Emzirme Ödeneği ve Süt Parası 2020 Güncel

Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca 2020 senesinde yeni doğum icra eden annelere emzirme ödeneği adı altında süt parası ödemesi yapılacaktır. Süt parası alabilmek için müracaat şartlarını taşıyor olmak ve ilgili kuruluşlara lüzumlu belgelerle başvurmak gereklidir. Bu içeriğimiz de emzirme parası ne kadar 2020 senesinde kaç para olacak, iyi mi alınır, kimlere ödenir, emzirme ödeneğinden yararlanmak için nereye müracaat yapılır benzer biçimde soruları yanıtladık.

SGK tarafınca sigortalı olarak çalışanlar için verilen bir ödenektir. Bunun için doğum icra eden annenin çalışıyor olması gerekmez. Eşi sigortalı ise doğum icra eden anne emzirme ödeneğinden yararlanabilir. Madde madde süt parası şartlarını yayınlamak gerekirse;

  • Doğum icra eden annenin çalışıyor olması,
  • Doğum icra eden anne çalışmıyor ise, eşinin sigortalı çalışıyor olması,
  • Devlet memurları için kendi kuruluşlarınca ödenmektedir.
  • Emzirme ödeneğinden 4-A’lı ve 4-B’li çalışanlar yararlanabilir.

emzirme-ödeneği

Süt Parası Almanın Şartları

Yukarıda anlattığımız suretiyle sigortalı olarak çalışan annenin doğum yapması yada anne çalışmıyorsa bile eşinin sigortası olması kafi olmakla, ek olarak aşağıda ki şartları da taşıyor olmaları gerekmektedir.

  • 4-A hükümlerine gore çalışan SGK’lılar için doğum tarihinden ilkin son 1 yıl süresinde minimum 120 gün süresince sigortasının yatırılmış olması,
  • 4-B hükümlerine gore çalışanlar (esnaflar) için ise, aynı şekilde son 1 yıl içinde minimum 120 gün süresince sigortasının yatmış olması ek olarak SGK’ya herhangi bir sigorta borcunun olmaması gerekmektedir. Bu borçlara GSS primleri dahildir. Eğer esnafın borçları var ise, bunlar ödenmeden 2020 emzirme ödeneğinden yararlanamaz.
  • Süt parası alınacak bebeğin halen hayatta olması gereklidir.

Süt parası için müracaat meydana getirecek olan SGK’lı çalışanlar, bu esnada sigortalı olma durumları biterse, eğer işten ayrılırlar ise, işi bırakma tarihinden itibaren 300 gün içinde bebekleri dünyaya gelirse, sigortalı olarak çalışan anne yada baba bebeğin doğum tarihten ilkin 15 ay süresince minimum 120 gün SGK primi ödemiş olma durumu aranmaktadır. Eğer şartlar tutuyorsa emzirme ödeneğinden yararlanabilir.

2019 senesinde SGK tarafınca belirlenen emzirme süt parası 180 TL tutarındaydı. Yeni yılla birlikte hemen hemen net bir izahat yapılmamakla beraber, 2020 senesinde tahminlere gore 200 TL civarında olması söz ediliyor.Bu yardım doğum icra eden anneye bir kez ödenmektedir. Memurlara ödenen aile yardımı ve gene SGK tarafınca evli kişilere verilen aile asgari geçim yardımları bu ödeneğin dışındadır. 2020 senesinde ise hemen hemen sayı belirlenmemiştir.

Kaç Ay Verilir?

Emzirme yardımından yararlanmak isteyen anne ve babanın çocuğun doğum tarihinden (hak kazandıkları tarihten itibaren) 5 yıl içinde müracaat yapmaları gerekmektedir. 5 senelik süre aşımını geçiren aileler süre aşımı sebebiyle süt parası ödeneğinden yararlanamazlar. Ödenek yalnız bir kez ödenir. Her ay maaş benzer biçimde ödeme yapılmaz.

süt-parası

Süt parası almak için ilgili kurumlara müracaat yapabilirsiniz.

Süt parası sorgulama telefon numarasından ile yapılmamaktadır. Sadece Toplumsal Güvenlik Kurumunun Alo 170 nolu hattından informasyon alabilirsiniz.

Başvurular lüzumlu evraklar ve belgelerle beraber Toplumsal Güvenlik Kurumu İl yada İlçe Müdürlüklerine şahsen yapılmaktadır.

Ödemeler ise başvuruda bulunan anne yada babanın adına Ziraat Bankası tarafınca ödenmektedir.

Lüzumlu evraklar nedir?

  1. Süt parası almak için dilekçe örneği; Sitemizde bulunan word dokümanını bilgisayarınıza indirerek, içeriğinizi kişisel bilgilerinize gore doldurarak, SGK’na müracaat yapabilirsiniz. Süt Parası Dilekçe Örneği linkinden indirebilirsiniz.
  2. Doğum meydana getirilen hastaneden alınan doğum raporu.

Bu belgeler ile beraber doğumdan 5 yıl içinde süt parası ödeneğine müracaat yaparak 2020 yılı için 200 TL. Devlet süt parası desteğinden faydalanabilirsiniz.

2020 senesinde Doğum Meydana getiren Annelere Devletin Verdiği Destek sunar hakkında informasyon almak için tıklayınız.

Süt İzni

Hanım işçi ve memurlara doğumdan sonrasında çocuklarını emzirmeleri için izin verilmektedir. Bu bağlamda işçi annelerin toplamda 1,5 saat süt izinleri bulunmaktadır. Bu sürenin kullanımında ise herhangi bir kısıt bulunmamaktadır. Günün ayrı saatlerinde belirlenen sürelerde de izin kullanılabilir. İzinden yararlanabilmek için çocuğun 1 yaşından ufak olması gerekmektedir. 1 yaşını tamamladığında ise annenin izin hakkı ortadan kalkmış olur. İzin, çalışılan süreler için geçerli kılınmıştır. Annenin çalışmadığı günlerde bu şekilde bir hakkı bulunmamaktadır.

Memurlarda süt izni ise şu şekildedir; doğum izni süresinin bitmesinden itibaren anne ilk 6 ayda gün içinde 3 saat, sonraki 6 ayda ise 1,5 saat süt izni kullanabilmektedir. Sadece bu sürede aylıksız izin alınırsa, süt izni kullanılmayacaktı.

Süt Parası Sorgulama

Süt parası sorgulama işlemi yapmak isteyenler için e-devlet üstünden bu işlemi yapmak mümkün olmaktadır. E-devlet şifresine haiz değilseniz PTT’ den 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Toplumsal yardım bilgilerini sorgulamak için tıklayınız.

Süt parası ödenekleri her ayın 8 ve 14. günleri içinde yatmaktadır. Ödenek alacak kişilerin yalnız PTT hesaplarına yatırılır. Belirlenen süre içinde bu ödemeleri hesaplarından çekmeyenlerin ödemeleri kuruma gönderi gönderilir. Bu anlamda parayı zamanında almak ehemmiyet taşımaktadır. T.C. kimlik kartı ile ödemelerini almaya gidebilirsiniz.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>