E-Devlet Tüm İşlemler Başvuru Sayfası (Korona Virüs)

Devletimizde Yeni Koronavirüs ( COVİD-19) tedbiri kapsamında alınan önlemlere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Korona salgını sebebiyle e-Devlet kapısı 5 bine aşkın hizmetle daha da etken hale getirildi. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi de e-Devlet kullanıcılarına, “COVID-19 Bilgilendirme” başlığıyla e-posta gönderdi. “Toplumsal ortam etkileşimini mümkün olduğunca azaltın” denilen açıklamada, vatandaşların bir çok kamu hizmetine e-devlet üstünden evlerinden çıkmadan erişebileceği açıklandı.

Ülkemizdeki hususi ve kamusal tüm işyerlerinde  ve kurumlarında Yeni Tip Koronavirüse karşı dünyaya örnek bir halde savaşım etmektedir.

Yurttaşlarımızın salgına karşı farkındalığının artması daha etkin bir savaşım elde edecektir.

Salgının ülke geneline yayılmasını önlemek için toplumsal ortam etkileşimini mümkün olduğunca azaltmak ehemmiyet arz etmektedir.

Bu doğrultuda, yurttaşlarımız (bilhassa daha çok risk taşıyan 60 yaş üstü olanlar, hamile yada emziren hanımefendiler ve ciddi kronik tıbbi hastalığı olanlar) kendilerini ve çevrelerini korumak suretiyle bir çok kamu hizmetlerine e-Devlet Kapısı ve öteki Dijital Türkiye Platformları üstünden evlerinden çıkmadan erişim sağlayabilirler.

Açık Kapı e-Devlet Uygulaması Nedir?

İçişleri Bakanlığı tarafınca Açık Kapı Hizmete girdi.

Devletin vatandaşı ile en üst düzeyde iletişimin kurulması, müracaat ve müracaatkarının etkin ve süratli bir halde alınarak takip edilmesi ve sonuçlandırılması amacıyla oluşturulan elektronik olarak ya da valilik ve kaymakamlıklarda bulunan Açık Kapı birimlerine yazılı olarak taleplerinizi iletebilmek mümkün. Evden çıkmadan bulunduğunuz yerden yapacağınız tüm başvuruların süreç ve netice detayları kısa ileti ile tarafınıza bildirilmesi kolaylığından yararlanabileceğiz Açık kapı giriş yapmak için tıklayınız.

Toplumsal Güvenlik İşlemleri E-devlette

Evinizde yada işyerinizden ayrılmadan, virüs riskiyle karşılaşmadan toplumsal güvenlik işlemleri dahil tüm işlemler e-Devlet  üstünden yapılabilecek işte e-Devlet ile yapılacak işlemler;

Emekli promosyonları için e-devlet banka değişiklik yapma hususları tekrardan düzenlendi. e- devlet Banka değiştirme promosyon 2020 yazısından ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Evden Emekli Maaşı Almak İçin Müracaat

Mart ayında emekli promosyonları için taahhüt şartı kaldırıldı. 76 yaş ve üstü emekliler coronada risk grubunda yer aldıkları için evlerinden çıkmamaları ve promosyon ödemelerinde banka şubelerine gitmeden evlerinden aylıklarını almaları için düzenlemeler getirildi. Emekli promosyon açıklması için tıklayınız. Evden maaş almak isteyen emeklilerin 76 yaş ve üstünde olması gerekiyor başvurular SGK ya yapılacak dolayısıyla sgk e-devlet üstünden hizmet verdiği için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kurumu üstünden yukarıda verdiğimiz  4A, 4B ve 4 C emekli banka değişikliği bağlantıları üstünden başvurular kabul edilecektir.

Emeklilik Başvuruları E-devlet

Evinizde asla ayrılmadan, Virüs riskiyle karşılaşmadan Toplumsal Güvenlik işlemlerinizi e-Devlet’te bulabilirsiniz. Emeklilik başvuru işlemleri için en süratli yol e- devlette.

4C Avukat Borçlanma Müracaat e-devlet

4C Emekli Sandığı kapsamında olan avukatlar, avukatlık stajında geçen süreleri için e-devlet kapısı üstünden borçlanma başvurusunda bulunabilirler ve müracaat durumunu takip edebilirler.

GSS e-Devlet Başvuruları

Genel Sıhhat sigortalılar Sigortalı emekli, geliri olan ve aylık alan ve öteki GSS’ liler bakmakla yükümlü oldukları kişilerin sıhhat hizmetlerinden yararlanabilmeleri için e-Devlet’ e giriş yaparak müracaat yapabilirler.

SGK Toptan Ödeme Talebi e-Devlet Başvurusu

Vefat eden tanıdığından dolayı  ölüm aylığı bağlanamayan hak sahiplerinin yada aylık bağlama şartlarını sağlamayan sigortalıların Toptan Ödeme taleplerini de e-Devlet üstünden yapabilirler.

4A Avukat Borçlanma Başvurusu e-Devlet

4A SSK kapsamında  olan avukatların, avukatlık stajında geçen sürelerin e- Devlet sistemi üstünden borçlanma başvurusunda bulunabilir ve müracaat durumlarını takip edebilirler.

SGK Sıhhat Emeklilik Müracaat Takip

4A, 4B, 4C Sigortalılığı emeklilik işlemleri, borçlanma, müracaat takip işlemleri, sıhhat ve daha birçok hizmet e-Devlet üstünden alabilirler.

SGK Optik Aygıt Sorgula e-Devlet

Optik cam Çerçeve hakkınız olup olmadığını da da gene e- Devlet üstünden kolayca sorgulayabilirsiniz..İş Başvuruları İnternetten

İşkur işlemleri Online Yapılabilecek. İşkur sisteminde kayıtlı iş ilanlarını e-Devlet üstünden görüntüleyebilir, başvurularınızı online olarak yapabilirsiniz. Evinizden çıkmadan, ALO 170’i arayarak da Kurum hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Salgın sebebiyle İŞKUR hizmet binalarına gitmeden mümkün olmasıyla birlikte evden çıkmadan tüm işkur işlemlerini web yada telefonun olduğu her yerden 7/24 hizmetlerinden yararlanılacaktır. İŞKUR işlemleri elektronik ortamda yapılacak. İş arayan olarak;

 •  esube.iskur.gov.tr www.iskur.gov.tr adresinden web şubesi sekmesine tıklayarak,
 • e-Devlet üzerinden,
 • ALO 170’i arayarak ulaşabilirsiniz.
 • destekal.gov.tr üstünden de işverenler işe alacakları personeller ile ilgili istihdam desteklerini ve teşviklerini sorgulayabilir. mobil uygulamaya, e-Devlet üstünden ya da TC Kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapabilir, iş arayan yada işveren olarak yukarıdaki tüm işlemlere, duyurulara

Korona Testi Neticeleri Sorgulama E-nabız Uygulaması

Corona virüsüne karşı alınan önlemlerin içinde Sıhhat Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamaya bakılırsa artık corona virüsü kontrol neticeleri E Nabız giriş ile öğrenilebilecek.

Corona ile savaşım kapsamında etkinleştirilerek yeni hizmete alınan e-nabız uygulaması ile hepimiz kolaylıkla internetten corona testi yapabilecek. Sisteme e- devlet kapısı üstünden giriş yapıldıktan sonrasında istenilen kişisel detayları koronaonlem.saglik.gov.tr adresine girerek dolduran vatandaşlar, corona virüsü taşıyıp taşımama ihtimallerini görebiliyor.  neticeleri ise E Nabız giriş ekranı vesilesiyle öğreniliyor.

E-nabız işlemleri sırasıyla e-nabız kayıt ve e-Nabız şifresi alma yöntemlerini gerçekleştirilerek yapılacak. e-Nabız sistemine kayıt olmak için ilk olarak e-Devlet üstünden ya da enabiz.gov.tr adresinden gizyazı alarak yapılacaktır.  E-Devlet kapısı üstünden E-Devlet şifresi, E-İmza yada Mobil İmzanızı kullanarak T.C. numaranız ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınızda sistem sizi otomatikman e-Nabız uygulaması sayfasına yönlendirecektir. Açılacak olan ilk ekranda “Kullanım Şartları” nı işaretledikten sonrasında kişisel bilgilerinizi ve profilinizi “e-Nabız Sistemi kullanım koşullarını okudum” yazısını işaretledikten sonrasında kişisel bilgilerinizin istendiği biçim açılacaktır. Sistemde istenen tüm detayları de doldurarak corona testi yapılabilecektir.

Sıhhat Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamaya bakılırsa Koronavirüs testi yaptırmış yurttaşlarımız kontrol sonuçlarına e-Nabız uygulamasından ulaşabilecektir.

Askeri İşlemler E-devlet üstünden yapılabilecek

Ulusal Savuna Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamaya bakılırsa yeni tip korona virüs önlemleri kapsamında tüm askerlik işlemlerinin e-Devlet Kapısı üstünden yapılabileceğini bildirdi. Ulusal Müdafa Bakanlığı bedelli askerlik işlemlerini ertelediğini ve vatandaşın hem kendi sağlığı için hem de askerlik şubesindeki çalışanların sağlığı için e-Devlet üstünden işlem yapması çağrısında bulunmuş oldu. Meydana getirilen açıklamada, e -devlet üstünden  doğrusu elektronik ortamda “Askere alma hizmetleri” ve “Seferberlik hizmetleri”nin verildiği belirtilerek mecburi olmadığı sürece askerlik şubesine gitmemesi icap ettiğinin altı çizildi.
E-devlet üstünden yapılabilecek tüm askerlik işlemleri ise;
 • Askerlik yoklama müracaat hizmeti,
 • Askerlik hizmet tercihleri hizmeti,
 • Askerlik erteleme müracaat hizmeti,
 • Askerlik erteleme iptal müracaat hizmeti,
 • Askerlik durum belgesi sorgulama hizmeti,
 • Yedek subay sınıflandırma sonucunu sorgulama
 • ASAL sevk müracaat hizmeti,
 • Yedek astsubay sınıflandırma sonucunu sorgulama
 • ASAL sevk müracaat hizmeti,
 • Er sınıflandırma sonucunu sorgulama
 • ASAL sevk müracaat hizmeti,
 • e-Buluşma müracaat hizmeti,
 • İstiklal Madalyası müracaat işlemleri,
 • Dövizle askerlik uzaktan eğitimi

Yeterlik Nüfus işlemleri İçin Buluşma Şartı Getirildi

Covid-19 virüsü ile savaşım kapsamında İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün almış olduğu tedbirler doğrultusunda meydana getirilen açıklamayla;  Covid-19 (Corona) virüsü ile etkin savaşım sağlanabilmesi amacıyla Corona virüs tedbirlerine ilişkin duyuruda  e-devlet ehliyet 18.03.2020 tarihinden itibaren mecburi ve acil haller haricinde T.C. Kimlik Kartı, Geçişlik ve Sürücü belgesi müracaatları randevusuz olarak alınmayacaktır. Buluşma sisteminde meydana getirilen düzenleme ile biyometrik veri alınan T.C. Kimlik Kartı, Geçişlik ve Sürücü belgesi başvurularında randevulu işlem süresi 8 dk’dan 30 dk’ya çıkarılmıştır.

Yeni yeterlik almak isteyenler ek olarak E-devlet Sağlık Raporu başvurusu yapmalıdır.

Tüketici Yargıcı Heyetine e-devlet Başvurusu Yapabilirsiniz

Covid-19 virüs salgının vatanımızda yayılmasını önlemek amacıyla çeşitli tedbirler alınmaya devam ediliyor. Salgının yayılmasını önlemek amacıyla satışı meydana getirilen maske kolonya dezenfektan benzer biçimde fiyat uyuşmazlığınıın çözümü için tüketici yargıcı heyetine müracaat yapmak isteyen yurttaşlarımızın müracaat için bizzat Kaymakamlıklara yada tüketici yargıcı heyetlerine gitmeden elektronik ortamda e-Devlet kapısı üstünden TÜBİS vesilesiyle online müracaat yapabilmeleri mümkündür. Başta Tüketici Yargıcı Heyeti ne müracaat olmak suretiyle Tüm kamu kurum ve kuruluşlarına E devlet üstünden başvuruda bulunmak. Mecburi olmadıkça evden çıkmayınız. Zorunda olmadıkça başkalarını çalışmak zorunda bırakmayınız.

TC. Enerji doğal olarak kaynaklar bakanlığı tarafınca açıklamayla doğalgaz ve elektrik işlemleri, satmaca sorgulama, abonelikler ile ilgili sözleşme yada fesih işlemlerin tamamı da e-devlet üstünden yapılabilecektir.

Yargı da e-Duruşma Süreci Başlıyor

Bölge adalet sarayı mahkemelerinin daha süratli yargılama yapabilmeleri amacıyla yargıda e-duruşma süreci başlamış olacak. Yargılama ve duruşmalarda değişim yapılmasına ilişkin ikinci yargı paketi Meclise sunuldu. Yargı paketinin Meclisten geçerek yasalaşması halinde yargıda e-duruşma yapılabilecek Duruşma ile ilgili tanıklar tüm bilir şahıs ve uzmanlar mahkeme salonlarına gitmeden bulundukları yerden ses ve görüntü nakli kanalıyla katılabilecek Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ve bu yöntemle usuli işlemleri de yapabileceklerdir. Yargı paketinin yasalaşması yardımıyla mevcut çözüme kavuşturulmamış 50 bin dosya çözülecek. 50 bin hukuk davasını arabulucu çözecek.

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarına e-Devlet üstünden başvuruda bulunabilirsiniz. Mecburi olmadıkça evden çıkmayınız. Zorunda olmadıkça başkalarını çalışmak zorunda bırakmayınız.


About admin

Check Also

Koronavirüs Ekonomi İstikrar Paketi Açıkladı. İşte Yeni Müjdeler!

18 MART 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüs salgını ile ilgili savaşım kapsamında düzenlenmiş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>