E-Devlet Üzerinden Soyağacı Sorgulama İşlemi (Kolay Yöntem)

E-devlet web sitesinde soy ağacı öğrenme ve sorgulama sistemi etken edildi. Bundan sonrasında şifresi bulunan tüm vatandaşlar sisteme giriş yaparak aile kütüklerini, altsoy, üstsoy bilgilerini, dedelerini, dedelerinin dedelerini ve hangi soydan geldiklerini sorgulayabilecekler. Bu içeriğimiz de; E-devlet üstünden soyağacı bulma, aile soy kütüğü sorgulaması iyi mi yapılır, cep telefonundan mobil soy ağacı sorgulaması hakkında bilgilere yer vereceğiz.

E-Devlet Soyağacı Sorgulama

E-Devlet Soyağacı Sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Daha ilkin altsoy ve üstsoy sorgulama işlemi bir tek Nüfus Müdürlüklerinde yapılmakta idi. Bundan sonrasında sorgulama işlemi E-devlet üstünden yapılabilecek. Türkiye gov tr adresine her geçen gün kamu ve kurum ve kurumlarının informasyon öğrenme sistemleri eklenmeye devam ediyor.

Soyağacı sorgulama ve öğrenme mevzuatı

Nüfus Hizmetlerinin yürütülmesi ile nüfus kayıtlarının tutulmasına ve nüfus kayıtlarına ilişkin informasyon ve belge verilmesine ilişkin hususlar 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ve bu Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile düzenlenmiştir. 
5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44’üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi “Nüfus kayıt örneklerini; kaydın sahipleri yada bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ilişik vekillik belgesini ibraz edenler, nüfus müdürlüklerinden direkt almaya yetkilidirler.” hükmündedir. 
5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda soyağacı yada soy kütüğü ya da şecere verilmesine yönelik bir düzenleme bulunmadığından, bu yöndeki talepler yukarıda belirtilen mevzuat hükmü doğrultusunda ilgililerin alt ve üst soylarına ilişik düzenlenen nüfus kayıt örnekleri ile sağlanmaktadır. 

Bu yüzden, kişiler sadece alt ve üst soylarını kapsayan nüfus kayıt örneklerini bulundukları yer nüfus müdürlüğünden almaları mümkündür. Bunun dışındaki talepler 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44’üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi ve 4982 sayılı Data Edinme Hakkı Kanununun 7, 9 ve 21’inci maddeleri ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 4, 5, 6 ve 8’inci maddeleri uyarınca, ilgililerin soyağacı ya da soy kütüğü olarak tanımlanan taleplerin yerine getirilmesi mümkün değildir.

Android işletim sistemine haiz cep telefonunuz üstünden soyağacı sorgulaması yapmak için E-devlet uygulamasını indirebilirsiniz. Mobil soykütüğü sorgulama için tıklayın!

Ios işletim sistemine haiz Apple marka cihazlar için e-devlet uygulamasını indirin ve iphone soykütüğü sorgulama işleminizi gerçekleştirin.

Bu sorgulama sonucunda bir tek alt ve üst soya ilişik veriler alınabilmekte olup, yan soylara ilişik veri üretilmemektedir.

E-devlet sisteminde alt ve üst sor öğrenme servisinin hizmete girmesi sonrasında 1 saat içinde 30 binden fazla sorgulama yapıldığı öğrenildi.

e-devlet2

Kimlik doğrulaması ile e-devlete girerek sizde soy ağacı sorgulaması yapabilirsiniz.

E-Devletten Soyağacı Sorgulaması Iyi mi Yapılır?

Bunun için ilk olarak vatandaşın cep telefonundan yada bilgisayarından E-devlet sistemine bağlanması gerekmektedir. Bu sisteme girmek için kişinin kimlik doğrulamasını gerçekleştireceği elektronik yada mobil imzaya haiz olması ya da e-devlet şifresi alması gerekmektedir. Sisteme giriş için en kolay yöntem PTT Müdürlüklerinden gizyazı alınmasıdır.

Giriş Turkiye.gov.tr ana sayfasından yapılmakta ve

◆  Tc. kimlik numaranız ve şifreniz ile girişiniz sağlanmaktadır. Sisteme bağlananlar;

◆ HİZMETLER kısmına girin.

◆ NÜFUS VE VATANDAŞLIK İŞLERİ sayfasına girin.

Kısa yoldan bu sayfaya ulaşmak için ana sayfada bulunan arama butonu yardımıyla işlem yapılabilmektedir.

◆ Size Iyi mi Yardım Edebilirim (arama) kısmına nüfus ve vatandaşlık işleri yazarsanız sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

Bu sayfada üstünde ◆ YENİ ibaresi bulunan,

◆ Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama yazısına tıklamalıdır. Bu işlem için ortalama 3 dakikanızı ayırmalısınız. Altsoy üstsoy sıralaması ve Belge görüntüleme işlemleri yapılabilmektedir. Bu işlem haricinde NVİ Müdürlüğünün hizmetleri içinde;

işlemleri yapılabilmektedir. Sisteme giriş meydana getiren yurttaş yukarıda ki bağlantılara tıklayarak istediği sorgulamayı gerçekleştirebilir. Belge görüntüleme sayfasında kişinin 1800’lü yıllara kadar soykütüğü görüntülenmektedir. Sayfada şu bilgiler yer almıştır.

  • Bu hizmet Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ortaklaşa iş ile e-Devlet Kapısı altyapısı üstünden sunulmaktadır.
  • Bu işlem toplam aşamalıdır.
  • Şu anda kullandığınız hizmette yaşanmış olan talep yoğunluğu sebebi ile işleminiz sıraya alınmıştır. İşlem sonucunuz birazdan otomatikman görüntülenecektir.
  • Bekleme süreniz hizmet veren kurumun işlem kapasitesine bakılırsa değişebilir.
  • İşleminiz tamamlandığında, otomatikman bir sonraki aşamaya geçeceksiniz.

Mevzu hakkında twitter’da fazlaca sayıda yorum yapılmış oldu.

Sevgilimin ailesi de anne tarafımda göçmen inşallah akraba çıkmayız

Korktuğum başıma geldi. Soy ağacıma virüs bulaşmış.

İnternet hizmetinde bile siraya sokuyor ya bu devlet. Soyuma bakıp çıkıcam ne kasıosun

Benim var  fakat gene de merak ediyorum, bakalım devletimiz doğru mu yazmış

Senelerdir İngiliz kraliyet ailesi ile bağları olduğu yalanına bizi inandıran arkadaşımızın hazin sonu..

Irkçılık meydana getiren hıyarların soy ağacında nefret ettikleri ırktan çıkması dileğiyle 🙂

Üst düzey sistem xdddxd artık haksız yere hiç kimseye . denilmeyecek.

Kemal Sunal Unutulmadı!

Ümit ederim hepimiz benim şeklinde ‘millet yatsın da gece bakarım ‘ diye düşünmüyordur.

Sorgulamam da soyumun hattuşaş kralı 1. hattuşili’ye dayaniyormus vay.

Sisteme girmekte mesele yaşayanlar , sabah ezanına yakın bir zamanda girin.


About admin

Check Also

Adımı Değiştirmek İstiyorum 2020 Kanunu ve Maliyeti

İsmini değişiklik yapmak isteyenler için düzenlenen bir kanun bulunmaktadır. İsim değişiklik yapma yasası dahilinde belirli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>