Emekliler KOSGEB ‘den Yararlanabilir Mi? 5 Adımda Devlet Desteği!

Yaş ve prim borçlarını tamamlayıp emekli olmaya gerçek sahibi olmuş yada herhangi bir iş kazası neticesinde malulen olarak emekliliğe ayrılmış olan girişimciler acaba KOSGEB üstünden sağlanan devlet desteklerinden yararlana bilirler mi? Eğer yararlana biliyorlarsa da iyi mi kendilerine sağlanan bu desteği alabiliyorlar? İşte senelerdir hep başkasına çalışmış artık geç de olsa kendi iş fikrine yönelik yatırım yapmayı 2020 senesine bırakan adam, hanım tüm emeklilere sağlanan devlet desteğinin imkanları.

Herhangi bir nedenden dolayı emekli olanlar KOSGEB desteğini ile iş yeri açabilir mi?

Senelerce el altında çalışıp emekli olduktan sonrasında birikimleri ile hep düşlediği iş fikrini canlandırmak isteyen emekliler acaba KOSGEB desteklerinden yararlana bilmektedirler? Sorusuna net olarak vereceğim yanıt ise EVET fakat eğer iş fikirleri KOSGEB Desteklenen Sektörler ve NACE Kodları içinde yer alıyorsa. Kurumun destek sağlamış olduğu büyük bir kesim de yeni girişimcilerdir. Yeni girişimcilerde ise aradı şartlar da yaş olarak minimum 18 üst yaş ise YOKTUR.! dolayı ile ister işçi ister ise işgören emeklisi olsun KOSGEB devlet desteklerinden iş fikirleri kurum tarafınca desteklendiği taktirde yararlana bilmektedirler. Şimdi gelin hep beraber emeklilerin 5 adımda devlet desteğine erişebilme sindeki sürecini bir inceleyelim.

1- İş fikrinin KOSGEB desteklenen sektörler ve NACE kodları içinde mi?

İlk olarak iş fikrinizin kurum tarafınca desteklenen sektörler ve NACE kodların içinde yer alıp almadığını bilmemiz gerekmektedir. Aksi taktirde yapacağımız tüm öteki adımları boşa yapmış olur. Kurum 2009 senesi öncesi yalnız endüstri alanındaki işletme kuracak olanları destek sağlarken şuan için bir oldukça özellik ile üretime dayalı iş fikirlerine destek sağlamaktadır. İş fikrinizin ne işe yaradığını organik olarak şuan için ben bilmiyorum. Dolayısı ile desteklenip desteklenmediğini de bilemem. Fakat KOSGEB tarafınca desteklenip desteklenmediğini sizler iki şekilde de öğrene bilirsiniz.

  1. Sizler için oluşturmuş olduğum KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları içeriğini denetim edersiniz. İş fikrinizin olup olmadığına bu şekilde görürsünüz.
    1. Lütfen oluşturulan pencereden iş fikrinizin ”Geleneksel Girişimcilik” yada ”İleri Girişimcilik” NACE kodlarının hangisinde olduğuna dikkat ediniz.!
  2. Yada iş fikrinizin ne işe yaradığını yorumlarda bizzat bana iletirsiniz. Ben sizin için bunu araştırırım ve NACE kodu ile beraber eğer destekleniyorsa sizlere iletirim.

Lütfen bu iki seçenekten hangisi işinize geliyorsa onu takip ederek iş fikrinizin destek alıp almadığını lütfen öğreniniz.

2- Emeklilerin de girişimcilik sertifikası alması şarttır!

Eğer iş fikrinizin destek aldığını öğrendiyseniz artık 2 adım olan girişimcilik sertifikasının alınmasına geçmemiz gerekmektedir. İster emekli olun ister çalışan isterse de gazi yada herhangi bir bayan girişimci ne olursa olsun eğer kuracağınız iş yeri İŞGEM sınırları içinde yer almıyorsa bu belgeyi almanız gerekmektedir. Belgenin alınmasında ki tek yol ise ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” alınmasından geçmektedir. Eğitimi alabilmeniz için bu kursları düzenleye birimlere müracaat da bulunmanız gerekir.

Eğitim başvurusunu da 2 şekilde gerçekleştire bilirsiniz.

  1. Listede yer edinen eğitimi düzenleyen birime şahsen giderek.
  2. e-devlet üzerinden adresine girip    menüsündeki formu doldurarak.3- İş yerinin kurulmasının sağlanması aşaması

Sıra geldi iş yerimizin kurulmasında. Eğitimi aldıktan sonrasında girişimcilik sertifikamızı basılmasını beklemeden derhal işe koyula biliriz. Bunun için de dükkanımızı kiralayıp peşinden da işletmenizin gereksinimlerini karşılamak ile işe başlaya biliriz. Bu süre zarfında ise Belediye, vergi dairesi ile kendi meslek odamıza kayıt işlemlerini de beraber yürüte biliriz. Eğer bir işletmenin kurulması için tüm resmi mevkilerden ne tür evrakların lüzumlu olduğu mevzusunda hiçbir fikriniz yoksa iş yeri açmak için gerekli evraklar ve belgeler nelerdir? içeriğimize göz ata bilirsiniz. Bu süreci tam anlamı ile tamamladıktan sonrasında ise artık KOSGEB müracaat işlemine geçe biliriz.

4- Emekliği girişimcinin KOSGEB desteğine başvurusu

Artık usulca hakkımız olan bağışlama ‘yi almaya oldukça yakınız. Şimdi sıra geldi yeni iş yeri açacaklar için birim tarafınca oluşturulan ” Girişimcilik Destek Programı ” başvurusunun yapılmasına. Program dahilinde meydana getirilen harcamaların büyük bir kısmını geri ödemesiz olarak geri alabilmek için şu adımları izleyelim.

  1. https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/KOSGEBRegistration sayfasına girerek kayıt olalım.
  2. https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/ adresinden  menüsüne girerek formu dolduralım.
  3. https://edevlet.kosgeb.gov.tr/SupportsLogin?h=e032ff1a-7e7c-4009-a8de-989aa3f3ad65 adresinden program başvurusunda bulunalım.

5- Emekli girişimizin iş planı projesini hazırlaması

Tüm başvuruları e-devlet üstünden sağladıktan sonrasında kuruma işletmemize ilişik lüzumlu evrakları da ilettikten sonrasında size bigün verilir. Bu gün ulaştığında iş yeriniz için hazırladığınız iş planı projenizin sunum yapılması istenilir. Daha ilkin KOSGEB İş Planı Proje Örnekleri de bir oldukça projeyi sizler için paylaştım. İster buradan örnek projeleri inceleyerek https://bit.ly/2FVvTYJ buradaki boş bir planı doldurup. İsterseniz de herhangi bir danışmanlık firmasından destek alarak bu süreci kolaylık ile geçebilirsiniz.About admin

Check Also

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!

Şarküteri yada süper yada hiper market açmak isteyen yeni girişimciler bu yılda KOSGEB üstünden devlet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>