e-Devlet Kredi Risk Raporu Sorgulama (VİDEOLU ANLATIM)

E-devlet sistemine yepyeni bir parasız uygulama dahil oldu. Bu uygulama bir oldukca kurum tarafınca 10.5 TL karşılığında sağlanan banka kredi notu sorgulama işleminin parasız yapılmasıdır. Artık 2020 tarihinde de 2019 KASIM ayı itibarı ile tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları banka risk puanını 30 günde 1 defaya mahsus olmak kaydı ile bedelsiz bir halde öğrene bilecek.! Bir tek 3 adımda e-devlet KKB banka kredi notu iyi mi ücretsiz bir şekilde öğrenilebilir, resimli anlatımı ile ve ilgili bağlantılarıyla sizler için yer verdik. Çek bilgilerinin dahi esnaflar tarafınca ücretsiz bir şekilde sorgulama işlemleri bu sayede oldukca daha süratli ve bedelsiz, aracısız olarak yapılacaktır.

E-Devlet Üstünden Kredi Notu Sorgulama Parasız Olarak Yapılacak!

Artık e-devlet üstünden 30 gün içinde şahıs başı yalnız 1 kez olmak suretiyle Findeks KKB kredi notu değerinizi ücretsiz bir şekilde öğrene bileceksiniz. Cumhurbaşkanlığı külliyesinde meydana getirilen toplantı sonrasında Cumhur başkan yardımcısı sayın Fuat OKTAY tarafınca bir izahat yapılmış oldu. Meydana getirilen bu açıklamada artık tüm e-devlet kullanıcıları aşağıdaki işlemleri parasız olarak ayda 1 kez olmak şartı ile gerçekleştire bilecek. Bankalar tarafınca 9 ile 16 lira karşılığında yapılacak olan bu sorgulama işlemleri tüm vatandaşlara parasız olarak sunulacaktır.

  1. Bankalardan almış olduğunuz tüm kredi kartı limitlerinizi
  2. Kullanılan tüm kredi miktarlarını
  3. Vadelere nazaran tüm kredi kartı ve kredi borç bilgilerinizi
  4. Son 10 yıla müteakip yasal mevzuata itikal etmiş açık ve kapalı tüm borçlar
  5. Çek bilgilerin sorgulanması

görülebilecektir. TBB tarafınca daha ilkin ücretli olarak verilen bu veriler peki iyi mi ücretsiz bir şekilde alınacak, gelin hem video hemde resimli anlatımımız ile inceleyelim.

Parasız risk raporu alabilmek için e-devlet şifresine haiz olmanız gerekmektedir.!

Kesinlikle ücretsiz bir şekilde son 10 yılla ilişkin kredi notu durumunuzu rapor olarak SMS üstünden alabilmeniz için e-devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Daha önceleri Vodafone kredi notu sorgulama imkanı dahi ücretli olarak (10.5 TL) sağlamış olduğu bu imkandan senede 12 kez parasız olarak yararlana bilmeniz için bu şifreyi almalısınız. Size en yapın PTT şubelerinden kimlik belgeniz ile (T.C. yazılı ehliyetiniz de olur) yalnız 2 TL karşılığında alacağınız bu gizyazı ile aşağıdaki işlemleri sırayla sağlamanız durumunda 2 ile 24 saat içinde yoğunluğa bağlı olarak banka risk raporunuzu alabilirsiniz.

1- Parasız Kredi Notu Sorgulama Yapmak İçin E-devlet Girişi Yapınız

PTT ‘den almış olduğunuz e-devlet şifresi ile banka kredi notunuzu öğrene bilmeniz için ilk olarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sistem giriş işlemini https://www.turkiye.gov.tr/ buradaki adrese girerek sağ üst köşede görmüş olduğunuz ” Giriş Yap ” butonuna tıklamanız gerekir. Sonrasında karşınıza fotoğraf 1 de görmüş olduğunuz benzer biçimde karşınıza T.C kimlik numaranızın ve e-devlet şifrenizin istenildiği bir alan gelecektir.

E-devlet sistemine giriş nasıl yapılır

E-devlet sistemine giriş iyi mi yapılır

bu alanda istenilen detayları doğru bir halde girdikten sonrasında ” Sisteme Giriş Yap ” demeniz gerekecektir.

2- Risk Merkezi Başvurusu formuna giriş yapılması

E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonrasında ise ana ekranda direk bir arama motorunu görmüş olacaksınız. Tüm aramaların yapıldığı bu alana gene fotoğraf 2 de gözüktüğü benzer biçimde ” Risk Merkezi Raporu Başvurusu ” yazmanız gerekecek.

E-devlet banka kredi notu sorgulama sistemine giriş

E-devlet banka kredi notu sorgulama sistemine giriş

Aslına bakarsanız kurumun ilk 5 harfini yazdığınız süre direk ilgili birimin adı karşınıza resimde olduğu benzer biçimde çıkacaktır. Bu kuruma tıkladığınız süre ise bir sayfa çıkacaktır. Oluşturulan sayfada aşağıdaki uyarıyı görüyor olmanız gerekecektir.

E-devlet üzerinden bedava kredi notu öğrenme

E-devlet üstünden parasız kredi notu öğrenme

Bu uyarıda sizlerin de gördüğünüz benzer biçimde ” Ayda bir kez olmak suretiyle parasız olarak kredi risk raporunuzu öğrene bilirsiniz yazmaktadır. ” Bu sayfanın sağ üst köşesinde ise + Yeni Müracaat butonu yer verilmiştir. Lütfen şimdi bu butona tıklayın.

3- Risk Raporunun Belirtilmesi Alanın Doldurulması

Bilinmiş olduğu benzer biçimde Findeks sistemleri artık yalnız KKB kredi notu skorunuzu tutmak ile kalmayıp çek raporlarını da tutmaktadır. İşte tam da bu alanda sizden hangi sorgulamanın yapılmasın istenildiği sorulmaktadır. Fotoğraf 3 de gözüktüğü benzer biçimde siz neyi sorgulamak istiyorsanız bunu ”check”  doğrusu işaretlemeniz gerekecek.!

Raporun belirleneceği alanın belirtilmesi

Raporun belirleneceği alanın belirtilmesi

Mevzumuz gereği ”e-Devlet banka kredi notu sorgulaması” yapacaklar benim işaretlediğim alanı işaretlemesi ve peşinden ” Devam Et ” demesi kafi olacaktır.

Sonrasında ise kişisel bilgilerimizin yer almış olduğu aşağıdaki son bölüm olan fotoğraf 4 gelecektir. Bu alanda ise kimlik bilgilerinin doğruluğunu denetim etmeniz oldukca önemlidir.

Kredi limit ve borç bilgileri raporunun gönderilmesi

Kredi limit ve borç detayları raporunun gönderilmesi

Bunun sebebi e-devlet üstünden gönderilecek olan risk raporu bu sayfada yer edinen kayıtlı cep telefonuna ücretsiz bir şekilde gelecektir. Bu butona bastığımız taktir ise müracaat işlemi son bularak bizlere sistem şu şekilde bir uyarı mesajı verecektir.

E-devlet üzerinden kredi notu başvurusu tamamlandı uyarısı

E-devlet üstünden kredi notu başvurusu tamamlandı uyarısı

Bu yarıyı aldı iseniz kutlama ederim, ücretsiz bir şekilde kredi notu sorgulama işlemini e-devlet üstünden elde etmiş durumdasınız. Artık yalnız 24 saat içinde risk raporumuzun cep telefonumuza gelmesini bekleyeceğiz.!

Rapora erişim alanına giriş yapma

Rapora erişim alanına giriş yapma

Size SMS geldiğin ise https://www.turkiye.gov.tr/turkiye-bankalar-birligi-risk-merkezi-raporu-basvurusu adresine girip yukarıdaki görsel de olduğu benzer biçimde ” RAPORU GÖRÜNTÜLE ” dediğiniz de karşınıza çıkan sayfaya cep telefonunuza gelen SMS şifresini girip gene ” RAPORU GÖRÜNTÜLE ” demelisiniz. Sonuç ekran görüntüsü burada olduğu gibidir.

 

About admin

Check Also

Kaç Kredi Notu Puanına Ne Kadar Kredi Çıkar?

İhtiyaç dahil olmak suretiyle tüm kredilerin çıkmasında belirleyici en mühim unsur asla şüphesiz ki kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>