Emekliye Maaşının 10 Katı Kredi Veren Bankalar 2020

Gündemde yer edinen haberlerden bir tanesi de şöyleki idi. Emeklilerimizin yaş grubuna gore neredeyse tüm bankalardan maaşlarının 10 katına kadar kredi çekebilirler. Bunun için bazı şartlar mevcuttur. Bunlar;

  • Başka bir bankaya borcu olmaması,
  • Sicilinin temiz olması,
  • Yaş grubunun uygun olması (Her banka belirli bir yaşa kadar kredi verir)
  • Aylık ödeyeceği miktarın maaşının %70 seviyesini geçmemesi
  • En fazla 48 ay vade yapıldığından buna gore bir kredi talep etmesidir.

Halk Bankası emekli ikramiyesi her yıl hükumet tarafınca verildikten sonrasında müşterilerin hesaplarına yatmaktadır.

emekli

Emeklilere maaşlarının 10 katı kadar kredi

Emekli maaşın 3 katı ön ödeme fırsatı

Emekli maaşını kamu bankalarından alanlar için getirilmesi planlanan ön ödeme sistemi ile acil nakit ihtiyacı duyan emekliler maaşına mahsub ön ödeme alabilecekler. Bu ön ödeme ise emekli maaşlarının üç katına kadar alınırken 3 yıl geri ödemeli olarak verilecek. 36 ay vadeli 3 kat maaş ön ödeme sisteminde ödemeler aylık taksitler halinde maaştan kesilerek geri ödenecek. İlk kez emekli olanların emeklilik maaşlarının derhal alamadıkları durumlarda bu avanslardan yararlanabilecekler.

Bu uygulama genele yayılarak tüm emeklileri kapsayacak. Emekli maaşının tutarına gore belirlenecek olan ön ödeme sistemi aylık maaşa gore belirlenirken faiz alınmayacak. Bu şekilde maaşını 2 bin lira olarak alan emekliler 3 katı olarak 6 bin lira ön ödeme kullanabilecek. Paraların ödemeleri 12, 24 ,36 ay olarak maaştan kesilerek geriye ödenebilecek.

Ekonomide yaşanmış olan  daralma ile kamu yönetimi, kamu bankalarının emeklilerin acil nakit ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla emeklilere faiz kredi deposu yaratacak. Başta Ziraat bankası olmak suretiyle Halkbank ve Vakıfbank şeklinde kamu enerjisini elinde bulunduran bankalar 12 ay ertelemeli faizsiz krediyi emeklilere verecek. Kredinin üst limiti 10 katı maaş olacak istenirse daha da azca kullanılabilinecek.  Basında yer edinen ve gündemde halen merak mevzusu olan banka promosyonları ve 10 maaş 12 ay ertelemeli kredi promosyonları maaşın alındığı banka tarafınca sağlanacak.

10 maaş kredi promosyonu planları eğer kesinlik kazanırsa emekliler istedikleri oranda isterlerse daha azca kredi kullanabilecek. Kredi promosyonlarının aylık geri ödeme şekli ise emekli maaşından aylık kesintiler halinde ödenecek. 10 maaş kredi promosyonu kullanan emekliler kredinin vadesi süresince maaşlarını kredi aldıkları bankalardan almak zorunda. Krediyi kullandıkları bankalardan maaşlarının alınması ile kredi ödemeleri direk hesaptan kesilerek emeklilerin böylelikle ikinci bir işlem yapmalarına gerek kalmadan kolaylıkla emeli maaşlarından kesilerek ödemeler yapılabilecek. Yaz ayları ve bayram hazırlıklarıyla beraber para sıkıntısı yaşayan emeklilerin bu sıkıntıları ön ödeme sistemi ve 10 maaş kredi promosyonları ile giderilmesi emeklileri yüzünü güldürdü.


2 bin lira maaş alan bir emeklinin maaşının on katının 20 bin lira olduğu düşünüldüğünde, yukarıda ki bankaların tümü 10 katından daha çok kredi verdiği görülmektedir.

Emekli yurttaşlarımıza tavsiyemiz, ilk olarak maaş aldıkları banka ile görüşmeleridir.

Kurban bayramında emeklilere bayram ikramiyesi ödenecek. Meydana getirilen düzenleme ile Ramazan ve Kurban Bayramlarında yılda iki kez olmak suretiyle emeklilere 1000′ er TL ikramiye ödenecek. Yetim ve malullük aylığı alanlar da hisseleri oranında bu ikramiyelerden faydalanabilecekler.

Emekliye Maaşının 10 Katı Kadar Kredi yada Ön ödeme Haberi

SGk tarafınca yeni bir ilke imza atıldı. Emekli olan sadece hemen hemen maaş bağlanmayan emekli yurttaşlarımıza SGK tarafınca maaş bağlanma evveliyatına kadar ön ödeme verilecek. Bu ön ödeme bazı web sitelerinde emekliye 10 maaş faizsiz kredi adıyla yayınlansa da, bu şekilde bir durum söz mevzusu değil. Toplumsal Güvenlik Kurumu emekli olmayan hak kazanan lakin Devlet tarafınca hemen hemen maaşı bağlanmamış olan kişilerin zor durumda kalmaması için bu şekilde bir uygulama başlatıyor. Bu uygulamanın bir de sınırı var. SGK en fazla 3 asgari ücret tutarında verilmesini ön görüyor. Buna gore yeni emekli olan yurttaş 1603+1603+1603 TL. olmak suretiyle 4.809 TL. ödeme yapabilecek. Alınan bu ön ödeme geriye 3 değişik ödeme planı ile ödenebilecek. 1 yıl, 2 yıl ve 3 yıl vadeli olarak maaştan kesilme suretiyle ödeme meydana getirecek. Bu kapsamda 3 maaş sıfır faizli krediden yararlanmak için şu şartları taşımak gerekiyor.

  1. Emekli olup, hemen hemen maaş bağlanmamış olmak,
  2. 2. SGK’ya yazılı olarak başvurmak,
  3. Emeklilik başvurusunda bulunmuş olmasına karşın 90 gündür maaş bağlanmamış olmak

Bu şartları taşıyan yurttaşlarımız derhal SGK’ya müracaat yapabilirler.

EMEKLİYE FAİZSİZ KREDİ VEREN 5 BANKA LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN!

Emekliler Maaşlarının Kaç Katı Kadar Kredi Alabilir?

Emekliler de kredi çekmeye gereksinim duyarlar. Evlatlarının eğitim masraflarının karşılanması, düğün, konut ya da taşıt alımı şeklinde mevzularda bankalar da emeklilere kredi vermektedir. Sadece kredi almak için bazı şartlar bulunuyor.

emekliler-maaşlarının-kaç-katı-kadar-kredi-alabilir

Emekliler maaşlarının kaç katı kadar kredi alabilir?

Tüm bankaların ilk şartı, kredi başvurusunda bulunulacak bankadan maaş almaktır. Eğer maaşınızı değişik bir bankadan alıyorsanız maaş transferi yaparak daha pek oldukca imkandan yararlanabilirsiniz. Ek olarak kredi notunuzun da yüksek olması gerekiyor. Bu koşul kredi talep eden tüm müşteriler için geçerlidir. Hakkınızda meydana getirilen soruşturma pozitif yönde sonuçlanırsa kredi alabiliyorsunuz. Emekliler için kredi limiti maaşlarının 40 katı kadar olabiliyor.

Sadece yüksek limitli kredi alabilme mevzusunda emekliler için bir de yaş haddi bulunuyor. Ziraat Bankası’ nın yaş sınırı 70′ tir. Bankadan alacağınız kredi vadesi yaşınıza gore belirlenecektir. 68 yaşlarında olan bir banka müşterisi 2 yıl vadeli olarak kredi alabilmektedir. Bu yaş sınırı öteki bankalarda değişim göstermektedir. Mesela PTT ‘ de yaş sınırı 80 olmaktadır. 76 yaşındaki bir banka müşterisi 4 yıl vadeli olarak kredi çekebilmektedir.

Limit belirlemede öteki husu gelirdir. Emekliler için geri ödeme planı hazırlanırken maaş tutarlarına dikkat edilmektedir. Emekliler maaşlarının bir tek yüzde 50′ si oranında aylık kredi taksit ödemesi yapabilir. Doğrusu 1500 TL emekli maaşı alan bir banka müşterisi aylık 750 TL geri ödeme yapabilir şeklinde bir fikir ile sadece bu orana müsaade edilmektedir.

Siz de bankalar ile görüşerek maaşınızın 10 katı kadar kredi ve 3 aylık nakit ön ödeme imkanlarından yararlanabilirsiniz.

2020 yılının ilk çeyreğinde emekli maaşlarına yapılacak olan zamlar neticesinde emeklilerin yüzleri gülmeye devam edecek. Ek olarak bankalardan 3 yıllığına sözleşme imzalayarak emekli promosyonu da alabilir ve bankaların müşterileri için hazırlamış olduğu kampanyalardan yararlanabilirsiniz.


About admin

Check Also

Kurban Bayramı Emekli İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek?

2020 senesinde tüm emeklilere 1.000 TL. tutarında emekli ikramiyesi yatırılacağını bildirdi. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>