E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2020

Bankalardan kredi çekmek ya da öteki bankacılık işlemlerinden yararlanmak için kredi notunu bilmek gerekiyor. Kredi risk raporunu sorgulamanın birçok yöntemi var. Sadece bu yöntemler ücretli oluyor. Bankalar ve hususi firmalarda kredi sicil sorgulaması 9-10 TL’ ye yapılabiliyor. Yurttaşlarımız e-devletten kredi notu öğreniliyor mu diye merak ederken beklenen izahat geldi. T.C. ile kredi notu sorgulamak artık mümkün oluyor. Hem de e-devlet kapısı üstünden kredi notu öğrenmek tamamen parasız. İçeriğimizde kredi notunuzu öğrenmek için hangi aşamaların uygulanması icap ettiğini öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Sorgulama

Bankalar ile uzaktan yakından ilişkisi olanlar kredi notunun ne olduğuna hakim. Bilhassa öğrenciler ya da ev hanımları şeklinde kesimlerin bankalar ile oldukca münasebeti olmadığından dolayı oluşmuş bir kredi notları olmayabilir. Sadece banklarda vadeli ya da vadesiz mevduat hesaplarınız, kredi kartınız ya da çekmiş olduğunuz bir krediniz var ise kredi notunuz oluşmuş anlama gelir. Bilhassa bankalardan kredi çekebilmek için kredi notlarının yüksek olması gerekiyor. Yurttaşlarımız bankalara kredi talebi ile gitmeden evvel kredi notu hakkında bir sorgulama yapmalı. Bu sebeple bu netice yurttaşlarımıza kredibiliteleri hakkında informasyon verecektir.

Kredi notu yurttaşlarımızın 5 senelik bankacılık geçmişlerini ifade etmektedir. Çekmiş olduğunuz herhangi bir kredi var ise, borçlarınızı ödemediyseniz kara listede olma şeklinde bir durum da söz mevzusu olabilir. Kredi not durumları aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Kredi Notu Aralığı Risk Grubu Kredi Kullanma İhtimali
700-1099 Orta Riskli Düşük
1100-1499 Azca Riskli Gelire Bağlı
1500-1699 İyi Yüksek
1700-1900 Oldukca İyi Oldukca Yüksek

E-Devletten Kredi Notu Öğreniliyor mu?

E-devlet yeni bir ilke daha imza attı. Yurttaşlarımızın herhangi bir sistem üstünden ücretsiz bir şekilde kredi notu sorgulaması yapması mümkün olmamaktaydı. Bir tek Halkbank dialog üstünden meydana getirilen aramalar sonucu müşterilerin kredi notları e-posta adreslerine parasız bir halde mail olarak gönderiliyordu. Sadece yeni uygulama ile yurttaşlarımız e-devlet üstünden borç bilgilerini sorgulayabilecek. Sistemin yoğunluğuna bağlı olarak da raporun tarafınıza gönderilmesi mümkün olabilecek.

E-Devletten Kredi Notu Öğreniliyor mu?

E devletten parasız bir halde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Yeni hizmet ile beraber yurttaşlarımız herhangi bir ücret ödemeden borç bilgilerine ulaşabilecektir. Sistem üstünde takibe girmiş olan borçların da görüntülenmesi mümkündür. Türkiye Bankalar Birliği’ne bağlı olarak etkinlik gösteren tüm bankalara ilişkin olan borçlar bu sistem üstünden kolayca görüntülenebilecektir. Bir tek borçlar değil, faiz borçları da raporda ayrı ayrı görüntülenecektir. Kredi notu öğrenme işleminin hangi aşamalardan oluştuğunu ise içeriğimizin ilerleyen bölümlerinde görsellerle anlattık.

Sorgulama sonrası kredi notunuz yüksek çıkarsa faizsiz kredi veren bankalardan kredi alabilirsiniz.

E-devlet Kredi Notu Nereden Öğrenilir?

E-devlet kapısı yurttaşlarımızın her türlü işlemleri yapabilmeleri adına devlet ile aralarında köprü elde eden bir uygulamadır. Bazı hizmetler hemen hemen bulunmasa da sistemin açısı günden güne genişlemektedir. Yeni bir düzenleme ile artık yurttaşlarımızın e-devlet kapısı üstünden kredi risk raporu ve çek raporu sorgulaması yapması mümkün olmaktadır. Kredi notunuzu e-devlet üstünden öğrenmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor.

 • E-devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapınız.
 • Bir şifreye haiz değilseniz PTT’den 2 TL’ ye bir gizyazı alınız ve sisteme giriniz.
 • Oluşturulan sayfa üstünde bir arama çubuğu bulunmaktadır. Buraya RİSK RAPORU yazınız.

e devlet risk raporu

 • Burada Türkiye Bankalar Birliği’ne ilişkin Risk Merkezi Raporu Müracaat sayfası bulunmaktadır. Bu sayfaya tıkladıktan sonrasında karşınıza risk raporu müracaat ekranı çıkacaktır. Yeni müracaat butonuna tıklayınız.
e devlet kredi notu sorgulama

e devlet kredi notu sorgulama

 • Oluşacak olan rapor tamamen parasız olmakla beraber ayda bir tek bir kez sorgulama yapabilirsiniz. Yeni müracaat aşamasından sonrasında aşağıdaki sayfa açılacaktır.
yeni başvuru

Yeni müracaat

 • Yeni müracaat linkine tıkladıktan sonrasında yukarıdaki ekran açılıyor. Burada bir rapor türü tercih etmeniz gerekiyor. Kredi notunuz sorgulamak isteyen bir vatandaşımız kredi limit ve borç detayları raporu sorgulama sayfasına tıklamalıdır.

Müracaat detayları

 • Müracaat detayları burada yer alacaktır. Kredi limit ve borç detayları raporunuz sms ile tarafınıza teslim edilecektir. Bu sebeple cep telefonu numaranızın sistem üstünde güncel olması gerekmektedir. Eğer doğrulanmış cep telefonu alanında yazan bilgileriniz doğru ve güncel değilse yazışma seçenekleri alanına gelmiş olarak cep telefonu numaranızı değiştiriniz. Sadece bilgilerin doğru olması durumunda başvur butonuna basmanız kafi olacaktır.
 • Başvur botununa basmanız ile beraber risk raporunuzu açmak için lüzumlu olan gizyazı sms yolu ile cep telefonunuza gönderilecektir. Risk raporuna bu şifreyi girerek ulaşacaksınız.


e devlet kredi notu sorgulama

Risk merkezi sms ile müracaat sonucu

 • Burada müracaat numaranız ve raporu açmak için şifreniz size gönderilecektir. Sistem üstünden rapor sonucuna ulaşmak için bu şifreyi girmeniz gerekiyor. 
Rapor görüntüleme

Rapor görüntüleme

 • E-devlet üstünde karşınıza T.C. kimlik bilgisi ve müracaat numarası dolu olarak gelen bir pencere açılacak. Bu aşamadan sonrasında sms yolu ile cep telefonunuza gelen rapor şifresini boş alana yazmanız gerekiyor. Şifrenin alt kısmında ise doğrulama kodu yer almıştır. Sistem tarafınca size belirleme edilen doğrulama kodunu yazarak rapor görüntüleyebilirsiniz. Sadece şifrenin size ulaşmaması durumunda gizyazı gönder butonuna tıklayarak yeni gizyazı gönderilmesi talep edebilirsiniz. Raporu görüntüle butonuna tıkladıktan sonrasında;
dokuman koruma şifresi

doküman koruma şifresi

 • Gizyazı gerekiyor şeklinde bir pencere açılıyor. Raporunuzu görüntülemek için sms ile gelen şifreyi yine girmeniz gerekiyor. Şifreyi girdikten sonrasında gönder butonuna tıklamanızın arkasından raporunuz görüntülenecektir. Raporda borç detayları yer almıştır. Eğer ödenmemiş olan borcunuz var ise, komisyonları ve faiz oranlarına borç tutarlarına ulaşılacak. Ek olarak ödenmediğinden dolayı yasal takibe girmiş olan borçların ödenmesi için de açık ve kapalı durumda olan borçlar ödenebilecek. Takip borcu olan ve borçlarından dolayı icra gelenler içeriğimizden informasyon alabilir.

TIKLA KREDİ NOTUNU ÖĞREN!

Bu adımlardan sonrasında yukarıdaki bağlantıya tıklayarak kolayca kredi notunuz hakkında informasyon sahibi olabilirsiniz.

T.C. İle Kredi Notu Sorgulama

Kredi çekebilmek için kredi notunuzun 1300 ve üstünde olması gerekmektedir. Eğer kredi notunuz orta derecede risk içeriyor ise bankalara gelirinizi belgeleyerek kredi çekmeniz mümkün olmaktadır. Kredi notunuzu oldukca değişik yöntemler kullanarak sorgulayabilirsiniz.

Findeks : Bunlardan ilki findeks isminde olan sistem olmaktadır. Bu sistem üstünden kredi notu öğrenmenin tutarı 5,5 TL + KDV’dir. Kısaca 9 TL’ye karşılık ediyor.

GSM operatörleri : GSM operatörleri üstünden kredi notu sorgulaması mümkündür. T.C. kimlik numaranızı ve Doğum Yılınızı 1122‘ ye göndererek kredi notu sorgulaması yapmanız mümkün olmaktadır. Turkcell, Vodafone, Türk Telekom şeklinde operatörleri kullananlar 1122’ye kısa ileti göndererek kredi notu sorgulaması yapabilirler. GSM operatörleri üstünden kredi notu sorgulamak 9 TL olmaktadır.

BKM Express : Bu sistem üstünden de kredi notu sorgulaması yapmak mümkün olmaktadır. Bu sisteme ilk olarak üye olmak gerekmektedir. Ondan sonra 1 yıl süresince bir tek 1 TL’ ye kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz.

Bankalar : Bankalar, kredi notlarına en kolay ulaşabilecek finansal kurumlardır. Bu sebeple bankaların web bankacılığı, mobil bankacılık, davet merkezi şeklinde sistemleri üstünden kredi skorunuzu sorgulayabilirsiniz. Halkbank dışındaki bankalarda kredi notunu sorgulama işlemi 10 TL’dir. Sadece kredi çekmek istediğinizde bankalara gidip bireysel alan kişi danışmanınızla görüştüğünüzde size kredi notunuz hakkında bazı açıklamalar yapılacaktır. Mesela kredi notunuz düşükse bankalar kefil ya da güvence göstermenizi talep edebilmektedir. Bu yöntemle de herhangi bir ücret ödemeden kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz.

Kredi Notumu Iyi mi Yükseltebilirim?

Mevcut sistemler üstünden kredi sorgulaması yaptıktan sonrasında kredi notunuz düşük çıkıyorsa bu durumda yapacağınız bazı uygulamalar ile kredi notunuzu yükseltmeniz mümkün olacaktır. Kredi notunu yükseltmek için de kullanılabilecek olan pek oldukca yöntem vardır.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi Notumu Iyi mi Yükseltebilirim?

 1. Ilk olarak bankalara kredi ya da kredi kart borcu olanların bu borçları yapılandırmaları gerekmektedir. Borç yapılandırma işlemi ile 5 senenin sonunda kredi notunun yükseltilmesi mümkün olmaktadır.
 2. Eğer borcunuzu bitirdiyseniz bankalardan bir kredi kartı alın ve ekstrelerinizi tertipli ödeyin. Ekstrelerinizi tertipli ödemenin de kredi notunuz üstünde tesiri tartışmasızdır.
 3. Bir de faturalarınıza otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Verilen talimatlar ile de kredi notunuz yükseltmeniz mümkündür.
 4. Bankada bir vadeli ya da vadesiz hesap açın. Yüksek tutarlarda mevduat yatırmanız durumunda kredi notunuz da terfi edecektir.

Bu şekilleri kullanarak kısa sürede kredi notunuzu yükseltebilir ve bankalardan kredi çekebilirsiniz.

E-devlet üstünden kredi notu sorgulaması yapmak mümkün. Hem de ücret ödemeden. Derhal sorgulama yaparak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.


About admin

Check Also

Adımı Değiştirmek İstiyorum 2020 Kanunu ve Maliyeti

İsmini değişiklik yapmak isteyenler için düzenlenen bir kanun bulunmaktadır. İsim değişiklik yapma yasası dahilinde belirli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>