Emekliye Bedava Ulaşım, Kaplıca, Kredi, Maaş 2020 Avantajları

Devletimiz her ne kadar emeklilik yaşını 65’e çıkarsa da, ölmez sağ kalırsak bazı olanaklar sağlıyor. Bunlar parasız ulaşım, SGK destekli kaplıca, emekli maaşı alma, 65 yaş üstü olanlar için çeşitli indirimler olarak devam ediyor. İşte emekliye sağlanan avantajlar ve öteki fırsatlar haberimizde.

EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ

Eğer bir emeklinin 200 metrekareden daha minik bir evi var ise ve bir tek 1 tane evi bulunuyorsa vergiden muaf tutuluyorlar. Eğer bir emekliye bilmeden bu parayı ödemezse belediyelere müracaat edip 5 senelik geriye dönük olarak iade talebinde bulunabilirler.

Emekliye emlak vergisi pozitif yanları

MAAŞ PROMOSYON ÖDEMELERİ

Emeklilerin cebini en fazlaca rahatlatanlardan biri de promosyonlar. Maaşlarının yatırılmış olduğu bankadan senelik fazladan ücret alabiliyorlar. Emekliler bankalarından ek gelir olarak promosyon ödemeleri alabiliyorlar. Toplumsal Güvenlik Kurumu protokolüne gore 3 senelik 500 ila 750 lira içinde bir gelir elde edebiliyor. Bunun için maaşları 3 yıl süresince taşıdıkları bankalardan almak kafi oluyor. Maaş promosyon ödemeleri taahhüt şartı Korona virüs tedbirleri kapsamında geçici olarak kaldırıldı. TBB tarafınca meydana getirilen açıklamaya gore promosyon ödemeleri bankalara hesaplara direkt yatırılacak. 76 yaşından büyük emekliler maaşlarını talep etmeleri durumda evlerinden ödeme alabilecekler.

EMEKLİLERE İŞYERİ AÇMA TEŞVİKLERİ

Emekli olan şahıs evde oturmak yerine iş yeri açıp çalışmak isterse korkmasına gerek yok. Şu sebeple emekliler için teşvik bu alanda da geçerlidir. Bir emekliye maaş bağlansa da asla kendisine bir iş yeri kurabilir esnaflık yapabilir. İşte bu aşamada kendisinden kesilen ortalama 650 liralık primi ödemek zorunda değil. Bir tek bu da değil hazinenin yüzde 5 teşviki var ve hem de her çalışanı için 100 lira tamamlanmamış prim ödeme hakkı bulunuyor.

Emekli İşyeri Açma Teşvikleri

HACİZDEN MUAFLAR

Emeklilik unutmuş olduğu ya da bilmediği bir mevzuda hacizden muaf olma durumudur. Kredi kartı kredi borcu ya da senet benzer biçimde borcu olan emekli korkmasına gerek yok.  Şu sebeple emekli maaşlarına haciz konulamıyor. Sadece SGK tarafınca haciz konulabiliyor. Eğer bir emeklinin emekli maaşına haciz konulmuş ise icra müdürlüğüne gidip itiraz etme hakları bulunuyor.

Emekli Maaşları Hacizden Muaf

5510 sayılı Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu’nun 92 maddesine gore emekli aylıklarına SGK alacakları ve nafaka borcu haricinde kimse haciz getiremez. Sadece emekliler bu mevzuda izin verirlerse doğrusu muvafakat verirseniz, o vakit haciz gelir. Muvafakatı kaldırırsanız da haciz gene sonuna erer. Doğrusu kanun gereğince emekli maaşlarına, devamlı iş göremezlik gelirlerine, Dul yetim aylık ve gelirlerine, bir tek Toplumsal Güvenlik Kurumu alacakları için SGK ve nafaka alacakları içinde boşanan eş ve çocuklar izinsiz icraya koyabilirler. Bunun dışındaki alacaklar için borçlu emekli dul yetimin izni olmadan asla kimse icra ve haciz getiremez bu maaşlara. Normalde banka alacakları yada gerçek ve tüzel kişilerin alacakları için emeklinin Yetimin aylığına haciz icra getirilemez. Sadece borçlunun emekli aylığından kesilsin şeklinde izni var ise o vakit haciz yapılabilir. Bunun haricinde haciz yada icra yasaktır. Peki Emekli maaşım haczedilsin şeklinde izin verdikten sonrasında bundan caymak mümkün müdür? Bu soruya da yanıt Kesinlikle evettir. Bu izinden de devamlı dönebilir muvaffakatınızı geri alabilirsiniz. Ev almak isteyen emekliler emekliye en uygun konut kredisi veren bankaları tercih etmektedir.

HACİZ KONUSUNDA AYRIM VAR MI?

Şu anda emekli maaşlarına haciz konulmuş olan bu şekilde önceleri bir fark vardı. Emekli Sandığı’ndan emekli olanların maaşına haciz konulur, Toplumsal Sigortalar Kurumu’ndan emekli olanların maaşına haciz konulamıyor du. Sonradan bu fark giderildi. Eşitlik ilkesine dayanarak şimdi tüm emeklilerin maaşlarına haciz konulamıyor. Haciz bir tek emekli SSK’nın eğer bir prim alacağı var ise ona konulabilir.  Bir de nafaka alacaklar için haciz konulabilir.  Emekli maaşına nafaka ve SSK prim borcu dışındaki borçlar için Emekli sandığı emeklileri maaşlarını haciz konulamaz.

EMEKLİ ULAŞIM AVANTAJLARI

65 yaş ve üstü emekliler şehirler arası demiryolu deniz kanalıyla Ulaşım ve otobüslerde %50 indirim hakkına haizdir. Evi olmayan emekliler için TOKİ devreye giriyor. Emeklilerin bilincinde olmadığı ya da bilmediği bir başka avantaj saat TOKİ Konutlarıdır. TOKİ emekliler için yapmış olduğu projeler de ortalama % 25 konut ayırıyor. Doğrusu bir emekli ortalama 300 350 lira taksitle ev sahibi olabiliyor.

Emeklilere Parasız Ulaşım

EMEKLİ MAAŞLARI ASGARİ ÜCRETLE EŞİTLENECEK Mİ?

Emeklilerin maaşları asgari ücret formülü ile artacak. Bu formül bilhassa düşük maaş alan emeklinin yüzünü güldürecek. Çalışmaya gore emekli maaşları asgari ücretten daha azca olamayacak. Ortalama 11 milyon SSK ve Bağkur emeklisinin yüzünü güldürecek bir emek harcama gündeme geldi. En düşük emekli maaşı asgari ücretle eşitlenecek. Emeklilerin maaşları asgari ücret formülü ile artacak.

Bu formül bilhassa düşük maaş alan emeklilerin yüzünü güldürecek. Çalışmaya gore emekli maaşları asgari ücretten daha azca olmayacak. Çalışmanın hayata geçmesiyle bilhassa 2000’den sonrasında emekli olan SSK’lı larla Bağkur ziraat emeklilerinin maaşlarında ciddi zam yapılacak. Şu anda uygulanan net 2324, 70 tl asgari ücret emekli maaşının da tabanlı oluşturacak. Böylece tüm emekli maaşları 2020 yılından itibaren bin liranın üstünde olacak.

En düşük emekli aylığı 1500 TL Oldu

Covid-19 tebdirleri çerçevesinde emekli aylıkları da yükseltildi. Iktisat istikrar paketi kapsamında en düşük emekli aylığı alan 850 bin emeklinin maaşları 1500 TL’ ye yükseltildi.

Ek olarak 2020 Ramazan Bayramı ikramiyesinin ödemesi de öne çekildi. Emeklilerin bayram ikramiyeleri Nisan ayında ödenecek.

EMEKLİYE BEDAVA KAPLICA İMKANI SAĞLANACAK

Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca rapor alarak müracaat icra eden emeklilerimizin kaplıca harcamaları karşılanmaktadır. Burada esas olan emeklinin kaplıca ihtiyacının olması ve bunun sıhhat kurulu raporu ile belgelendirilmesidir. Emekliye Ücretsiz Kaplıca adlı yazımızda mevzu hakkında bilgileri öğrenebilirsiniz.

EMEKLİYE FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK Mİ?

Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halk Bankası en fazlaca emekli maaşı ve promosyon veren banka olarak yer ediniyor.  Bu bankalar emekli yurttaşlarımıza promosyon haricinde öncelik sırası, kredi olanakları benzer biçimde birçok ilave hizmet sağlıyor. Emeklilere faizsiz kredi veren bankalar adlı yazımızda detaylara yer verdik. Bu bankalardan kredi alarak finansman ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilirsiniz.


About admin

Check Also

Kurban Bayramı Emekli İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek?

2020 senesinde tüm emeklilere 1.000 TL. tutarında emekli ikramiyesi yatırılacağını bildirdi. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>