En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri (Haftada 10 Yumurta)

Devletimizde yaygın bir halde kümes hayvancılığı yapılmaktadır. Yaygın olmasının sebebi ise yumurtalarının satılarak gelir elde edilmesidir.Ya da ikinci bir tercih sebebi olarak et üretiminde kullanılmalarıdır. Basına yansıyan gezen tavuk uyarılarından sonrasında yurttaşlarımız organik yumurtaya yönelmiştir. Yumurtalar büyüklüklerine gore numaralandırılmakta ve tutarları değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden tavuğun senelik ne kadar yumurta verimi sağlamış olduğu mühim bir detaydır. Bunda çevresel faktörler mühim olacağı şeklinde, tavuğun cinsel de oldukça önemlidir. En oldukca yumurta icra eden tavuk cinslerini sizler için araştırdık. Devlet destekli tavuk yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız daha çok data almak için tıklayınız.

Ligorin (Leghorn) Tavukları

Beyaz yumurtacıların en oldukca beslenen ve dünyada en oldukca yaygın olanıdır. İtalya kökenli olan bu tavuk çeşidi en fazla yumurta icra eden tavuk ırklarının öncülüğünü yapmaktadır. Senelik yumurta verimi 320-340 yumurtaya karşılık etmektedir. Yem tüketimi de öteki ırklara gore düşük olan Ligorin tavuğu günde en fazla 100 gr yem tüketmektedir. Ufak bir cüsseye haizdir. 16. haftada yumurta üretimine başlamış olan bu ırk gezen şu demek oluyor ki salma tavukçulukta 20 haftaya kadar çıkmaktadır. Sadece vatanımızda pek yaygın olarak beslenen bir tür değildir. Bunun sebebi yumurtasının beyaz renge haiz olmasıdır. Beyaz yumurtanın organik olamayacağı kanısından dolayı organik yumurta üretimi sektöründe beslenmemektedir. Et üretimi için ideal bir cins değildir. Beyaz türü ortalama 2 kilo’dir. Yumurtaları averaj 65-70 gr aralığındadır. Ligorin tavuklarının da 15 çeşidi bulunmaktadır.

ligorin-tavukları

Yumurta verimi yüksek olan bu tavuklar yumurtalarının beyaz olması sebebi ile organik üretimde tercih sebebi olmamaktadır.

Lohman Brown Tavukları

Senelik averaj 300 yumurta üretme kapasitesine haiz bu tavuk cinsinin belli yumurtlama dönemleri vardır. Bu dönemler sona erdiğinde etinden faydalanılabilir. Kahverengi yumurta üretimi icra eden bu tavuklar günlük 100 gr yem tüketirler. 16-18 haftalık olduğunda yumurta halletmeye başlarlar. 150 günde %50’lik bir verim sağlarlar. Salma ve organik tavukçulukta vatanımızda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ligorin ırkına gore daha sakindir. Kısa sürede yumurta halletmeye başlaması, yem tüketiminin azca olması yaygın olarak tercih edilmesinin sebeplerindendir. Endüstriyel bir ırk olması sebebi ile doğru verim alabilmek için doğru koşullarda beslemek gerekmektedir. Verimi yüksek olarak aldığınız tavuğunuz bakım şartlarına gore daha azca verim elde edebilir. Bu tamamen sizin sağladığınız şartlarla alakalıdır. Aşılarını zamanında yaptırmanız gerekmektedir. Yeşillik tüketmesi protein bakımından mühim bir faktördür.

lahman-brown-tavuk

Lahman tavukları kahverengi yumurta yaptıkları için tercih edilmektedirler.

Rhode Islan Red Tavukları (RIR)

Bu hayvanın adı ABD’de bir ada olan Rhode’dan gelmektedir. Dayanıklı, uysal, hem et hem de yumurta kıymeti yüksek olan tavuklardır. Yumurta renkleri kahverengidir. Bu özelliklerin hepsine haiz olması sebebi ile saf kandır denilebilir. Kırmızı ve beyaz iki çeşidi bulunmaktadır. Sadece kırmızı renkte olanları tercih edilmektedir. 65-70 gr ağırlığında yılda ortalama 200 yumurta yaparlar. Horozu ortalama 4 kilo, tavuğu ise ortalama 3,5 kilo‘dır. Yumurta verimini kaybeden tavuklarınız üstünden et verimi de sağlayabilirsiniz. Kırmızı renkli tavukların güneş ışığına maruz kaldığında renginde açılma olabilir. Tüy yapısı bakımından kabarık değildir. Bu yüzden et yapısı kolayda fark edilebilir. Fena hava koşullarına oldukça dayanıklıdır. Gezmeyi seven bir tavuk cinsidir. Bu yüzden salma tavukçuluk için uygundur. Sıhhatli dişiler yetiştirilme şartlarınıza gore haftada 5-7 yumurta yapabilmektedir. Yumurta tutarları 8-12 TL arasındadır.

rhode-ısland-tavukları

Hem et hem de yumurta verimi yüksek olan tavuklardır.

Nick Brown Tavukları

Salma tavukçulukta 18-20 hafta içinde yumurta halletmeye başlarlar. Gezen tavukçuluk tabirine uygun ırklardan biridir. Kahverengi yumurta üreten Nick Brown tavukları senelik 250-300 tane yumurta üretimi yapabilmektedir. Günlük yem tüketimleri 100-110 gr içinde değişmektedir. Lohman Brown tavuk türü ile benzer özellikler göstermektedir. Aşılamasına dikkat ettiğinizde tavuğunuzun veriminde hiçbir kayıt olmayacaktır. Kümes ısısına ve ışıklandırılmasına ne kadar itina gösterilirse şu demek oluyor ki bakılma koşulları ne kadar iyi olursa tavukların yumurta üretimi o aşama artmış olacaktır. Bilhassa tavuğunuzdan yüksek verim bekliyorsanız ona sunduğunuz şartlar da elverişli olmalı ve bakımı hakkında bilgili olmalısınız. Yumurta tavuğu olarak kullanılmaya elverişli bir ırktır. Lohmann Tierzecht tarafınca üretildiği öğrediğimiz bilgiler arasındadır. 4-5 aylık olduğunda yumurta halletmeye başlarlar. Yumurta sektöründe çalışan birçok firmanın bu tavuk cinsini yaygın olarak kullandığı bilinmektedir. Kümese alışması zor bir tavuk cinsidir. Fakat alıştığında verim elde etmek kolay olmaktadır. Köy tavukları ile benzer özellikler gösteren bu cinsin çift sarılı yumurtladığı da görülmüştür. Salma tavukçulukta ki ömürleri 24 aydır. Tavuk yumurta üretimini bıraktığında organik et tavuğu haline dönüşmektedir. Ağırlığı 2,5 kilo’ye kadar varabilmektedir.

Ataks Tavukları

Bu ırk Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü’nde geliştirilen bir hibrit tavuk ırkıdır. Uzun devam eden çalışmaların peşinden Türkiye’nin ürettiği yumurtalık tavuk ırkı olmuştur. 16. haftasında yumurtlama yapmış olduğu gözlenmiştir. Fakat salma tavukçulukta bu 20.haftayı bulmaktadır.Salma tavukçuluk ve organik yumurta öğretiminde yaygın olarak kullanmaya başlanmıştır. Tam bir bahçe tavuğu özelliği taşımış olduğu için bakıma elverişlidir. Senelik averaj 250-270 tane yumurta üretebildiği tespit edilmiştir. Verim miktarı mevsime ve bakım şartlarına gore değişkenlik göstermektedir. Her gördüğünüz siyah tavuk ataks tavuk cinsidir anlamına gelmez. Bu yüzden tavuk alırken dikkatli olmanız gerekmektedir. Alacağınız tavuğun 1.kan olmasına itina göstermeniz gerekmektedir. Yumurta rengi krem ile pembemsi renkler içinde değişmektedir. Günlük 120-125 gr yem tüketimi yapmaktadır. Yumurta ağırlıkları 65-70 gr içinde değişmektedir. Bu tavuk ırkı yurtdışından tavuk alımına karşı yerli tavuk amacı ile üretilmiştir. Türkiye Patent Enstitüsü tarafınca tescillenmiş olan bu tavuklar fena hava şartlarına gore dayanıklıdırlar. Olgunlaşmış halleri 2000 gr’a varabilmektedir. Tek dezavantajı yem tüketiminin öteki tavuklara gore birazcık fazla olmasıdır. Koşulları uygun olarak sağlandığında L boy ve çift sarılı üretim yapabilmektedirler. Son dönemlerde çokça tercih edilmektedir. Sahibinden.com’daki kümes hayvanları ilanları için tıklayınız.

ataks-tavukları

Tek dezavantajı öteki tavuk cinslerine gore daha çok yem tüketmesidir.

Amrock Tavukları

ABD kökenli olan bu tavukların hem et hem de yumurta verimi bulunmaktadır. Sakin bir cins olmasına karşın orta hızda gelişim göstermektedirler. Et ve yumurta verimi fazla olduğundan vatanımızda çoğunlukla tercih edilmektedir. Yumurtaların rengi açık kahverengidir. Senelik yumurta verimi 250 civarındadır. 8-12 yıl ömürleri olan bu ırkın tavukları ortalama 3 kilo’yi bulmaktadır. Zor şartlara karşı elverişlidir. Plymouth Rock ırkı melezidir. Et kalitesi muhteşem olan bu ırk vatanımızda süs tavuğu olarak da kullanılmaktadır. Tüy rengi siyah beyaz ya da tamamen siyah ya da beyazdır. Göz çevresi kırmızıdır. Kısa boylu bir tavuk ırkıdır. Sağlam bacaklara haizdir. Parazit ve hastalıklara direnme gücü yüksektir. Bakımı kolaydır. Civcivleri hızla olgunluğa ulaşırlar.

amrock-tavukları

Yumurta tavuğunun yanı sıra süs tavuğu olarak da kullanılmaktadır.

Plymouth Rock Tavukları

Renk olarak 7 çeşidi bulunmaktadır. Beyaz çubuklu modeli en oldukca bilinenleri arasındadır. Tavukların gelişim süreci sonrası ağırlıkları 3-3,5 kilo’yi bulmaktadır. Horozları ise 4 kilo civarındadır. Yumurta renkleri kahverengidir. 60-70 gr içinde değişen yumurtalar üretmektedirler. Kombine oldukları için orta büyüklükteki hayvanlardır. Et verimleri iyi seviyededir. Deri ve bacak renkleri sarıdır. Averaj 6 aylık olduklarında yumurtlama sürecine girerler. Sıkıntılı hava koşullarında verim düşmekte fakat gene yumurta vermeye devam etmektedirler. Zor hava şartlarına ve elverişsiz bakım ortamlarına dahi elverişli bir hayvandır. Uçucu özellik taşıyan hayvanlar oldukları için bahçesi olan üreticiler tercih etmektedirler. Saldırgan değildirler. Devletimizde bu ırk ilk kez 1954 senesinde Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü tarafınca üretilmiştir. Halk içinde çilli diye isimlendirilmeye başlanmıştır. TAE tarafınca ticari kuruluşlara temin edilebilmektedir. Dünyanın görmüş olduğu ilk kombine tavuk olması bakımından önemlidir. Fakat sonraları melezleşerek özelliklerini kaybetmişlerdir.

playmouth-rock-tavukları

1954 senesinde vatanımızda bulunan tavuk cinsel çilli tavuk olarak adlandırılmaktadır.

Sussex Tavuk

Anavatanı Roma olan bu tavuk türü iki amaçla kullanılmaktadır. Bunlardan biri et üretimi için diğeri ise yumurta içindir. Yumurta tavuğu et tavuğunun büyüklük açısından dörtte birine haizdir. Tür içinde fark yapmak zor olsa gerek. Şu sebeple kahverengi, kırmızı, benekli, beyaz, gümüş ve daha bir oldukca rengi bulunmaktadır. Görüntü itibari ile öteki tavuklara gore daha güzeldir. Dikdörtgen yapılı bir tavuk ırkıdır. Tavukların ağırlığı 3 kiloyu aşkındır. Horozları ise 4 kiloyu bulmaktadır.

sussex-tavuk

Öteki tavuk çeşitlerine gore görüntü olarak farklılık göstermektedir. Dikdörtgen bir yapıya haizdir.

30-40 hafta içinde değişen bir kuluçka süresi bulunmaktadır. Meydana getirilen araştırmalarda yumurta veriminin oldukça yüksek olduğu farkedilmiştir. Averaj olarak senelik 260-280 tane yumurta üretimi yapabilmektedir. Yumurta renkleri kırmızı ve beyazdır. Açık alanlarda yetiştirildiğinde yumurtlama miktarı da fazla olacaktır. Et bakımından bilhassa horozu tercih edilmektedir. Geniş ortamda bakılırsa dayanıklılıkları artar. Sıcak aylarda kuluçkaya yatarlar. Hareketli fakat uysaldırlar.

Bölgesel faktörleri de göz önüne alarak, en oldukca yumurtlayan tavuk cinslerinden herhangi birini seçerek organik tavuk yetiştiriciliğine başlayabilirsiniz.

Ana para temin yolu ise bankalardan alacağınız kanatlı yetiştiriciliği için hayvan kredisi olabilir.


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>