettirilip Temmuz ayında ödendiğinde, Temmuz ayı maaş bordrosunda gösterilmektedir. 7
 3. Bordroda bulunan bilgilerle ilgili problem ya da sorusu olan Kamu görevlileri (Işyar, Kadro karşılığı sözleşmeli personel vb) ilk olarak yetkililendirilmiş İlgili Kurum personeline (Gerçekleştirme Görevlisi – Maaş Mutemedi) başvuracaklardır. 
 4. Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Sayıştay, MİT ve Askeri personel ile sözleşmeli, geçici ve işçi statsünde çalışan personelin bordroları şuan için uygulama kapsamı dışındadır. 
 5. Bordro bilgilerinde tereddütlü bir durum yaşanması durumunda KBS- Kamu Personel Harcamaları Yönetim Sisteminde bulunan bordro kayıtları esas alınır.

BANKA KREDİSİ ÇEKMEK İÇİN MAAŞ BORDROSU

Sizde e-devlet sistemi üstünden, güncel maaş bordonuzu hiçbir ücret ödemeden çıkartabilir, yazdırabilirsiniz.

Eğer bankadan kredi çekmek için maaş bordrosuna gerekseme duyarsanız, sistemden alacağınız bu çıktıyı işyerinizde görevli bulunan, maliyeci, muhasebeci, personel görevlisine götürerek, evrakın üstüne “MAAŞINDA İCRA TAKİBİ YOKTUR” yazısını yazdırıp, işletme yada kurum müdürüne imzalatabilirsiniz. Bazı bankalar ise, (bilhassa hususi bankalar) sizden e-devlet şifrenizi talep ederek, bu sistem üstünden sizin yeriniz maaş bordronuzu görüntülemekte ve KBB sorgulaması da yaparak kredinize onay verebilmektedir.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>