Elektrik Affından Yararlanma Yöntemi (BORÇLAR SİLİNİYOR)

Elektrik Affından Iyi mi Yararlanılır?

Piyasalarda vergi ve prim borç yapılandırması gündemden düşmeden bir de elektrik borçları için tekrardan yapılandırma hazırlığı haberi geldi. 2014 senesinde getirilen yasa ile TEDAŞ elektrik borcu olarak alacağı bulunan milyarlarca alacağını tekrardan yapılandırarak 200 bin borçluyu rahatlatmıştı. Birikmiş elektrik borçlarının tekrardan yapılandırması ile borçluların milyarlarca liralık faizleri silinip, geri ödemeler taksitlere bölünerek belirlenen vadelerde ödemesi yapılacak. Elektrik Affından Iyi mi Yararlanılır? detaylar haberimizde.

TEDAŞ ödemelerin yapılarak borç yükünün hafifletilmesi amacıyla almış olduğu yapılandırma sonucu ile elektrik affından yararlanmak isteyenlerin başvurularını almaya başlamış olacak. TEDAŞ tekrardan yapılandırma ile  milyarlarca liralık faturanın faizinden vazgeçecek. Tedaşa borcu bulunan belediye ve resmi kurumlarında borçlarının yapılandırma kapsamına alındığı açıklandı. TEDAŞ’ ın devletimizde etkinlik gösteren 20 elektrik dağıtım şirketinden de alacağı bulunuyor.

Kaçak Elektrik Kullananlara Af

Devletimizde en fazlaca kaçak elektrik kullanan Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki vatandaşlar yapılandırmadan yararlanabilecekler. Kaçak elektrik kullananlar getirilen elektrik affı poşet yasadan geçildiğinde vatandaşlara yalnız bir şartla dava açılmayacak.

2017 Yılı Elektrik Affından Nasıl Yararlanılır?

Elektrik Affından Iyi mi Yararlanılır

Türkiye’ nin kaçak elektrik karnesi fena. Devletimizde ortalama bir milyondan fazla şahıs elektriği kaçak kullanıyor Enerji Bakanlığı verilerine bakılırsa  kaçak elektriğin faturası senelik 2 milyar liranın üstünde. Vergisini veren, faturasını zamanında ödeyen vatandaşlardan alınan kaçak elektrik paralarının devletimizde doğu illerinden alınmayıp batı illerinde yaşayan vatandaşlardan alınıyor olması ayrı bir münakaşa mevzusu iken kaçak elektrik kullanan vatandaşlara af durumunda yasa çıkarılıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Enerji Bakanlığı kaçak elektrik kullandığı tespit edilen kullanıcılar hakkında savcılıklara kabahat duyurusunda bulunmuştu ve binlerce vatandaşın cezaevlerine girmeleri tehlikesi ile karşı karşıya kalması söz mevzusu olmuştu. Bu şeklinde nedenler ile devamlı meclis gündemine getirilen elektrik affı ile vatandaşı elektrik kaçakçısı konumundan çıkaracak düzenlemeler kabul edilmişti. Buna bakılırsa kaçak elektrik kullanan abone pişman olup ziyanı ödemesi halinde hakkında dava açılmayacaktı.Dava açılanlarda  yargı giyene kadar ziyanı ödedikleri takdirde en fazla bir yıl ceza alacaktı.

Elektrik Borç Taksitlendirmesi Iyi mi Yapılır?

Biriken elektrik borçlarınızın yüzünden elektriklerinizi kesildiyse ve ödemeyi aniden tek seferde yapmak istemiyor ya da ödeme yapmak için kafi bütçeniz bulunmuyorsa bu durumda elektrik dağıtıcı şirketinden borçlarınızın taksitlendirilmesini isteyebilirsiniz.

Peki elektrik borç taksitlendirmesi iyi mi yapılır bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan ilk işlem Borç taksitlendirmesi dilekçesi yazmak ve hangi şirketten elektriğiniz bağlandıysa elektrik aldığınız tedarikçinize lüzumlu belgeler ile başvuruda bulunabilirsiniz. Devlet Elektrik Parası Desteği vermektedir. Bu desteklere başvurabilirsiniz.

Sayın Yetkili,

***** abone numarasına haiz, ***** adresinde bulunan konut yada ticarethane sayacımın borcunun taksitlendirilmesini rica ederim. Teşekkürler. 

elektrik-sayacı

Borcunuzu ödeyemiyorsanız elektrik dağıtıcı şirketine borçlarınızın yapılandırılmasını talep edebilirsiniz.

Yukarıdaki şekilde yazdığınız dilekçede yer alması lüzumlu olan abone numarası, döşem numarası  ve sayaç adresinizi yazarak elektrik borçlarınızın taksitlendirilmesini talep ettiğinizi yazmalısınız. Elektrik borçlarınızın taksitlendirilmesi için ticarethane sahipleri yukarıdaki dilekçe ile beraber vermesi ihtiyaç duyulan öteki evraklar ise; nüfus cüzdanı, elektrik faturası, ikametgah belgesi, vergi levhası fotokopisi, imza sirküsü ve şirket kaşesi ile tecim sicil gazetesi ile elektrik tedarikçisine başvuruda bulunarak elektrik borçlarını taksitler halinde ödeme talebinde bulunabilirler. Konut için lüzumlu belgeler ise nüfus cüzdanı sureti, elektrik faturası ve  ikametgah belgesi ile başvuruda bulunarak ev için elektrik borcunun taksitlendirmesi için tedarikçi firmaya talepte bulunabilirler.

Elektrik Faturalarına Taksitlendirme Yapılacak.

Elektrik borçlarını taksitlendirmesinde tedarikçi firmalar sınırlamaları kendi belirledikleri limitler üstünden yapmaktadır.  Çoğu zaman firmalar 2 bin TL civarı üstündeki borçlar için kefil, 15000 TL civarı borçları için ise banka teminatı istemektedir. Elektrik şirketleri ek olarak kişiye kefil olacak kişinin ise, nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikametgah belgesini istemektedir.

Elektrik borçlarının taksitlendirmesi düzenlemesi ile bir yılı geçmemek suretiyle 3 ay ve üstü tüketim dönemleri için düzenlenen faturaları kapsıyor. Vade ayrımsız taksit uygulaması ile ufak miktarlı elektrik borçları yüzünden tüketicilere oluşturulan davaların yasal takibe alınıp vekalet tutarı ve icra masraflarının ilave edilerek mağdur edilmesini de engelleniyor. Elektrik borcu sebebiyle elektrikleri şirket tarafınca fiilen kesilmesi şartı, sözleşmenin feshedilmesi ve güvence bedelinin borçlara karşılık mahsup edilmesi şartlarını elde eden firmalar elektrik borçları sebebiyle tüketicileri icraya vermeden ilkin bu saydığımız yükümlülükleri yerine getirme şartını sağlamaları halinde icra sürecini başlatabilecek. Aksi halde tüketiciler borçlarının taksitlendirmesi için şirketlere dilekçe ve lüzumlu evraklar ile müracaat yapmaları ile elektrik borçlarını taksitler halinde geri ödeyebilecek.


About admin

Check Also

Dolar Düştü Fiyatlar Neden Düşmüyor? 2020 Tahminleri

Ağustos ayında yükselen kur ile beraber dolarda yaşanmış olan artış fiyatlara da yansıdı. 7 lirayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>