En Az Mazot Yakan Traktörler 2020 Oranları

Mazot fiyatlarının artması ile beraber tarımsal alanda meydana getirilen harcamalar da artış gösterdi. Devlet mazot ve gübre  desteği verse de vatandaşlar minimum yakıt tüketimi olan traktörleri araştırmaya başladı bile. Yakıt tüketimi azca olan markalar çiftçinin giderlerini azaltarak daha fazlaca kar elde etmesini sağlayacak. İşte 2020 yılının minimum yakan traktör markaları…

Yakıt Tüketimi Azca Olan Traktörler

Aslına bakarsak direkt azca yakan traktör tabiri doğru olmayacaktır. Bundan dolayı traktörün azca yakmasında etkili olan pek fazlaca unsur bulunmaktadır.

  • Ilk olarak yakıtı azaltan etken silindir – piston oranıdır. Bu sayılar azaldıkça yakıt tüketimi de azalacaktır.
  • Ek olarak devir sayısı yükselince daha çok yakıt tüketimi olmaktadır. Motor hacmi arttıkça gene yakıt tüketimi artar.
  • Traktörün patinaj yapması fazla yakıt tüketimine sebep olur.
  • Yakıtın kalite durumu da bu durumu direkt etkisinde bırakır.
  • Yakıt püskürtmesi, içeriye dahil olan havadaki O2 miktarı da direkt tesir etmektedir. Doğrusu bu durumun marka ile değil, traktörün özellikleri ve motor kapasitesi ile alakası vardır.
  • Tekerlek ağırlık ve yükseklikleri de bu oranları artıracaktır.
  • Traktör kapasitesini artıran donanımlar da çekim esnasında fazla gaz verilmesine sebep olur ve yakıt tüketimi artar.

Tüketimi Azaltmak İçin Yapılacaklar

Traktör sahipleri genel olarak traktörlerinin fazlaca çekmesini ister. Buna karşın yakıt tüketiminin azca olmasını ve fiyatının da düşük olmasını talep ederler. Yakıt tasarruflu olan araçlardan bahsetmeden evvel yakıt tüketimini azaltmak için neler yapılması gerektiğinden birazcık bahsedelim.

  1. Ilk olarak traktöre sonradan ilave ettiğimiz ekipmanların traktörü zorlamaması gerekiyor. Mesela traktörün arkasına fazlaca ağır bir pulluk taktığınızda traktörün çekiş gücü azalacaktır. Bunu kaldırmakta güçlük çeken traktör yakıt sarfiyatı elde edecektir. Traktörün ekipmanları bu anlamda önemlidir. Ne kadar kaliteli olursa yakıt sarfiyatı da o aşama azca olacaktır.
  2. Ekipmanların ayarları iyi yapılmalıdır. Bu da yakıt sarfiyatını etkileyen faktörlerdendir. Lastik havalarının ayarlarının düşük olması da yakıt sarfiyatını etkileyen bir husustur.
  3. Vites seçimleri doğru yapılmalıdır. Traktörün bakımlarının da zamanında yapılması mevzu ile direkt bağlantılıdır.

Ek olarak motor yağının da kalitesi çekim enerjisini etkileyen faktörler arasındadır. Mazottan kar sağlamak için kullanılacak olan yağın kalitesinin de yüksek olması gerekiyor. 4 silindirli olması ve piston çarkları da önemlidir.

Total Madeni Yağları

Bu marka kullanılan tarımsal teçhizatların mazot bakımından tasarrufunu elde eden ender firmalar arasındadır.  Total Fuel Economy Ziraat Yağları traktör üreticilerinin gerek duydukları ihtiyaçların karşılanması amacı ile traktör başına 600 lt yakıt ve 1,6 tonluk oranlarda tutum sağlamalıdır. Bu firmanın yakıt tasarrufu meydana getirilen incelemeler neticesinde kanıtlanmıştır. Değişik markalar içinde meydana getirilen araştırmalarda bazı tanınmış markaların da bu yağ markasını önerilmiş olduğu anlaşılmaktadır. Bu yağlar kullanılarak New Holland ve Claas benzer biçimde markalar yakıttan tutum elde etmiştir. 18 litrede saat hesabından averaj yakıt tüketiminde %2,8 oranlarında bir tutum sağlanmıştır. Dinamometre testinde ise 35 litrenin saat averajına bölünmesi ile elde edilmiş oran %5,5 olmuştur.

Yılda 250 saatlik emek harcama koşullarında;

155 HP bir traktör Yol Tarla
Emek verme süresi (saat/yıl) 250 250
Yakıt tüketimi (litre/saat) 18 35
Kazanç (%) 2,8 5,5

Ek olarak Poitou-Charentes Ziraat Odası‘ da bu yağların tasarruflu bulunduğunu onaylamıştır. Mazot ve gübre desteği almak ister misiniz?

Fendt 415 Vario

Bu marka minimum yakan traktör markaları içinde yer verilmiştir. Beygir gücü 155 BG /114 kW’ dir. Kabin, klima, egzoz freni, hava yastıklı koltuk ve sıkıştırılmış havalı fren bulunmaktadır. Traktörün motoru teknolojiye uygundur. Güçlüdür sadece tasarruflu bulunduğunu söylemek mümkündür. Traktörün potansiyeli aslına bakarsak kullanıcısı ile direkt ilişkilidir. Tarlada ve yeşil arazilerde kullanıma uygundur. Taşımacılık alanında da kullanılabilir. Bu emek harcama alanlarında yakıt tüketimi sağlar. Bakım zamanları uzun aralıklıdır. Motorları oldukça güçlüdür. Yakıt dopusu 245 lt alabilmektedir. Bu sebeple avantajlıdır. Devamlı yakıt almanıza gerek kalmaz. Basınçlı enjeksiyon sistemi bulunmaktadır. Yakıt tüketiminden ziyade atık miktarı da düşüktür ve çevreye fazlaca fazla zarar vermez. Atık gazların düzenlenmesi ile beraber yanma faslı daha çevreci olmaktadır.

Fendt 415 Vario

Fendt 415 Vario modeli azca yakan traktör modelleri arasındadır.

Ek olarak markanın yakıt tüketimini gösteren bir göstergesi de bulunmaktadır. Ana bilgisayarında ise dönüm başına tüketilen yakıt miktarı görünmektedir. Ek olarak iki tane de sayaç bulunmaktadır. Güncel tüketim göstergesi yardımıyla tarlanızda çalışırken yaktığınız mazot miktarını görebilirsiniz. Tüm bu özellikleri sebebi ile motor yağı miktarında da avantaj sağlamaktadır. Metil, ester benzer biçimde yakıtlar da kullanılabilmektedir. Sadece bunlar için ektsradan harcama yapma ihtiyacı söz mevzusudur.

Kubota M40 Serisi

15 ileri, 15 geri vitesi bulunmaktadır. Azami hızı 37 kilometredir. 4 WD çekiş sistemi bulunmaktadır. Çift hava filtrelidir. Bu serinin tarla, bağ ve bahçelerde kullanılan versiyonları bulunmaktadır. Çekiş özelliği yüksektir. Motoru yüksek güç sağlar. Bu sebeple yakıt  tüketimi de en aza indirilmiştir. İç tasarımı da oldukça konforlu olarak üretilmiştir. Emek verme performansını artırır. Traktör şirketi bilhassa bu seriyi çiftçilere tavsiye ediyor. Bundan dolayı üretim esnasında en fazlaca dikkat edilen mevzu güç ve ekonomiklik oldu.

kubota-m-40-serisi

Minimum yakan traktörlerden biridir.

Süt ürünleri, balya ve kesme benzer biçimde işlemlerde kullanılabilmektedir. Kabini ve başlık kısmı yenilenmiştir. Direkt enjeksiyon sistemi bulunmaktadır. Fazla yük yüklediğinizde ise görüş alanınız kapanmaz. Halojen lambalar yardımıyla ise karanlık havalarda görüş özelliğiniz artar. Tarla sürme ve saman balyalamada oldukça kuvvetli olduğu da ifade edilmektedir. Kubota M40 serisi hakkında  detaylı informasyon almak için tıklayınız.

Valtra N Serisi

Valtra N serisi tarlalarda kullanılmak suretiyle yapım edilmiştir. Çekiş özelliği bakımından oldukça güçlüdür. Motoru kuvvetli olmasının yanı sıra dayanıklıdır. Transports Boost ve Power Bulge özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri yardımıyla traktörün performansı artmıştır. Birçok vites seçeneği de bulunmaktadır. Sisu Power motor bulunmaktadır. Bu motor traktöre ısınma problemi yaşatmaz ve motor uzun ömürlük olur. Rolenti hızı düşüktür. Bu hızın düşük olması motor devrinin hızını minimuma indirir ve bu sayede yakıt tüketimi de düşer. Ek olarak emek harcama esnasında da gürültüsü yok denecek kadar azdır. Motorun emek harcama kapasitesini artıran ise öteki markalardan değişik olarak piston hızıdır.

valtra-n-serisi

Bu seri de mazot tasarrufludur.

Fazlaca ağır emek harcama koşullarında ve ağır yüklerde uygun düzeyde performans sunmaktadır. Tarlalarda ise verimi oldukça yüksektir. Devrin düşük olması yardımıyla en sıkıntılı yollarda bile sizi yolda bırakmaz. Fanı soğuk havalarda dahi yardımcınızdır. Eco power modeli yakıt tüketimi en düşük olandır. Yukarıda anlattığımız Total Madeni yağlar bu traktörlerde de kontrol edilmiştir. Economy Power hususi durumunu ağır işlemlerde kullanın. Valtra ürünlerini bu linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Deutz Fahr 7250 TTV

İlk olarak belirtmemiz ihtiyaç duyulan mevzu yakıt tüketimi. Bu model yakıt tüketimi düşük olan modeller içinde. Meydana getirilen testlerde 50 km/sa üstünden öteki marka ve modellerden %3 daha çok tutum sağlamış olduğu söyleniyor. Sadece yukarıda belirttiğimiz benzer biçimde tek unsur traktörün teknik özellikleri değil, ona eklenen teçhizatın da durumudur. Bu modelden yüksek performans elde edebilmek için 7520 TTV olarak düşünüldüğünde lastik yükseliği 1,95 metre olmalıdır. Ağırlıkları maksimum 1800 kilo olmalıdır.

Emisyon değerleri Stage 4 e uygundur. Konforun yanı sıra üretkenlik gücü de oldukça yüksektir.

Deutz Fahr 7250 TTV

Deutz Fahr 7250 TTV

Mazottan kar etmek istiyorsanız elektrikli traktörlere göz atabilirsiniz.

Bu markalara ekleyebileceğimiz birkaç traktör serisi daha bulunmaktadır. Sadece traktör donanım olarak ne kadar iyi olursa olsun mazot tüketimi kullanıcısına gore değişkenlik gösterecektir. Taşıma kapasitesinden fazla yük yükleyerek devamlı olarak yüksek hızlarda kullanım sağlamak mazot sarfiyatını artıracaktır. Ek olarak sonradan eklenen donanımların ağırlığının da traktörün çekim gücünden fazla olmaması gerekir. Özetle dış etkenler yakıt tüketimini direkt etkilemektedir. 


About admin

Check Also

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2020 Fiyatları (Tarım Arazisi – Arsa)

Haksız yere işgal edilen arazilere ödenen tazminat tutarına ecrimisil karşılık adı verilmektedir. Ziraat arazisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>