E-Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Başvurusu 2020

2020 senesinde Yeni yeterlik kartına haiz olmak için müracaat şartları değiştirildi. 30.09.2019 tarihinde piyasaya çıkan Sıhhat Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönergeye nazaran; 2020 senesinde ilk kez yeterlik alacak ve ehliyetini yenileyecek olanlar için sürücü raporları e-rapor olarak düzenlenmesi şartı getirilmiştir. Sıhhat raporu e-devlet sorgulama, sürücü raporu beyan başvurusu nedir, yeterlik için sıhhat raporu iyi mi alınır aramalarına çoğunlukla karşılaştığımız için finansdestegi.com olarak cevap durumunda yazımızı sizlerle paylaşma gereği duyduk.

Yeni Yeterlik Belgesi Başvurusu 2020

2020 senesinde yeni yeterlik belgesi alacak olan ve varolan yeterlik belgesini değişiklik yapmak isteyenler  müracaat şartları değiştirildi. Bilinmiş olduğu şeklinde yeterlik sınavından sonrasında sıhhat raporu almak oldukça kolaydı. Yeni sisteme nazaran ilk kez yeterlik alacak olanlar yada varolan ehliyetini yenilemek için meydana getirilen başvurular 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren sistem üstünden yapılması kararlaştırılmıştır. İnternet ortamından alınacak olan başvurular e-devlet sitesi üstünden vereceğimiz bağlantılardan yapılacak olup bu başvurular;

 • Resmi ve Hususi hastaneler,
 • Hususi Poliklinikler,
 • Tıp merkezleri ve
 • kayıtlı olunan aile hekimliğine yapılmalıdır.

Kısacası e-devlet sitesi üstünden müracaat yapılmadan sıhhat raporu alınamayacaktır. E-devlet üstünden Kişisel Sıhhat Formu doldurulmadığı takdirde Resmi Hususi hastaneler, Hususi Poliklinikler, Tıp merkezleri ve kayıtlı olunan aile hekimliği tarafınca yeterlik muayenesi işlemleri başlatılmamaktadır.

Yeterlik için Sıhhat Raporu Iyi mi Alınır?

2020 yılı ile beraber yaşamımıza bir yenilik daha girdi. Yeni yeterlik kartı almak isteyenler artık sıhhat raporlarını e-devlet üstünden müracaat yaptıktan sonrasında alabilecek. https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi bağlantı üstünden alınacak olan müracaat aşamaları ve rapor sorgulamalarına dair net bilgiler aşağıda görseller vasıtasıyla anlatılmıştır.

Sürücü Beyan Formu Doldurma E-devlet

2020 senesinde yeni yeterlik kartı almak isteyenler ve varolan ehliyetlerini yenilemek isteyenler  e-devlet portal üstünden giriş yaptıktan sonrasında başvurusunu tamamladıktan sonrasında alabilecek.

2020 senesinde yeni sisteme nazaran sıhhat raporu alabilmek için E-devlet Sıhhat sürücü beyan formu doldurmak gerekiyor. Android sistemle çalışan akıllı telefon sahipleri bağlantılara ulaşmak için barkod okuyucu uygulaması kullanarak ( kare kodunu) telefondan okutarak hızlıca müracaat ekranından uygulama üstünden sisteme giriş yapabilirler.

2020 Sürücü raporu beyan başvurusu, E-Devlet üstünden yapılabiliyor. İşte, adım adım sürücü raporu beyan başvurusu

 1. E-Devlet web sitesine giriş yaptıktan sonrasında arama çubuğuna ‘Kişisel Sıhhat Data Formu’ yazın.
 2. https://www.turkiye.gov.tr/saglik-surucu-raporu-beyan-basvurusu linkine tıklayın.
 3. Giriş sayfasını sağ üstünde bulunan ‘Yeni Müracaat’ butonuna tıklayın.
 4. Kişisel Sıhhat Data Formu Sıhhat raporu başvurularınız için başvurmadan ilkin doldurmanız lüzumlu belgedir.

 

 

 

 

 

 

Müracaat ekranında sonraki adımda karşınıza çıkacak sayfada kişisel bazı bilgiler istenecektir. Bu bilgiler içinde, tahsil durumu, meslek, okulu, boy, kilo, kan grubu, adres, fotoğraf şeklinde kişisel bilgilerden oluşmaktadır. Devam et butonuna bastığınızda;

 1. Aile bireylerinin/yakın akrabalarının sıhhat durum detayları,
 2. Kalp-damar sistemi / Kan hastalıkları,
 3. Solunum sistemi,
 4. Sindirim Sistemi ve Metabolizma,
 5. Kas-İskelet Sistemi,
 6. Sinir Sistemi,
 7. Enfeksiyon Hastalıkları,
 8. Hormonal durum,
 9. Genito- üriner sistem,
 10. Ruh sağlığı, B
 11. müracaat sahibinin sıhhat durum detayları, duyu organları hakkında bilgiler istenecektir.

Son aşamada ise işlem sonucunuzu gerçekleştirmeniz ve tamamlamanız gerekecek. ”verilen bilgilerin doğruluğunu onaylıyorum” kutucuğunu işaretleyip BAŞVUR butonuna tıklayarak başvurularınız elektronik ortama aktarılacaktır. Müracaat adımını tamamladıktan sonrasında rapor sorgulama şeklinde işlemleri gene aynı şekilde verdiğimiz bağlantılar üstünden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Müracaat için lüzumlu bağlantılar ve kare kodları;

https://www.turkiye.gov.tr/saglik-surucu-raporu-beyan-basvurusu 

Sıhhat Sürücü beyan başvurusu

Yeterlik almak isteyenler E-devlet web sitesi üstünden giriş yaptıktan sonrasında Sıhhat sürücü beyan formu linkine kare kodunu okutarak hızlıca giriş yaparak, Kişisel sıhhat Data Formunu doldurmaları gerekmektedir. Sorulan soruların tümünü yanıtladıktan sonrasında ”verilen bilgilerin doğruluğunu onaylıyorum” kutucuğunu işaretleyip BAŞVUR butonuna tıklanmalıdır.

Sıhhat raporu başvurularınızda lüzumlu bilgiler kısmını eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Bu formu doldurmadan tarafınıza sıhhat raporu düzenlenmesi mümkün olmayacaktır. İstenen biçim kişinin kendisi yada yasal temsilcisi tarafınca, 18 yaş altında ise velisi ya da yasal temsilcisi tarafınca doldurularak imzalanacaktır. Gözlük yada tıbbi aygıt kullanıyorsanız muayeneye gözlük yada tıbbi aygıt ile gelmeniz gerekmektedir.

Yeni yeterlik almak ve ehliyetini değişiklik yapmak isteyenlerden talep edilen evraklar içinde sıhhat raporunun önemi büyüktür. Sıhhat raporu olmadan yeterlik kartı verilmez. Sıhhat raporu almak isteyen sürücü adayları hastanelerden alacakları rapor için müracaat işlemlerini yapmaları gereklidir. Bunun için türkiye.gov.tr adresinden Sürücü beyan formunu doldurmaları şartıyla yeterlik muayenesi işlemlerini yapabileceklerdir.  Müracaat ekranında ise ilk olarak kişisel bilgiler istenmektedir. e-portal üstünden işlemler tamamlandığı için evrak belge fotoğraf istenmemektedir. Doğru Sürücü Olur raporu alabilmek için müracaat adımlarında istenen bilgilerin tam eksiksiz doğru bir halde doldurulma zorunluluğu vardır. Noksan yalan ve gerçek dışı data girişi yapanlara sürücü olur belge raporu düzenlenmemektedir

Sıhhat Raporu E-devlet Sorgulama

Tüm yaptığınız işlemler sistem üstünden online olarak yapıldığı için herhangi bir basılı evrak ve belgeye gereksinim duyulmadığından e-imzalı sürücü raporlarını sorgulama işlemleri de

https://www.turkiye.gov.tr/saglik-e-imzali-surucu-raporlari-sorgulama linki üstünden yapılmaktadır.

Ek olarak verilen bağlantıya aşağıdaki görseldeki kare kodunu okutarak hızlıca giriş yaparak bilgilerine erişim sağlayabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Sıhhat Bakanlığı e-Rapor Sistemi Sorgulama

Ek olarak Sıhhat Raporu E-devlet Sorgulama işlemlerinizi  Türkiye Cumhuriyeti Sıhhat Bakanlığı e-Rapor Sistemi üstünden sorgulama da yapabilirsiniz. Bunun için;  E-devlet web sitesinden sıhhat raporu başvurularını 1 yıl süresince sorgulama yapmak ve çıktısını almak isteyenler http://erapor.saglik.gov.tr/DogrulamaServisi/ linki üstünden kare kodunu okutmak gereklidir.

Sürücü Raporu Beyan Başvurusu Nedir?

Eski yeterlik belgelerinin geçerlilik tarihleri 2020 senesinde sonlanıyor. 5 yılda bir yenilenmesi ihtiyaç duyulan ehliyetler için geçerlilik süresi 2020 senesinde dolacağı için yeni yeterlik belge alma zorunluluğu doğuyor. Ek olarak sürücü adayları da yeterlik imtihanlarından başarıya ulaşmış bir halde geçtikten sonrasında yeterlik kartlarına haiz olabilmeleri için ne olursa olsun sıhhat raporu düzenlenmesi gerekiyor.

Yeterlik almak varolan yeterlik belgesini yeni yeterlik kartı olarak değişiklik yapmak isteyenler için sıhhat raporu zorunludur. Bunun yanında yeterlik geçerlilik süresi dolan kişilerin sıhhat raporlarını yenilemeleri zorunludur.  Yeni yeterlik almak için mecburi kılınan sıhhat raporunun da talep edilmesi gereklidir. Bunun için de başvurular çoğu zaman aile hekimliğine hususi ve kamu hastanelerine yapılmaktadır. Yeni sisteme nazaran 2020 yılından itibaren sürücü olur belgesi niteliği taşıyan sürücü sıhhat raporu e-rapor olarak düzenlenmesi şartı getirildiğinden dolayı ehliyetlerini yenileyecek olan yurttaşlarımız türkiye.gov.tr sitesi üzeriden sürücü raporu beyan başvurusu yapmaları gerekmektedir. Elektronik ortamdan Sıhhat bakanlığı sürücü raporu beyan başvurusunda bulunan ve Kişisel Sıhhat Formu dolduranlar istedikleri hastanelerde yeterlik muayenesi işlemlerini başlatabilirler. Aile hekimliğinden alınacak sıhhat raporları için hiçbir ücret talep edilmezken hususi ve devlet hastanelerinde n alınacak sürücü olur raporu için hastanelerin belirledikleri miktarlarda ücret ödemeleri gerekmektedir. Sürücü olur raporu 1 yıl geçerlidir. 1 senenin sonunda yeterlik almayan yada değiştirmeyen kişiler raporlarını yenilemek zorundadır.  Geçerlilik süresi dolan yeterlik belgesi ile trafiğe çıkanlara cezai işlemlerin yapıldığını da hatırlatmakta yarar var.


About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>