Emekli Olunca Yüksek Maaş Almanın 8 Önemli Yolları

Hanım ve adam tüm çalışanların en büyük imgesel kuşkusuz ki emekli olmaktır. SGK pirim ödemenizi tamamlayıp bir de yaşınız geldiği süre iyi bir emekli maaş alarak kalan yaşantınızı idam ettirmek için bazı mühim kriterlere oldukca dikkat etmelisiniz. Emekli olunca yüksem maaş almak isteyenler sizlere tavsiye edeceğimiz 8 mühim unsura dikkat ederseniz ekonomik anlamda rahat bir yaşantı sürdüre bilirsiniz.

Emekli Olunca Yüksek Maaş Almanın Yolları Nedir?

Emekli olunca yüksek maaş almanın yollarından bir oldukca şahıs yanlış bilgiye haizdir. Bunların en başlangıcında ise uzun seneler çalışıp, prim gün sayısını doldurmanız halinde halen prim ödemesinin yapılması gelmektedir. Bunun aksine bu durum ise özellik ile asgari ücretli çalışanlar yada birazcık üstünde maaş alanların prim günlerini doldurmaları halinde çalışmaya devam etmeleri emekli maaşlarının düşmesine niçin olacaktır. Emekli olunca yüksek maaş almanın burada en mühim olanı ne uzun süre çalışmak nede fazla prim ödemesi yapmaktır. Yüksek emekli maaş almak için en mühim olan kuralar ‘dan ilki emek verme hayatında iken yüksek pirim ödemesinin yapılmasının sağlanmasıdır.!

Emekli Olunca Ne Kadar Maaş Alabilirim?

Emekli olunca yüksek maaş almanın 8 yoluna geçmeden ilkin sıklık ile çalışanlar tarafınca sorulara değinmek istiyoruz. Eminiz ki bu soruların bir çoğunu sizlerde cevapları ile beraber aramaktasınız. İşte, çalışanlar tarafınca sıklık ile emekli maaşının yükselmesi için sorulan o sorular.

 1. Emeklilik zamanı gelse bile yüksek emekli maaşı ala bilmek için çalışmaya devam etmeli miyim ?
 2. Etken olarak çalışırken emekli maaşının yüksek tutmanın yolları nedir ?
 3. Emekli olduktan sonrasında çalışmaya devam etsem, acaba emekli maaşım düşer mi ?

Özellik ile bu dört gözle beklenen 3 probleminin yanıtını sizler için vereceğiz.

Yüksek emekli maaşı alabilmek için emek verme hayatındaki son 3,5 yıl oldukca mühim!

Bilinmiş olduğu benzer biçimde emekli olabilmeniz için 3 kuralı sağlamanız gerekmektedir. Bunlardan biri prim gün sayınızı doldurmak, bir diğeri yaşınızı doldurmak biri de belli bir süre çalışıyor olmanızdır. Bu 3 kaide da yaş ve prim günlerindeki süre sigorta başlangıç geçmişine gore değişim göstermektedir. Özellik ile 1999 yılı sonrasında ise değişen konun ile emekli olmak için ödeme prim gün ve yaş sınırları ciddi olarak değişmiştir. 1999 öncesinde aranan emek verme süresi kalmış lakin istenilen öteki 2 kriter ciddi bir halde artmıştır. Tabloda sizlerin de göreceğiniz benzer biçimde emekli olabilmek için sigorta başlangıç geçmişine gore yaş ve doldurmanız ihtiyaç duyulan pirim gün sayıları mevcuttur. Hanım ve erkekler için oluşturan bu tabloda yüksek maaşlı emekli olmak için son 3,5 yıldaki pirim ödemenizin miktarı oldukca önemlidir.

Emekli olabilme tablosu

Emekli olabilme tablosu

Ek olarak, son 3,5 yıldaki pirim ödemesinin yanı sıra emekli maaşı bağlanırken kişinin işçi mi? işgören mu? yoksa BAĞ-KUR ‘lu mu? olup olmadığına bakılmaktadır. Ek olarak günümüzdeki sistem son 3,5 yılda hangi meslek branşında iseniz sizi ona gore emekli etmektedir. Diyelim ki 15 yıl SGK işçisi olarak çalıştınız ve emekli olmanıza 3,5 yıl kaldı ve işgören oldunuz, sistem sizi emekliliği işgören sınıfında etmektedir.

Emekli Olduktan Sonrasında Çalışırsam Maaşım Düşüyor Mu?

Şimdi dört gözle beklenen öteki bir probleminin yanıtını vermek istiyoruz. Emeklilik için gün ve prim ödemeniz dolmasına karşın çalışmaya devam ederseniz alacağınız emekli maaşı düşer mi ? Bu probleminin ne cevabı özellik ile asgari ücret yada birazcık üstünden maaş sahipler için evet ‘tir. Sebebi ise emekli olduktan sonrasında aylık bağlanma oranları düştükçe direk bunun emekli maaşınıza yansıyacağı için düşmesidir. Ne kadar bir düşüz olur ise derseniz bu aya gore 1 ile 3 TL olacak belirlenmektedir. Doğrusu;

 • 12 ay için en fazla 36 TL minimum ise 12 TL bir düşüş olacaktır.

Fakat bu asgari ücretin 3 yada 4 katı kadar maaş alanlar için ise bu şekilde değildir. Minimum 8.000 yada 9.000 TL benzer biçimde net bir maaşa haiz olanların emekli maaşları ise çalıştıkça artmaktadır. Bunda ise maaş kadar aslına bakılır ise ödenen pirimin tavan seviyesi ‘de oldukca önemlidir. Doğrusu 6.000 TL maaş alıp sigorta priminiz en alt kademeden yatar ise gene çalıştıkça emekli maaşınız düşecektir. Dolayısı ile çalıştıkça emekli maaşınızın düşmemesi için

 • Yüksek maaş alıp, tavandan sigorta pirim ödemenizin yapılması gerekmektedir.

Emekli Olunca Yüksek Maaş Almak İçin Bu 8 Uyarıya Dikkat Edin!

Emeklilere ayrıcalıklarını devamlı sizler ile platformda sıralamak tayız. Daha ilkin Emeklilere düşük faizli ihtiyaç kredisi almak için 2 tüyo ‘dan bahsetmiştik. Şimdi ise yüksek emekli maaşı alabilmeleri için çalışanların dikkat etmesi ihtiyaç duyulan 8 uyarımızı yapıyoruz.

 1. SGY ‘ya pirim ödemenizin yüksek olarak bildirilmesi en mühim etkendir.
 2. Pirime esas bildirimizi tavandan yapınız
 3. Maaşınızın yüksek olması emekli maaşınızın yüksek olması demek değildir. SGK pirim ödemenizin asgari ücret üstünden gösterilmediğine dikkat ediniz.
 4. Pirim ve ikramiye benzer biçimde ödemelerin prim esas kazancına eklendiğinden güvenilir olun.
 5. Birden fazla yerde sigortalı olarak çalışmak emekli maaşınızı arttıracaktır.
 6. SSK üstünden emekli olmak BAĞKUR üstünden emekli olmaktan daha üstündür. Bu niçin ile imkanınız var ise SSK olarak statü değiştiriniz.
 7. Emeklilikte son 3,5 yılda en azından tavan üstünden pirim ödemesi bildirimi yapınız.
 8. Bayanlar için doğum erkekler için askerlik ve yurt dışı borçlanmaları toplumsal güvenlik tavanı üstünden ödeme yapılır ise emekli maaşları pozitif yönde yönde etkilenir.

About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>