Emekli 2020 Bayram İkramiyesi Ne Kadar?

Geçtiğimiz yıl hükumet tarafınca emekliye Ramazan ve Kurban bayramlarında yılda 2 kez olmak suretiyle emekli bayram ikramiyesi verilmesi kararlaştırılmıştı. Alınan bu kararla beraber Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı alan ya da bu emekli maaşlarında gerçek sahibi olanlar hisseleri oranınca ikramiye ödemesi aldılar. Kanunda yer edinen ifadesi ile emeklilere yılda 2 kez kurban ve ramazan bayramlarında belirlenen tutarlarda ikramiye verileceği yönündeydi. Geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı’nda 1000 TL, kurban bayramında 1000 TL olmak suretiyle ikramiyeler dağıtıldı. Emeklilerimiz 2020 senesinde ikramiye tutarlarını merak ediyor. İşte emekli ikramiyesi tutarları..

Tüm dünyada pandemi duyuru edilen Koronavirüsle savaşım çerçevesinde hayata geçirilecek tedbirler kapsamında oluşturulan Ekonomi kalkanı paketi emekliler için düzenlemeler yapılmış oldu. Covid-19 tedbirleri büyüklerimizde unutulmadı. Emekli aylıkları, ikramiyeleri ve promosyon ödemeleri ile meydana getirilen düzenlemeler tüm emeklilerin beklediği müjdeler verildi.

 • En düşük emekli maaşı 1.500 TL. olacak.
 • Emeklilerin bayram ikramiyeleri NİSAN ayı başlangıcında ödenecek.
 • Emekli promosyon ödemeleri için bankalara gitmek gerekmeyecek. Ödemeler direk hesaplara yapılacak.

1000 TL BAYRAM İKRAMİYESİ NİSAN’ DA ÖDENECEK

Ramazan bayramı öncesinde verilecek olan emekli ikramiyeleri 2020 senesinde nisan ayında ödeneceği açıklandı.

2020 Emekli İkramiyesi

Geçtiğimiz yıl Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca açıklanan karar ile emeklilerimize ikramiye verileceği açıklanmıştı. Kanunda yer edinen ifadesi ile emeklilerimiz verilecek olan ikramiyelerden Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde yararlandırılacaktı. Ödemenin her yıl, yılda 2 kez yapılması planlanmıştı. Bu uygulama emeklilerimiz tarafınca da geçmiş yıllarda beklenmekteydi. Bilhassa kurban bayramı öncesinde emeklilerimiz kurban parası şeklinde uygulamalar beklemekteydi. 2020 senesinde ramazan bayramı öncesinde ödenecek olan emekli ikramiyelerinin tutarları belli oldu. 1000 TL emekli ikramiyeleri Nisan 2020 de banka hesaplarına direkt yatacak.

2019 Emekli İkramiyesi

2020 Emekli İkramiyesi Nisan’ da

Verilen karar ile emeklilerimizin maaşları yılda 2 bin TL artış gösterdi. 12 milyon emeklimiz verilen ikramiyelerden yararlanırken vazife ve malullük aylığı alanlar ya da emekli maaşı hak sahipleri de hisseleri oranında emekli ikramiyesi almaya hak kazandılar. Geçtiğimiz yıl bazı emekliler, bayram öncesi hesaplarında 1000′  er TL’ den daha azca tutarlar bulunduğunu görmüş oldu. Mesela bir kişinin almış olduğu maaş hissesi oranı maaşın yüzde 50′ si kadar ise bu emeklimiz 500 TL ikramiye almaya hak kazanmıştır anlamına gelir. 2020 senesinde ikramiye ödemelerinden kimlerin yararlanabileceğine bakalım.

2020 Ramazan Bayramı İkramiyesini ödeme zamanı ve tutarı belli oldu. Koronavirüs tedbirleri toplantısından çıkan karar ile bayram ikramiyesinin ilk ödemeleri 1000 TL İKRAMİYE Nisan 2020 tarihinde başlatılacak.

Emekli İkramiyesinden  Kimler Yararlanabilir?

 • SSK Emeklileri 
 • Bağ-Kur emeklileri 
 • Emekli sandığı emeklileri 
 • Yaşlılık aylığı alanlar 
 • Vazife malullüğü aylığı alanlar 
 • Ölüm aylığı alanlar 
 • Devamlı iş görememezlik aylığı alanlar 
 • Ölüm geliri alanlar 
 • Şehit yakınları 
 • Gaziler 
 • Muharip gaziler 
 • Güvenlik korucuları 
 • Terörden ziyan olan sivil vatandaşlar 
 • Şampiyon sporcular 
Emekli İkramiyesinden  Kimler Yararlanabilir?

Emekli İkramiyesinden  Kimler Yararlanabilir?

Bu anlamda verilecek olan emekli ikramiyelerinden bir tek Toplumsal Güvenlik Kurumu emeklileri değil bu kurumdan aylık alanlar ve emekli aylığı hak sahipleri de yararlanabilecektir. Sadece bu durumlara açıklık getirilmesi gerekiyor. Şundan dolayı bir tek emekliler değil bunların hak sahipleri de verilecek olan ikramiyelerden yararlanma hakkına haiz olmaktadır. Emekliye PTT Kredi veriyor. İçeriğimizden faiz oranlarını inceleyebilirsiniz.

1- Emeklinin Vefat Etmesi Durumu

Emekli ikramiyelerinden yakınlarının da yararlandığını biliyoruz. Eğer ikramiye almaya hak kazanan şahıs vefat ederse bu durumda emekli ikramiyesini yakını alabilmektedir. Ek olarak dul ve yetim aylığı alanların da ikramiye alma hakları bulunmaktadır.

2- İki Maaş Alınması Durumu

Yalnız tek bir maaş alanlar değil iki maaş almaya hak kazananlar da verilecek olan emekli ikramiyelerden yararlanabilecektir. Hem eşinden, hem de rahmetli olmuş anne ya da babasından maaş alanlar da bu anlamda verilecek olan emekli ikramiyelerinden yararlanabilecektir. İki maaş alma durumu emeklilerin toplumsal güvenlik türlerinin birbirinden değişik olmasından meydana gelmektedir. Mesela vefat etmiş bir bayan eşinin Emekli Sandığı emeklisi olması durumunda, anası ya da babası Bağ-Kur’ lu ya da SSK’ lı ise, belirlenen tutarlarda gerçek sahibi olabiliyor. İki dosya da Toplumsal Güvenlik Kurumu görevlileri tarafınca incelenmekte olup, yüksek maaş tutarı baz alınmaktadır. 

Mesela eşinden almış olduğu maaş oranı yüzde 70 ve babasından almış olduğu maş oranı yüzde 25 olan bir bayan, yüksek maaş baz alınacağından dolayı 700 TL emekli ikramiyesi alabilecektir. Düşük baz alınsaydı alabileceği ikramiye tutarı 250 TL olacaktı.

3- Devamlı İş Görememezlik Aylığı Alanlar

İş görememezlik aylığı alanlara da bayram ikramiyesi verildiği bilinmektedir. İş görememezlik aylığı alanlar kendilerine bağlanan maaş oranında ikramiye alabilmektedir. Bu durumda iş görememezlik maaş oranı yüzde 50 olan bir kişinin alabileceği ikramiye tutarı 500 TL olacaktır. Bu oranın yüzde 25 olması durumunda 250 TL, yüzde 75 olması durumunda ise 750 TL ikramiye alabilecektir. Daha evvel de bahsettiğimiz şeklinde hepimiz aylık hissesi kadar ikramiye alabilecektir.

 Eyt Son Dakika Açıklaması: Mezarda Emekliliğe Hayır! adlı içeriğimizden data alabilir ve EYT 2020 son durumu ile ilgili data sahibi olabilirsiniz.

4- Yeni Emekli Olanlar

12.3 milyon emeklimiz verilen bu ikramiyelerden yararlanma hakkına haizdir. İki maaş, devamlı iş görememezlik aylığı alan ya da vefat eden emeklilerin durumlarından söz ettikten sonrasında sıra geliyor yeni emekli olanlara. 2020 senesinde da verilecek olan bayram ikramiyesinden yeni emekli olanların da yararlanacağından söz edilmektedir. Şu demek oluyor ki Ramazan ve Kurban bayramlarında verilecek olan ikramiyelerden yeni emekli olan yurttaşlarımız da yararlanabilecektir. 🙂 Emeklilik tarihlerini izleyen dönemlerde verilecek olan ikramiyelerden yeni emekliler de yararlanabilir.

Kanuna gore yeni emekli olanların ikramiye alabilmeleri için bu tarihte gelir ya da aylık alıyor olmaları gerekmektedir. Mesela sigorta primi dolan bir emekli kuruma dilekçe vererek emekli olmayı talep etti. Kendisinin maaşa bağlanması ise Kurban bayramını buldu. Ramazan bayramında şahsa hemen hemen maaş bağlanmadığından dolayı kendisinin emekli ikramiyesi alma hakkı bir tek Kurban bayramı için olacaktır. Geriye dönük Ramazan bayramı için ikramiye talep etme hakkı bulunmamaktadır. Sadece 2020 senesinde bu kişi hem Ramazan bayramında hem de Kurban bayramında ikramiye ödemesi alabilecektir.

5- Dul ya da Yetim Aylığı Alanlar

İkramiye ödemelerinden dul ve yetim aylığı alanlar da yararlanabilir. Kendileri ikramiyelerini çekmek için banka şubelerine gittiklerinde hesaplarında 1.000 TL olmadığın görebilir. Bu durum ikramiye tutarının noksan yatırılmış olduğu anlamı taşımıyor. İkramiye ödemeleri maaş sahiplerine hisseleri oranında yapılıyor. Mesela;

 • Yüzde 70 oranında dul aylığı alan bir vatandaşımız : 700 TL
 • Yüzde 25 oranında yetim aylığı alan bir vatandaşımız : 250 TL bayram ikramiyesi alabilecek.

6- Evde Bakım Desteği Alanlar

Evde bakım desteği alanlara ikramiye verilmiyor. Sadece meydana getirilen hesaplamalar ile evde bakım desteği kesilenlere, tekrardan maaş bağlanması için emekler yapılacak. Daha evvel ödeme yapılmamış tutarlar kendilerine ödenecektir.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? adlı içeriğimizden evde bakım desteği başvurusu için lüzumlu şartları öğrenebilirsiniz.

2019 Emekli İkramiyesi Tutarı 

2020 Emekli İkramiyesi Tutarı

2020 Emekli İkramiyesi Tutarı

2020 senesinde emeklilerimize hükumet tarafınca 1.000 TL Ramazan Bayramında, 1.000 TL’ de kurban bayramında olmak suretiyle toplamda 2.000 TL ikramiye ödemesi yapılacaktır. Ödemeler, emeklilerimizin maaş aldıkları hesapları yatırılmaktadır. Mesela Ziraat Bankası’ ndan emekli maaşı alıyorsanız, bayramdan 1 hafta evvel ikramiye ödemeniz hesabınıza yatırılacaktır. Daha evvel meclise sunulan poşet yasanın onaylanması ile beraber emeklilerimiz geçtiğimiz yıl olduğu şeklinde bu yıl da ikramiye ödemesi verilecektir.

Emekli ikramiye tutarı 1.000 TL olarak belirlendi. Emekliler ve maluller 1.000′ er TL ödemeden yararlanabiliyor. İkramiye tutarından herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Ek olarak ikramiyelerin haczedilemeyeceği de yasalarla belirlenmiştir.

 2020 Ramazan Bayramı Ne Vakit?

🍬24 Nisan Cuma Ramazan başlıyor 23 MAYIS Cumartesi bitiyor. Buna gore;

🍬 Ramazan Arifesi 23 MAYIS Cumartesi  başlangıç

🍬 24 MAYIS Pazar Ramazan Bayramı 1. gün

🍬 26 MAYIS SALI Ramazan Bayramı 3. gün

 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman?

2020 Ramazan Bayramı Ne Vakit?

2020 Kurban Bayramı Ne Vakit?

🐑 30 Temmuz Perşembe 2020  Cumartesi Bayram Arifesi

🐑 31 Temmuz Cuma Kurban Bayramı 1. gün

🐑 1 Ağustos 2020 Cumartesi Kurban Bayramı 2. gün

🐑 02 Ağustos 2020 Pazar Kurban Bayramı 3. gün

🐑 03 Ağustos 2020 Pazartesi Kurban Bayramı 4. gün

Ramazan ve Kurban Bayramlarında verilen ikramiye tutarları 1.000 TL olmaktadır. İkramiyelerin emekli yurttaşlarımızın hesaplarına bayram öncesinde yatırılması beklenmektedir. Tutarlar ile ilgili herhangi bir  değişiklik olduğunda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Ek olarak tüm emeklilere aynı tutarlarda ikramiye verilmeyeceğini yeniden hatırlatalım. Dul aylığı, yetim aylığı şeklinde aylıkların hak sahipleri hisseleri oranında maaş alabilecektir.

Maaş tutarları, maaş müşterisi olduğunuz bankadaki hesaplarınıza yapılacaktır. Kati ödeme tarihleri ise Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca belirlenmektedir. Ödeme tarihleri ve net tutarlar açıklandığında www.finansdestegi.com sitemiz üstünden sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.


About admin

Check Also

Kurban Bayramı Emekli İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek?

2020 senesinde tüm emeklilere 1.000 TL. tutarında emekli ikramiyesi yatırılacağını bildirdi. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>