E-Devlet Sosyal Yardım Sorgulama 2020 (TÜM YARDIMLAR)

E-devlet sistemi, kamu hizmetlerinin tamamına erişimi tek bir adresten meydana getirilen web sitesidir. E-devlet kapısının amacı tüm kamu hizmetlerinin vatandaşlara gelişen teknolojiyi kullanarak verimli bir halde sunmaktır. Birçok hizmeti içinde barındıran e-devlet sistemine erişim oldukça kolaydır. PTT’ye başvuruda bulunarak 2 TL karşılığında alınan e-devlet şifresi ile birden fazla hizmet alanlarına ulaşmak mümkündür. Geçtiğimiz yıllarda uygulamaya konulmuş olan e-devlet sisteminde şahıs bilgilerine erişimin yanı sıra birçok alanda başvurular ve sorgulamalar yapılabilmektedir. Devlet tarafınca desteğe ve bakıma muhtaç kişilere verilen toplumsal yardımların sorgulama işlemleri de öteki işlemler benzer biçimde e devletten yürütülebilmektedir. E-devlet toplumsal yardım sorgulama iyi mi yapılır? hangi yardımlar e-devletten sorgulanır? yazımızda tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Toplumsal Yardım Nedir? Kimleri Kapsar?

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafınca verilen toplumsal yardımlar, gereksinim sahiplerine verilen yardımların bütünüdür. Toplumsal Yardımlar Genel Müdürlüğünün yardım programları, 5 başlık altında toplanmaktadır. Toplumsal yardımlar eğitim gören desteğe muhtaç öğrencileri, geliri düşük haneleri ve engelli fertleri kapsar. Bunlara ek olarak şehit ve gazi yakınlarını da kapsamaktadır. Toplumsal yardımlar ile devlet, birçok kişilere çeşitli yardımlar sağlamakta ve yaşamlarını olması ihtiyaç duyulan standarda getirmeye iş yapmaktadır. Cinsiyete, yaşa ve sıhhat durumlarına nazaran çeşitli yardımlar bulunmaktadır. Anneye yönelik yardımlar, engelli, yaşlı ve çocuğa nazaran yardımlar kişilerin gereksinimlerini karşılamak için her yıl olduğu benzer biçimde 2020 senesinde da devam etmekte ve bu yardımlar belirli oranda, belirli aralıklarla yapılmaktadır.

E-Devlet Nedir?

Uygulamaya uzun seneler öncesi konulmuş olan e-devlet, devlet tarafınca verilen tüm hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasına denmektedir. Elektronik ortamda sunulan hizmetler birçok yarar sağlamaktadır. E-devlet kullanımı kişilerin zamandan ve kağıttan tutum yaptıracak, kolay ve süratli bir halde bilgiye ulaşım sağlayacak ve şahıs ile devlet içinde itimat ortamı yaratılacaktır. E-devlet sistemi ile amaçlananlar ise şu şekildedir.

 • Devletin süratli bir halde işleyişinin sağlanması,
 • Kurumlar arası data alışverişinin sağlanması,
 • Devletin şeffaflığı
 • Yaşam kolaylılığı

E-Devlet Toplumsal Yardım Sorgulama 2020

E-devletten yapılacak olan sorgulama işlemleri Aile, Emek verme ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı menüsünde yer verilmiştir. E-devlete girişi yapıldıktan sonrasında Aile, Emek verme ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı menüsüne erişim sağlanmalıdır. Oluşturulan pencerede Toplumsal Yardım Detayları Sorgulamayı seçerek süratli bir halde toplumsal yardım durumu hakkında data edinilebilmektedir. Toplumsal yardım almadığı taktirde sorgulama sonucu sistem tarafınca ‘toplumsal yardım bilgisi bulunamamıştır’ mesajı verilmektedir.

E-Devlet Sosyal Yardım Sorgulama 2020 (TÜM YARDIMLAR)

E-devlet Toplumsal Yardım Sorgulama (TÜM YARDIMLAR)

E-devlet sistemi ile hizmetlere erişim sağlanması oldukça kolaylaşmıştır. Giriş yapıldıktan sonrasında tüm e-devlet hizmetlerine ulaşılması mümkün olmakta ve istenilen hizmetlerden yararlanılmaktadır. Giriş işlemleri sonrasında ilgili hizmete ulaşılması data almak için oldukça kolaylaştırılmış bir yöntemdir. Fakat e-devlet şifresi olmadığı takdirde sisteme giriş sağlanmamaktadır. Gizyazı oluşturmak için PTT’ye müracaat edilerek gizyazı alınmaktadır. Belirli bir ücret karşılı alınan gizyazı ve T.C kimlik numarası ile sisteme başarı göstermiş bir halde erişim sağlanmaktadır. Girişi başarı göstermiş bir halde yapıldıktan sonrasında toplumsal yardım sorgulamak için ilgili hizmete ulaşabilmektedir. Sosyal yardım sorgulama haricinde; doğum yardımı başvuru sonucu sorgulama ve engelli evde bakım ödeme bilgileri sorgulama işlemleri de yapılabilmektedir.

E-Devletten Sorgulanan Toplumsal Yardımlar

E-devlet kapısı ile kişilerin erişeceği toplumsal yardımlar şunlardır:


E-devlet sistemi ile yukarıda belirtilen toplumsal yardımlara kuruma uğramadan web üstünden toplumsal yardım bilgilerine erişim kolaylıkla sağlanmaktadır. Bu yardımlar haricinde e-devletten sorgusu bulunmayan fakat Aile, Emek verme ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı tarafınca 2020 senesinde verilen toplumsal yardımların genelini ele alırsak toplam yardımları bir alt başlıkta inceleyebilirsiniz.

Devlet Tarafınca Verilen Tüm Toplumsal Yardımlar

Aile, Emek verme ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı Toplumsal Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafınca desteğe ve bakım muhtaç kişilere ve geçimi zorluk derecesi yüksek kişilere yönelik verdiği tüm toplumsal yardımlar aşağıdakiler gibidir. Bu toplumsal yardımlarında öteki yardımlar benzer biçimde şartları bulunmaktadır. Hane gelirine, yaşa ve hastalığa nazaran verilen yardımlar toplamda 5 ana başlıkta toplanmış olup birden oldukça verilecek yardımlar bulunmaktadır.

1-) Aile yardımları

 • Besin Yardımları: Dini bayramlar olmak suretiyle kişilere gereksinim halinde verilmektedir.
 • Barınma Yardımları: Ödeme şekli ve tutarı kurul tarafınca belirlenmektedir. 15, 20, 25 Bin TL’ye kadar destek verilmektedir.
 • Toplumsal Konut Projesi: 1+1 konutlar için ayda 100 TL, 2+1 konutlar için de ayda 130 TL 270 ay süresince verilmektedir.
 • Yakacak Yardımları: 500 kilo olarak yılda yalnızca bir kez verilmektedir. Yardımın verildiği süre ise kış periyodu öncesidir.
 • Eşi Vefat Etmiş Bayanlara Yönelik Yardımlar: 275 TL olarak iki ayda bir PTT vasıtasıyla verilmektedir.
 • Muhtaç Asker Ailelerine Meydana getirilen Yardımlar: 275 TL olarak askerlik periyodu esnasında iki ayda bir PTT vasıtasıyla verilmektedir.
 • Öksüz ve Yetim Aylığı: İki ayda bir ödeme yapılmaktadır. Destek tutarı ise 100 TL’dir.
 • Muhtaç Asker Evladı Yardımı: 100 TL olarak iki ayda bir verilmektedir.
 • Doğum Yardımı: Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL olarak tek seferde verilmektedir.
 • Elektrik Tüketim Desteği: Ailede yaşayan şahıs sayısına nazaran değişen elektrik desteği PTT vasıtasıyla ödenmektedir.

2-) Eğitim yardımları

 • Eğitim Materyali Yardımları: Eğitim ve öğretim periyodu içinde kurul tarafınca belirlenmekte ve toplumsal yardımlaşma derneği vasıtasıyla ödeme zamanı belirlenmektedir.
 • Şartlı Eğitim Yardımı: Okulda sınıflara nazaran değişen yardımda ilköğretime giden adam talebe için aylık 35 TL, kız için 40 TL, ortaöğretim adam talebesi için 50 TL, kız talebe içinde 60 TL verilmektedir.
 • Öğle Yemeği Yardımı: Öğrencilerin öğlen yiyecekleri karşılanır ve dönem için her öğlen yemeğini kapsamaktadır.
 • Parasız Ders Kitabı: Okul dönemleri süresince kitaplar ücretsiz bir şekilde verilmektedir.
 • Talebe Barınma ve İaşe Yardımı: Senelik olarak ödeme yapılmakta ve toplumsal yardımlaşma derneği tarafınca ihale sonucu ödeme tutarı belirlenmektedir.
 • Engelli Öğrencilerin Parasız Taşınması: İl, İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü tarafınca belirlenmektedir. Yardım ödemeleri ise senelik olarak yapılmaktadır.
 • Yurt Yapımı: Projenin raporlarına nazaran ödeme tutarı belirlenmektedir.

3-) Sıhhat yardımları

 • Şartlı Sıhhat Yardımı: 12 aylık ödeme 2 ayda bir toplu şekilde yapılmaktadır. Gebelik döneminde anne için 35 TL, bebek içinde 35 TL verilmektedir. Doğumu hastanede gerçekleşen anneye ise 75 TL verilmektedir.
 • Engelli İhtiyaç Yardımı: Kurul tarafınca gereksinim halinde verilmektedir.
 • Genel Sıhhat Sigortası Prim Ödemeleri: Şahıs başı gelir asgari ücretin 3’te 1’in altındaysa GSS primi devlet tarafınca her ay ödenmektedir.
 • Genel Sıhhat Sigortası Katılım Oranı Ödemesi: Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında verilmektedir.
 • Kronik Hastalara Yönelim Yardım: 1.460 TL olarak her ay tertipli bir halde ödeme yapılmaktadır.
 • Çoklu Doğum Yardımı: 150 TL olarak aylık ödeme yapılmaktadır.
 • Kronik Hastalığı Sebebiyle Cihaza Bağımlı Olan Hastalara Yönelik Yardım: Elektrik tüketim desteği aylık olarak yapılmakta, birikmiş elektrik borcu desteği ise tek seferlik yapılmaktadır.

4-) Yaşlı ve engelli yardımları

 • Yaşlılık Aylığı: 672 TL olarak aylık ödeme yapılmaktadır.
 • Engelli Aylığı: Engel raporundaki engel oranına nazaran ödeme tutarı değişmektedir. %69’a kadar engel oranında 537 TL, %70 ve üstü için de 805 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Engelli Yakını Aylığı: 537 TL olacak şekilde aylık ödenir.
 • Silikozis Hastalarına Meydana getirilen Yardımlar: %34′ e kadar 1.160 TL, %35 – % 54 arası 1.326 TL, %55 ve üstü iş kaybında ise 1.477 TL aylık olarak ödenmektedir.

5-) Hususi amaçlı yardımlar

 • Aşevleri: Günlük olarak sıcak yiyecek şeklinde verilmektedir.
 • Afet/Acil Durum Yardımları: Kurul tarafınca ödeme tutarı verilmekte ve gereksinim halinde ödeme yapılmaktadır.
 • Terör Ziyanı Yardımları: Kurul tarafınca belirleniyor ve gereksinim halinde veriliyor.
 • Yabancılara Yönelik Toplumsal Uyum Yardımı: Hanedeki şahıs başına 120 TL gelecek şekilde aylık olarak ödenmektedir.
 • Yabancılara Yönelik Eğitim Yardımı: İlköğretim kız evlatları için 40 TL, adam çocuklar için 35 TL, lise periyodu kız çocuklar için 60 TL, adam öğrenciler için de 50 TL’dir.

2020 senesinde devlet tarafınca gereksinim duyan kişilere verilen toplumsal yardımlar bu şekildedir. Başvurulan yardımların sorgulamasını kolay ve süratli yoldan e-devlet sistemi ile gerçekleştirebilirsiniz.


About admin

Check Also

Kontrolsüz Kavşaklarda İlk Geçiş Hakkı Kimin? Yaya?

Geçiş hakkı üstünlüğü tüm zamanlarda münakaşa mevzusu olmuştur. Pek fazlaca sürücü ilk geçiş hakkının kimde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>