Emniyet Kemeri Takmamanın Cezası 2020 (Şoför-Yolcu-Erken Ödeme)

Güvenlik kemerinin yaşam kurtardığı söylense de, halen takmamakta ısrar eden sürücüler mevcut. Bu işin maddi boyutu bir tarafa yaşamını hiçe sayan birçok vatandaşımız mevcuttur. Bu içeriğimiz de 2020 senesinde Güvenlik Müdürlüklerince açıklanan kemer takmama cezası kaç lira olduğu, yolculara ceza yazılıp yazılamayacağı ve ceza kime kesilir sorularını yanıtlayacağız.

Güvenlik Kemeri Takmamanın Cezası Nedir?

Tüm yurttaşlarımız için güvenlik kemeri takmayı gerektiren yasa Trafik Kanunudur. Kanunu 78 maddesinde aşağıda belirtilen şekilde ceza miktarı açıklanmıştır.

Madde 78 – Belirli sürücülerin ve yolcuların, araçların sürülmesi esnasında koruyucu tertibat kullanmaları zorunludur. Kullanma ve yolların özelliği gözetilerek hangi tip araçlarda sürücülerinin ve yolcularının şehiriçi ve şehirlerarası yollarda hangi şartlarda hangi koruyucu tertibatı kullanacakları ve koruyucuların nitelikleri ve nicelikleri ile güvenlik kemerlerinin hangi araçlarda hangi tarihten itibaren kullanılacağı yönetmelikte belirtilir. (Değişik: 21/5/1997-4262/4 md.) Bu madde hükmüne uymayanlar 1 800 000 lira para cezası ile cezalandırılırlar.

Bu koruyucu tertibat kullanılması mecburi olduğu açıklanmıştır. Kanun Yönetmeliğe atıfta bulunmuş ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinde kemer takma zorunluluğu 150. Maddede açıkça anlatılmıştır. Belirli sürücülerin ve yolcuların, araçların sürülmesi esnasında koruyucu tertibat kullanmaları mecburidir. Otomobiller, arazi araçları, kamyonetler, çekiciler, kamyonlar, minibüs  ve otobüslerin tüm koltuklarında güvenlik kemeri takılması zorunludur demektedir. Bununla birlikte Yönetmelik mecburi olmayan hususu da açıklamaktadır.

Emniyet Kemeri Takmamanın Cezası Nedir?

Güvenlik kemeri takmamanın cezası

Mevzu hakkında daha detaylı data almak için emniyet kemeri takmamanın cezası adlı word belgesini indirebilir, yolcuların ve yanda oturanların kemer takması gerekip gerekmediğini öğrenebilirsiniz.

Güvenlik Kemeri Takmamanın Cezası Kaç Lira?

2020 senesinde güvenlik kemeri takmayan sürücü ve yolculara 132 TL. olarak belirlenmiştir.

Hem sürücü hemde yolcular, kemer takmamaları durumunda 132 TL. ceza öderler.

Yolcu güvenlik kemeri cezası öder mi?

Yukarıda anlatıldığı suretiyle araçların hem ön hemde arka koltuklarında güvenlik kemeri bulundurulması mecburi olduğu benzer biçimde, koruyucu tertibat takma zorunluluğu da getirilmiştir. Her ne kadar vatanımızda sıkça uygulanmasa da, güvenlik kemeri takmayan yolcularda ceza ödeyebilirler. Zorunluluk bir tek şoförü değil, yolcuları da kapsar. Bu durumda güvenlik kemeri takmayan yolcuya ceza yazılabilir.

Ceza Kime Yazılır?

Polis tarafınca meydana getirilen uygulamalarda güvenlik kemeri takmadığı anlaşılan yolculara ve şoföre bireysel olarak ceza yazılabilir. Yolcular için yazılan ceza vasıta yada ruhsat sahibine değil, yasağı ihlal eden yolcuya yazılır. Yazılan cezalar E-devlet sisteminden anlık olarak görüntülenebilir ve Maliye Bakanlığının web sitesinden kredi kartı ile ödenebilir.

Yukarıda yer almakta olan görsel Güvenlik Genel Müdürlüğünce trafik gov tr adlı web sitesinde yayınlanmaktadır. Bu görselden de anlaşılacağı suretiyle hem güvenlik kemeri bulundurmayan hemde takmayan kişiler için;

Kimlere ceza yazılabilir; Uymayanlara (Yolcular dahil her insana)

Kaç para ceza yazılır; 108 TL.

Erken ödenirse kaç para olarak ödenir; 15 gün içinde erken ödeme yapılırsa %25 tutarında indirim uygulanır.

108 TL. / 25%  =  81 TL.’ye karşılık gelir.

Eğer sürücü güvenlik kemeri takmaz ve bu durum bir uygulamada tespit edilirse, şoföre 15 ceza puanı yazılır. Yolcular için bu şekilde bir durum söz mevzusu değildir.

Kemer Takmayı Sevmeyenler İçin Tişört! (PES DOĞRUSU)

2020 Yılı Trafik Cezaları ve Miktarları

 • Ruhsatı araçta bulundurmamak ; 134 TL.
 • Plakaları hatalı monte etmek; 505 TL.
 • Plakasız vasıta kullanmak; 2081 TL
 • Düzmece plaka 6129 TL TL.
 • Işıkları çalışmayan araçlar 108 TL.,
 • Vasıta muayenesini geçirmek; 108 TL.,
 • Ehliyetsiz vasıta kullanmak; 2.474 TL,
 • Ehliyetine el konulduğu halde ehliyetsiz vasıta kullanmak; 2.497 TL,
 • Ehliyetin kafi gelmediği araçları kullanmak (Ör: B yeterlik kamyon kullanımı benzer biçimde) 1228 TL.
 • Hızına gore şeritten gitmemek; 288 TL.
 • En sol şeridi devamlı ihlal etme; 288 TL.,
 • Kırmızı ışıkta geçme;  291 TL,
 • Hususi araçları 0,50 ticari araçları ise 0,20 promilin üstünde alkollü olarak kullanmak;
  • İlk yakalanmada 1.228 TL. (Erken ödeme 751,5 TL.)
  • İkinci yakalanmada 1.540. (Erken ödeme 942 TL.)
  • Üçüncü ve sonrasında yakalanmalarda 2.474 TL.(Erken ödeme 1.513,5 TL)
 • Alkollü olarak yakalanan sürücünün Geriye doğru 5 yıl içinde;
  • İlk yakalanmasında 6 ay,
  • 2. yakalanmada 2 yıl,
  • Üçüncü ve fazlası yakalanmalarında ise 5 yıl ehliyetine el konur.

Güvenlik Kemeri Cezası Ödeme

Ödeme işlemi 3 değişik şekilde yapılabilmektedir. Bunlar;

 1. EGM sayfasından,
 2. E-devlet üstünden,
 3. Online Bankacılık Hizmetlerinden
Emniyet Kemeri Cezası Ödeme

Güvenlik Kemeri Cezası Ödeme İşlemi Online Olarak Yapılabilir!

Güvenlik Genel Müdürlüğünün web sitesinden online olarak ceza sorgulaması yapabilirsiniz. Sistem tarafınıza son 1 yıl içinde kesilen cezaları gösterebilmektedir. Bununla beraber E-devlet üstünden Güvenlik Genel Müdürlüğünün trafik cezası sorgulama sayfasından sorgulama yapabilirsiniz. E-devlet emniyet kemeri cezası sorgulama sayfasına giriş yapabilirsiniz.

Güvenlik Genel Müdürlüğünün sayfasına da https://www.egm.gov.tr/sayfalar/trafik_sorgulari.aspx adresinden ulaşabilirsiniz.

Öteki bir alternatif olarak müşterisi olduğunuz bankanın mobil uygulamasından yada web bankacılığından tarafınıza yazılan trafik cezalarını sorgulayabileceğiniz benzer biçimde, hesabınızdan yada kredi kartınızdan anında ödeyebilirsiniz. Sadece tarafınıza kesilen trafik cezası hemen hemen kesinleşmemiş ise bankanın sisteminde görülmeyebilir.

Son zamanlarda kesilen trafik cezaları en süratli şekilde E-devlet sorgulamalarında görülebilmektedir. Bu sebeple en süratli şekilde ödemek istiyorsanız, E-devlet sistemini takip etmeniz önerilir. Ek olarak meclise sunulacak olan teklif ile trafik cezalarının artırılacağından bahsediliyordu.

2020 Trafik Cezaları

2020 Trafik Cezaları

Düzenleme resmi gazetede gösterildi. Işıklara uymayan sürücülerin ehliyetlerine 2 ay süre ile el konulacak. Vasıta kullanırken cep telefonu kullananlar ve muayenesiz araçlar ile trafiğe çıkanlara 288 TL trafik cezası kesilecek. Ek olarak egzoz kullanımını artıranlara, çakar lamba ve siren kullananlara, okullara yakın bölgelerde hız sınırını aşanlara ve makas atanlara trafik cezası kesilecek. 2020 trafik cezaları ile ilgili detaylı data alabilir ve yeni trafik cezası tutarlarını inceleyebilirsiniz.

2020 senesinde trafik cezaları artış göstermiştir. Yukarıdaki tablodan ceza miktarlarına göz atabilirsiniz.


About admin

Check Also

Adımı Değiştirmek İstiyorum 2020 Kanunu ve Maliyeti

İsmini değişiklik yapmak isteyenler için düzenlenen bir kanun bulunmaktadır. İsim değişiklik yapma yasası dahilinde belirli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>