E-Devlet İmar Affı Başvuru Kılavuzu

Bu hizmeti kullanarak, bayındır kurallarına aykırı yapılarınız için kayıt başvurusunda bulunabilir ve başvurularınızı sorgulayabilirsiniz.

Haiz Olmanız Gerekenler

  • Bu hizmetten yararlanmak için e-Devlet Şifresi, Elektronik İmza, Mobil İmza, Elektronik Kimlik Kartı yada İnternet Bankacılığı ile Giriş şekillerinden birini kullanarak e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapabiliyor olmalısınız. İşleminize başlamadan ilkin lüzumlu e-Devlet Şifresi, Elektronik İmza yada Mobil İmzanızı temin etmelisiniz yada e-Devlet Kapısı’na entegre bankalardan birinin web bankacılığını kullanıyor olmalısınız. E-Devlet Şifrenizi PTT’lere kimliğiniz ile beraber şahsen başvurarak temin edebilirsiniz. Elektronik yada Mobil İmza temin etmek için ilgili hizmet
    sağlayıcılardan yada operatörlerden bu hizmeti satın almalısınız.
  • 18 yaşından minik olanlar bu hizmetten faydalanamaz.
  • Bu hizmeti kullanabilmek için cep telefonu numaranızın profilinizde kayıtlı ve doğrulanmış olması gerekmektedir. Cep telefonu numaranız kayıtlı yada doğrulanmış değilse “İletişim Seçeneklerim” sayfasından bilgilerinizi kaydedebilir ve doğrulayabilirsiniz. Arama kutusuna yazarak “İletişim Seçeneklerim” sayfasına erişebilirsiniz.

Bilmeniz Gerekenler

İmar barışı hakkında detaylı informasyon almak için http://imarbarisi.csb.gov.tr/ internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Müracaat esnasında sizden istenecek bilgiler, bu internet sayfasında bulunan e-Devlet Kapısı
Müracaat Kılavuzu’nda detaylı bir halde anlatılmıştır.

iskan affı başvurusu iyi mi yapılır

Vergiler, Harçlar ve İşlem Ücretleri

Bu hizmeti kullanarak dolduracağınız müracaat formu esas alınmak suretiyle Yapı Kayıt Belgesi bedeli belirlenecektir. İşleme alınan başvurularınıza ilişik ödemeniz ihtiyaç duyulan Yapı Kayıt Belgesi bedeli bu hizmet içinde görüntülenecektir.

Adresi Kendiniz Yazın

Daha güvenli kullanım için adresi kendiniz yazmayı  tercih ediniz. Size e-Posta ile gelen, başka web sayfaları üstünde bulunan yada arama motorları üstünde bulunan bağlantılara tıklamayınız.

Güvenli Bağlantı Simgesi

E-Devlet Kapısı dahilinde veri güvenliğinin sağlanması amacı ile, gönderilen ve alınan tüm bilgiler şifreli olarak taşınmaktadır. Bunun göstergesi olarak tarayıcınızda güvenli bağlantı (kilit) simgesi görünür. Güvenli bağlantı simgesinin şekli ve yeri kullandığınız tarayıcı programı ve işletim sistemine nazaran farklılık izah edebilir.

1) e-Devlet Kapısı http://www.turkiye.gov.tr adresine girerek, sayfanın üst kısmında bulunan “Giriş Yap” bağlantısına tıklayınız.

2) Kimlik Doğrulama Sistemi Bağlantı sizi T.C. Kimlik Doğrulama Sistemi sayfasına yönlendirecektir. Bu aşamada adres satırında https://giris.turkiye.gov.tr yazdığından ve güvenli bağlantı simgesinin etken olduğundan güvenli olunuz.

3) Kimlik Doğrulama Yöntemi Kullanmak istediğiniz kimlik doğrulama yöntemine tıklayıp ekranda çıkan yönergeleri takip ederek sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-DEVLET İmar Affı başvurusu yaparak yapı kayıt belgesi sahibi olabilirsiniz.

İMAR AFFI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

e-Devlet Şifresi e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden yada yurt haricinde iseniz Konsolosluklardan, şahsen müracaat ile, üstünde T.C. Kimlik numaranızın bulunmuş olduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.

Mobil İmza Mobil İmza özellikli sim kartınızı kullanarak ıslak imzanız ile kanunen eşdeğer kabul edilen Elektronik İmza atabilir ve eDevlet Kapısı’na giriş yapabilirsiniz. Mobil İmza almak için kullandığınız GSM operatörüne başvurmalısınız.

Elektronik İmza Elektronik imza, Data Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafınca onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafınca sunulmaktadır. Bu firmaların sıralaması ve öteki yararlı bilgilere www.tk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Elektronik Kimlik Kartı Yeni, çipli nüfus cüzdanlarınızı kullanarak da e-Devlet Kapısı’na giriş yapabilirsiniz. Bunun için T.C. Kimlik Kartınızı bilgisayarınızın akıllı kart okuyucusuna takarak, ekrandaki yönergeleri takip etmeniz yeterlidir.

İnternet Bankacılığı ile Giriş Destekleyen bankaların İnternet Şubeleri ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Bunun için bankanızın belirlediği yöntemler ile İnternet şubesine giriş yaptıktan sonrasında, ilgili bağlantıya tıklayarak e-Devlet Kapısı’na girebilirsiniz.

Kullanmanız ihtiyaç duyulan hizmetin adı “İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması”dır. Hizmeti bulmak için aşağıdaki yöntemler kullanılabilir.
Site İçi Arama kutusuna hizmet adının içinde geçen kelime yada kelimeleri yazdığınızda gelen listedeki “İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması” bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

imar-barışı2

Başvurularım Ekranı

Hizmet bağlantısına tıkladığınızda, bayındır kurallarına aykırı yapılarınız için gerçekleştirdiğiniz ve işleme alınan kayıt başvurularınız görüntülenir. İmar Barışı Kayıt Başvurusu yapmanız halinde, başvurunuz 24 saat içinde işleme alınır. Bu sayfada yalnız işleme alınan başvurularınız görüntülenir. Ek olarak başvurunuz işleme alındıktan sonrasında ödeme işlemini yapana kadar başvurunuzu iptal edebilir yada bir defaya mahsus olmak suretiyle güncelleyebilirsiniz. İmar barışı hakkında detaylı informasyon almak için http://imarbarisi.csb.gov.tr/ internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Yeni başvuruda bulunmak için ekranda yer edinen “Yeni Müracaat” düğmesine tıklayınız.

1. Bilgilendirme ve Onay Ekranı

“Yeni Müracaat” düğmesine tıkladığınızda Bilgilendirme ve Onay ekranı açılacaktır. Bu ekranda yer edinen bilgilendirmeyi dikkatlice okuyun. “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum.” ifadesini işaretledikten sonrasında “Devam Et” düğmesine tıklayınız.

2. Müracaat Sahibine Ilişkin Bilgiler Ekranı

Lütfen bu sayfada yer edinen alanları doldurunuz.

Aykırılığın Kapsamı alanında “Bağımsız Bölüm” yada “Yapının Tamamı” seçilmesi halinde “Yapının Tamamının Kullanım Amacı” alanı açılacaktır. Aykırılığın kapsamı bağımsız bölüm olsa bile, bu alanda yapının tamamının kullanım amacını seçiniz.

3. Yapıya Ilişkin Bilgiler Ekranı

Müracaat Sahibine Ilişkin Bilgiler ekranında meydana getirilen seçime nazaran, Yapıya Ilişkin Bilgiler ekranındaki biçim değişecektir. Oluşabilecek tüm durumlar için açılacak olan formlar aşağıda anlatılmıştır. Bu ekranda ilgili formu doldurup “Devam Et” düğmesine tıklayınız. Durum 1: Aykırılığın kapsamı “Bağımsız Bölüm” ve yapının kullanım amacı “Konut” yada “Ticari” seçilirse Yapıya Ilişkin Bilgiler
ekranı yandaki benzer biçimde olacaktır.

Durum 2: Aykırılığın kapsamı “Bağımsız Bölüm” ve yapının kullanım amacı “Karma (Konut + Ticari)” seçilirse Yapıya Ilişkin Bilgiler ekranı yandaki benzer biçimde olacaktır.

Durum 3: Aykırılığın kapsamı “Yapının Tamamı” ve yapının kullanım amacı “Konut” yada “Ticari” seçilirse Yapıya Ilişkin Bilgiler ekranı yandaki benzer biçimde olacaktır.

Durum 4: Aykırılığın kapsamı “Yapının Tamamı” ve yapının kullanım amacı “Karma (Konut + Ticari)” seçilirse Yapıya Ilişkin Bilgiler ekranı yandaki benzer biçimde olacaktır.

Durum 5: Aykırılığın kapsamı “Güneş Enerjisi Santralleri (GES)” seçilirse Yapıya Ilişkin Bilgiler ekranı yandaki benzer biçimde olacaktır.

4. Ön İzleme Ekranı

Bu aşamada müracaat işleminiz tamamlanmaz!

Bu ekranda, doldurduğunuz müracaat detayları görüntülenir. Lütfen bilgilerinizi denetim ediniz. Bilgilerinizde değişim yapmak için sayfanın en altında yer edinen “Düzenle” düğmesine tıklayınız. “Düzenle” düğmesine tıklarsanız, “2. Müracaat Sahibine Ilişkin Bilgiler” ekranına geri dönersiniz. Müracaat işlemini tamamlamak için de sayfanın en altında yer edinen “Başvur” düğmesine tıklayınız. “Başvur” düğmesine tıkladığınızda İşlem Sonucu ekranı açılacaktır.

5. İşlem Sonucu Ekranı

Ön İzleme ekranında “Başvur” düğmesine tıklandığında İşlem Sonucu ekranı açılacaktır. Bu aşamadan sonrasında başvurunuz 24 saat içinde işleme alınacaktır. Başvurunuz işleme alındığında Yapı Kayıt Belgesi bedeli için gerçekleşme oluşturulacaktır. Başvurularım sayfasında başvurunuza ilişik ödemeniz ihtiyaç duyulan meblağ görüntülendikten yada ödeme detayları, doğrulanmış cep telefonunuza SMS olarak gönderildikten sonrasında ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuz işleme alındıktan sonrasında ödeme işlemini yapana kadar başvurunuzu iptal edebilir yada bir defaya mahsus olmak suretiyle güncelleyebilirsiniz.

1. Başvurularım Ekranı

Bu ekranda, işleme alınan bayındır barışı kayıt başvurularınız görüntülenir. Tablonun İşlem alanında yer edinen “Detay” bağlantısına tıkladığınızda, başvurunuzla ilgili detaylı bilgilerin görüntülendiği ekran açılacaktır.

2. Detay Ekranı

Bu ekranda, başvuruda bulunurken doldurduğunuz tüm bilgiler görüntülenir. “Yazdır” düğmesini kullanarak sayfayı yazdırabilirsiniz.

Başvurularım Ekranı

Bu ekranda, işleme alınan bayındır barışı kayıt başvurularınız görüntülenir. Başvurunuz işleme alındıktan sonrasında ödeme işlemini yapana kadar başvurunuzu bir defaya mahsus olmak suretiyle güncelleyebilirsiniz. Tablonun İşlem alanında yer edinen “Güncelle” bağlantısına tıkladığınızda müracaat formu açılacaktır.

Bu ekranda, işleme alınan bayındır barışı kayıt başvurularınız görüntülenir. Başvurunuz işleme alındıktan sonrasında ödeme işlemini yapana kadar başvurunuzu iptal edebilirsiniz. Tablonun İşlem alanında yer edinen “İptal Et” bağlantısına tıkladığınızda İptal Onay ekranı açılacaktır.

Kaçak Yapılara İskan Affı Başvurusu E-Devlet adresini ziyaret ederseniz, ADIM ADIM görsellerle başvurunun iyi mi yapılacağını öğrenebilirsiniz.

2. İptal Onayı Ekranı

Bu sayfanın altında yer edinen “Başvurumu İptal Et” düğmesine tıkladığınızda, detayları görüntülenen başvurunuz iptal edilecektir.

3. İptal İşlem Sonucu Ekranı

İptal Onayı ekranında yer edinen “Başvurumu İptal Et” düğmesine tıkladığınızda işlemin başarıyla gerçekleşmesi halinde bu ekran açılacaktır.

E-Devlet İmar Affı Başvuru Klavuzu bağlantısını ziyaret ederek PDF dosyasını inceleyebilirsiniz.

İmar affı uygulaması ile beraber 2020 senesinde yurttaşlarımız Yapı Kayıt Belgeleri’ ne haiz olmuş olacaklar.


About admin

Check Also

Konut Kredisini En Düşük Faizli Yapılandıran Bankalar

Konut kredisi almak isteyenlere müjde. 2020 senesinde konut kredisi faizleri düşmüştür. Ek olarak konut kredisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>