En Çok Süt Veren Büyükbaş İnek Cinsleri Hangileridir? 30 KG

Büyükbaş süt hayvancılığı meydana getirecek olan çiftçilerimizin yatırım öncesi en oldukca dikkat etmesi ihtiyaç duyulan husus alınacak olan hayvanların günlük kaç kilo süt verdiğidir. Doğal olarak bu oran da yalnız hayvanın cinsel kadar işletmenin kurulacağı coğrafi yapıda oldukca önemlidir. Bazı ırklar günlük 15 kilo kadar süt verirken bazı cins büyükbaş hayvanlar ise günlük 30 hatta 40 kiloya kadar da süt vermektedir. Süt üretimi için meydana getirilen yatırımın bir an ilkin geri kazanılması için en oldukca süt veren ineklerin alınması oldukca doğru bir kriter olarak ön planda tutulmalıdır. Peki, Türkiye’de en oldukca süt verimi almak için tercih edilen büyükbaş hayvanlar hangileridir ?

Kredi ile süt ineği alacaklar, bunlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz!

En oldukca süt verimi almak için büyükbaş hayvan cinsel seçiminden ziyade başka mühim kriterleri de dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Bu kriterlerin en başlangıcında ise eğer alınacak olan büyükbaş kredi kapsamında olacaksa kesinlikle Ziraat bankası hayvan kredisi şartlarına uygun özellikte olması gerekir. Bankanın devlet faiz desteğiyle sağlamış olduğu olanaklardan istifade edebilmeniz için kesinlikle büyükbaş hayvanların şu cinslerde olması gerekir.

 1. Brown Swiss (montofon esmer)
 2. Holstein Alaca Kırmızı yada siyah
 3. jersey
 4. Simental

Bu cinslerdeki hayvan alımları için eğer aşağıdaki niteliklerde tutuyorsa Ziraat bankasından uygun faizlerde kredi kullanabilirsiniz.

 • Büyükbaşların mutlak suret ile Hayvan Bilgi Sisteminde kaydının olup olmadığını sorunuz.
 • Damızlık belgesini sorgulayınız.
 • En fazla 1 kere doğum yapmış olduğuna dikkat ediniz.
 • En fazla ise 3 yaşlarında olması gerektiğine itina gösteriniz.

Bunun haricinde kendi menfaatleriniz için de kesinlikle alacağınız süt ineğinin sıhhat kontrolünü baytar tarafınca yaptırıp, aşılarının zamanında doğru şekilde yapıldığını inceleyiniz.

Krediye Uygun En Fazlaca Süt Veren İnek Eşeysel Hangisidir?

Şimdi gelelim Devlet tarafınca da desteklenen bu saydığımız inek cinsleri içinde en oldukca süt verenin hangisinin olduğuna.

Brown Swiss (montofon) Süt Verme Özellikleri: Bu cins büyükbaş hayvanımız günlük süt verme özelliğinden ziyade iyi bir beslenme ile günde 800 g ile 1 kiloya kadar et tutma özelliği ile daha ön plana çıkmaktadır. Montofon cinsel süt ineklerin günlük süt verimi ise 5 ile 6 litre içinde değişmektedir. Sütündeki yağ oranı ise %3.6 civarlarında bulunmaktadır. Brown swiss cinsel sür ineklerinin en büyük özelliği ise zor tabiat şartlarına karşı oldukca daha dayanıklı olmasıdır.

Holstein Siyah, Alaca – Beyaz, Kırmızı Süt İneklerinin Özellikleri: Et yönü ile de besicilik amaçlı alınan bu büyük başımızın aslolan özelliği vermiş olduğu süt oranının fazlalığıdır. Günlük iyi bakılmış olduğu süre 10 litreye kadar süt verebilmektedir. Sütündeki yağ miktarı ise %3,5 ile 3,7 içinde değişmektedir. İyi besiye çekildiğinde ise günlük olarak 800 gram ile 1200 gram içinde kilo almış olduğu gözlemlenmektedir.

Jersey Irkı Büyükbaş Hayvan Süt Verim İstatistikleri : Günlük süt verimi her ne kadarda azca olsa da öteki cins büyükbaş hayvanlara gore sütü oldukca daha kaliteli ve yağlıdır. Sütündeki yağ oranı %6 seviyelerindedir. Günlük olarak vereceği süt miktarı ise 2,5 ile 3 litre içinde değişmektedir.

En Çok Süt Veren İnek Cinslerinden Olan Jersey

En Fazlaca Süt Veren İnek Cinslerinden Olan Jersey

Simental Eşeysel İneklerin Süt İstatistik Raporu: İleri dönük yatırım meydana getirecek çiftçilerimiz için önereceğimiz bir cinstir. Uzun yaşam ve yüksek kaliteli döl verimi bunun başlıca nedenidir. Ek olarak sıhhat problemlerinin azca olması ve her iklime oldukca acele ayak uydurması da oldukça dikkat çeken bir öteki özellikleri içinde yer almıştır. Simental cinsel büyükbaş hayvanların süt ve yağ oranı hiçte hafife alınmayacak kadar çoktur. Günlük olarak oldukca rahat 6 ile 7 litre içinde süt verir. Sütteki yağ oranı ise %6 seviyelerindedir.

Öteki Cins Süt Veren Büyükbaş Hayvanlar Hangileridir?

Şimdi sizlere Türkiye pazarında oldukca fazla olmasa da mevcut olan öteki süt büyükbaş hayvanlarından bahsedeceğiz. Bu büyükbaşların Ziraat bankası hayvan kredisi şartlarında yer edinen cinslere uygun olmadığını bir kez daha belirmek isterim. Fakat Şekerbank dahil olmak suretiyle öteki bankalardan bu cinslerdeki hayvanları almak için kredi kullana bilirsiniz.

 • Shorthorn: Bey ve kırmızı renklerde olan bu büyükbaş hayvanı mızın günlük süt üretimi 5 – 6 litre arasındadır.
 • Boz Irk Sığırı: Günlük 1 ile 3 litre süt vermektedir. Süt yağı %3.90 civarında yer almıştır.
 • DAK şu demek oluyor ki Doğu Anadolu Kırmızı Sığırı: Günlük süt verimi 940 gram ile 2.250 litre arasındadır.
 • GAK ( Cenup Anadolu Sığırı ): 1.880 litre ile 4.680 litre içinde süt vermektedir.
 • YGS ( Yerli Cenup Sığırı ): 450 ile 950 gram süt verir
 • Zavot Sığırı: 2.310 ile 3320 litre içinde değişen oranlarda süt vermektedir.
 • Yerli Kara Sığı: 400 ile 500 gram içinde süt verdiği bilinmektedir.
 • Guernsey: 6.250 ile 6.500 litre

Bilgiler tamamen Et ve Süt Kurumunun adresinden alınmıştır.

About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>