E-Devlete Giriş Yapmak İstiyorum Diyene Şifresiz Giriş Yöntemi

E-devlet kamu ile yurttaş içinde köprü gören ve işlerin dijital ortamda daha süratli yapılmasını sağlamak amacı ile oluşturulmuş bir portaldır. İnternetten giriş yapabileceğiniz şeklinde mobil uygulama aracılığı ile de işlem yapabilirsiniz. E-devlet’ ten Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümünüzü sorgulayabilir, soy ağacı ile soy bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Ek olarak sistem üstünden miras sorgulama, vergi borcu sorgulama şeklinde işlemler de yapılmaktadır.

E-Devlet Nedir?

E-devlet kapısı kamu ile yurttaş arasındaki işlemlerin daha süratli yürütülmesi ve data alma hizmeti sunulması ile 2006 senesinde oluşturulmuş bir web sitesidir. 224 kurum ve 1430 tane hizmet sistem üstünde mevcuttur. Bu portal üstünden yapılmayacak olan işlem neredeyse yok denecek kadar azdır. Ek olarak bu hizmet bürokrasiyi kırtasiyecilik olmaktan kurtarmıştır. Her türlü işlemin elektronik bir ortamda sunulması hem yönetim hem de yurttaş için kolaylık elde etmiştir. Devlet dairelerinde sıra beklemek de artık bir eziyet olmaktan çıkmıştır. Informasyon ve kontakt teknolojileri de kamusal alanda hat safhada kullanılmaya başlanmıştır.

e-devlet-nedir

E-devlet sistemi yurttaş ile devlet içinde bir bağlantı kurmaktadır.

Bu platform işlem yapmak, data almak ya da kamuya olan borçların ödenmesi için kullanılabilmektedir. Sunulan pek fazlaca hizmet vardır. Sisteme giriş yapabilmek için bir şifreniz ya da mobil imzanız olmalıdır. Sisteme giriş yapmadan evvel sizden kimlik doğrulaması yapmanız istenecektir. Kimlik doğrulaması sisteme giriş meydana getirecek olan şahıs ile detayları girilen kişinin eşdeğer olduğu anlamına gelmektedir. Doğrusu bir nevi alınmış bir güvenlik önlemidir. Gizyazı, mobil imza, elektronik imza ya da T.C. kimlik belgesi ile beraber kullanılabilmektedir.

E-Devlet Şifresi Iyi mi Alınır?

Gizyazı almak için bireysel olarak meydana getirilen başvurular kabul edilmektedir. Gizyazı PTT kurumundan alınmaktadır. T.C. kimlik belgesi, geçişlik, yeterlik belgesi, emek harcama izinleri şeklinde belgeler ile PTT’ ye başvuruda bulunarak gizyazı alınabilir.  Yurt haricinde olanlar için de Türk konsolosluklarından da gizyazı temini yapılabilir. Mobil, elektronik imza ya da web bankacılığı kullananlar için bu şekilde sisteme giriş imkanı da bulunmaktadır. PTT’ den aldığınız şifrenin etken olabilmesi için size verilen zarfta yazan gizyazı ile sisteme giriş yapmalısınız. Ek olarak güvenlik açısından bu şifreyi değiştirmeniz de önerilmektedir.

Gizyazı değişikliği ile ilgili yeni gizyazı seçiminde kullanılacak olan kriterler sayfada belirtilmektedir. Aslına bakarsanız ilk gizyazı ile sisteme girerek aktivasyon sağlamanız dahilinde otomatikman gizyazı değişiklik yapma sayfasına yönlendirilirsiniz. Ek olarak PTT şubelerine giderek yeni gizyazı alarak da bu işlemi halledebilirsiniz. Gizyazı alımlarınız için 2 TL şeklinde bir ücret ödemeniz gerekiyor. Sadece şifrenizi unutursanız sizden 4 TL eğitim edilecektir.

Belirtmek gerekiyor ki sms, e-posta ya da telefon ile herhangi bir gizyazı başvurusu yapılamaz. E-devlet kişisel bir sistemdir. Her türlü işlem de yapıldığı için güvenlik önlemi açısından yalnızca şahıslara verilmektedir. Aldığınız bu şifreyi kimse ile paylaşmamanızı tavsiye ederiz. Dolandırıcılık vb. vakalara maruz kalabilirsiniz. Şundan dolayı maaş bilgileriniz ya da kart bilgileriniz de sistemde mevcut olabilir. PTT her insanın ulaşımına açık ve fazlaca fazla şubesi olduğundan dolayı hizmet vermektedir. Bireysel alımlar için bu durum ehemmiyet arz etmektedir. Ödeme, data alma, kurum ve kuruluşlara kolay bir halde erişme imkanı sunulmaktadır.

e-devlet-şifresi-nasıl-alınır

E-devlet şifresi PTT’ den alınmaktadır.

Gizyazı Almak İçin Lüzumlu Şartlar

Gizyazı alabilmek için bazı şartlara haiz olmanız gerekiyor. Kendi adınıza gizyazı alabiliyorsunuz. Değişik bir kişi adına gizyazı almak bir tek vekalet yolu ile mümkün olabiliyor.

  • T.C. vatandaşı olmak
  • 15 yaşını tamamlamış olmak

Bu şartlara haiz olan kişiler PTT şubelerine şahsen ya da vekalet verdikleri kişilerin başvuruda bulunmaları sonucunda 2 TL ücret ödeyerek e-devlet şifresi sahibi olabilirler. Hak ehliyetine haiz olmayanlardan kendilerine mahkemece vasi tayini yapılmış olanlar da bu kişiler aracılığı ile gizyazı alabilir. Vekalet ya da vasilik durumları haricinde herhangi bir halde başkası adına gizyazı almak mümkün değildir.

Gizyazı iptali yapmak ve sisteme tekrar giriş yapmak istemiyorsanız gene bu durumu PTT’ ye bildirerek işlem yapmalarını istemelisiniz. Ödeyeceğiniz ücret bir seferliğine mahsustur. Banka kartları şeklinde senelik aidatları bulunmamaktadır. Sadece gizyazı unutma şeklinde durumlar için yine gizyazı alınması durumunda 4 TL ücret ödenir.  Bu meblağ alacağınız her gizyazı için geçerlidir. Bedelli askerlik başvurularınızı e-devlet üstünden yapabilirsiniz.

Şifremi Unuttum

Şifrenizi unuttuysanız ilk aşama olarak size en yakın PTT şubesine giderek şifrenizi değiştirmelisiniz. Çalıntı işlemlerine karşı lüzumlu önlemi bu şekilde alabilirsiniz. Ek olarak her gizyazı sistem üstünde yalnızca bir kereliğine oluşturulmaktadır. Doğrusu belirlenen gizyazı bir kez daha başka bir yurttaş tarafınca kullanılmaz. Ek olarak şifresini unutanlar için yeni gizyazı belirleme mevzusunda sunulmuş pek fazlaca yöntem vardır. Eğer sisteme cep telefonu numaranızı daha evvelden kaydettiyseniz bu işlemi kendiniz de halledebilirsiniz. Fazladan PTT şubesine gitmenize gerek kalmamıştır. Cep telefonunuza gelecek olan doğrulama mesajı ile beraber gizyazı değişikliği yapabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için mobil imza ve elektronik imza yöntemlerini de kullanarak sisteme giriş yaparak kendinize sıfırdan bir gizyazı oluşturabilirsiniz.

şifremi-unuttum

E-devlet şifrenizi unuttuysanız pek fazlaca yöntemle yeni gizyazı alabilirsiniz.

Kimlik doğrulama için eğer web bankacılığını kullanıyorsanız bu link üstünden de gizyazı yenileme işlemi yapabilirsiniz. Oluşturulan ekranda müşterisi olduğunuz banka logosunun üstüne tıklayınız. Bu şekilde de sisteme giriş yapabilirsiniz. Ek olarak yeni gizyazı oluşturabilirsiniz.  Kimlik numaranız ile gizyazı yenileme işlemi yapmak istiyorsanız boş bırakılan alanlara T.C. kimlik numarası, seri numarası, cüzdan numarası, 1.dereceden yakınınıza ilişkin olan bir T.C. kimlik numarası ve güvenlik kodunu yazınız. Kimlik tipi seçimi de yaparak devam et butonuna tıklayınız.

Şifresiz Giriş Şekilleri

E-devlet sistemine PTT’ den alacağınız bir gizyazı ile giriş yapabileceğiniz şeklinde değişik şekillerde de giriş yapabilirsiniz.

https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ linki ile sisteme giriş yapabileceğiniz pencere açılmaktadır. Burada mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı ve web bankacılığı seçenekleri bulunmaktadır. Doğrusu e-devlet şifresi haricinde, şifresiz olarak kullanabileceğiniz 4 değişik yöntem mevcuttur.

Bu yöntemlerden ilki olan mobil imza ile sisteme iyi mi giriş yapabileceğinizi açıklayalım. Mobil imza alanına girdiğinizde T.C. kimlik numaranız, cep telefonu numaranız ve GSM operatörünüzü ilgili alanlara yazmalı ve devam et butonuna tıklamalısınız. Bu aşamadan sonrasında önünüze çıkan ekranda bir sözleşme bulunmaktadır. Sistem sözleşmeyi okuyarak kabul etmenizi beklemektedir. Eğer bu sözleşmeyi okuduysanız sayfanın altında yer edinen imzala butonuna tıklayarak işlemi onaylamanız gerekmektedir. Sadece bu şekilde giriş yapmak için sistem üstünde yer edinen bilgilerinizin ve burada yer edinen cep telefonu numaranızın doğru ve güncel olması gerekmektedir.

Elektronik imza yöntemi ile de sisteme giriş yapabilirsiniz. E-imzanızın kimlik bilgileriniz ile eşleşmesi gerekiyor. T.C. kimlik numaranız ile beraber giriş yaparken elektronik imza uygulamanızı da etken hale getirmelisiniz. E-imza yöntemini kullanarak sisteme iyi mi giriş yapabileceğinizi, uygulamayı iyi mi etken hale getireceğinizi ve iyi mi e-imza oluşturabileceğinizi bu linkte tıklayarak öğrenebilirsiniz. Genel olarak firmaların kullandığı bir yöntemdir.

e-devlet-şifresiz-giriş

Şifresiz pek fazlaca giriş yöntemi bulunmaktadır.

Kimlik kartı ile de sisteme giriş yapılabiliyor. Kimlik kartı uygulamasını bilgisayarınıza indirerek kurunuz. Sisteme giriş yapacağınız sırada bu uygulamanın açık olması gerekiyor. T.C. kimlik kartı ile giriş yapmak için tıklayınız.  Sadece güvenlik açısından kimlik bilgilerinizi kimse ile paylaşmayınız. Şundan dolayı bu alandan şifresini unutanlar için gizyazı değişiklik yapma işlemi de yapılmaktadır.

Son yöntem ise web bankacılığıdır. İnternet bankacılığı şifreniz ile de e-devlet kapısına giriş yapabilirsiniz. Giriş ekranında yer edinen banka logolarına tıkladığınızda sistem sizi müşterisi olduğunuz bankaların web bankacılığı sayfalarına yönlendirmektedir. T.C. kimlik numarası ya alan kişi numarasını kullanıcı alanına, kullandığınız mevcut web bankacılığı şifrenizi de gizyazı alanına yazınız. Onay işleminden sonrasında sisteme kolaylıkla girebilirsiniz. E-devlet üstünde yer edinen imar affı başvuru klavuzuna erişmek için tıklayınız.

Ek olarak 2020 senesinde e devlet yeni bir hizmete imza attı. Portal üstünden ücretsiz kredi notu sorgulaması yapabilir ve kredi siciliniz hakkında data sahibi olabilirsiniz.

Vatandaşa çeşitli kolaylıklar sunan bu sisteme yukarıda belirttiğimiz şekillerde giriş yapabilirsiniz. Sadece güvenlik ve her türlü dolandırıcılık işlemine karşı  kimlik ve gizyazı bilgilerinizi kimse ile paylaşmamanızı tavsiye ederiz.


About admin

Check Also

Adımı Değiştirmek İstiyorum 2020 Kanunu ve Maliyeti

İsmini değişiklik yapmak isteyenler için düzenlenen bir kanun bulunmaktadır. İsim değişiklik yapma yasası dahilinde belirli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>