Emekliye 2020 Yılında Promosyon Verilecek Mi?

Emekliler 2020 senesinde da promosyon ödemesi alıp almayacaklarını merak ediyorlardı. Nihayet 1 Mart 2020 zamanı itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu ile T.C. Ziraat Bankası içinde imzalanan protokol neticesinde emeklilere promosyon ödenmesine karar verildi. Meydana getirilen antak kalma neticesinde emekli maaşını taşıyan müşterilere hususi bankalar, 1500 liraya kadar emekli maaşı olanlara 500 lira, 1500-2500 lira içinde emekli maaşı alanlar 625 lira, 2500 lira ve üstünde maaş alanlar ise 750 lira tutarında promosyon ödemesi meydana getirecek.

Koronavirüs toplantısından açıklanan iktisat paketinde emekliler için düzenlemeler yapılmış oldu. Buna gore 18 Mart 2020 tarihinde açıklanan iktisat paketinde emekliler ile ilgili olarak promosyon, ikramiye ve maaşlar ile ilgili olarak yer edinen maddeler;

  • En düşük emekli maaşı 1.500 TL. olacak.
  • Emeklilerin bayram ikramiyeleri NİSAN ayı başlangıcında ödenecek.
  • Emekli promosyon ödemeleri için bankalara gitmek gerekmeyecek. Ödemeler direk hesaplara yapılacak.

Emekli Promosyon Açıklaması (BANKALAR BİRLİĞİ) Son Dakika

Türkiye Bankalar Birliği tarafınca meydana getirilen açıklamayla promosyon ödemeleri taahhüt verme süresi 30 haziran 2020 geçmişine kadar olan emeklilerden herhangi bir onay vermeksizin promosyon tutarlarının hesaplarına yatırılmasına karar verilmiştir.  Bankalar Birliğinin açıklaması  için tıklayınız.

Banka promosyonlarında taahhüt şartı kaldırılmıştır.

Promosyon Ödemesi Iyi mi Yapılıyor?

2007/21 sayılı genelgeye gore promosyon ödemesi yalnızca memurlara yapılıyordu. Genelgede emekli ibaresi geçmediği için bu imkandan emekliler yararlanamıyordu. Sadece meydana getirilen düzenleme ile emeklilere de promosyon ödemesi yapılması kararlaştırıldı. Şu demek oluyor ki bu bağlamda meydana getirilen ödemeler yasal bir dayanağa bağlanmış oldu. Bu sebeple bankalar ile protokol imzalandı. Yeni emekliler de bu imkandan yararlanabiliyor. Ödemelerin yapılabilmesi için kişinin mevcut bankadan maaş alması gerekiyor. Maaşını bu bankaya taşıyanlar için ise 3 yıl süre ile banka değiştirmemeleri şartı konuluyor. Bu şartı elde eden emeklilere maaş tutarlarına gore 500 TL, 625 TL, 750 TL olmak suretiyle ödemeler yapılıyor. Bu bankalar emeklilerin maaş aldıkları bankaların yüzde 95,5 oranına denk gelmektedir. Sadece emekli maaşınızı taşıyarak siz de bu imkandan yararlanabilirsiniz. Protokole gore ödeme meydana getirilen bankalar;

emekli-promosyon

İmzalanan protokole gore antak kalma meydana getirilen bankalar aşağıda gösterilmektedir.

Promosyon Miktarları Neye Bakılırsa Belirleniyor?

Promosyon ödemelerinde belirleyici etken maaş tutarlarıdır. Bu bağlamda 3′ lü bir grup oluşturulmuş ve tutarlara belirli sınırlar çizilmiştir. Alt limit tutarı 500 TL olarak belirlenmiştir. Eğer emeklinin maaşı 1500 TL’ nin altında ise kendisine 500 TL promosyon ödemesi yapılacaktır. 1500 TL ile 2500 TL içinde olanlara 625 TL, maaşları 2500 TL’ nin üstünde olanlara ise 750 TL ödeme yapılmaktadır. Sadece hususi bankaların tutarları bu miktarlardan daha çok da olabilmektedir. Memurlar tertipli gelirleri olan kişiler oldukları için bankalar kendileri ile daha oldukça muhatap olmaktadırlar. Bu senede kendilerine verilecek olan promosyon ödemeleri 1 yılda yapılabilmektedir. Mesela Halk Bankası memurlara 1,5 yılda bir olmak suretiyle 750 TL promosyon ödemektedir.

emekli-promosyon-veren-bankalar

Promosyon miktarlara maaşlara gore belirlenmektedir.

Her Yıl Ödenecek Mi?

Emeklilerin promosyon ödemeleri memurlarınki benzer biçimde değildir. Kendilerine 3 senelik süre ile ödeme yapılmaktadır. Bankalar ile imzaladıkları sözleşmelerde emekliler 3 yıl süre ile maaş aldıkları bankayı değiştirmeyeceklerini taahhüt etmektedirler. Bu süre bittikten sonrasında emekliler ile banka içinde gene bir protokol imzalanacak. Yeni protokolde 2020 yılı 2023 yılı içinde emeklilere hususi nakit armağan ödemelerini ne kadar olacağı nihayet netleşti. Sadece ödemelerin yıl içinde ödenecekleri zamanlar belli. Emekliler promosyon ödemeleri T.C. kimlik numaralarının son haneleri dikkate alınarak ödenecek.

T.C. kimlik numarasının son hanesine promosyon ödemelerinin yapılacağı aylar;

  • 0-2 olanlar Mart ayında
  • 2-4 olanlar Nisan ayında
  • 6-8 olanlar Mayıs ayında promosyon alıyor. 


Emeklilere promosyon ödemesi yapılacağı duyurulmadan ilkin katılım bankaları tarafınca bazı kampanyalar başlatılmıştı. Maaşını taşıyana çeyrek altın benzer biçimde kampanyalar ile emeklilerin yüzleri gülmüştü. Daha ilkin bu bankalar ile maaş taşıma mevzusunda antak kalma yapanlar sadece anlaşmaları bittiğinde kamu bankaları ile protokol imzalayabilecekler. Hususi bankalar ile antak kalma yapanların ise anlaşmalarını kamu bankalarına taşımadan promosyon ödemesi alabilmelerinin önü açıktır. Ramazan ve Kurban bayramlarında emeklilere 1000′ er TL ikramiye ödemesi yapılmaktadır. Kurban bayramında ikramiye ödemesi yapılacak zamanı öğrenmek için tıklayınız.

Şartlar

İlgili Bakanlık bankalar ile imzaladığı protokol neticesinde herhangi bir koşul koşulmasını ortadan kaldırmıştır. Yalnızca 3 yıl süre ile maaşını bu bankalardan almayı taahhüt edenlere promosyon ödemesi yapılacak. Bankalar önceki yıllarda promosyon ödemesi yapmak için otomatik ödeme talimatı vermek, kredi kartı almak, kredili mevduat hesabı açmak benzer biçimde şartlar koymaktaydı. Şu demek oluyor ki bankaların ürünlerinden herhangi birini satın almak gerekiyordu. Sadece emeklilere verilen promosyon ödemelerinde bu hizmetlerden birini almaya gerek kalmamıştır. Emeklinin talebi neticesinde kendilerine hizmet sunulabilmektedir. Banka  kredi kartı alanlara, hesap açanlara ya da otomatik ödeme talimatı verenlere fazladan bir promosyon ödemesi yapabilir.

Promosyon anlaşması yaparken sözleşmeyi güzelce okuyun. Banka sözleşmede bu ürünler karşılığında da promosyon ödemesi yapacağını taahhüt edebilir. Mevzu ile ilgili lüzumlu bilgiyi bireysel satın alan temsilcinizden alın. Eğer bu sözleşmeyi okumadan kabul ederseniz yakınma hakkınız da vardır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na şikayette bulunacağınız benzer biçimde, Alo 170′ i arayarak bu davet hattı üstünden de şikayette bulunabilirsiniz. Kredi kartı hizmeti alan emeklilerden üyelik tutarı talep edilmeyecek. Bu yüzden emekliler kredi kartını tercih edebilirler. Ya da vadeli mevduat hesabı açarak hesap kullanım tutarı talep edilmemektedir. 750 TL olan promosyona ek olarak 100-150 TL içinde da satmaca miktarı kadar promosyon ödemesi yapılıyor. Bu şekilde promosyon ödemesi 1500 TL’ yi bulabiliyor.

promosyon-alabilmek-için-gerekli-şartlar

3 yıl süre ile taahhüt imzalamak dahilinde promosyon alabilirsiniz.

Bankaların Kampanyaları

Bankaların 750 TL’ ye ek olarak maaşlarını taşımaları koşulu ile ödedikleri fazladan promosyon ödemeleri de söz mevzusu olabilmektedir. Bu bankalar;

T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

Ziraat Bankası devletimizde en oldukça emekli müşterilerine hizmet vermektedir. Promosyon ödemesi talep edenlerin Ziraat Bankası’da sözleşme imzalamaları gerekmektedir. Ek olarak maaşını 3 yıl süre ile bankaya taşımayı taahhüt edenlere değişik imkanlar da sunulacaktır. Promosyon ödemeleri nakit olarak ödenmektedir. Başvurular şubelerden, web bankacılığından, davet merkezlerinden yapılabilmektedir. PRO yazıp boşluk bırakarak T.C. kimlik numaranız ile beraber 4757′ ye SMS göndererek de müracaat yapılabilmektedir.

Denizbank

Denizbank emeklilere pek oldukça olanak sunan bankalardan biridir. Maaşlarını 3 yıl süre ile bu bankadan alacağını taahhüt eden emeklilere 1.000 TL’ ye kadar ödeme yapılabiliyor. Ödemeler maaş tutarı dikkate alınarak yapılıyor.

  • Maaşları 1.500 TL ve altında olanlara 675 TL
  • 1.500 TL ve 2.500 TL olanlara 800 TL
  • 2.500 TL ve üstünde olanlara 1.000 TL ödeme yapılacaktır.
  • Bu ödemeler nakittir. Denizbank şubelerine başvurarak maaş taşıma sözleşmesini imzalamanız kafi olacaktır. Bankanın emekli müşterilerine sunmuş olduğu faiz oranları da oldukça düşüktür. Denizbank’ tan kredi almak isteyen emekliler için ise fazladan ücret, dosya harcaması ve taahhüt benzer biçimde işlemlere ve ödemelere gerek duyulmayacaktır. Denizbank’a maaşınızı taşımak için dilekçe doldurmanız gereklidir. Maaş taşıma dilekçesini görüntülemek için tıklayınız. Sonrasında Emekli promosyon kampanya beyannamesini dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

PTT şubelerinden de maaşınızı 3 yıllığına taşıma sözü vererek promosyon ödemesi alabilirsiniz. Ek olarak PTT Aktifbank, Teb ve Denizbank ile anlaşmalıdır. Bu bankalara da başvurarak emeklilere verilen promosyonlardan yararlanabilirsiniz. Sözleşme imzalayarak bu ödemeyi nakit olarak alabilirsiniz. Ek olarak PTT’ nin verdiği emekli kredisi de bulunmaktadır.

Fibabanka

Fibabanka‘ ya maaşını geçirme edenlere banka tarafınca promosyon verilmektedir. Ek olarak kredi ve vadeli mevduat hesaplarında imkanlar sunulmaktadır. Banka sizden herhangi bir dosya harcaması ve hesap kullanım tutarı talep etmemektedir. Maaş tutarınıza gore 500 TL ila 750 TL içinde promosyon vermektedir.

promosyon-ödemesi-yapan-bankalar

Bankalar promosyon ödemesi yapmalarının yanı sıra emeklilere pek oldukça olanak sağlamaktadır.

Akbank

Ödenecek en yüksek promosyon miktarı 750 TL’ dir. Ek promosyon tutarları ise 200 TL, 225 TL ve 250 TL’dir. Toplamda 1.000 TL’ye kadar emekli promosyon verilmektedir. 3 yıllığına emekli maaşını bankaya geçirme edenler ödemelerden yararlanabilmektedir. Ek olarak bankanın sunmuş olduğu pek oldukça avantaj da bulunmaktadır. Parasız para transferi, emeklilere sunulan uygun faiz oranları, öteki banka ATM’ lerinden ücret ödemeden para çekme benzer biçimde pek oldukça olanak sağlanmaktadır.

İNG Bank

İng Bank 750 TL promosyona ek olarak, faturalarına otomatik ödeme talimatı verenlere fazladan ödeme icra eden bankalardan biridir. 1 faturaya 50, 2 faturaya 150 TL ödenmektedir. 750 TL’ye varan promosyon ödemelerine ek, Turuncu ekstrayla 750 TL’lik harcamalarına 50 TL değerinde nakit ek promosyon alacaklardır. 3 yıl süresince her ay 50 TL, 1.800 TL promosyon edecektir. Toplamda promosyon ödemeleri ise 2.550 TL olacaktır.

2020 senesinde da emeklilerin maaş transferi yaparak bankalar ile anlaşmaları durumunda kendilerine promosyon ödemesi yapılacaktır.


About admin

Check Also

Kurban Bayramı Emekli İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek?

2020 senesinde tüm emeklilere 1.000 TL. tutarında emekli ikramiyesi yatırılacağını bildirdi. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>